Γνώμες για malinois και εκτροφείο


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Για αρχη περιμενω να μου πειτε με τι δουλευουν αυτα τα σκυλια,που ανεβασα,καλα βεβαια θα περιμενω πολυ ακομα αλλα οκ.
Τα σκυλια της αστυνομιας,το οτι περισσεψει και οτι δεν κανει το εχουμε και σαν μετρο συγκρισης τωρα?
Τα σκυλια αυτα ναι αν εχουν ποιοτητα εχουν τρομερο νευρικο συστημα,καθαρο μυαλο,καλο δαγκωμα,και ολα τα drives σε πολυ καλο επιπεδο.
Εχεις δει ποτε σου τετοιο σκυλι?η οτι διαβαζεις?Γιατι αυτα που διαβαζεις οπως στο παραδειγμα με την routine ειναι ΛΑΘΟΣ.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Sirkos παγκοσμιοι πρωταθλητες ε? να υποθεσω οτι ο θεματοθετης θα παρει καποιον απογονο παγκοσμιου πρωταθλητη αυστηρα ετσι?

οχι τιποτε πλεμπες της σειρας...δεν παιζουμε...
.
Και ομως,να ξερεις οτι στην Ελλαδα εχουμε παρα πολυ καλα αιματα,και σκυλια!
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Θέλω να δω την φάτσα του @georgefrms μόλις με το καλό πάρει το κουτάβι που θα αποφασίσει και αντί να του κάνει όλα τα γαμάτα κόλπα ΙΡΟ που του βάζουμε να βλέπει να κατουράει και να χέζει σε όλο το σπίτι :eek::eek::eek::LOL::LOL::LOL:

Εκεί θα ξεχάσουμε το bitework και τα drives και θα πάμε σε θέμα έχει βρομίσει όλο το σπίτι ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ;;
 


lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
Θέλω να δω την φάτσα του @georgefrms μόλις με το καλό πάρει το κουτάβι που θα αποφασίσει και αντί να του κάνει όλα τα γαμάτα κόλπα ΙΡΟ που του βάζουμε να βλέπει να κατουράει και να χέζει σε όλο το σπίτι :eek::eek::eek::LOL::LOL::LOL:

Εκεί θα ξεχάσουμε το bitework και τα drives και θα πάμε σε θέμα έχει βρομίσει όλο το σπίτι ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ;;
ο ανθρωπος ειχε αλλα 3 σκυλια πιο πριν.....αυτα τα ξερει.....εδω στο θεμα τον ενδιαφερει η συγκεκριμενη φυλη....οπως και εμενα αλλωστε
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
@reinmeister2 τελικα συζηταμε για το τι θα παρει θεματοθετης ή για το τι μπορουν να κανουν τα σκυλια των κυναθληματων??
γιατι τα μπλεξαμε λιγακι....

περι μπαλακι, κυνηγιου κτλ, σου ειχα απαντησει στο προηγουμενο post μου. με ποσοστα ομως δεν μπορω να μιλησω!

η συζητηση εχει μια βαση η οποια ειναι λαθος. δεν πρεπει καν να τιθεται ζητημα εαν ενας ΓΠ ή ενα μαλινουα μπορει να φυλαξει.

το οτι οι γονεις ενος κουταβιου ειναι παγκοσμιοι πρωταθλητες δεν σημαινει οτι θα δωσει κ κουταβια πρωταθλητες.μπορει τα κουταβια του να ειναι μετρια. απο την αλλη, "αγνωστα" σκυλια χωρις διακρισεις μπορουν να δωσουν μελλοντικους πρωταθλητες.

οσον αφορα τα αστυνομικα σκυλια.
ναι, παιρνανε απο αλλα τεστ οταν μιλαμε για το εξωτερικο ομως.οκ?
στην Ελλαδιτσα μας παιρνουν οτι εχει απομεινει. τα μεγαλωνουν κ αν δεν τους κανουν τα δινουν.
ποιος εκτροφεας θα δωσει ενα καλο σκυλι οταν ξερει οτι αυτο το σκυλι θα χαθει και δεν θα φανει ποτε η εκτροφικη του δουλεια??
στην αστυνομια/στρατο δεν χρειαζονται σκυλια που ειναι "τερατα" ισορροπίας, θελουν σκυλια που δαγκωνουν και δεν εχουν φοβιες. δεν ενδιαφερονται ομως καθολου αν τα σκυλια τους μπορουν να κινηθουν μεσα στο πληθος χωρις να απαρζουν ποδια και χερια δεξια και αριστερα, δεν ενδιαφερονται για τον απολυτο ελεγχο και υπακοη.

εκτροφεις του εξωτερικου που εκτρεφουν εργασιακα σκυλια, ναι απο αυτα που κατεβαινουν σε αγωνες και καποια απο αυτα γινονται και πρωταθλητες, δινουν-εχουν δωσει- κουταβια σε στρατο/αστυνομια, στο εξωτερικο μιλαω παντα, που εχουν αφησει εποχη.

αρα, που καταληγουμε??
μπορουμε να βγαλουμε καποιο συμπερασμα??
οταν η ιδια τοκοομαδα μπορει να δωσει ενα αριστο αστυνομικο σκυλο αλλα και εναν πρωταθλητη??

εχουμε τραβηξει το θεμα απο τα μαλλια!!
ποσες σελιδες τωρα,προσπαθουμε να αποδειξουμε,τι??
οτι τα σκυλια των κυναθληματων ειναι γατακια και τα μαντροσκυλα ειναι τα τοπ σκυλια φυλαξης??
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
επειδή πήγε πολύ μακριά το θέμα... και έχει πάρει άλλη τροπή. Να ξεκαθαρίσω κάτι.
Όλα τα κυναθλήματα με ενδιαφέρουν μόνο ως εγκυκλοπαιδικές γνώσεις...
IPO, πρωταθλητής πατέρας, agility, aggressive, και όλα αυτά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου!
Το ξέρω ότι παίζουν ρόλο στην επιλογή μου, αλλά γι' αυτό απευθύνομαι σε εσάς που τα γνωρίζετε πολύ καλύτερα από εμένα και να μου προτείνετε τα είδη εκτροφείου ή ακόμα καλύτερα συγκεκριμένα εκτροφεία που πρέπει να έχω το νου μου για γέννες!
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
επειδή πήγε πολύ μακριά το θέμα... και έχει πάρει άλλη τροπή. Να ξεκαθαρίσω κάτι.
Όλα τα κυναθλήματα με ενδιαφέρουν μόνο ως εγκυκλοπαιδικές γνώσεις...
IPO, πρωταθλητής πατέρας, agility, aggressive, και όλα αυτά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου!
Το ξέρω ότι παίζουν ρόλο στην επιλογή μου, αλλά γι' αυτό απευθύνομαι σε εσάς που τα γνωρίζετε πολύ καλύτερα από εμένα και να μου προτείνετε τα είδη εκτροφείου ή ακόμα καλύτερα συγκεκριμένα εκτροφεία που πρέπει να έχω το νου μου για γέννες!
Kαι ομως επρεπε να σε ενδιαφερει περα απο εγκυκλοπαιδικα γιατι μεσα απο αυτα θα "ξεκληδωσεις" τις γνωσεις,προσεχε δεν λεω να κανεις!!!Αλλα να πας εκει που γινονται.....
Εδω στο φορουμ τι να σου πουν?Και που ξερεις αν δεν εχω φιλο εκτροφεα μαλινουα?κ που ξερεις τι ξερουν?Και σιγουρα μην εισαι σιγουρος οτι ξερουν καλυτερα απο εσενα...:cool::cool::cool:
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
έστω ότι πάω σε έναν αγώνα IPO και βλέπω 2 σκυλιά τα οποία είναι πολύ καλά στο άθλημα. μιλάω και με τους ιδιοκτήτες τους, μου λένε τα καλύτερα, και όλα καλά... μετά? εμένα δεν με νοιάζει το IPO, με νοιάζει η φύλαξη.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Στο δευτερολεπτο θα σου πω οτι εχεις μαθει ενα δυο εκτροφεια.
Θα δεις και αλλα σκυλια,και μπορει να συναντισεις και εκτροφεις.
Αυτα για τους αγωνες!Στα κλαμπ θα δεις παραπανο απο 2 σκυλια θα μαθεις εκτροφεια θα δεις πως δουλεουν και πως ειναι και εκτος στοιβου.
 
  • Like
Reactions: georgefrms


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
επίσης να πω και ένα περιστατικό.
Βγάζω το χάσκυ βόλτα και έτσι όπως είναι η διαδρομή που κάνω συναντάμε πάντα ένα ροτβάιλερ μέσα σε αυλή, το οποίο όποτε μας βλέπει λυσάει.
Το ροτβάιλερ λοιπόν έχει μία πόρωση με τα μπαλάκια... τις μισές φορές πρίν ξεκινήσει να γαυγίζει έχει μπαλάκι στο στόμα, το οποίο με το γαύγισμα πέφτει.
Δύο φορές έπεσε έξω από τα κάγκελα και του το πέταξα μέσα.
Η αντίδρασή του ήταν να πάει να πιάσει το μπαλάκι και να επιστρέψει μπερδεμένο για το τι πρέπει να κάνει.
Ήταν σαν να αναρωτιόταν αν είμαι εχθρός ή φίλος.
Το όλο σκηνικό με προβλημάτησε πολύ...
Με ένα μπαλάκι, μπέρδεψα έναν σκύλο που στην αρχή ήθελα να μου επιτεθεί.
Το πιθανότερο ήταν να με έτρωγε αν έμπαινα μέσα.
Όμως, μπέρδεψε με ένα μπαλάκι...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
επίσης να πω και ένα περιστατικό.
Βγάζω το χάσκυ βόλτα και έτσι όπως είναι η διαδρομή που κάνω συναντάμε πάντα ένα ροτβάιλερ μέσα σε αυλή, το οποίο όποτε μας βλέπει λυσάει.
Το ροτβάιλερ λοιπόν έχει μία πόρωση με τα μπαλάκια... τις μισές φορές πρίν ξεκινήσει να γαυγίζει έχει μπαλάκι στο στόμα, το οποίο με το γαύγισμα πέφτει.
Δύο φορές έπεσε έξω από τα κάγκελα και του το πέταξα μέσα.
Η αντίδρασή του ήταν να πάει να πιάσει το μπαλάκι και να επιστρέψει μπερδεμένο για το τι πρέπει να κάνει.
Ήταν σαν να αναρωτιόταν αν είμαι εχθρός ή φίλος.
Το όλο σκηνικό με προβλημάτησε πολύ...
Με ένα μπαλάκι, μπέρδεψα έναν σκύλο που στην αρχή ήθελα να μου επιτεθεί.
Το πιθανότερο ήταν να με έτρωγε αν έμπαινα μέσα.
Όμως, μπέρδεψε με ένα μπαλάκι...

Πως γουσταρωωωω......!!!!! :p

Καλα λέει ο rein αν εχεις ενα τέτοιο παει περίπατο η φυλαξη :D

image.jpeg
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
επίσης να πω και ένα περιστατικό.
Βγάζω το χάσκυ βόλτα και έτσι όπως είναι η διαδρομή που κάνω συναντάμε πάντα ένα ροτβάιλερ μέσα σε αυλή, το οποίο όποτε μας βλέπει λυσάει.
Το ροτβάιλερ λοιπόν έχει μία πόρωση με τα μπαλάκια... τις μισές φορές πρίν ξεκινήσει να γαυγίζει έχει μπαλάκι στο στόμα, το οποίο με το γαύγισμα πέφτει.
Δύο φορές έπεσε έξω από τα κάγκελα και του το πέταξα μέσα.
Η αντίδρασή του ήταν να πάει να πιάσει το μπαλάκι και να επιστρέψει μπερδεμένο για το τι πρέπει να κάνει.
Ήταν σαν να αναρωτιόταν αν είμαι εχθρός ή φίλος.
Το όλο σκηνικό με προβλημάτησε πολύ...
Με ένα μπαλάκι, μπέρδεψα έναν σκύλο που στην αρχή ήθελα να μου επιτεθεί.
Το πιθανότερο ήταν να με έτρωγε αν έμπαινα μέσα.
Όμως, μπέρδεψε με ένα μπαλάκι...
Δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις κάποιο αξιόπιστο συμπέρασμα
Εγώ πχ θα σου έλεγα ότι αυτός ο σκύλος μπορει να έχει αδύνατα νεύρα και ανασφάλειες γενικά τα ροτ δεν χτυπιούνται στα κάγκελα και με το μπαλάκι στο στόμα απλώς νιώθει λίγο καλύτερα.
Ένας άλλος ότι ειναι σκύλος που δουλεύει σε κάποιο σπορ άρα δεν κάνει για φύλακας
και κάποιος άλλος ότι απλώς βαριέται και γαβγίζει κάποιον περαστικό για να περάσει η ώρα του :cool:
και φαντάζομαι ότι μπορει να βρεθεί και άλλος και άλλος
ξέρεις και για να μην είμαι οφ στο θέμα , ο μόνος κανόνας που υπάρχει και στους σκύλους ειναι ότι δεν υπάρχει κανόνας .
Δεν κάνουν όλες οι φυλές για φύλαξη, αλλά και από τις φυλές που κάνουν δεν κάνουν όλοι οι σκύλοι , δεν κάνουν για φύλαξη όλα τα σκυλιά που δουλεύουν για το σπορ αλλά σίγουρα το να πεις ότι ένα σκυλί που δουλεύει δεν κάνει για φύλαξη ειναι το ίδιο άκυρο.
Δεν μπορεί κάποιος να σου συστήσει με ελαφριά καρδιά έναν εκτροφέα γιατί ο καθένας από εμάς διαλέγει την φυλή και τις γραμμές της φυλής που του αρέσει γιατί πιστεύει ότι θα του καλύψει το κουτάβι το της δικές του ανάγκες.
Εγώ δεν θα σου πρότεινα να πας σε αγώνες αν δεν σε ενδιαφέρει, μπορεις να δεις και βιντεακια όσα θες , εγώ θα σου πρότεινα να πας να δεις σε διάφορα κλαμπ προπονήσεις να μιλήσεις με τους ιδιοκτήτες για την καθημερινότητα του σκύλου , για τα προβλήματα, για τα ωραία και τα άσχημα και μόλις καταλήξεις τι θα μπορούσες να αντέξεις η καλύτερα τι θα σου πήγαινε καλύτερα από αυτά που βλέπεις τότε να αρχίσεις να μιλάς για γραμμές .
Ευτυχώς για εσένα σε όποιο κλαμπ και να πας το 50% ειναι μαλι και δεν πάνε όλοι για το παγκόσμιο οι πιο πολλοί κάνουν το κέφι τους απλώς .
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
έστω ότι πάω σε έναν αγώνα IPO και βλέπω 2 σκυλιά τα οποία είναι πολύ καλά στο άθλημα. μιλάω και με τους ιδιοκτήτες τους, μου λένε τα καλύτερα, και όλα καλά... μετά? εμένα δεν με νοιάζει το IPO, με νοιάζει η φύλαξη.

Αν δεν σε νοιάζει το IPO και το μίπο και θέλεις μονο φυλαξη
τι το θες το δίχρονο τοτε πανε σε τετράχρονο μποξέρ, κορσο εχει πολλα σε μαστίφ. Εγω τα δίχρονα μονο που τα βλεπω κουράζομαι.
 
  • Like
Reactions: zouzounos


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
το περιστάτικό δεν το είπα για να βγάλουμε συμπέρασμα... απλά μου ήρθε με όλα αυτά που συζητάμε. Δεν ξέρω σε τι έχει εκπαιδευτεί το ροτβάιλερ και επίσης δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για το ροτβάιλερ! οπότε είναι απλά ένα περιστατικό!
Τωρα, με τα εκτροφεία ρωτάω και ξαναρωτάω μια και δεν βρίσκω εκτροφεία μαλινουά που να ειδικεύονται στην φύλαξη. Κάπου να κάνω "Focus". Το πιο κοντά που βρήκα ήταν αστυνομικά σκυλιά. Όμως μου είπατε δεν κάνει γι' αυτό που θέλω!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
το περιστάτικό δεν το είπα για να βγάλουμε συμπέρασμα... απλά μου ήρθε με όλα αυτά που συζητάμε. Δεν ξέρω σε τι έχει εκπαιδευτεί το ροτβάιλερ και επίσης δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για το ροτβάιλερ! οπότε είναι απλά ένα περιστατικό!
Τωρα, με τα εκτροφεία ρωτάω και ξαναρωτάω μια και δεν βρίσκω εκτροφεία μαλινουά που να ειδικεύονται στην φύλαξη. Κάπου να κάνω "Focus". Το πιο κοντά που βρήκα ήταν αστυνομικά σκυλιά. Όμως μου είπατε δεν κάνει γι' αυτό που θέλω!
Συνήθως εκτροφή μαλινουα γίνεται από "άρρωστους" για το σπορ αναγκαστικά σε αυτούς θα πας να δεις και θα πρεπει να μπορεις να κρίνεις ποιες γραμμές σου ταιριάζουν.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
το περιστάτικό δεν το είπα για να βγάλουμε συμπέρασμα... απλά μου ήρθε με όλα αυτά που συζητάμε. Δεν ξέρω σε τι έχει εκπαιδευτεί το ροτβάιλερ και επίσης δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για το ροτβάιλερ! οπότε είναι απλά ένα περιστατικό!
Τωρα, με τα εκτροφεία ρωτάω και ξαναρωτάω μια και δεν βρίσκω εκτροφεία μαλινουά που να ειδικεύονται στην φύλαξη. Κάπου να κάνω "Focus". Το πιο κοντά που βρήκα ήταν αστυνομικά σκυλιά. Όμως μου είπατε δεν κάνει γι' αυτό που θέλω!
Για το ροτ ξεχνατο το περιστατικο..μπορει να μην γαβγιζει καν σε εσενα..μπορει να γαβγιζει στο σκυλο σου επειδη δεν ειναι κοινονικο...χιλια δυο μπορει....κανε αυτο που λενε τα παιδια...πηγαινε σε κλαμπ να δεις μαλι στην εκπαιδευση κ μαλιστα καθε ηλικιας...κ εγω αυτο θα κανω....αλλα θα παω κ σε αγωνες για να δω τη διαφορα...
 
  • Like
Reactions: georgefrms


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Πολυ ωραια τα λεει η @vek,στο ειπα και εγω να γυρισεις τα μερη που υπαρχουν αυτα τα σκυλια!
Ειναι η μονη λυση....

Υ.Γ Περιμενω να μου αναλυσετε τα βιντεο :D
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
@Sirkos παγκοσμιοι πρωταθλητες ε? να υποθεσω οτι ο θεματοθετης θα παρει καποιον απογονο παγκοσμιου πρωταθλητη αυστηρα ετσι?

οχι τιποτε πλεμπες της σειρας...δεν παιζουμε...

στο δια ταυτα ομως δεν βλεπω ουτε εσενα ουτε τον γιωργο να απαντατε στο ερωτημα...εαν ειστε τοσο σιγουροι ενα ξερο "κανενας" θα αρκουσε...αντι γι αυτο βλεπω να γραφετε περι συγκρισεων με μαστιφοειδη για να χουμε να λεμε...

το ερωτημα δεν ειναι τι ειναι καλυτερο για φυλαξη,αλλα το εαν και κατα ποσο,ενας κυναθλητης ειναι εξ ορισμου ικανος για φυλαξη-σωματοφυλακη η αστυνομικη εργασια...

@george_gs

χαιρομαι που ανεφερες τα στυνομικα σκυλια...πες μου λοιπον,γιατι πριν ενταχθουν στο αντιστοιχο προγραμμα εκπαιδευσης περνανε απο συγκεκριμενα τεστς επιλογης,αντι να ξεκινησουν απ' ευθειας το προγραμμα εκπαιδευσης της αστυνομιας? γιατι δηλαδη πρεπει πρωτα να κριθουν ως ικανα?

με βαση τα λεγομενα τα δικα σου του σιρκου και του ντιμ τα σκυλια ειναι τερατα νευρων, ιδιοσυγκρασιας και ικανοτητας αντιμεπτωπισης οποιασδηποτε απειλης...

με βαση τα δικα μου λεγομενα και το σκεπτικο των σωματων ασφαλειας δεν ειναι...
αν ηξερες ποσοι απογονοι σκυλιων που εχουν τερματισει στις 3-4 πρωτες θεσεις του FMBB υπαρχουν στην ελλαδα δεν θα τα ελεγες αυτα αλλα οκ .......
στο δια ταυτα τωρα οπως λες και εσυ , ουτε εσενα βλεπω να απαντας σε αυτα που σε ρωτησα απλα απ αυτα τα λιγα που ξερεις απο τριτους τα αναμεταδιδεις . Που μιλησα εγω οτι ενα σκυλι με αληθινο ιπο3 μπορει να αντιμετωπισει οποιαδηποτε απειλη ?? μη τα συνχεεις και μη βαζεις λογια που δεν εχω πει , οτι ειναι ευκολο να το γυρισεις σε φυλακα ειναι ευκολο αλλο το ενα αλλο το αλλο .

αν το ερωτημα σου ειναι αν ενας κυναθλητης ειναι εξ ορισμου ικανος για φυλαξη - σωματοφυλακη η αστυνομικη εργασια , να στο πω και αλλιως αν ειναι οντως τα δαγκωματα και υπακοη του σε επιπεδο ιπο 3 μια χαρα το γυρνας στον ανθρωπο και το κανεις πατρολ , απλα ανοιγεις κατι διακοπτακια και το απασφαλιζεις το σκυλι , ξερεις ολα αυτα τα ΜΗ και τα ΔΕ θελω των κυναθληματων για την ασφαλεια των ερεθιστων . Απο την στιγμη που ενας σκυλος εχει μαθει να δαγκωνει και να μην αφηνει και εχει και πανω του κοντρολ γιατι να μην κανει για φυλακας η για πατρολ ?

υποψην ολα τα σκυλια εχουν τις αδυναμιες τους και δεν υπαρχει πουθενα στο κοσμο το τελειο σκυλι οχι για να μην λες μετα οτι λεμε οτι τα σπορ σκυλια τοπ επιπεδου μπορουν να κανουν παπαδες και να φτιαχνουν μεχρι και καφε
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Οχι :),αν θες βεβαια μπορεις κ να γράψεις!Βασικα ανέβασα κάποια αποδεδειγμένα δυνατά σκυλιά,επειδη εγω λοιπον πραγματικά δεν ξερω να ξεχωρίσω!και επειδη ο κριτής στην κρύπτη βαθμολογική επιθετικότητα,ηθελα να δω πως βγαίνουν τετοια συμπεράσματα...

Πως δλδ καταλαβαίνει καποιος ολα αυτα τα drives;
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU