Γνωρίζετε εκτροφέα Basenji;


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Σου αρεσει οπτικα, εχεις εμπειρια με κυνηγόσκυλα και θες ενα δραστηριο σκυλο.....
Η λύση είναι απλη.

Πετιέσαι με πολυ λιγότερα χρήματα ως την κρήτη και βρίσκεις δωρεάν ημιαιμους κρητικους ιχνηλατες, κυνηγοσκυλα είναι, δραστηρια είναι και μοιάζουν οπτικά με τα θέλω σου, αυτια ορθια έχουν , ουρα γυριστή.
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Αν μπορείτε να διαθέσετε χρόνο στην εκπαίδευση του (είναι δύσκολα στην εκπαίδευση όπως μάλλον ήδη γνωρίζετε αλλά και πανέξυπνα) και σας αρέσει, σίγουρα με ψάξιμο θα το βρείτε. Αυτό που ξέρω για τα Basenji που το θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι γαβγίζουν σπάνια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν ακούγονται καθόλου. Αντίθετα βγάζουν έναν ήχο που είναι σαν yodeling αν θυμάμαι καλά ενώ τα κλαψουρίσματα όπως σε όλους τους σκύλους, παραμένουν intact. Σίγουρα επίσης και τα προηγούμενα σκυλιά που είχατε δεν θεωρούνται ''εύκολα''. Και αυτά θέλουν physical stimulation καθώς έχουν υψηλά επίπεδα ενέργειας, οπότε φαίνεται πως είστε γνώριμος με ενεργητικές ράτσες, δεν νομίζω να συναντήσετε ιδιαίτερο πρόβλημα με ένα Basenji, προσωπικά. Απλώς σίγουρα υπάρχουν και άλλες ράτσες ή μίξεις που μοιάζουν σε αυτά και είναι πιο εύκολο να τις βρείτε. Πάντως τα 2.000 ευρώ μου φαίνονται υπερβολικά πολλά αλλά εξαρτάται πάντα από που επιλέγετε να το πάρετε. Ελπίζω να βρείτε εκτροφέα σύντομα, και αν όχι, πάντα μπορείτε να βρείτε παρόμοια σκυλιά, και ας μην είναι Basenji, όλα την ίδια ψυχούλα έχουν.