Γλύφει συνεχώς το πόδι του


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Έχει δυο τρεις μέρες τώρα που γλύφει συνεχώς το πίσω ποδαράκι του ανάμεσα στα δάχτυλα. Προσπαθώ να το κοιτάξω όσο με αφήνει αλλά δεν έχω δει τπτ ιδιαίτερο, παρά μονο κάποιες φορές σα να πιάνω ένα ξερό κεφαλάκι από σπυρί (όπως το καταλαβαίνω εγώ). Γενικά δεν του πολυαρέσει να του πειράζω τα πόδια αλλά ειδικά όταν προσπαθώ να κοιτάξω το συγκεκριμένο σημείο ενοχλείται και με ψιλοδαγκώνει, γρυλλίζει και όταν βλέπει πως επιμένω αρχίζει να κλαψουρίζει. Φοβάμαι πως πονάει.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καταρχάς....κάπως πρέπει να μάθει ότι όταν πρέπει -πρέπει να σε αφήσει να τον ελέγξεις :)

μπορεί να του έχει καρφωθεί μιά ακίδα ξύλου-ένα μυτερό κλαδάκι οτιδήποτε
μπορεί να είχε και τσιμπούρι...τους αρέσει εκεί,αλλά δεν θα το έγλυφε και δεν είναι εποχή για τσιμπούρια

οπότε εστιάζουμε στο σημαντικό-πρέπει να σε αφήσει να δείς...βέβαια έτσι που είναι η συγκεκριμένη περιοχή δεν μπορείς να δείς και πολλά-έχει και τρίχες εκει μέσα.....

το πιο πιθανό είναι να έχει καρφωθεί κάτι....βγάλτο όπως μπορείς....

η άλλη περίπτωση είναι ,περιμένεις να μολυνθεί,να κάνει πύον και να το πετάξει έξω το σώμα μόνο του....αλλά είναι κάπως πρωτόγονη μέθοδος...
 




vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
καταρχάς....κάπως πρέπει να μάθει ότι όταν πρέπει -πρέπει να σε αφήσει να τον ελέγξεις :)

μπορεί να του έχει καρφωθεί μιά ακίδα ξύλου-ένα μυτερό κλαδάκι οτιδήποτε
μπορεί να είχε και τσιμπούρι...τους αρέσει εκεί,αλλά δεν θα το έγλυφε και δεν είναι εποχή για τσιμπούρια

οπότε εστιάζουμε στο σημαντικό-πρέπει να σε αφήσει να δείς...βέβαια έτσι που είναι η συγκεκριμένη περιοχή δεν μπορείς να δείς και πολλά-έχει και τρίχες εκει μέσα.....

το πιο πιθανό είναι να έχει καρφωθεί κάτι....βγάλτο όπως μπορείς....

η άλλη περίπτωση είναι ,περιμένεις να μολυνθεί,να κάνει πύον και να το πετάξει έξω το σώμα μόνο του....αλλά είναι κάπως πρωτόγονη μέθοδος...
κοκόνι τώρα είδα την απάντησή σου όντως είναι φουλ στις τρίχες εκεί μέσα και δε φαίνεται, θα προσπαθήσω να το ξανακοιτάξω.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Το κοίταξα πάλι τώρα, δε φαίνεται να έχει κάποια ακίδα ή τπτ τέτοιο, αλλά το δέρμα είναι κοκκινισμένο εκεί στην περιοχή που το γλύφει

Πρίν 4-5 μέρες τον έκανα μπάνιο, υπάρχει περίπτωση να μη στέγνωσε καλά και να έκανε μύκητες εκεί?
 
Last edited:








vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα





Πάω στον κτηνίατρο με τις φωτό να μου δώσει αλοιφή, μου είπε πως δεν πρέπει να είναι μυκητες γιατί είναι μόνο σε ένα συγκεκριμένο σημείο, για τα υπόλοιπα θα σας πω μετά
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν νομίζω βρε συ, να καταλάβει από τις φωτό.
Γιατί δεν παίρνεις τον μικρό μαζί;
Μισή δουλειά θα κάνετε.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Πραγματικά θα τον πάρω και θα πάμε, απλά είναι λίγο περίεργος ο καιρός σήμερα και θα έχω και τη μικρή μαζί μου και είμαστε λίγο δυσκίνητοι γιατί πάμε με τα πόδια. Τεσπα θα ετοιμασστούμε και θα πάμε.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Μόλις μπήκαμε από τον κτηνίατρο. Τελικά είναι δερματίτιδα που μπορεί να προκλήθηκε από κάτι μολυσμένο που πάτησε στη βόλτα ή από χλωρίνη που μπορεί να έχει πατήσει και μας έδωσε σταγόνες surolan να βάζουμε πρωί και βράδυ και μου είπε πως το προλάβαμε στην αρχή.
Και δυο πρόσφατες φωτό από το φατσόνι μου, σημερινές φρέσκιες:):D

 
Last edited: