Γιατι εχουν ικανοτητα η οχι ενω γνωριζουν; .........


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
καλα ως εδω;
Δηλαδη η μεταφραση ή κεντρικη ιδεα οσων παρεθεσες ειναι η παρακατω?
Διοτι οι σκυλοι σεβονται τον ανθρωπο κι δεν εχουν αυτοπεποιθηση η δεν ξερουν πως να μας προστατεψουν..
@mareco

Μαρια, δεν προσπαθω να διαφωνησω. Απλά δεν πειθομαι.

Θα θυμίσω κατι που ειχα πει πριν πολύ καιρο.

Οι αμερικανοι αστυνομικοι, με τα εκπαιδευμενα αστυνομικα σκυλια, περιμενουν ρεαλιστικα από τον σκυλο να απασχολησει τον κακοποιό για ΔΥΟ δευτερολεπτα. Αυτό είναι το δυσμενεστερο σεναριο και πανω σε αυτό δουλευουν.

Μιλαμε για ανθρωπους εν ωρα υπηρεσιας, που δεν ξυπνησανε μολις δηλαδη, εκπαιδευμενους, με όπλα γεματα και ετοιμα και με την αδεια να ριξουν.

Βγαλε τωρα ο,τι συμπερασματα θελεις.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Συγνωμη αλλά παλι θα διαφωνησω. Όταν ξυπναμε στα αγρια χαραματα από τον βαθυ υπνο, ειμαστε ετοιμοι σε 5 δευτερολεπτα να αντιδρασουμε? Ή θα κοπαναμε πανω στα ντουβάρια από τον πανικο και τις τσίμπλες στα ματια?
αν θες να σου απαντήσω προσωπικά, αν οι εισβολείς απενεργοποιήσουν το συναγερμό αλλα με ξυπνήσει ο Μανού πριν μπουν, τότε άνθρωποι και σκύλος θα κλειδαμπαρωθούμε στην τουαλέτα παρέα με το ρόπαλο του μπέιζμπολ (που έχω πάρει για να ανοίγω φύλλο :D ) και θα τους εξηγήσω ότι μπορούν να πάρουν ότι θέλουν και να φύγουν χωρίς να γίνει άλλη ζημιά (πέρα από οικονομική)
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εσυ Αρη δεν πιστευεις οτι αν σου την πεσει κανεις τη βολτα,η Ηρα δε θα αντιδρασει;Εγω πιστευω οτι θα τον κανει να σε παρακαλαει να τον αφησει.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
αν δεν μπορούμε φυσικά να φύγουμε από το σπίτι, πράγμα το οποίο για μένα είναι πρώτη επιλογή.
Εμεις θα κανουμε οτι κοιμομαστε!Το κανει με μεγαλη επιτυχια ο Εκτωρας...
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
τι λες τώρα ο δικός μου και να τον πείσω να μείνει τελείως ξαπλωτός θα σηκώνει την κεφάλα του συνέχεια χα χαχα
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Βρε παιδί μου, πάνω-κάτω ότι λέει ο Atreas. Δεν προχωράω σε ποιό extreme σενάρια ούτε κατά διάνοια.
Ε και τώρα τι σύγκριση είναι αυτή που κάνεις; Ανόμοια πράγματα.
Καλώς ή κακώς, μέσα στο σπίτι μου νοιώθω μια σιγουριά με τις συγκεκριμένες συνθήκες που επικρατούν.
Πολλά χρόνια τώρα. Αν κάποτε αλλάξουν αυτές οι συνθήκες θα αναπροσαρμόσω εννοείται κι εγώ τις θεωρίες μου.
Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη από το πως έχουν τα πράγματα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εσυ Αρη δεν πιστευεις οτι αν σου την πεσει κανεις τη βολτα,η Ηρα δε θα αντιδρασει;Εγω πιστευω οτι θα τον κανει να σε παρακαλαει να τον αφησει.
Εδώ αντιδραει άμα μας κοιτανε επιμονα. Τσιτωνεται, παρακολουθεί και ετοιμαζεται.

Κακοποιος της πλακας, τσαντακιας, ναρκομανης, φτωχομπινές, δεν προκειται να την πεσει σε μενα. Ειμαι αρκετα "μεγαλος" και με συνοδευει σκυλι που ειναι τσιτωμενο συνεχεια.

Αν μου την πεσει καποιος, θα ειναι αρκετα μαγκας (εχουμε κατι ωραιους ρωσους εδω) και πιθανον με παρέα και τοτε δεν μπορω να ξερω τι θα γινει. Εχω πολλες αμφιβολιες τελος παντων.

Στο σπιτι τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Θα του την βγει απο το πουθενα, δεν θα την δει ετσι καταμαυρη οπως ειναι, και θα εχω μεγαλο πλεονεκτημα αιφνιδιασμου. (Αυτο αν καταφερει να μπει χωρις να τον παρει χαμπαρι νωριτερα και αρχισει να ουρλιαζει).

Δεν ξερω αν θα δαγκωσει (πιστευω θα δαγκωσει), αλλά σιγουρα θα τον απασχολησει σοβαρα.
Στη συνεχεια, θα δει μπροστα στη μουρη του πολεμικο οπλο, αφου προηγουμενως ακουσει τον ηχο όπλισης.

Το σεναριο θα εχει επιτυχια αν ο εισβολεας φοβηθει. Αν είναι cold blooded και οπλισμενος, την κατσαμε και θα ευχομασταν να ειχαμε σκυλο χαλβα και να καθομασταν στ’αυγα μας με τα χερια σηκωμενα και τα παντελονια κατεβασμενα :p
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Στο σπιτι τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Θα του την βγει απο το πουθενα, δεν θα την δει ετσι καταμαυρη οπως ειναι, και θα εχω μεγαλο πλεονεκτημα αιφνιδιασμου. (Αυτο αν καταφερει να μπει χωρις να τον παρει χαμπαρι νωριτερα και αρχισει να ουρλιαζει).

Δεν ξερω αν θα δαγκωσει (πιστευω θα δαγκωσει), αλλά σιγουρα θα τον απασχολησει σοβαρα.
Στη συνεχεια, θα δει μπροστα στη μουρη του πολεμικο οπλο, αφου προηγουμενως ακουσει τον ηχο όπλισης.
Ποσα παιρνετε την ωρα να σας προσλαβω προσωπικη μας ασφαλεια;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Θελω να πιστευω οτι το σκυλι αν ειναι δεμενο με τον ιδιοκτητη,κατι θα κανει.Γαβγισμα,γρυλισμα,κατι...

Θα σας πω 2 χαλαρα περιστατικα.

1)Ειχε ερθει ενας θειος μου σπιτι,ο οποιος μιλαει δυνατα(Κερκυραιος βλεπετε).Εκει λοιπον που μιλουσαμε και σηκωθηκαμε να παμε καπου,με πλησιασε λιγο παραπανω και ασυναισθητα υψωθηκε λιγο η φωνη του.Ο Εκτωρας βρεθηκε αυτοματα αναμεσα μας με τη μουσουδα προς το μερος του και την πλατη του σε εμενα και του γαβγισε.Σειστηκε το σπιτι.Ο θειος μου εκανε πισω.

2)Ειμαστε βραδυνη βολτα μεσα στην πολη και μας σταματαει ενας αντρας να ρωτησει για το σκυλο.Τα συνηθισμενα...Ο σκυλος καθεται.Στο πλαι μου εχω ενα δεντρακι.Καποια στιγμη,επειδη τραβουσε η κουβεντα,ο αθρωπος βαζει το χερι του στο δεντρο χαλαρα να στηριχθει.Το δεντρακι μικρο,κουνηθηκε.Τα πηρε ο Εκτωρας.Γαβγισε στον ανθρωπο,οχι στο δεντρο.Νομισα αρχικα οτι φοβηθηκε που κουνησαν τα κλαδια του δεντρου.Αλλα οχι.Κοιτουσε τον αντρα και ειχε σταση αγεροχη.Εξω στηθος,τεντωμενο λαιμο...

Και τα δυο τα ερμηνευω ως προστασια.Εσεις οχι;Θα ημουν ανοητη να πιστεψω οτι ο Εκτωρας θα ακινητοποιησει επιτιθεμενο ανθρωπο,αλλα λιγο το μποι του,λιγο κανενα γαβγισμα,ε ισως κολλησει ο κακοποιος.Πιστευω οτι αυτα μπορει να τα κανει καθε σκυλι ανεκπαιδευτο,γιατι απλα νιωθει απειλη της αγελης του.Ισως στη δευτερη περιπτωση αν ο αντρας φωναζε στον Εκτωρα,ο σκυλος να καθοταν σα κοτα.Ισως.Σε πρωτη φαση ομως ο αντρας ψαρωσε.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καποιοι ναι. Αλλά το λες σαν να ειναι κανονας. Διακρινω αγνοια και παρωπιδες.

Τελικα θελεις προστατη αλλά διαφωνεις με την εκπαιδευση προστασιας?

Πιστευεις οτι ειχες "σκυλαρο" (οπως ειπες) και μεγαλο φυλακα, επειδη αρπαξε εναν σκυλο και εκανε πως ορμαει σε ανθρωπο?
Δεν καταλαβαίνω γιατι θέλεις τόσο πολύ να διαφωνήσεις μαζί μου και δεν με αφορά. Δεν είπα κάτι σαν κανόνα. Ούτε φοράω παροπίδες. Απάντησα στην Sara που μίλησε για "κάποιους συμπατριώτες μας που θεωρούν εκπαίδευση το αγρίεμα". Και άλλο είναι η εκπαίδευση προστασίας και άλλο το να αγριέψεις το σκύλο. Δεν διαφωνώ με την εκπαίδευση προστασίας , η οποία όμως δεν είναι το ίδιο με το αγρίεμα.
Αν διάβαζες όλα όσα έχω γράψει σε αυτό το θέμα, θα μάθαινες ότι ΠΟΤΕ δεν είχα σκύλο φύλακα, και δεν τον είχα ανάγκη!!!Εκτός αν για εσένα τα Kurzhaar, Drathaar, Pointer kai Setter Laverack είναι φύλακες. Ποτέ δεν πίστεψα ότι έχω μεγάλο φύλακα , και δεν ασχολήθηκα ποτέ με το να κάνω τον σκύλαρο μου φύλακα. Α! και σκύλαρο τον είπα γιατί ήταν σκύλαρος και έτσι τον φώναζα. Από εκεί και πέρα αν θέλεις να διαφωνείς με κάποιον, τουλάχιστον κάνε τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψε. Και μην παραθέτεις αποσπασματικά αυτά που έγραψε.
Επίσης το τι εγίνε, το πως όρμηξε και στο τι κατάστατη βρισκόμασταν εκείνη την στιγμή, και το τι πιστεύω, μπορείς απλά να τα ρωτήσεις. Και να σου τα απαντήσω. Και να καταλάβειςτο γιατί ο σκύλος με υπερασπίστηκε. Και γιατί δεν ήταν καθόλου αστείο αυτό, ούτε τυχαίο.
ΠΟΤΕ μου δεν διάλεξα σκύλο λόγω ράτσας η λόγω χαρακτηριστικών. Τα αγαπώ όλα το ίδιο. Έτυχε να αν'ηκω σε οικογένεια κυνηγών και να μεγαλώσω με κυνηγόσκυλα. Για ποιον προστάτη που θέλω μιλάς; Έχω προστάτη τον εαυτό μου, και δεν περιμένω το σκυλί μου να με υπερασπιστεί αν με κλέψουν. Το μόνο που θα σκεφτώ σε μια τέτοια περίπτωση, είναι να προστατέψω εγώ τον σκύλο.Τα σκυλιά μου είναι η συντροφιά μου , οι αγάπες μου , τα αδέρφια μου και όχι αυτό που περιμένω να είναι άγριο για να με ξελασπώσει στα δύσκολα.


Απ'ότι βλέπω, θεωρείς τα νέα μέλη ανίδεα, και διακρίνεις και μάλιστα άγνοια και παρωπίδες( από 7-8 posts που εκάνα, μάλλον είσαι ψυχολόγος). Δεν ξέρω τις ανάγκες σου για να διαφωνήσεις, αλλά αν δεν αντέχεις να μην πεις κάτι αντίθετο με αυτό που λέω , τουλαχιστον να διαβάσεις αυτά που έγραψα, για να μην με βάζεις στον κόπο να τα ξαναγράφω. Μίλησα ξεκάθαρα, προσπάθησα να πω την δική μου εμπειρία και αυτό που έχω μάθει εγώ. Δεν είμαι επαγγελματίας, είμαι φυσιοδίφης. Ερασιτέχνης όσον αφορά τα ζώα, και επαγγελματίας όσων αφορά τη φύση και τα ορυκτά. Έχω αρκετές εμπειρίες με ζώα και αν οι απόψεις μου περισσεύουν εδώ μέσα , γιατί εσύ είσαι παντογνώστης και καλύπτεις με τις γνώσεις σου την δικιά μου άποψη, διαγράψτε τα posts μου, και συνεχίστε όπως πριν.
Ευχαριστώ , και συγνώμη στους υπόλοιπους για το μεγάλο μύνημα, αλλά προσεβλήθη και έπρεπε να απαντήσω.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αγαπητη φυσιοδιφισσα

Μπορει να τα πας καλα με τα ζωα και αυτό είναι πολύ ευχαριστο μια και είναι φορουμ για σκυλια, αλλά μην ξεχνας ότι γραφουν ανθρωποι με τους οποιους μαλλον δεν τα πας και τοσο καλα.

Σου εκανα καποιες ερωτησεις, βασισμενος σε οσα ειπες με τον τροπο που τα ειπες. Μαθε να γραφεις και να αναλυεις καλυτερα. Ετσι θα γλυτωναμε από αρκετο γραψιμο.

Αν θελεις να προσβάλλεσαι, δικαιωμα σου, αλλά βρες αληθινο λογο και μην ψαχνεσαι.

Δεν εχω αναγκη να διαφωνησω και λιγοι εδώ μεσα εχουν προστατευσει τα νεα μελη οσο εγω.

Βρες λιγο χρονο να εγκλιματιστεις καλυτερα στην κουλτουρα αυτου του φορουμ και να γνωρισεις καπως καλυτερα τα μελη και μετα αν θελεις ξεκινα να γραφεις αρλουμπες και να επιτιθεσαι. Δεν εχουμε ολοι εδώ μεσα.την ορεξη σου για παρεξηγηση.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Τα σκυλιά και συγκεκριμένα, η εκπαίδευση προστασίας, και το κατα πόσο επιτίθονται είναι το θέμα.
Κανέναν δεν ενδιαφέρουν οι απόψεις σου για έμενα, πόσο μάλλον απο την στιγμή που δεν έχεις κανένα μα κανένα δικαίωμα να εκφέρεις άποψη, πόσο μάλλον προσβλήτική.
Μπορείς να μείνεις στο θέμα, να μάθεις να μην προσβάλεις.
Και όταν λες σε κάποιον πως έχει άγνοια και ότι φοράει παροπίδες κλπ φυσικά και προσβάλεται, και καλύτερα να κρατάς την άποψη σου για τον εαυτό σου. Και δεν είναι καθόλου ερώτηση αυτά που είπες, ξαναδιάβασε τα προστάτη των νέων μελών (wow)!
Το λήγω εδώ, γιατί χαλάμε την όλη αισθητική του forum, και κανένας μας δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό.Και ως παλαιότερο μέλος
θα έπρεπε να το ξέρεις.
Και καμία τέτοια όρεξη δεν έχω για παρεξήγηση με κάποιον που ούτε καν ξέρω, αν κρίνω απο τον τρόπο που μιλάς εσύ όμως, είναι το μόνο που σε απασχολεί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight