Γιατι διαλεξα Husky??




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ωραία, οποτε ας περιμένουμε να μας ξαναγράψει, και να δούμε εάν όντως του ταιριάζει, τον βοηθάμε να καταλάβει τις ευθύνες ενός τέτοιου σκύλου.
Εάν όχι, τότε προσπαθούμε να τον αποτρέψουμε :)
 


Marios Nt.

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
45
0
Φιλοι μου ευχαριστω για την προσοχη σα.
Τα γνωριζω τα χασκι (οσο μπορω βεβαια).
Απο μικρος περιμενα ποτε θα μπορω να εχω εναν τετοιο σκυλο και απο θεμα χρονου και απο ωριμοτητας (δικης μου φυσικα).
Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να του προσφερω ατελειωτες ωρες βολτας καθε μερα. Σιγουρα θα εχουμε τη βολτα μας καθημερινα αλλα παντα δε θα του φτανει η ωρα....
Στο σκυλο ισχυει το οτι δινεις παιρνεις..οποτε αν δωσεις αγαπη θα την εισπραξεις πισω στο διπλασιο..
Το θεμα μου ειναι το διαμερισμα, οι ωρες που θα μενει μονος του και γενικως αν θα ειναι ευτυχισμενο μαζι μου...
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Θεωρείς αρνητικό να έχει κάποιος huskey σε διαμέρισμα????
για να έχεις ένα χάσκυ σε διαμέρισμα θα πρέπει να έχεις και χρόνο για να καθαρίζεις το σπίτι γιατί είναι παρα πολύ η τρίχα που αφήνει μα παρα πολύ που δεν φαίνεται και αν κανεις έτσι και σηκώσεις το μαξιλάρι του καναπέ η το κάλυμμα θα τρελαθείς.Ακόμα θα πρέπει να βγαζεις βόλτες συνεχώς γιατί αλλιώς είναι να είναι σε μια αυλή το σκυλί και αλλιώς σε 4is τύχους κλεισμένο.επίσης μια φορα στο τοσο σου λέω εγώ να περιμένεις 1 ζημια αν δεν έχεις κάποιο crate να το έχεις ότι λειπεις από το σπίτι (ξέχασα να σου πω ότι όταν "βαργιετε" το χάσκει κάνει ζημιες) που και πάλι δεν μπορεί να μεινειi πάνω από 2-3 ώρες σε crate (μιλώντας πάντα για μέρα την νύχτα κοιμάται σε crate αν τον μάθεις) οποτε εννοώ είχε ξέρω εγώ 5 προβλήματα άμεσος άμεσος έχεις αλλα 15 αν έχεις το σκύλο στο διαμέρισμα...."γιαυτο" θεωρώ το να έχεις ένα χάσκυ σε διαμέρισμα είναι αρνητικό...
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Mάριε πες μας πως έχεις σκοπό να είναι η καθημερινότητα σου με τον σκύλο σου;;
Εξ όψεως όλες οι ράτσες ωραίες είναι, το θέμα είναι να καταλήξουμε στην ράτσα η οποία μας ταιριάζει στην ζωή μας, και όχι στα μάτια μας!
Σχεδόν όλα τα σκυλιά κάνουν για διαμέρισμα, εξάλλου τις ανάγκες δεν τις καλύπτουμε μόνο στο σπίτι.
Το θέμα είναι να μην πάρεις ένα τέτοιο σκύλο με σκοπό να τον έχεις στο διαμέρισμα και να τον βγάζεις μόνο για πιπί και κακά αλλά να αφιερώνεις πολλές ώρες σε αυτόν εντός και εκτός σπιτιού.
Πίστεψε με ακόμα και ένα μικρόσωμο 5 κιλων βαριέται αφόρητα μέσα στο σπίτι!!
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
για να έχεις ένα χάσκυ σε διαμέρισμα θα πρέπει να έχεις και χρόνο για να καθαρίζεις το σπίτι γιατί είναι παρα πολύ η τρίχα που αφήνει μα παρα πολύ που δεν φαίνεται και αν κανεις έτσι και σηκώσεις το μαξιλάρι του καναπέ η το κάλυμμα θα τρελαθείς.
Εγω αυτο ομολογώ δεν το καταλαβαίνω.
Τι διαφορα έχει μια μονοκατοικία με ένα διαμερισμα;;;
Επιπλα και χαλιά έχουν και τα δύο.
Εκτος αν εννοείς ότι αν έχεις μονοκατοικια με κηπο, θα βγαζεις το σκύλο στον κήπο για να μη γεμίζει τρίχες;
Εξηγησε μου γιατι πραγματικα δεν καταλαβαίνω.
 


Marios Nt.

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
45
0
Λοιπον...ξεκιναω.. χαχα!
Το πρωι απο τις 7.30 μεχρι τις 14.30 ειμαι στη δουλεια.
Υστερα σπιτι και κατα τις 6 για μια ωριτσα λειπω παλι για δουλεια.
Οτι ωρες μενουν ειναι του σκυλου..
Δηλαδη το μεσημερι που θα γυρισω αγκαλιες και φαγητο, το απογευμα που θα γυρισω βολτες να ξεμουδιασουμε και το βραδυ παλι μεσα..
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Εγω αυτο ομολογώ δεν το καταλαβαίνω.
Τι διαφορα έχει μια μονοκατοικία με ένα διαμερισμα;;;
Επιπλα και χαλιά έχουν και τα δύο.
Εκτος αν εννοείς ότι αν έχεις μονοκατοικια με κηπο, θα βγαζεις το σκύλο στον κήπο για να μη γεμίζει τρίχες;
Εξηγησε μου γιατι πραγματικα δεν καταλαβαίνω.
aggeliki222 θα σου πω 1 βασική διαφορα...θες να καθαρίσεις το σπίτι σου από τον σκύλο(εννοώ μένεις σε πολυκατοικία πάντα) που θα τον πας τον σκύλο ?? αν έχεις μονο κατοικία μπορείς να έχεις το σκύλο κάποια ώρα έξω στο κήπο και να τον βάζεις και μέσα....επίσης όταν λύπης ο σκύλος θα έχει μεγάλο χορό να τρέχει έννοος μέσα στο σπίτι είναι πίσω από τέσσερις τύχουν και δεν έχει να κάνει τίποτα..
 


Marios Nt.

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
45
0
Εχω 2 μεγαλες βεραντες..Πιανετε;
Η μια βγαινει και απο το δωματιο μου κιολας...
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Λοιπον...ξεκιναω.. χαχα!
Το πρωι απο τις 7.30 μεχρι τις 14.30 ειμαι στη δουλεια.
Υστερα σπιτι και κατα τις 6 για μια ωριτσα λειπω παλι για δουλεια.
Οτι ωρες μενουν ειναι του σκυλου..
Δηλαδη το μεσημερι που θα γυρισω αγκαλιες και φαγητο, το απογευμα που θα γυρισω βολτες να ξεμουδιασουμε και το βραδυ παλι μεσα..
τις ώρες που δεν θα είσαι σπίτι θα είναι κάποιος ??? αν ναι θα προσέχει τον σκύλο ??? λείπεις πολλές ώρες δύσκολο...
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
aggeliki222 θα σου πω 1 βασική διαφορα...θες να καθαρίσεις το σπίτι σου από τον σκύλο(εννοώ μένεις σε πολυκατοικία πάντα) που θα τον πας τον σκύλο ??
Θα το βάλω σε ενα σημείο που ήδη έχω καθαρίσει ή που θα καθαρίσω μετα, όπως έκανα όταν έμενα σε διαμερισμα, όπως κανω τώρα που μένω σε μονοκατοικια. Αν δεν είναι εκπαιδευμένος να μπορει να περιμένει στη θεση που τον έβαλα να τελειώσει, και δεν είχα crate θα τον αφηνα για λίγο στο μπαλκονι.
Σε καμια περιπτωση δεν θα άφηνα το σκύλο στον κηπο μονο του, είτε ήμουν στο σπιτι είτε όχι.
Προσωπικα θεωρω ότι δεν στέκει το επιχειρημα σου.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Θα το βάλω σε ενα σημείο που ήδη έχω καθαρίσει ή που θα καθαρίσω μετα, όπως έκανα όταν έμενα σε διαμερισμα, όπως κανω τώρα που μένω σε μονοκατοικια. Αν δεν είναι εκπαιδευμένος να μπορει να περιμένει στη θεση που τον έβαλα να τελειώσει, και δεν είχα crate θα τον αφηνα για λίγο στο μπαλκονι.
Σε καμια περιπτωση δεν θα άφηνα το σκύλο στον κηπο μονο του, είτε ήμουν στο σπιτι είτε όχι.
Προσωπικα θεωρω ότι δεν στέκει το επιχειρημα σου.
τι σκύλο έχεις?
 




Marios Nt.

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
45
0
Αυτο ηταν ρητορικη ερωτηση; Θα με περιμενει να γυρισω;
Τι κανουν τοσα σκυλια που μενουν μονα τους τις ωρες που λειπουν οι δικοι τους;
Ο μονος ειμαι που δουλευω; τι στο καλο;..
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Αυτο ηταν ρητορικη ερωτηση; Θα με περιμενει να γυρισω;
Τι κανουν τοσα σκυλια που μενουν μονα τους τις ωρες που λειπουν οι δικοι τους;
Ο μονος ειμαι που δουλευω; τι στο καλο;..
ειναι αλλιως να εχεις εναν σκυλο σε εναν κηπο μονο του και αλλιως μεσα στο σπιτι τοοοοοοσες ωρες μονο του.....Και ειδικα αν δεν εχεις και κανενα στο σπιτι...
 


Marios Nt.

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2010
45
0
Δυστυχως ετσι ειναι..
Θα μπορουσα να τον αφησω στη βεραντα, αλλα θα τον σκεφτομαι πιο πολυ οταν λειπω..
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Θα το βάλω σε ενα σημείο που ήδη έχω καθαρίσει ή που θα καθαρίσω μετα, όπως έκανα όταν έμενα σε διαμερισμα, όπως κανω τώρα που μένω σε μονοκατοικια. Αν δεν είναι εκπαιδευμένος να μπορει να περιμένει στη θεση που τον έβαλα να τελειώσει, και δεν είχα crate θα τον αφηνα για λίγο στο μπαλκονι.
Σε καμια περιπτωση δεν θα άφηνα το σκύλο στον κηπο μονο του, είτε ήμουν στο σπιτι είτε όχι.
Προσωπικα θεωρω ότι δεν στέκει το επιχειρημα σου.
Εχω δύο σκυλια ένα ημίαιμο κανις και ένα ημίαιμο χασκυ/τεριε.
Αυτον τον καιρο φιλοξενω και ένα springer spaniel.
όταν καθαρίζω καθεται ο καθενας στο κρεββάτι του :)
Γιατι ρωτάς; (θελω να πω τι σχέση έχει με το θέμα)