Για πούλημα


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Ντένις...ότι δηλαδή συμβαίνει (σχεδόν) πάντα και με τις ανθρώπινες συναναστροφές: μένουμε στο "εύκολο "απ' έξω" και δεν εμβαθύνουμε πολύ στο δύσκολο "μέσα". Για ιδιώτη θα το καταλάβαινα, καθώς είναι πολλοί αυτοί που βλέπουν το κατοικίδιο (δεν περιορίζομαι στο σκύλο) ως "αξεσουάρ" ή, ακόμη και ως ενδεικτικό του status.
Θεωρώ απαράδεκτο να πωλείται κάτι ζωντανό, που μεγάλωσε μέσα στο σπίτι σου, που έφαγε από το χέρι σου, που τρίφτηκε και χαϊδεύτηκε επάνω σου, που κάθισε στα πόδια σου ένα τουλάχιστον βράδυ για να δείτε παρέα τηλεόραση. Πόσο άραγε τιμάται όλο αυτό;
Δεν το θέλεις άλλο; Δώστο. Μην περιμένεις όμως να κερδίσεις από κάποιον που κουνάει την ουρά του από χαρά κάθε φορά που σε βλέπει...

Όσο για τους εκτροφείς...θα είμαι πιο ελαστική, καθώς μετά από δεύτερη σκέψη σκέφτηκα τα ακόλουθα:
1. Εκτρέφουν για να πουλούν και συχνά δίνουν μεγαλύτερα σκυλιά.
2. Μέσα στη λογική του "τη δουλειά μου κάνω", ένα σκυλί που δεν είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή, ή που δεν είναι ό,τι καλύτερο για αναπαραγωγή, γιατί να μη δοθεί;

Και μια που το συζητάμε, πρόσφατα μίλησα με κάποια εκτροφέα, η οποία μου είπε πως η τιμή των κουταβιών κυμαίνεται από τόσο έως τόσο, εκτός από το καλύτερο κουτάβι της γέννας, που θα πουληθεί γύρω στα €250-300 ακριβότερα, γιατί θα είναι άξιο να κατέβει σε εκθέσεις...Με ξένισε λίγο και δεν ξέρω αν είχα δίκιο ή όχι...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ντένις...ότι δηλαδή συμβαίνει (σχεδόν) πάντα και με τις ανθρώπινες συναναστροφές: μένουμε στο "εύκολο "απ' έξω" και δεν εμβαθύνουμε πολύ στο δύσκολο "μέσα". Για ιδιώτη θα το καταλάβαινα, καθώς είναι πολλοί αυτοί που βλέπουν το κατοικίδιο (δεν περιορίζομαι στο σκύλο) ως "αξεσουάρ" ή, ακόμη και ως ενδεικτικό του status.
Θεωρώ απαράδεκτο να πωλείται κάτι ζωντανό, που μεγάλωσε μέσα στο σπίτι σου, που έφαγε από το χέρι σου, που τρίφτηκε και χαϊδεύτηκε επάνω σου, που κάθισε στα πόδια σου ένα τουλάχιστον βράδυ για να δείτε παρέα τηλεόραση. Πόσο άραγε τιμάται όλο αυτό;
Δεν το θέλεις άλλο; Δώστο. Μην περιμένεις όμως να κερδίσεις από κάποιον που κουνάει την ουρά του από χαρά κάθε φορά που σε βλέπει...
Συμφωνώ

Όσο για τους εκτροφείς...θα είμαι πιο ελαστική, καθώς μετά από δεύτερη σκέψη σκέφτηκα τα ακόλουθα:
1. Εκτρέφουν για να πουλούν και συχνά δίνουν μεγαλύτερα σκυλιά.
2. Μέσα στη λογική του "τη δουλειά μου κάνω", ένα σκυλί που δεν είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή, ή που δεν είναι ό,τι καλύτερο για αναπαραγωγή, γιατί να μη δοθεί;
1. Δεν εκτρέφουν για να πουλούν, ή μαλλον ιδανικά δεν είναι έτσι, το σωστό είναι πουλούν επειδή εκτρέφουν ... μερικούς από τους λόγους τους εξήγησα πιό πάνω ... αλλά και αλλιώς να το δείς, ο πεθάνης και ο χαρίσης, που λέει ο Μάκης ... :wink: το σκυλί ΑΞΙΖΕΙ αυτά ή τέλος πάντων κάποια χρήματα και ΑΝ κάποιος θέλει το παίρνει ... αλλιώς, ΧΕ που οι σκυλομπαμπάδες λατρεύουν τα ζώα τους (όχι σαν κι εμάς :lol: ) αλλά που αν τα σκυλάκια δεν πωληθούν 100 - 200 ευρώ, χαρίζονται, και αν δεν χαριστούν ... στο δρόμο ... :wink:

2. Κατάλαβες από τα παραπάνω ότι μπορεί να πωλείται και ο καλύτερος γεννήτορας αρσενικός στον κόσμο αυτήν την στιγμή ??? (Το θέμα είναι ΠΟΣΟ) Δεν πωλούνται ζώα που δεν κάνουν για εκτροφή, πώς να το κάνουμε, πωλούνται ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ζώα ΙΔΑΝΙΚΑ για εκτροφή, με τις διαβαθμίσεις βέβαια που συνεπάγεται αυτό, αλλά και την διαφορά στην τιμή ...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και μια που το συζητάμε, πρόσφατα μίλησα με κάποια εκτροφέα, η οποία μου είπε πως η τιμή των κουταβιών κυμαίνεται από τόσο έως τόσο, εκτός από το καλύτερο κουτάβι της γέννας, που θα πουληθεί γύρω στα €250-300 ακριβότερα, γιατί θα είναι άξιο να κατέβει σε εκθέσεις...Με ξένισε λίγο και δεν ξέρω αν είχα δίκιο ή όχι...
Εγώ δεν συμφωνώ, το έχω ξαναπεί ...
 










psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Οπότε,
από ιδιώτη αν δεν το πουλήσει πάει μάλλον στο δρόμο
από τους εκτροφείς τη γίνετε ? πιθανολογώ πιο επαγγελματικές μεθόδους , πχ ευθανασία ?
ρωτώ δεν γνωρίζω
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ευθανασία σε τι???

σε αδιάθετο κουτάβι ή σε ενήλικο??

και στις δυο περιπτώσεις δεν νομίζω ότι γίνετε κάτι τέτοιο
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Μου αρκεί που διαφωνώντας συμφωνείς μαζί μου...χαχαχαχαχα

Είναι μέσα στο γενικότερο πλαίσιο του σκεπτικού της και του δικού μου. Ξέρεις τώρα..."τα θηλυκά ειναι εκεί και ο επιβήτορας αλλού. Θα σου δείξω φωτογραφία"...

:D :D :D :D
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Θέλω να πω,
έχει ο εκτροφέας 4-5 η και περισσότερα σκυλιά διαφόρων ηλικιών που δεν του κάνουν , άγνωστο πως τα κατάφερε έτσι , τα βάζει για πούλημα γιατί του τρώνε χώρο, χρόνο και χρήμα δεν νομίζω ότι θα περιμένει επ άπειρον για την πώληση των αν δεν βρει αγοραστές τι κάνει ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
τι να σου πω?????????

τα κρατάει υποθέτω.

άλλη λύση είναι να ρίξει τις τιμές ή ακόμη και να τα χαρίσει στον πρώτο τυχόντα εαν έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα για να τα κρατήσει.

δεν (θελω να) πιστεύω ότι τα σκοτώνει :(
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Και εγώ συμφωνώ με το Μάκη, αν και όσο και να μη θέλω να πιστέψω ότι μπορεί να τα σκοτώσει, πιστεύω πω κάτι τέτοιο έχει συμβεί και θα συμβεί. Αν δηλαδή φτάσει να θεωρεί το σκυλί οικονομικό βάρος και δει ότι δε μπορεί να ελαφρυνθεί ρίχνοντας την τιμή για να βγάλει κάποια από τα σπασμένα ή χαρίζοντάς το οπουδήποτε φτάνει να γλιτώσει το βάρος της συντήρησης, τότε, μάλλον δεν είναι κάθολου απίθανο σενάριο η θανάτωσή του, αφού έτσι ναι μεν δε θα βγάλει μέρος του κόστους, αλλά τουλάχιστον θα γλιτώσει τον εαυτό του από περαιτέρω έξοδα...

:( :(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Psara, δεν τα σκοτώνει ... με τίποτα ... πώς να το κάνουμε ...

ΑΝ γίνει κάτι τέτοιο, τα δίνει σε χαμηλή τιμή. Μπορεί και να τα χαρίσει. Δεν είναι το ίδιο με εναν ιδιώτη, όλο και κάποιος θα τα θέλει ... πολύ συχνά τα κρατάει κιολας ... αλλά δεν τα σκοτώνει ... εξαίρεση δεν έχω γνωρίσει αλλά και να υπάρχει, επιβεβαιώνει τον κανόνα, και δεν λέγεται εκτροφέας.

Jade, αυτήν την στιγμή το καλύτερο που μπορώ να κάνω, είναι να πάω σε έναν επιβήτορα που δεν είναι στο σπίτι μου, ίσως είναι σε άλλη πόλη της Ελλάδας, ή στην άλλη άκρη της Ευρώπης ... καλύτερα ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ γιατί πράγμα σου μιλάει, και μετά κρίνε ... ΜΠΟΡΕΙ να έχεις και δίκιο, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ όχι για τους λόγους που μέχρι τώρα έχεις πεί ...

Διαφωνώ, γιατί εν συντομία δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα ποιό είναι το καλύτερο κουτάβι της γέννας, και συγχρόνως υποτιθεται ότι δεν πληρώνεται μόνο την ''εκθεσιακή'' αξία ... επίσης μπορεί και άλλα κουτάβια, ακόμα και αν δεχτούμε ότι είναι χειρότερα σε μορφολογία, να πάνε εκθεσεις και να πάνε καλά ... άρα η κοστολογηση ενός ειδικά κουταβιού ως ακριβότερο, δεν μου αρέσει ... αν κοστολογούσε ένα - δύο ώς φθηνότερα ίσως μου ακουγόταν πιο λογικό ...

Αλλά μην βιάζεσαι ...
 


jade

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Μέσα στο απόλυτο χάος...
Ντένις, σου είπα απλώς τι μου είπε. Τα θηλυκά τα δείχνει, τον επιβήτορα πάλι όχι. Όταν ρώτησα για την τιμή, η απάντηση ήταν αυτή που πήρα. Τώρα, πώς μπορεί να ξεχωρίσει το καλύτερο κουτάβι της γέννας...αυτό δεν το ξέρω, ούτε είμαι σε θέση να το γνωρίζω.

Δε νομίζω πως βιάζομαι να απορρίψω. Τα πάντα είναι θέμα χημείας, όπως σε όλες τις σχέσεις υποθέτω. Άλλωστε, έχω πλέον καταλήξει στον εκτροφέα και το μόνο που έχω να κάνω είναι...να περιμένω να γεννηθούν τα μικρούλια και μετά να ξαναπεριμένω να μεγαλώσουν και να πάρω το νινί.

:wink: :wink:
 




psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Psara, δεν τα σκοτώνει ... με τίποτα ... πώς να το κάνουμε ...

Το ελπίζω ,
δηλαδή όταν ο εκτροφέας πουλά και δεν μπορεί να πουλήσει , ρίχνει την τιμή στην ξεφτιλα και πάλι δεν μπορεί να πουλήσει , μετά χαρίζει και δεν υπάρχει κάποιος να πάρει το χάρισμα , μπορώ να αναφέρω πολλούς λόγους γιατί να μην το κάνει κάποιος ,
Τότε ο εκτροφέας ξεχνά τα προς πώληση και χάρισμα και κρατά τα σκυλιά που του είναι βάρος για 7-8-9 και δεν ξέρω και εγώ ποσά χρόνια …
Ο Boss μας έζησε 15,5
Πόσοι από την παρέα πιστεύουν ένα τέτοιο σενάριο ?
καλό θα ήταν να μας πουν την γνώμη τους και παιδιά από το φόρουμ που πιθανόν έχουν ζήσει η ζουν τέτοιες καταστάσεις ……
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
psaras said:
δηλαδή όταν ο εκτροφέας πουλά και δεν μπορεί να πουλήσει , ρίχνει την τιμή στην ξεφτιλα και πάλι δεν μπορεί να πουλήσει , μετά χαρίζει και δεν υπάρχει κάποιος να πάρει το χάρισμα
Μάνο, δεν υπάρχει καμιά τέτοια περίπτωση!
Εάν ένας εκτροφέας πουλάει πολύ ακριβά (για τα Ελληνικά δεδομένα) τα κουτάβια του είναι πιθανόν να μην μπορεί να τα δώσει στην εγχώρια αγορά.
Εάν ρίξει την τιμή θα πουλήσει 100%
Εάν ρίξει την τιμή στην ξεφτίλα θα πουλήσει 1000%
Εάν χαρίσει, θα γίνει πανικός! Όσα καθαρόαιμα χαρίζονται στις αγγελίες γίνονται ανάρπαστα!
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Από τη δική μου εμπερία:

Σενάριο 1

Ο εκτροφέας έχει άριστο κουτάβι, κατάλληλο για εκθέσεις και αναπαραγωγή, όχι όμως απο τον ίδιο (π.χ. αρσενικό με στενή συγγένεια με τα θυληκά του).

Επιλογή α) το πουλάει κουτάβι. β) Το κρατάει παραπάνω, ανεβάζει την αξία του παίρνοντας κάποιες σημαντικές διακρίσεις σε μεγάλες διοργανώσεις και το δίνει νεαρό ή έφηβο.

Αν ξέρει ότι έχει απο πίσω τρία τέσσερα σκυλιά έτοιμα που περιμένουν να πάρουν τη θέση του και να αναδειχτούν τότε πάλι θα το δώσει.

Σενάριο 2

Θυληκό που χρησιμοποιήθηκε 2-3 φορές στην αναπαραγωγή και δίνεται δωρεάν χωρίς αναπαραγωγικά δικαιώματα σε οικογένεια φιλική, κοντά του.

Κατά τη γνώμη μου κάθε σοβαρός εκτροφέας είναι σε θέση να προγραμματίσει τα ζευγαρώματα του με τέτοιο τρόπο ώστε η προσφορά του να είναι πάντα χαμηλότερη απο τη ζήτηση που έχουν τα σκυλιά του. Γι αυτό άλλωστε πολλές φορές μπορεί ενδιαφερόμενοι να περιμένουν μήνες ή και παραπάνω για να πάρουν κουτάβι.

Και τέλος σενάριο 3,

Σκύλος που για διάφορους λόγους δεν μπορεί να μείνει με τον αγοραστή, και ο εκτροφέας αναλαμβάνει να του βρει νέο σπίτι. Αν ο σκύλος αξίζει, θα πουληθεί δεν θα δωθεί δωρεάν.
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Και δηλ.μολις μεγαλωσουν τα νινια, θα πας εσυ και θα διαλεξης οποιο ΝΙΝΙ θελεις ????????? απο τον εκτροφεα που διαλεξες.