Γιατί χάνονται;


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Συχνά-πυκνά διαβάζω μικρές αγγελίες για δεσποζόμενα σκυλιά τα οποία χάνονται. Το ερώτημα που μου γεννάται είναι με ποιόν τρόπο και γιατί χάνεται ένα σκυλί που υποτίθεται ότι είναι υπό την επιτήρηση του ιδιοκτήτη δεμένο με λουρί, αλλά το κυριότερο δεμένο συναισθηματικά με το αφεντικό του; Ποιοί οι λόγοι που τα κάνουν να την κοπανήσουν;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και εγώ πολλές φορές την ίδια απορία έχω! Ειδικά με τόσες ανακοινώσεις που βλέπω καθημερινά στο φόρουμ για εύρεση και απώλεια σκύλων!

Οι λόγοι που μπορεί να χαθεί ένα κατοικίδιο είναι πολλοί. Η κροτοφοβία, ο οίστρος στα θηλυκά, η τάσεις φυγής του αρσενικού που θέλει να ζευγαρώσει, η ανάγκη για περιπλάνηση σε κάποιες φυλές (βλ. χασκυ) κτλ
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
@Rottie
Μάλλον το ερώτημα μου δεν το ανέλυσα καλύτερα. Εκτός από τους λόγους που αναφέρεις, και τους οποίους θεωρώ φυσιολογικούς (κάλεσμα της φύσης κλπ), υπάρχουν άλλοι λόγοι που αναγκάζουν το ζώο να φύγει;
 


ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Σκύλος που χάνεται δεν είναι σκύλος, μου είχε πει ενας τσομπάνος.
Μετά το κάλεσμα της φύσης ένας σκύλος επιστρέφει στο σπίτι του. Ενας σκύλος μπορεί να προσανατολιστεί οπουδήποτε και να βρίσκετε.
Οπότε ή κλέβεται ή σκοτώνεται.
Αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα σκυλί μπορεί να χαθεί.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παραθέτω μια παλιότερη απάντησή μου σε σχετικό θέμα, για να μην επαναλαμβάνομαι:
Γενικά πιστεύω ότι τα αρσενικά παρασύρονται απ' το θέμα "γκόμενα", ειδικά αν δεν είναι στειρωμένα. Ξέρω σκύλο που χάθηκε γιατί ο ηλίθιος ιδιοκτήτης τον άφησε στο αμάξι, σε περιοχή μακριά απ το σπίτι και πήγε για καφέ. Το σκυλί χώρεσε απ' το ανοιχτό παράθυρο και μάλλον πήγε να βρει τον ηλίθιο ή το σπίτι του.
Αν πληγωθεί σε καυγά ή τρομάξει με κάτι μπορεί να δοκιμάσει να το σκάσει. Επίσης, αν είναι σε αυλή και μένει μόνο του πολλές ώρες θα επιχειρήσει στανταρ να το σκάσει, μόνο και μόνο γιατί πλήττει και τα ερεθίσματα έξω είναι συναρπαστικά (άλλα σκυλιά, μυρωδιές, ανάγκη για εξερεύνηση, επαφή με ανθρώπους κλπ). Κάποιες φυλές, τέλος, έχουν τάσεις φυγής, όπως τα χάσκυ. Εκεί χρειάζεται καλή εκπαίδευση από μικρή ηλικία. Γενικά, όμως, και συγγνώμη που μακρηγορώ, πιστεύω ότι ένα σκυλί το σκάει όταν δεν είναι ευχαριστημένο εκεί που βρίσκεται.
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Ειναι δυνατόν λόγοι συμπεριφοράς αφεντικού προς σκύλο να αναγκάσουν τον σκύλο να φύγει. Π.χ κακομεταχείριση, αδιαφορία, συνεχές δέσιμο, κλπ.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γιατί το σκάνε ε!!
ΧΑ έλα ντε...

Παιδιά όσο καλά και να έχεις εκπαίδευσει το σκυλί ,να είναι χρονια χωρίς λουρί ,η κακια στιγμή μπορεί να έρθει..

Να φάει φόλα,να το χτυπήσει αυτοκίνητο ,να χαθει..,να στον κλεψουν να,να..

Γιατί του κέντρισε το ενδιαφέρον ένα περιστέρι,ένα ποντίκι, ένα τόπι,μια μπάλα..ακόμα και κάτι παιδιά που βαράει ο ένας τον άλλον για πλακα και το σκυλί να πεταχτεί για να τα προστατευσει..


Ποιος μπορεί να μου διασφαλίσει ότι δεν μπορεί να έρθει αυτή η κακια στιγμή?
Ποιος?

Πόσες περιπτώσεις ξέρω από σκυλιά που ήταν χρονια χωρίς λουρί ,που αλλα χάθηκαν αλλα τα πάτησαν αυτοκίνητο...

Ο ιδιοκτητης που βγάζει το σκυλί του χωρίς λουρί είναι ανεύθυνος..

Επίσης στα χρονια μας δεν υπάρχουν και δικαιολογίες γιατί
αν το έχασε ας είχε γραφτεί στον κτηνιατρικό σύλλογο με τα πλήρη στοιχεια του ιδιοκτητη και τον αριθμό στο τσιπάκι του..
Ας του είχε ταυτότητα..
Ας το μάθει όλη η γειτονιά..
Ας το μάθουν φιλοζωικές οργανώσεις και ας το αναγγείλουν σε φιλοζωικά foroums και στο internet γενικός..

Κάποια από τα σκυλιά που χάνονται με κάποια από τα σκυλιά που τα παρατάνε έχουν τους ιδιους ανεύθυνους ιδιοκτητες..
Κάτι που έχασα και αφησα να χαθεί ,με κάτι που παράτησα δεν έχει διαφορα..

Βεβαια πάντα υπάρχει και η πολύ κακή τυχαία στιγμή..
Οπως να είσαι σπίτι σου και εκεί που χτυπάει το κουδούνι και ανοίγεις πετάγεται το σκυλί επειδή μύρισε την γειτόνισσα σκυλίτσα σε οίστρο, η άνοιξε ένας επισκέπτης την πόρτα και έγινε πάλι το ίδιο η κάτι παρόμοια..

Αλλα αυτόν τον ιδιοκτητη θα τον μάθουν και οι πέτρες για τον χαμό του σκυλιού του..

Τα σκυλιά δεν το σκάνε..
Απλά τα σκυλιά ..είναι σκυλιά ..και
ειδικά σε νεαρή ηλικία ανά πασα στιχμή παίζει να τους κεντρισει κάτι το ενδιαφέρον τους και να πάνε απλά να το κυνηγήσουν..

Εκτος και αν τα βασανιζουν..
 
Last edited: