Γνώμες για malinois και εκτροφείο




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
ok :D

Γιατι δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις και την εμπειρια για να κανω μια τετοια αναλυση.
Το ξερω!!Ουτε εγω,δεν το γράφω "ειρωνικά" στα πιο πανω ποστ οτι δεν μπορω να ξεχωρίσω!!

Εγω λοιπον βλεπω οτι ο bolle ειναι τούμπανο κ θα έτρεμα να μπω γιατι νομιζω πως θα με φάει,.,
Πως οι αλλοι ξεχωρίζουν οτι δουλεύει με πρευ αν δουλεύει;;
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Το ξερω!!Ουτε εγω,δεν το γράφω "ειρωνικά" στα πιο πανω ποστ οτι δεν μπορω να ξεχωρίσω!!

Εγω λοιπον βλεπω οτι ο bolle ειναι τούμπανο κ θα έτρεμα να μπω γιατι νομιζω πως θα με φάει,.,
Πως οι αλλοι ξεχωρίζουν οτι δουλεύει με πρευ αν δουλεύει;;
καποιος πολυ εμπειρος σιγουρα θα μπορει να "διαβασει" τον σκυλο κ να καταλαβει πως δουλευει.
μακαρι να μπορουσα...

κανενα βιντεο απο τον black jack δεν εχεις??:p
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
καποιος πολυ εμπειρος σιγουρα θα μπορει να "διαβασει" τον σκυλο κ να καταλαβει πως δουλευει.
μακαρι να μπορουσα...

κανενα βιντεο απο τον black jack δεν εχεις??:p
Καποιος πολυ έμπειρος ναι...εδω μεσα ομως που βρέθηκε ο έμπειρος;;;
Εχει ενα δυο το Ίντερνετ του black jack
 
  • Like
Reactions: george_gs


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
λοιπον, σημερα εχουμε ιστορια...:D

Tom z Pohranicni straze

ΓΠ, τσεχικων γραμμων απο τα γνωστα κρατικα εκτροφεια της Τσεχιας.
Ο συγκεκριμενος σκυλος εχει δουλεψει ως αστυνομικος, στα "χαρτια" του ομως μπορειτε να δειτε οτι στην κατοχη του εχει το "Τσεχικο IPO".
Ο συγκεκριμενος σκυλος εχει δωσει πολλα αστυνομικα σκυλια.

http://www.ddrlegends.com/tomzps.html


ψαχνω να βρω κ εναν ΓΠ απο γερμανικες γραμμες που εχει γραψει την δικη του ιστορια.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
και συνεχιζουμε...

Amigo vom Bracheler See

pedigree:http://www.working-dog.eu/dogs-details/30824/Amigo-vom-Bracheler-See

παρατηρουμε οτι ειναι κατοχος IPO3 SchH3.

τι λενε για αυτον τον σκυλο???
πολυ σκληρος και κυριαρχικος. "εφαγε" τον πρωτο του ιδιοκτητη, πριν περασει στα χερια γνωστου εκτροφεα.
εχει δωσει πολλα αστυνομικα σκυλια.

δυστυχως βιντεο δεν υπαρχει, παρα μονο ενα στο working-dog (θα το βρειτε στο συνδεσμο για το pedigree που παρεθεσα πιο πανω).
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ο παραλληλισμός των γ/π με τα μαλινουά -για εμένα είναι εντελώς άστοχος...
άλλη φυλή, άλλα χαρακτηριστικά, άλλη εκτροφική πορεία...

και πριν ψάξετε να βρείτε κάποιο/α μαλινουά που να έχει IPO και ταυτόχρονα κάνει ρεαλιστική (που σίγουρα κάποιο θα βρεθεί) ας αναλογιστούμε κατά πόσο η συζήτησή που γίνεται, εδώ έχει σχέση με τις ανάγκες, τις δυνατότητες και την πραγματικότητα που ζει ο μέσος έλληνας κυνόφιλος.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
που καναμε παραλληλισμο??

η αφορα στους ΓΠ εγινε μονο για την αποδειξη οτι σκυλια που κανουν κυναθληματα μπορουν να κανουν φυλαξη ή να γινουν αστυνομικα σκυλια.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αρα?Αρα τα γερμανικα ειναι καλυτερα αρα συμφωνουμε!αχαχαχαχ φυσικα πλακα κανω.
Εγω θα ξανα πω τα παιδια πρεπει να κοιταξουν ενα σκυλο με ΚΑΘΑΡΟ μυαλο!Τωρα αυτος δουλευει πρευ.φαιτ ντιφενς αγκρεσιον και δεν ξερω εγω τι αλλα σκατα λιγα μου λεει...Και σκυλια μη επιθετικα με ενα τσιγλισμα αν το λεει η καρδια τους γενικα γυριζουν για πλακα προς τον ανθρωπο.
Θα πανε να μπλεξουν με κανα κερατο επιθετικο να φαει και αυτους σε καμια διορθωσει,και μετα θα λεμε φταιει ο χειριστης...
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@Dimi_21 το χετε τραβηξει το θεμα απο τα μαλλια μεχρι να καραφλιασει...

κανεις δεν εγραψε πουθενα οτι τα μαλινουα δεν κανουν για φυλαξη,οποτε μην προσπαθειτε να δημιουργησετε εντυπωσεις...

το ζητημα μας ειναι το κατα ποσο κυναθλητης μαλινουα=αυτοματως ικανος φυλαξης...

ε δεν ειναι,γι αυτο υπαρχουν και τα τεστς επιλογης...αυτο δεν χωραει αμφισβητηση ειτε μας αρεσει ειτε οχι...

τωρα τα λοιπα περι γνωσης και κατοχης τα ακουω βερεσε...η κλασσικη καραμελα των κατοχων και χρηστων οποιουδηποτε αντικειμενου η εμψυχου...

δεν χρειαζεται να εχω προσωπικη πειρα...μου αρκει που οι γνωστοι μου σε σωματα ασφαλειες μου χουν πει ιστοριες για απιστευτες φολες μαλινουα,τα οποια διαφημιζονταν ως οι τιτανες της ικανοτητας...

αναφορικα με τα drives θα γραψω μολις βρω χρονο...
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
@TARA sorry, αλλα δεν ειπε καποιος οτι αφου ο ΓΠ κανει φυλαξη, αρα κανει και το Μαλι, και το αντιστροφο.

μου φαινεται θα τρελαθουμε τελειως...
απο την γενικη συζητηση περι σκυλιων που κανουν κυναθληματα, τωρα ξαφνικα μιλαμε αποκλειστικα για τα Μαλι...


δεν αρνηθηκε κανεις οτι τα αστυνομικα σκυλια περνανε απο ειδικα τεστ.
ΑΛΛΑ βρειτε μου ενα σκυλι με ipo κτλ που να εχει δοθει στην ελληνικη αστυνομια?? ετοιμο σκυλι, ετσι?!
και οταν βρουμε αυτο το ενα, να βρουμε κ δευτερο και τριτο κτλ ετσι ωστε να εχουμε μια στατιστικη εικονα βρε αδελφε.
κουταβια απο δηθεν σουπερ ντρουπερ σκυλια σιγουρα θα εχουν παρει. αλλα αυτο δεν λεει κατι!
και λεω δηθεν γιατι στην Ελλαδα τα σωματα ασφαλειας θα παρουν οτι εχει περισσεψει. τα εχουμε πει ομως αυτα!

τελος, μηπως πρεπει να ξεχωρισουμε την φυλαξη απο την σωματοφυλακη?? γιατι εχω μια υποψια οτι τα σκυλια δουλευουν διαφορετικα.
 


lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
παει με παλαβωσατε βρε....θα παρω γατα τελικα....χαχαχαχαχ...πλακα κανω
απλα εγω πιστευω οτι καλη η θεωρια αλλα η πραξη ακομα καλυτερα...δηλαδη αν δεν δεις με τα ματια σου καποια σκυλια να δουλευουν και πως τα χειριζονται (με ευκολια ή δυσκολια) αν δεν δεις σκυλια διαφορων ηλικιων,αν δεν δεις το ηρεμο και το αγριο,αν δεν δεις τον σκυλο που κανει ipo και ενα σκυλο που κανει απλα βασικη,αν δεν τα δεις ολα αυτα δεν μπορεις να κρινεις τι προτιμας για εσενα...ωραια τα μεν ωραια και τα δε...εχω το χρονο ομως να δουλευω μαζι τους?θελω να τα δουλευω για σωματοφυλακη ή οταν το αφησω στη γυναικα μου θα την φαει ζωντανη.....εγω σιγουρα θα εξαντλησω οσο χρονο μπορω.....εχω κανει κι ολας καποιες επαφες και θα δω καποια σκυλια απο κοντα να δουλευουν και να εκπαιδευονται....και θα δω οσο πιο πολλα μπορω.....γι αυτον δεν ζηταω να μου πει καποιος εκτροφεα ονομα επωνυμο και τελος...προτιμω αν φαω τα μουτρα μου να τα φαω μονος μου και να μην ριχνω ευθυνες στον ενα και στον αλλο και το αντιστροφο φυσικα.....
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Dimi_21 το χετε τραβηξει το θεμα απο τα μαλλια μεχρι να καραφλιασει...

κανεις δεν εγραψε πουθενα οτι τα μαλινουα δεν κανουν για φυλαξη,οποτε μην προσπαθειτε να δημιουργησετε εντυπωσεις...

το ζητημα μας ειναι το κατα ποσο κυναθλητης μαλινουα=αυτοματως ικανος φυλαξης...

ε δεν ειναι,γι αυτο υπαρχουν και τα τεστς επιλογης...αυτο δεν χωραει αμφισβητηση ειτε μας αρεσει ειτε οχι...

τωρα τα λοιπα περι γνωσης και κατοχης τα ακουω βερεσε...η κλασσικη καραμελα των κατοχων και χρηστων οποιουδηποτε αντικειμενου η εμψυχου...

δεν χρειαζεται να εχω προσωπικη πειρα...μου αρκει που οι γνωστοι μου σε σωματα ασφαλειες μου χουν πει ιστοριες για απιστευτες φολες μαλινουα,τα οποια διαφημιζονταν ως οι τιτανες της ικανοτητας...

αναφορικα με τα drives θα γραψω μολις βρω χρονο...
Mπηκες σε ενα θεμα και προτεινες να παρει μαστιφοειδη,μετα εστειλες ειρωνικο?μνμ για οτι ειναι καλυτερα να παρακολουθεις.Μετα εγραφες με αιτιολογια κιολας ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΗ,οπως π.χ η ρουτινα...Που το διαβαζει κανεις απειρος και τον περνεις στον λαιμο σου,δεν εχεις καν προσωπικη κριση για το θεμα ουτε γνωσεις αλλα θα αναλυσεις και τα drives.

Aκου λοιπον πες στους φιλους θα το ξερουν και αυτοι,οτι η πλεμπα που ανεφερες ειναι στα σωματα ασφαλειας.Ρωτα τους πως περνανε αυτα τα τεστ τα αναφεματισμενα που λες?Γιατι τα σκυλια πρεπει να εχουν και εξετασεις δυσπλασιας..Παμε παρακατο αστο αυτο.

Εγω προσωπικα εχω δει πανω απο 10 μαστιφοειδη σκυλια τα οποια ειναι απο θεμα φυλαξης ειναι αστεια,μου το εχουν πει και 10 γνωστοι αρα κλεισαμε.Επανω σε αυτες τις ρατσες να ακουω βερεσε και τις γνωσεις γιατι ειναι η κλασσικη καραμελα των κατοχων και των χρηστων.Θα μπαινω και θα γραφω μην παρεις μαστιφ μονο σαλια γεμιζουν.

Καλο θα ηταν για θεματα που δεν γνωριζουμε απλα να διαβαζουμε και αν μας ενδιαφερει να ψαχνομαστε για να μαθουμε.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εγω προσωπικα εχω δει πανω απο 10 μαστιφοειδη σκυλια τα οποια ειναι απο θεμα φυλαξης ειναι αστεια,μου το εχουν πει και 10 γνωστοι αρα κλεισαμε.
Τα μαστίφ είναι pets σε γνωστούς φίλους κλπ η εννοείς τα έχεις δει να δουλεύουν κ είναι αστεία επειδή δεν δουλεύουν σωστά κ δεν πιάνουν στόχους?
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
μαλιστα επειδη 10 σκυλια δεν βγηκαν καλα σημαινει οτι η φυλη ειναι σκαρτη , οχι πως το συστημα επιλογης ειναι λαθος ? δηλαδη αμα δουμε εκεινο το βιντεο με τον παλαβο που μπηκε στον λευκο οικο και εριξε δυο κλωτσιες στα γ.π και σκορπισανε σημαινει οτι τα ΟΛΑ τα γ.π ειναι αχρηστα , λογικο δε λεω :)
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τα μαστίφ είναι pets σε γνωστούς φίλους κλπ η εννοείς τα έχεις δει να δουλεύουν κ είναι αστεία επειδή δεν δουλεύουν σωστά κ δεν πιάνουν στόχους?
Aπαντησα με αυτο το στυλ για αυτα που περνω ως απαντηση,αν σε ενδιαφερει πραγματικα ομως θα σου πω οτι γνωρισα ατομο που ειχε πρεσα και επειδη δεν δαγκωνε ουτε το φαι του,αγορασε Γ.Π για φυλαξη.
Εχω δει και οντως 10 που δεν λενε μια σε φυλαξη και δυο που απλα τρεμεις στην οψη τους και μπορουν να σε φανε....
ΚΑΝΕΝΑ σκυλι δεν ειναι αστειο!ολα ειναι καλα αναλογα για το τι τα θες.

Απομονωσες ομως ενα κομματι απο την παραγραφο,και αν ειχες διαβασει την απαντηση που πηρα επανω και το τελος της δικιας μου νομιζω θα καταλαβαινες πως και γιατι το ειπα.
 
Last edited:


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
μαλιστα επειδη 10 σκυλια δεν βγηκαν καλα σημαινει οτι η φυλη ειναι σκαρτη , οχι πως το συστημα επιλογης ειναι λαθος ? δηλαδη αμα δουμε εκεινο το βιντεο με τον παλαβο που μπηκε στον λευκο οικο και εριξε δυο κλωτσιες στα γ.π και σκορπισανε σημαινει οτι τα ΟΛΑ τα γ.π ειναι αχρηστα , λογικο δε λεω :)
Τωρα δλδ συζηταμε για τα σκυλια του στρατου,που αμα περισεψει καμια εξεταση δυσπλασιας απο σκυλο στην ζητανε για να την βαλουν και καλα στα σκυλια που περνανε το τεστ.και να περασει η επιτροπη...Μαλιστα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU