Γνώμες για στείρωση!


its_athena

Active Member
30 Δεκεμβρίου 2015
41
60
Καλησπέρα σας,

Το yorkie μου, ο Gohan, είναι αρσενικό, 3 κιλά και 3 χρονών. Δεν ήθελα να τον στειρώσω γιατί δεν το θεωρούσα απαραίτητο. Ωστόσο, επειδή αρκετά συχνά (μπορεί να τύχει 2 φορές το μήνα ή 2 το εξάμηνο) κάνει τα τσίσα του σε κρεβάτι/καναπέ, το σκέφτομαι σοβαρά. Δοκίμασα να τον μαλώσω με διάφορους τρόπους στο παρελθόν, αλλά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Βέβαια, ούτε η αδιαφορία, ούτε η τιμωρία, ούτε ο περιορισμός είχαν. Δηλαδή όταν θέλει να το κάνει, θα βρει την ευκαιρία και θα το κάνει (προφανώς δεν μπορώ όλη τη μέρα να είμαι από πίσω του και εννοείται πως δεν θέλω να τον έχω περιορισμένο). Να σημειώσω ότι πλέον έχει σταθερό περιβάλλον εδώ και χρόνια και από την άποψη σπιτιού, ανθρώπων, κτλ. Δεν συμβαίνει κάτι που θεωρώ ότι τον στρεσάρει. Βγαίνει συχνά, παίζει συνέχεια, τρέχει όλη μέρα και ασχολούμαι πολύ μαζί του - δεν είναι παραμελημένος. Θεωρείτε ότι η στείρωση μπορεί να αλλάξει κάτι θετικά;
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Περισσότερο συμπεριφορικό το πρόβλημα παρά ορμονικό. Και με την στείρωση η συμπεριφορά δεν αλλάζει σε τέτοια ηλικία στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.
Ποτέ το κάνει; Είσαι παρών; Το κάνει με το που φύγεις; Που; Εκεί που καθοσουν; Σε άσχετο σημείο;
 


its_athena

Active Member
30 Δεκεμβρίου 2015
41
60
Περισσότερο συμπεριφορικό το πρόβλημα παρά ορμονικό. Και με την στείρωση η συμπεριφορά δεν αλλάζει σε τέτοια ηλικία στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.
Ποτέ το κάνει; Είσαι παρών; Το κάνει με το που φύγεις; Που; Εκεί που καθοσουν; Σε άσχετο σημείο;
Κατά 99% στο κρεβάτι. Και κοιμόμαστε και μαζί, δηλ. είναι ο χώρος του. Αλλά έχει τύχει και στον καναπέ. Επίσης όταν τον πιάνει και κατουράει μέσα, μπορεί να το κάνει και όταν λείπω και όταν είμαι σπίτι - είτε τον βλέπω είτε όχι. Δυστυχώς, έχουν τύχει όλα με την ίδια συχνότητα. Γι' αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει! Δεν τυχαίνει να τον αφήνω συχνά μόνο, ούτε για πολλές ώρες. Όταν τυχαίνει, κοιμάται και είναι ήσυχος. Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό. Επίσης, να τονίσω ότι ξέρει να κάνει τις ανάγκες του έξω και στο μπαλκόνι. Το πιο περίεργο είναι ότι καταλαβαίνω πως έχει κάνει βλακεία πριν ακόμα το δω. Γιατί πηγαίνει και κάθεται σε μια γωνία με κατεβασμένα αυτάκια και δεν κουνιέται, χωρίς καν να τον έχω μαλώσει. Αυτό μου δείχνει πως καταλαβαίνει ότι αυτό που κάνει δεν είναι καλό.
 








betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καπου πηρε το ματι μου και ο @Yorkaddict θα μπορεσει να το επιβεβαιωσει, οτι τα γιορκι το εχουν σα συνηθεια να κανουν και μεσα. Λιγο το οτι ειναι μικρη η κυστη, λιγο οτι τα κακομαθαινουν οι ιδιοκτητες.

Το λεω γιατι θα ηταν κριμα να μπει σε μια διαδικασια χειρουργικης επεμβασης αλλα να συνεχισει να κανει το ιδιο.
 


its_athena

Active Member
30 Δεκεμβρίου 2015
41
60
Κοίταξέ το, μήπως είναι κάτι παθολογικό, καμιά ουρολοίμωξη;
Επειδή έχει ευαίσθητο στομάχι κάνει συχνά κολίτιδα. Συνέχεια στον κτηνίατρο είμαστε... πρόσφατα έκανε και αιματολογικές. Δεν θα φαινόταν; Επίσης αυτή η κατάσταση συμβαίνει επί 3 χρόνια, δηλαδή όσο ζει! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
 


its_athena

Active Member
30 Δεκεμβρίου 2015
41
60
Καπου πηρε το ματι μου και ο @Yorkaddict θα μπορεσει να το επιβεβαιωσει, οτι τα γιορκι το εχουν σα συνηθεια να κανουν και μεσα. Λιγο το οτι ειναι μικρη η κυστη, λιγο οτι τα κακομαθαινουν οι ιδιοκτητες.

Το λεω γιατι θα ηταν κριμα να μπει σε μια διαδικασια χειρουργικης επεμβασης αλλα να συνεχισει να κανει το ιδιο.
Τον έχω πολύ καλομαθημένο, το παραδέχομαι αυτό!!! Αχ, δυστυχώς την ολική δεν θα τη γλυτώσει γιατί έχουμε δίπλα (τα παιδικά) δόντια πάνω και κάτω... και έλεγα μήπως τις κάνει μαζί τις επεμβάσεις, αλλά με όσα μαθαίνω εδώ μάλλον την στείρωση δεν θα την κάνει!
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Έχεις δοκιμάσει την εναλλακτική του να επιτρέπεται να τα κάνει σε ένα σημείο μέσα στο σπίτι; Μια πάνα ή κάτι τέτοιο.
 


its_athena

Active Member
30 Δεκεμβρίου 2015
41
60
Έχεις δοκιμάσει την εναλλακτική του να επιτρέπεται να τα κάνει σε ένα σημείο μέσα στο σπίτι; Μια πάνα ή κάτι τέτοιο.
Ναι, αλλά επειδή του έμαθα να τα κάνει έξω δεν πηγαίνει καθόλου σε πάνες...
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Έίχες έξω πάνα αλλά πάλι πήγε στον καναπέ/κρεβάτι; Τα έχεις κάνει καθόλου με αποσμύνη ποτέ αυτα τα δυο;
 
  • Like
Reactions: its_athena


its_athena

Active Member
30 Δεκεμβρίου 2015
41
60
Έίχες έξω πάνα αλλά πάλι πήγε στον καναπέ/κρεβάτι; Τα έχεις κάνει καθόλου με αποσμύνη ποτέ αυτα τα δυο;
Ναι, και βιολογικό έχω κάνει... δεν πηγαίνει καν στο ίδιο σημείο και τα κάνει. Δεν νομίζω ότι το θέμα του είναι ότι τα μυρίζει και πηγαίνει... Μακάρι να ήταν αυτό!!!