Γλυψιμο πατουσας


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ξερετε γιατι μπορει ενα σκυλι να γλυφει επιμονα τις πατουσες του???
Τις εχω ψαξει,δεν εχει καποιο αγκαθι-πληγη.
Πολλες φορες βαζει και ολη τη πατουσα στο στομα της!:confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
μπορει να εχει κολησει κατι απο κατω..,να υπαρχει καποιο αγκαθακι η κανενα τσιμπουρι ηαπλα να το κανει..ειναι μια συνηθεια που το κανουν πολλα..
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Δεν σου λεω γιατι θα το παθεις. Τα σκυλια μας κολανε το ενα το αλλο μεσω του φορουμ. Να ψεκαστει το φορουμ αμεσως.:D:D
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Μηπως εκτος απ το γλυψιμο της πατουσας τρυβει/ξυνει το προσωπο του ή καποιο αλλο σημειο του σωματος του?

Στο λεω επιδη ο δικος μου αυτο εκανε και πλεον ακολουθουμε θεραπεια για 30 ημερες με Ceporex για ΠΙΘΑΝΟΝ δερματιτιδα
οπως μας ειπε ο γιατρος και αν δεν το σταματησει μας ειπε οτι σιγουρα θα προκειτε για ΑΛΕΡΓΙΑ.

Επισης μου ειπε πως ειναι καπως σοβαρο
γιατι ειναι αλλεργικος σε καποια ουσια απ το φαγητο που τους δινουμε,τοτε πρεπει να ακολουθησει ενα σπεσιαλ προγραμμα με μια ειδικα επεξεργασμενη ξηρα τροφη(υποαλλεργικη),οπως μας ειπε και ο γιατρος και να δοκιμαζουμε σιγα-σιγα ΟΛΑ τα φαγητα που του διναμε ανα διαστηματα ετσι ωστε να δουμε ποιο τον πειραζει.

Ακομα μου ειπε οτι επιδη αυτο ειναι πολυ χρονοβορο μπορουν να γινουν ειδικες παραγγελιες απ το εξωτερικο,οι οποιες θα περιεχουν φιαλιδια(ουσιες)και με εξετασεις θα δουμε σε πιο αντιδρα ο οργανισμος του σκυλου(μεσω του αιματος αν θυμαμαι καλα).
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ελεγξε να δείς ανάμεσα απο τις πατούσες μήπως έχει δημιουργηθεί κόμπος με τις πατουσό-τριχες, με αποτέλεσμα να την τραβάβει και να την πονάει.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Η αληθεια ειναι οτι τις τελευταιες μερες ξινεται κιολας.στο λαιμο και στα πλευρα.αλλα δεν το θεωρησα σημαντικο...υπεθεσα οτι μπορει να την ενοχλει η αμπουλα.οχι τρελο ξυσιμο,αλλα ξινεται.επισης μερικες φορες ξινει με το ποδι το ματι της.

Παναγια μου της Τηνου!τι τραβαμε???!!!
 


liajoe

Well-Known Member
Ξερετε γιατι μπορει ενα σκυλι να γλυφει επιμονα τις πατουσες του???
Τις εχω ψαξει,δεν εχει καποιο αγκαθι-πληγη.
Πολλες φορες βαζει και ολη τη πατουσα στο στομα της!:confused:
Μήπως μόλυνση από μέσα?
Ο σκύλος μου το έπαθε αρχές καλοκαιριού, κάτι πάτησε στην θάλασα...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Να τη μπανιαρω μπας και της περασει???
αυτο το σκυλι ελεος πια!
εφαγε και το μελανι,ξινεται τωρα,εχει περιεργη μυτη...!!!δεν ξερω τι να πρωτοπρολαβω!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εμένα το τσιουάουα μου έγλυφε τις δικές μου πατούσες.
μιλάμε κοιμόμουν και όλη νύχτα έγλυφε.
είχα μυκητίαση αρχικά αλλά απο το πολύ γλύψιμο μου έφυγε. και ο δερματολόγος είπε ότι είναι πολύ φυσιολογικό,το είχε ξανααντιμετωπίσει

τώρα βέβαια αυτό είναι οφτόπικισιά αλλά έχει και πατούσες και γλύψιμο οπότε δεν ζητάω καν συγνώμη:D:D:D:D:D
 




kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Αν γλυφει μια συγκεκριμενη πατουσα και μετα απο λιγο καιρο αρχισει και γλυφει κι αλλη κοιτα για μυκητες η μολυνση. Εμεις χτες το βραδυ εκτος απο το ανεμογκαστρι γυρισαμε απο το γιατρο και με ενα πολυ ωραιο σταφυλοκοκο αναμεσα στα δακτυλα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ξινει και το μερος π εβαλα την αμπουλα!
να απεκτησε ξαφνικα αλεργια στην εξ-σποτ?

(ΑΑΑ ρε παππου...καλα μ τα ελεγες...μαμοθρεφτα τα εχουμε κανει!)
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν νομιζω βρε κανγκο...την εχω ψαξει παντου! ειναι κ ασπρη και ο ψυλλος δεν κρυβεται ευκολα...
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Κι εμένα το ίδιο πρόβλημα έχει.Μάλιστα έβγαλε και ερεθισμό γύρω από το πιπι.Την πήγα στο γιατρο και μου έδωσε αντιβίωση για μια εβδομάδα.Στις πατούσες της βάζω λίγω βαζελίνη και είδα διαφορά.
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Αμα ξινει και το ματι τρεχα στον κτηνιατρο γιατι οσο πιο πολυ αργησεις τοσο περισσοτερες μερες θα περνει αντιβιωση(αν τελικη εχει αυτο που εχει και ο δικος μου)
 


Nidas

New Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
2
0
athens
αν περαν του γλυψίματος υπάρχει και δάγκωμα ειναι πολύ πιθανή η εκδοχή της αλλεργίας.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Επειδη ειχε και δαγκωμα χθες το βραδυ,στο δαχτυλο(?) εκεινο π ειναι πανω απτη πατουσα,πηρα τηλ το κτηνιατρο και θα μιλησουμε πιο αναλυτικα σε λιγο.

Λετε να τη πειραζει η σιτρονελα??? παλια δεν πασαλιβα τις πατουσες αλλα ψεκαζα πιο γενικα(ραχη,ποδια,κεφαλι).Τωρα τελευταια της ψεκαζω και τις πατουσες...:confused:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Μιλησα με το κτηνιατρο...
Μου ειπε να δωσω Prezolon σε χαπι.

1μισο για 7 μερες
1μισο για 3 μερες,μερα παρα μερα.

:(
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αυτο που περιγραφεις νικο, το εχει το γκριφονακι μου, χροοοονια τωρα.(πανω απο 5):shock:
οτι κι αν καναμε, δεν περασε (αλοιφες, χαπια, εξετασεις, σκονες, χωνια στο κεφαλι, σπρευ,)
εγω πλεον απλα του κοβω πολυ κοντα τις τριχες εκει να αεριζεται καλα το σημειο (μια κοκκινιλιτσα βλεπω, τιποτα αλλο) και τον αφηνω να τρωγεται, δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο.:D