Γιατι διαλεξα Husky??


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Εχω δύο σκυλια ένα ημίαιμο κανις και ένα ημίαιμο χασκυ/τεριε.
Αυτον τον καιρο φιλοξενω και ένα springer spaniel.
όταν καθαρίζω καθεται ο καθενας στο κρεββάτι του :)
Γιατι ρωτάς; (θελω να πω τι σχέση έχει με το θέμα)
γιατι γενικα εχεις σχετικα μικροσομα σκυλια...γιαυτο ...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
γιατι γενικα εχεις σχετικα μικροσομα σκυλια...γιαυτο ...
Συνεχιζω να μην μπορω να ακολουθήσω τον τροπο σκέψης σου.
Τι σχεση έχει το μεγεθος με όλα αυτα περι τριχας, καθαριότητας και κήπου;
Τη Λόρα (22 κιλα) δεν θα την έλεγα μικρόσωμη.
 




twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Συνεχιζω να μην μπορω να ακολουθήσω τον τροπο σκέψης σου.
Τι σχεση έχει το μεγεθος με όλα αυτα περι τριχας, καθαριότητας και κήπου;
Τη Λόρα (22 κιλα) δεν θα την έλεγα μικρόσωμη.
ιδια τριχα εχει ενα χασκι με ενα κανις? αν ναι ενταξει παω πασο..
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
ιδια τριχα εχει ενα χασκι με ενα κανις? αν ναι ενταξει παω πασο..
Την ίδια τρίχα έχει ένας σκύλος με τρεις;
Αν ναι παω πασω εγω!
Γιατι διαβαζεις μονο ότι σε συμφέρει;; :)
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Την ίδια τρίχα έχει ένας σκύλος με τρεις;
Αν ναι παω πασω εγω!
Γιατι διαβαζεις μονο ότι σε συμφέρει;; :)
xaxaxa,νομιζο ομως οτι ειπες οτι μενεις σε μονοκατικοιτα τωρα ...
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
xaxaxa,νομιζο ομως οτι ειπες οτι μενεις σε μονοκατικοιτα τωρα ...
Κοιταξε twipsy, πραγματικά δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο σκέψης σου
Ναι, το Husky μαδαει πολυ. Μπορω να το πω έχωντας ημίαιμο Husky, ποσο μαλλον ένα καθαρόαιμο Husky.
.Δεν καταλαβαίνω τις διαφορες πολυκατοικίας και μονοκατοικίας και τις σχεση τους με το καθαρισμα.
Η γνωμη σου είναι ότι το Χασκυ δεν μπορεί να ζήσει σε διαμερισμα επειδη αφηνει πολλες τρίχες και όταν θες να καθαρίσεις τις τρίχες, δεν έχεις τι να κανεις το σκύλο, αρα θα πρεπει να πας σε μονοκατοικία ή καποιος που μενει σε διαμερισμα δεν μπορεί να έχει Χασκυ...
:eek::eek::eek:
Σταματαω εδω γιατι ξεπερναμε τη λογική του παραλόγου και περνάμε στο σουρεαλισμο...
Οποιος καταλαβε, κατάλαβε.
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
και ο σκυλος τι θα κανει μονος του τοσες ωρες?
Ότι κάνουν όλα τα ευτυχισμένα σκυλάκια... κοιμούνται :D

Θέλεις να πεις ότι μόνο στο σπίτι θα βαρεθεί περισσότερο απο το να ήταν ας πούμε έξω στο κήπο, να βρει κανα δέντρο να ξαπλώσει να γράψει κάνα ποίημα Πιστεύω ότι όπου και να βρίσκεται ο σκύλος αν δεν είναι με τον άνθρωπο του βαριέται. Προσωπικά η εικόνα ενός σκύλου στο κήπο να τρέχει πέρα δώθε χωρίς λόγο, να γαυγίζει σε όλους τους περαστικούς, να σκάβει και να δαγκώνει ότι βρει μου προκαλεί πολλά συναισθήματα.
Για το θέμα καθαριότητα έχεις δίκιο αλλά μη ξεχνάς ότι σκύλος είναι, τρίχα θα έχει. Δύο έχω εγώ και τα δύο θεωρούνται μαλλιαρά, ένα ημίαιμο Βελγικόδενξερωγω και ένα Chow.

Marios Nt., πρέπει να κάνεις μια αυτοκριτηκή χωρίς να κοροιδεύεις τον εαυτό σου. Αν το καταφέρεις αυτό και διαλέξεις μια φυλή που ταιριάζει με τον τρόπο ζωής σου και χαρακτήρα να είσαι σίγουρος πως θα έχεις ένα πολύ πολύ καλό φίλο!
Τα Husky για μένα έχουν κάτι που γουστάρω σε ένα σκύλο... αντοχή. Δυστηχώς αυτό είναι που τα καθιστά και "δύσκολα"...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Λοιπόν για να βοηθήσω λίγο τον Μάριο να αποφασίσει και να μπει στο κλίμα.

Μάριε λείπεις πολλές ώρες.
Αρχικά πρέπει να συμφωνήσεις με το εξής ωράριο. Θα ξυπνάς μια ώρα νωρίτερα, για να βγάλεις τον σκύλο μια βόλτα πριν φύγεις. Αν είναι σκύλος, με ανάγκη για πολύ εκτόνωση, καλά θα είναι να τρέχεις μαζί του, να κουράζεται λίγο, ούτως ώστε τις ώρες που θα λείπεις να κάνει το λιγότερο δυνατό ζημιές.
Μόλις γυρνάς το μεσημέρι, μια βόλτα πάλι και πολύ παιχνίδι.
Το βράδυ που θα ξαναγυρνάς πάλι βόλτα παιχνίδι χάδια.

Η μια βόλτα εκ των τριών, θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη.

Αυτά, συν χρόνος για τάισμα, χρόνος αρκετός για εκπαίδευση κλπ.
Αν είναι και χάσκυ, βάλε και αρκετό χρόνο για περιποιήση.

Διαφωνώ με τις αυλές και τις βεράντες.
Στο διαμέρισμα είναι μια χαρά ο σκύλος, αρκει να εκτονώνεται. Και 2 στρέματα αυλή να έχεις, πάλι τις ίδιες βόλτες πρέπει να κάνεις καθημερινά.
Όταν λείπεις μπορείς να τον μάθεις να κάθεται στο crate για να μην κάνει ζημιές. Σε αυτό θα σε καθοδηγήσει κάποιος άλλος, εγώ δεν το έχω κάνει.

Το να αφήνεις ένα σκύλο στον κήπο τις ώρες που λείπεις είναι πολύ επικύνδινο (φόλες κλπ)
Το να το αφήνεις στην βεράντα, είναι και παράνομο!!!

Ολα όσα σου έγραψα είναι για ενήλικο σκύλο!
Αν πάρεις κουτάβι, έχει πολύ περισσότερες απαιτήσεις.

Με το δικό σου ωράριο, για μένα μην πάρεις χάσκυ, και όχι λόγω μεγέθους, αλλά λόγω χαρακτήρα.
Πάρε καλύτερα ένα άλλο σκυλί, που να είναι πιο εύκολα εκπαιδεύσιμο, λιγότερο ενεργητικό κλπ

Το καλύτερο είναι να κάνεις μια βόλτα στα καταφύγια της πόλης σου, και να βρεις ένα ήρεμο ενήλικο σκυλάκι, μαθημένο να τα κάνει έξω.
Με αυτό γλυτώνεις τα θέματα ενός κουταβιού, που λόγω ωραρίου δεν είσαι σε θέση να τα φέρεις εις πέρας.

Τι λες;;
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Το επιχείρημα huskey= τρίχα= πρέπει να υπάρχει κήπος δεν στέκει! Το ότι πρέπει να εκτονώνεται ο σκύλος ναι, αλλά πάλι δεν χρειάζεται ντε και καλά κήπος για αυτό. Μακάρι να είχαμε όλοι κήπους για extra καλοπέραση των σκυλακίων μας αλλά δεν έχουμε.

Δεν είναι και τόσο απαγορευτικές οι ώρες που λείπει ο Μάριος απ το σπίτι! Υπάρχουν και χειρότερα. Αν ασχολείται με την εκτόνωση του σκύλου μια χαρά θα τα πάει! Όσον αφορά την τρίχα απλά θα πρέπει από πριν να γνωρίζει ότι αυτοί οι σκύλοι μαδάνε. Κρίνει αν μπορεί να αναπεξέλθει με την περιποίηση του τριχώματος και τον καθαρισμό του σπιτιού του και πράττει ανάλογα! Αλλά το έχουμε ξαναπεί όλοι οι σκύλοι λιγότερο περισσότερο μαδάνε!
 


Marios Nt.

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
45
0
Αχ παιδια...
Τοσον καιρο γι'αυτο δεν εχω τολμησει να τον αποκτησω..
Οταν εμενα με τους δικους μου, παντα ειχαμε σκυλο, αλλα ηταν καποιο αδεσποτο..
Τωρα εχουμε ενα ομορφο κουτσκαρ, που το μαζεψαμε λιγο πριν το πατησει αυτοκινητο, απο το δρομο..
Μια χαρα μεγαλωνει μαζι τους η Πετρουλα..
Ειπα, μιας και ειμαι μονος μου, μηπως καταφερω και παρω το φιλαρακο μου, αλλα δε με βλεπω....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κακώς απογοήτευσε. Πολλοί από εμάς μένουμε μόνοι μας (εγώ έχω δύο σκυλιά σε 50 τετραγωνικά) και δουλεύουμε από αρκετές έως πολλές ώρες, και μια χαρά τα καταφέρνουμε, να είμαστε ευτυχισμένοι κι εμείς και τα σκυλιά μας. Αν το θέλεις πολύ και είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς όπως πρέπει, να μην το σκέφτεσαι.
 


Marios Nt.

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
45
0
Ισως εχεις δικιο.
Ισως ομως πρεπει και εγω να αναθεωρησω την επιλογη της ρατσας και να σκεφτω μια αλλη...
Χρονο εχω να σκεφτω.Δεν θελω να κανω καποιο λαθος..
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ισως εχεις δικιο.
Ισως ομως πρεπει και εγω να αναθεωρησω την επιλογη της ρατσας και να σκεφτω μια αλλη...
Χρονο εχω να σκεφτω.Δεν θελω να κανω καποιο λαθος..
Το σκέφτεσαι σωστά! Ξέρεις πόσοι από μας είμαστε μόνοι με σκύλο? Δεν είναι απαγορευτικό μην το βλέπεις έτσι! Στο ξαναλέω δεν έχεις και τόσο βαρύ ωράριο! Τώρα όσον αφορά τη φυλή θα διαλέξεις με βάση τι μπορείς να προσφέρεις αν θέλεις μια απαιτητική φυλή. Αν είσαι συνειδητοποιημένος με όρεξη και αγάπη τίποτα δεν είναι απαγορευτικό!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σ' αυτό είσαι σωστός. Λίγη παραπάνω προσοχή στο τι ακριβώς θέλεις, μάλιστα. Οπως θα κατάλαβες, πρέπει να ακούσεις πολλές γνώμες για να βγάλεις τελικά το δικό σου συμπέρασμα. Κι όταν μάλιστα οι γνώμες διχάζονται, τα πράγματα είναι δυσκολότερα. Μέσα όμως από τέτοιες συζητήσεις, θα δεις τελικά την αλήθεια του πράγματος. Το μόνο βέβαιο είναι ότι αν θέλεις καθαρόαιμο πας σε εκτροφέα ψαγμένο καλά και αν δεν σε νοιάζουν οι γραμμές αίματος, η μορφολογία, η απόλυτα εγγυημένη υγεία και συμπεριφορά, κάνεις ευτυχισμένο ένα αδέσποτο. Για τις υπόλοιπες απορίες σου, μην διστάσεις να ρωτήσεις.
 


Marios Nt.

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
45
0
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες που μου δινεται..
Ισως οντως πρεπει να κοιταξω για αλλη ρατσα..κατι εχω στο μυαλο μου αλλα πρεπει να ψαξω πολυ πρωτα!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Να πάρεις ένα αδεσποτάκι από κάποιο καταφύγιο δεν το σκέφτεσαι. Αφού δεν έχεις πρόβλημα με την ράτσα γιατί δεν σώζεις μια ψυχούλα;;
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Τα χάσκυ δεν είναι και από τα πιο "εύκολα" σκυλιά.
Τα χάσκυ ΕΙΝΑΙ από τις ευκολότερες φυλές. Αρκεί να ξέρεις από ποιές γραμμές προέρχονται οι γονείς.... όπως σε πολλές άλλες φυλές.....

Μη στιγματίζουμε μία φυλή εξ'αιτίας της άγνοιας και της προχειρότητας των ενδιαφερόμενων.....
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
GAIA LYKAIA χαίρομαι για την απάντηση σου.
Το έγραψα αυτό και το αιτιολόγησα κάποιες σελίδες πριν.
Θεωρώ προσωπικά για κάποιον που δεν έχει εμπειρία και δεν έχει μελετήσει την φυλή μια "δύσκολη" επιλογή.

Εκείνο που τόνισα (και όχι μόνο εγώ) είναι πως λόγω της εντυπωσιακής ομορφιάς τους πέφτουν σε λάθος χέρια.
Σε ανθρώπους που τους αρέσει η εμφάνιση και δεν ξέρουν τίποτε παραπάνω.
Προφανώς θα μου πεις ένας εκτροφέας φροντίζει να ενημερώσει για όλα αυτά, και ο μελλοντικός ιδιοκτήτης να τα γνωρίζει.
Μιας και όμως δεν απευθύνονται όλοι σε εκτροφέις, και τα παπυμιλάδικα και οι ΒΥΒ κανουν χρυσές δουλειές θεωρώ πως καλό είναι να αναφέρεται ότι οι φυλή έχει αρκετές απαιτήσεις.
Οι αρκετές απαιτήσεις την καθιστούν πιο δύσκολη σε σχέση με άλλες φυλές..

Εάν διαφωνείς,θα ήθελα να μου πεις που και γιατί.
Σίγουρα έχεις πολύ περισσότερες γνώσεις από εμένα για την φυλή και ξέρεις πολύ περισσότερα πράγματα.