Γιατι εχουν ικανοτητα η οχι ενω γνωριζουν; .........


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Η δικιά μου το πολύ πολύ να έρθει κοντά μου και να νομίζει ότι παίζουμε :)
Ο άλλος αν και τυφλός μόλις πάρει πρέφα μυρωδιά ξένου κοντά μας αρχίζει της μαγκιές... άρχοντας άρχοντας!!!
Δεν θα νομίζει ότι παίζετε... όχι όταν κι εσύ θα έχεις φοβηθεί πολύ.
Και ο άλλος, πουλάει μαγκιά σε "αθώους" ξένους. Σε επιθετικούς όμως;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Αν και είπα πως δεν θα απαντήσω ξανά, θα το κάνω. Υπάρχουν σκυλιά που θα υπερασπιστούν
(με τον δικό τους σκυλίσιο τρόπο) σε ορισμένες περιπτώσεις. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως τα σκυλιά δια μαγείας θα το κάνουν αυτό.
Αν θέλει κάποιος τόσο πολύ φύλακα, είτε θα πάρει ράτσα η οποία είναι κατάλληλη για αυτό (και μετά από κατάλληλη εκπαίδευση), είτε θα προσλάβει security. Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια, κ ούτε γεννιούνται έτοιμα να υπηρετήσουν τα οποιαδήποτε θελήματα του κάθε ένα απο εμάς.
Γιατί να μην βγούμε εμείς να υπερασπιστούμε την περιουσία μας και να κινδυνεύσουμε, αλλά το σκυλί επιβάλεται να το κανει;;;;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εγώ δεν το πιστεύω αυτό. Θα τρομοκρατηθεί τελείως και θα πάει σπίτι τρέχοντας.
Είναι γενικώς ανασφαλής και χωρίς να σας επιτίθεται κανείς...
Φοβάται εύκολα χωρίς να έχει λόγο...
Λούης θα γίνει, να είσαι σίγουρη.
Ε,τουλαχιστον θα παει σπιτι.:D
Μα οσες φορες εχουμε κανει μαλ...ες,παντα ερχεται να χωθει και κανει αυτα που ειπα.
Θα εχει αλλη συμπεριφορα νιωθοντας την επιθετικοτητα;

Δε νομιζω παντως οτι εχει τοσες φοβιες.Για να φοβηθει εχει λογο,που βεβαια μπορει για εμας να ειναι αδικαιολογητος και γι αυτον κατι που δεν καταφερε να ξεπερασει.Δεν ειναι θαρραλεος,αλλα οχι φοβικος στο σημειο που αναφερεις...
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν το Μουφ έχει αίσθηση του κινδύνου ή του φόβου μου ή πότε νοιώθω άβολα. Πριν μια βδομάδα είχα πάει σ' ένα εμπορικό κέντρο (κοινώς shopping mall, άρα μεγάλο) και ετοιμαζόμουν να βγω από το αυτοκίνητο για να πάω πέντε λεφτά σ' ένα μαγαζί. Άνοιξα το παράθυρο για να παίρνει αέρα το Μουφ και με πλησίασε ένας μάλλον ναρκομανής για λεφτά. Αισθάνθηκα άβολα και άρχισα να αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλή ιδέα να βγω έξω και ν' αφήσω το αυτοκίνητο και το Μουφ. Ε το Μουφ γαύγισε στον τύπο προειδοποιητικά και κείνος απομακρύνθηκε. Μετά βγήκα από το αυτοκίνητο και είχα βέβαια το νου μου να κοιτάζω από το παράθυρο του μαγαζιού ώστε να σιγουρευτώ ότι όλα είναι εντάξει. Όταν γύρισα βρήκα το Μουφ να φυλάει καραούλι όπως το άφησα.

Α, σταμάτησε πρόσφατα να γαυγίζει τον ταχυδρόμο...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@Sara Και ο σκύλος μου με είχε υπερασπιστεί πολλές φορές που ένιωσα άβολα και περίεργα, αλλά αυτό έχει σχέση με τον κάθε σκύλο την εκπαίδευση που του έχουμε κάνει κλπ. Επίσης επειδή ήταν αρσενικός, όταν μύριζε αντρική μυρωδιά που δεν γνώριζε έκανε σαν τρελός. Όπως ανέφερες για τον ταχυδρόμο. Αλλά είναι ο σκύλος ΜΟΥ, και ο σκυλος ΣΟΥ. Ίσως και πολλοί άλλοι. Δεν είναι απαράδεκτο όμως να απαιτούμε ο σκύλος μας να γίνει ξαφνικά ο προστάτης μας (χωρίς καμία προσπάθεια από εμάς);;;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εμας,σε καποιες περιπτωσεις εχει συμβει και να γρυλλισει και να γαβγισει και να προσπαθησει να επιτεθει σε ανθρωπο,μπροστα σε πολυ κοσμο,με τεντωμενη ουρα.Εχει τυχει ομως και αλλες φορες να φοβηθει και να μαζευτει.
Οταν αργοτερα προσπαθω να θυμηθω,να συγκρινω και να καταλαβω γιατι αντεδρασε ετσι σε καθε περιπτωση,δεν βρισκω καθε φορα το λογο.
Ειχα σκεφτει κι εγω με καποιο τροπο να του το ενισχυσω,ακομα και να τον παω σε εκπαιδευτη γι αυτο το λογο,(δαγκωματα,κτλ).Πιστευα οτι θα ανεβαζε αυτοπεποιθηση και θα ειχε πιο σταθερη συμπεριφορα,αλλα ενα σκυλο με φοβιες,δεν τον στρεσαρεις περισσοτερο.Αν δεν γινοταν καλη δουλεια;Αν δεν μπορουσα τελικα εγω να τον κουμανταρω;Αν...αν...αν...
Τον αφηνω λοιπον ετσι κι ελπιζω να μη χρειαστει ποτε να με...μαλλον να τον υπερασπιστω!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δυστυχώς δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα με τα σκυλιά μας. Όσο και να προσπαθήσουμε δεν γίνεται να τα καταλάβουμε όλα.
Αν και εδώ που τα λέμε, δεν είναι και απίθανο ο σκύλος σου να είχε λόγο που σε άλλον αγρίεψε και σε άλλον φοβήθηκε.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αν και εδώ που τα λέμε, δεν είναι και απίθανο ο σκύλος σου να είχε λόγο που σε άλλον αγρίεψε και σε άλλον φοβήθηκε.
Απιθανο δεν ειναι,αλλα ας μου ελεγε κι εμενα το λογο!:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμένα πάλι θα μου έκανε εντύπωση να δω σκύλο ανεκπαίδευτο, να υπερασπίζεται το αφεντικό του σε ανθρωποκαυγά :rolleyes: Εκτός αν υπεράσπιση νοείται και το επίμονο γάβγισμα, μέσω στο γενικότερο χάος του καυγά.
Το ενστικτο προστασιας της περιοχης και των προσωπων της οικογενειας/αγελης, καθως και το θαρρος και η μαχητικοτητα, ή υπαρχει ή δεν υπαρχει. Και σε αυτα στηριζεται η εμπλοκη στην μαχη.

Τι προσφερει η εκπαιδευση προστασιας? Σιγουρα δεν μπορει να δημιουργησει κατι που δεν υπαρχει.

Βοηθαει στον ελεγχο του σκυλου, κατι που σε μεγαλο ποσοστο επιτυγχανεται με μια πολυ καλη ΒΥ, καλλιεργει και κατευθυνει τα υπαρχοντα ενστικτα, προσφερει καλυτερη κινηση και δαγκωμα, δημιουργει πιθανα σεναρια κλπ.

Ενας ανεκπαιδευτος στην προστασια δυνατος και δυναμικος σκυλος, που εχει θαρρος και ενστικτα, θα αποδειχθει την δυσκολη ωρα πολυ περισσοτερο αποτελεσματικος απο εναν δειλο που γυροφερνει με τον εκπαιδευτη στον στιβο.

Ποιος ειναι πιο αποτελεσματικος? Ενας σκληροτραχηλος τυπάς που ηταν απο μικρος στα καραβια ή ενας βουτυρομπεμπές καρατέκα που παιζει εκ του ασφαλους στα γυμναστηρια? Ωραια, ξερει τις κινησεις. Παμε παρακατω, οταν μουδιασει το μυαλο και τα χερια/ποδια απο τον φοβο.

Το τελειο ξερουμε ολοι ποιο ειναι. Σωστος σκυλος με καλη εκπαιδευση, που δεν θα διστασει να εφαρμοσει αυτα που εμαθε.

Σημ. Τα παραπανω με την ευχη και ελπιδα να μην τα παρεξηγησουν οι φιλοι που κανουν σπορ με τον σκυλο τους. Αν μπορουσα θα εκανα κι εγω.
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
'Οταν μίλησα για εκπαίδευση (εγώ προσωπικά τουλάχιστον) εννοούσα όλα όσα μπορούμε να μάθουμε και να δείξουμε σε ένα σκύλο. Και μέσα σε αυτά είναι και το να καταφέρεις να κάνεις ένα σκύλο να νιώσει αυτοπεποίθηση. Δεν εννοούσα να τον εκπαιδεύσεις για φύλακα μόνο. Και πιστεύω πως εάν ένας σκύλος νιώθει αυτοπεποίθηση και όχι φόβο, είναι πολύ πιο πιθανό να αγριέψει όταν νιώσει πως απειλείται κάποιος που αγαπάει. Επίσης εννοούσα πως χωρίς την βασική εκπαίδευση και η σχέση σκύλου ανθρώπου δεν θα ειναι τόσο καλή, και θα είναι πολύ πιο δύσκολο για τον σκύλο να αντιληφθεί τι θέλουμε.
Τουλάχιστον 4 από τα 10 και σκυλιά που είχα(κυνηγόσκυλα), είχαν κροτοφοβία, και τα πήραμε για να μη βρεθούν με ένα δίκανο στον κρόταφο ή στον δρόμο. Επίσης ήταν πολύ φοβισμένα και δαρμένα. Με πολύ αγάπη, και τεράστια υπομονή το ξεπέρασαν. Και έγιναν πιο προστατευτικά με εμάς. Απέκτησαν αυτοπεποίθηση. Τουλάχιστον αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία και άποψη.
Κάνω λάθος;;
 




ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Ο δικος μου αν δει να μου επιτιθονται,ΣΙΓΟΥΡΑ θα πλησιασει τρεχοντας,αλλα δε νομιζω να αρπαξει κανεναν.Θα ειναι σε εγρηγορση,μπορει να ανεβει πανω σε καποιον,αντε να γραπωσει και κανενα(μπορει κι εμενα:p),αλλα ουτε το δαγκωμα θα εχει δυναμη ουτε θα καθαρισει μονος του.Μαλλον θα νομιζει οτι παιζουμε...:eek:
καρμπόν η συμπεριφορά που προβλέπω να δείξει ο δικός μου <<φύλακας>> :D:D

ΥΓ. Αν περιμέναμε από τα σκυλιά να μας προστατεύσουν καήκαμε... ;)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
@Sara Και ο σκύλος μου με είχε υπερασπιστεί πολλές φορές που ένιωσα άβολα και περίεργα, αλλά αυτό έχει σχέση με τον κάθε σκύλο την εκπαίδευση που του έχουμε κάνει κλπ. Επίσης επειδή ήταν αρσενικός, όταν μύριζε αντρική μυρωδιά που δεν γνώριζε έκανε σαν τρελός. Όπως ανέφερες για τον ταχυδρόμο. Αλλά είναι ο σκύλος ΜΟΥ, και ο σκυλος ΣΟΥ. Ίσως και πολλοί άλλοι. Δεν είναι απαράδεκτο όμως να απαιτούμε ο σκύλος μας να γίνει ξαφνικά ο προστάτης μας (χωρίς καμία προσπάθεια από εμάς);;;
Είναι απαράδεκτο να προσπαθούμε να "αγριέψουμε" το σκύλο. Τώρα το Μουφ γαύγιζε και τον ταχυδρόμο και την ταχυδρόμα και προσωπικά με πείραζε διότι τους ξέρω και είναι καλοί άνθρωποι. Επίσης δεν έχω εκπαιδεύσει το Μουφ να είναι φύλακας. Απ' ό,τι ξέρω η φυλή του, δηλαδή οι Αυστραλέζοι Ποιμενικοί, είναι πολύ προστατευτικοί με τ' αφεντικά τους. Η μόνη εκπαίδευση που έχω κάνει στο Μουφ είναι τα γνωστά: "σήκω-σήκω, κάτσε-κάτσε", περπάτημα με λουρί χωρίς να μου σκιστεί ο ώμος, τα βασικά.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Φυσικά και είναι απαράδεκτο να θέλουμε να αγριέψουμε τον σκύλο. Συμφωνώ απόλυτα. Είναι πολύ κακό. Και για τον σκύλο και για εμάς!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και ο σκύλος μου με είχε υπερασπιστεί πολλές φορές
Με ποιον τροπο?

Φυσικά και είναι απαράδεκτο να θέλουμε να αγριέψουμε τον σκύλο. Συμφωνώ απόλυτα. Είναι πολύ κακό. Και για τον σκύλο και για εμάς!
Γιατι?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Να τον αγριέψουμε ;; Γιατί νομίζω πως τίποτα και κανέναν δεν είναι σωστό να αγριέψουμε. Και δεν υπάρχει και λόγος.
Για να σου λύσω την απορία έχει ορμήξει και έχει αρπάξει.
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ααα...Να κατσεις στα αυγα σου τοτε!:D

Σιγουρα αν θες να αγριεψεις ενα σκυλο,θα πρεπει να σε ακουει ακομα και κουφος να ειναι(σχημα υπερβολης:)).Αν παιζεται ακομα η πειθαρχια του,δε ρισκαρεις με αγριεματα.

Ακους Αρη;;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight