Γιατί μας αρέσουν τα σκυλιά τόσο πολύ?


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Θα ήθελα να σας πω μια ιστορία, ελπίζοντας να μην σας κουράσω πολύ..


Πρίν από κάποια χρόνια, ένα μέλος της οικογένειάς μου αρρώστησε βαριά. Η Ίρμα λοιπόν ήταν τότε ο επίσημα πρώτος μου σκύλος. Και λέω "επίσημα" γιατί είχαν γίνει προσπάθειες να υιοθετήσουμε σκύλο ή γάτα απ' την πλευρά μου πολλές φορές. Ότι αδέσποτο έβρισκα, του κότσαρα μία κορδέλα φανταζί στο λαιμό και το κουβαλούσα σπίτι. Οι δικοί μου είχαν συνηθίσει τόσο πολύ, που πλέον ούτε που αντιδρούσαν. Ταΐζαμε το σκυλί και ξανά έξω. Έφτασε η ώρα λοιπόν που έμαθα πως η Ίρμα μου, έπρεπε να φύγει από το σπίτι. Έτσι είπαν οι γιατροί. Οποιαδήποτε επαφή με μικρόβια μπορούσε να αποβεί μοιραία. Να πω ότι στεναχωρήθηκα; Θα ήταν πολύ λίγο. Το είπαν όμως οι γιατροί. Μαζέψαμε τα λουράκια, τα παιχνίδια, το κρεβατάκι της, την τροφή της, μαγειρέψαμε και πόσα κιλά ρύζι με κιμά, μπήκαμε στο αυτοκίνητο και την πήγαμε σε μία θεία μου στον Πειραιά. Την άφησα εκεί, να με κοιτάει με τα μαύρα της ματάκια καθώς έκλεινα την πόρτα και την άφηνα "στα ξένα χέρια". Μάθαινα νέα της κάθε μέρα. Η Ίρμα δεν έτρωγε. Η Ίρμα δεν έπινε ούτε νερό. Η Ίρμα έκανε τσίσα σε όλα τα χαλιά και τους καναπέδες της θείας (καημένη θεία ). Λίγες μέρες μετά, γυρνώντας από το σχολείο, παρατήρησα μία ανησυχία στο σπίτι. Δεν έδωσα τόσο μεγάλη σημασία, μιας και ήταν έτσι κι αλλιώς μια πολύ δύσκολη περίοδος για την οικογένειά μου. Το βράδυ μου το ξεφούρνισαν. Η Ίρμα το σκασε. Το σκασε;;; Πανικός.. Πήρα σβάρνα με τον πατέρα μου όλο τον Πειραιά. "Πάει το σκυλί, πάρτο απόφαση" μου έλεγε. Έμαθα αργότερα ότι το σκυλί το είχε σκάσει από το πρωί και το έψαχνε όλη μέρα ο ξάδερφός μου. Δεν μου το είχανε πει για να μην στεναχωρηθώ. Γυρίσαμε σπίτι σκασμένοι και οι δύο. Όλο το βράδυ δεν έκλεισα μάτι και κρατούσα κλαίγοντας αγκαλιά το σεντονάκι της. Τα ξημερώματα πήραμε τηλέφωνο σε όλους τους ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς να κάνουμε ανακοίνωση. (Μιλάω για το 1996. Ούτε για τσιπάρισμα ξέραμε τότε ούτε για τίποτα). Μόλις άνοιξε το ιατρείο του κτηνιάτρου, τον πήρα τηλέφωνο. Η Ίρμα όταν το έσκασε φορούσε το λουράκι της, με το tag του αντιλυσσικού και τα στοιχεία του γιατρού. "Ελα βρε Έλενα", μου λέει "Τώρα θα σ' έπαιρνα κι εγώ. Η Ίρμα βρέθηκε. Τη βρήκε μια κυρία στον Προφήτη Ηλία πάνω" !!!!! Η χαρά μου δεν περιγράφεται με λέξεις... Δεν πήγα σχολείο. Πήρα τη γιαγιά μου από το χέρι, πήραμε γλυκά από το ζαχαροπλαστείο και βουρ για το σπίτι της κυρίας.


Την είδα από το μπαλκόνι. "ΙΡΜΑ" φώναξα και κατέβηκε κουτρουβαλώντας τις σκάλες και τσουπ! πήδηξε στην αγκαλιά μου. Τι τύχη μέσα στην ατυχία μας ήταν αυτή!!! Τόσο έντονα συναισθήματα δεν είχα αισθανθεί ποτέ στη ζωή μου. Η κυριούλα που τη βρήκε (να 'ναι καλά όπου κι αν βρίσκεται), μου είπε πως κάθε βράδυ ερχόταν μια φίλη της και βλέπανε παρέα το "Καλημέρα Ζωή" (Ιστορικές εποχές!!). Φεύγοντας, βρήκε την Ίρμα κουλουριασμένη στο χαλάκι της εισόδου. "Φαινόταν πως είναι από σπίτι το σκυλί κι αμέσως κάλεσα το γιατρό πρωί πρωί να σε βρεί" μου είπε.


Μετά από αυτό δεν υπολογίσαμε τίποτα. Στα κομμάτια να πάνε και οι γιατροί και όλα. Πλύναμε και σαπουνίσαμε την Ίρμα και ξαναέμεινε στο σπίτι της μαζί μας. Το μέλος της οικογένειάς μου, πήρε το ελεύθερο από τους γιατρούς εκείνες της μέρες να βγεί από το νοσοκομείο και να περάσει τις μέρες του Πάσχα μαζί μας. Απολυμάναμε το σπίτι και το σκύλο μαζί. Έπρεπε όμως να προσέχουμε να μην έρθουν σε επαφή για παν ενδεχόμενο. Όταν φέραμε στο σπίτι τον άνθρωπο από το νοσοκομείο χοροπηδούσε η Ίρμα πάνω κάτω τόσο έντονα, σα να ήταν πάνω σε τραμπολίνο. "Ίρμα", της είπα "Εμείς θα πάμε στην κρεβατοκάμαρα κι εσύ θα καθήσεις εδώ σαν καλό κορίτσι. Δεν θα έρθεις μέσα καθόλου, παρά μόνο θα κοιτάς από μακρυά". Η Ίρμα δεν κουνήθηκε από το χωλ. Καθόταν και κοίταγε κουνώντας την ουρά της με μανία και ακούγοντας τον αγαπημένο της άνθρωπο να της λέει από την κρεβατοκάμαρα "Πού είναι το κορίτσι μου; Πού είναι το Ιρμάκι μου;" Κοιτούσε, αλλά δεν κούνησε στιγμή κι ας είχε να τον δεί βδομάδες ολόκληρες. Όταν φύγαμε όλοι από το υπνοδωμάτιο και κλείσαμε και το φως για να ξεκουραστεί ο ασθενής μας, μόνο τότε η Ίρμα δειλά δειλά πλησίασε, του έγλυψε το χέρι και δεν ξαναμπήκε στο δωμάτιο. Ήταν η τελευταία φορά που ειδωθήκανε οι δυό τους. Μετά από λίγο καιρό ο άνθρωπός μας "ταξίδεψε" για αλλού. "Έφυγε" βράδυ και η Ίρμα σα να το ήξερε, κρύφτηκε κάτω από μία πολυθρόνα και ούρλιαζε σαν το λύκο για ώρες...


Για όσους είστε ακόμα εδώ και διαβάζετε, νομίζω πως η ιστορία μου αυτή δίνει μία σαφή απάντηση στο ερώτημα " Γιατί μας αρέσουν τα σκυλιά". Πώς να μην αγαπήσεις αυτά τα πλάσματα; Καταλαβαίνουν τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Για μένα τα ζώα είναι πάνω από τους ανθρώπους και ζητώ συγνώμη αν προσβάλω κάποιον με αυτό που γράφω. Εμείς είμαστε απλώς παράσιτα. Τα ζώα είναι μοναδικά πλάσματα και δικαίως ο σκύλος χαρακτηρίζεται ως ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Και πολύς μας πέφτει.


Η Ίρμα έμεινε μαζί μου 15 ολόκληρα χρόνια. Σήμερα ελπίζω να βρίσκεται κάπου μαζί με τον άνθρωπο που την αγάπησε τόσο. Και ήταν το καλύτερο σκυλί του κόσμου. Μου έδωσε κουράγιο και δύναμη όσο κανένας άνθρωπος, στις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής μου. Αγάπησε και φρόντιζε ότι λογής παρατημένο ζώο φιλοξενούσα. Μέχρι που "υιοθέτησε" και θήλασε ένα νεογέννητο γατάκι. Ίσως να του έσωσε και τη ζωή. Δε μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς την αγάπη των ζώων μέσα σε αυτή. Και λυπάμαι, νιώθω οίκτο για τους ανθρώπους που αδυνατούν να το αισθανθούν αυτό.


Ελπίζω να μη σας κούρασα. Θα ήθελα να κλείσω το κείμενο με μία φωτογραφία της αν δε σας πειράζει..




Φιλικά,


Έλενα

photo (6).JPG
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Μέρες σκεφτόμουν τι να γράψω στο θέμα αυτό που να περικλείει όλα όσα αισθάνομαι για τα σκυλιά. Διαβάζοντας το ποστ της Έλενας όμως καλύφθηκα πλήρως, δεν αισθάνομαι την ανάγκη να προσθέσω τίποτα. Σε ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία αυτή.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ελενα,

Αν και είσαι νέο μέλος (παιδί μου)... ίσως καταλαβαίνεις ότι εμένα ΔΕΝ με κουρασες!
"Ρούφηξα", σαν παιδί, κάθε σου λέξη... και σε ευχαριστώ!:)

Υ.Γ. Θέλοντας και μη, μου θύμισες τον Εκτορα...

Το μόνο σκυλί που με "συνδέει ζωντανά" με τον μακαρίτη τον πατέρα μου... δηλαδή, το μόνο σκυλί που ζούσε τότε... 2 χρονών - ζωηρός - αστείρωτος αρσενικός... και ζει και τώρα... 12 χρονών - στειρωμένος, με γαύγισμα βραχνό που δεν θυμίζει με τίποτα εκείνες τις "βροντές και αστραπές" της νεότητάς του... που η προσπάθειά του (όποτε με βλέπει) να πηδήξει στο στήθος μου, για μου δώσει "φιλάκι" στο μάγουλο, καταλήγει σε ένα μικρό πηδηματάκι των μπροστινών του ποδιών και "επαναπροσγείωση" (στη σκληρή πραγματικότητα της ηλικίας του)...

Ο Εκτορας (αν τον έβλεπαν οι "άρρωστοι" της παρέας, θα έλεγαν: κάτι μεταξύ Cao De Fila San Miguel και Malinois)... ένα σκυλί που μάζεψε από το δρόμο η αδελφή μου και δεν εκπαιδεύτηκε ποτέ σε ΒΥ...

Στα δύο χρόνια του δεν κρατιόταν... δεν υπήρχε περίπτωση να μη σου λερώσει τα ρούχα, ή να μη σου σκίσει το καλσόν... αυτά, αν σε αγαπούσε... γιατί, αν δε σε αγαπούσε... ή αν ήσουν γάτα ή αρσενικός σκύλος...
Ο πατέρας μου, τότε, στα 95 χρόνια του, είχε βγει από το νοσοκομείο, ταλαιπωρούμενος από μιά βαριά γρίππη (ή πνευμονία, δεν θυμάμαι καλά, πλέον), πολύ αδυναμος... τόσο, που, για ένα διάστημα, έμεινε στο σπίτι της αδελφής μου, ώσπου να ανακάμψει... έτσι και φύσαγες προς το μέρος του, θα έπεφτε...

Ο Εκτορας ήξερε καλά τον πατέρα μου και τον υπεραγαπούσε... όταν, όμως, μπήκε σπίτι ο πατέρας μου εκείνη τη φορά, ο Εκτορας (έχοντας ξεβιδώσει την ουρά του!) κοντοστάθηκε, against all odds... και ο πατέρας μου, με ασθενική φωνή του είπε "Εκτορα, κάτω"...

Ο πατέρας μου έμεινε σπίτι για 6 μήνες... όλους αυτούς τους μήνες και χωρίς καμμία εντολή - μάλωμα κλπ., ο Εκτορας (στη διάρκεια της μέρας) πήγαινε δίπλα στην πολυθρόνα του και ξάπλωνε... και έμενε ακίνητος... ή (στη διάρκεια της νύχτας) έμενε καθιστός (!!!) δίπλα στο κρεβάτι του παππού, έτοιμος να ειδοποιήσει για οτιδήποτε χρειαζόταν...

Οταν ο παππούς έφυγε, ο Εκτορας (έτσι απλά) επανήλθε στην φασαριόζικη ζωή του... και αυτό κάνει έκτοτε, όσο μπορεί και όπως μπορεί...:)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τι ορμόνες και σαχλαμάρες λέμε...

2 ιστορίες, βγαλμένες απ'τη ζωή περιέγραψαν τα πάντα.

Ευχαριστούμε Γιάννη και Ελενα που τις μοιραστήκατε!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Συγκλονιστικες οι ιστορίες σας. Ειστε πολυ τυχεροι που ειχατε αυτα τα εξαιρετικα πλασματα διπλα σας...Όσοι "ανήκουμε" σε σκύλους είμαστε τυχεροί.
Ευχαριστούμε για τις ιστορίες σας...
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :) Γιάννη τί να πω..καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που περιγράφεις. Άρα έχεις κι εσύ βιώσει κάτι παρόμοιο μ' εμένα. Μακάρι να έχεις τον Εκτοράκο μαζί σου για πολλά πολλά χρόνια ακόμη. Και παππούληδες όταν γίνονται έχουν τη χάρη τους μη νομίζεις. Η αντίληψή τους προφανώς και είναι πολύ μεγαλύτερη απ' όσο πιστεύουμε. Μόνο η μιλιά τους λείπει..δυστυχώς. Συλβόσκυλο όντως όσοι "ανήκουμε" σε σκύλους είμαστε πολύ τυχεροί.
 


jo.d

Well-Known Member
8 Μαϊου 2012
147
0
βουλα
για να βλεπουμε τη σημαινει αγαπη και αφοσιωση.Να αισθανομαστε ποσο μικροι ειμαστε μπροστα τους, για να προσπαθουμε να γινουμε λιγο καλυτεροι ανθρωποι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.988
Έλενα, Γιάννη, πήγα να προσπαθήσω να συμπληρώσω αλλά τι να πει κανείς παραπάνω, τα λόγια είναι περιττά, το θέμα υπερκαλύφθηκε. Σας ευχαριστώ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95