Γνώριζαν ή δεν γνώριζαν;

Γνώριζαν; Ή δεν γνώριζαν;

  • Γνώριζαν

    Votes: 18 38,3%
  • Δεν γνώριζαν

    Votes: 29 61,7%

  • Total voters
    47

vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Όσο για τις ΜΚΟ που έγραψα. Είχε γίνει μεγάλος χαμός πριν 5 χρόνια στα Χανιά, με μια Γερμανίδα η οποία είχε εξασφαλίσει επιδοτήσεις για βοήθεια σε αδέσποτα σκυλιά και υποτίθεται ότι κάποια από αυτά τα έστελνε στη Γερμανία σε οικογένειες που θελαν να τα υιοθετήσουν, και κάποια από αυτά βρέθηκαν σε εργαστήριο εταιρίας καλλυντικών σαν πειραματόζωα
Δεν στά 'παν καλά.
Δεν τα κάνουν πειραματόζωα, λουκάνικα τα κάνουν.
Να, αυτός εδώ ήταν ο Έκτορας από τη γειτονιά μας, τον πήγαν στη Γερμανία και μας έστειλαν μετά φωτό πως έγινε.
loukaniko-prassato.jpg
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μπόρεσα ναι. Να σου πω ότι είναι φίλοι φίλων οι ιδιοκτήτες των γονιών και δε έδωσα χρήματα. Το κουτάβι αυτό θα το κρατούσαν εν ανάγκη εκείνοι γιατί το ζητούσαν και άλλοι αλλά προς τιμήν των ιδιοκτητών δε το έδιναν όπου να ναι.
Θεό ότι κάτι τέτοιο δε είναι και η πιο κραυγαλέα περίπτωση.
Αν θα το έκαναν για τα χρήματα θα ήταν άλλη περίπτωση
Ειναι μια προβληματικη νοοτροπια στην οποια ανηκεις με την κινηση σου αυτη.

Δυστυχως δεν αρκουν τα βιντεο και τα σποτακια στην τιβι. Δεν αλλαζει η νοοτροπια. Και στη Δυση που αδεσποτα δεν υπαρχουν, ειμαι σιγουρη οτι ο περισσοτερος κοσμος αποκτα τα σκυλια του απο byb. Το κολλημα με τις ρατσες δεν κοβεται οσο η εκτροφη ειναι ενα απλο χομπυ.

Βεβαια, αυτο που θα μπορουσε να γινει, ειναι η επιβολη του νομου. Τσιπαρισμα σε ολα και ελεγχος. Αν δεν εχει τσιπ και μετα απο μια διορια συμμορφωσης, σου αφαιρειται ο σκυλος. Ολοι οι σκυλοι, σε χωρια, αυλες, στανες.

Θες να γεννησει η σκυλα σου, να πρεπει να πληρωσεις και να δηλωσεις τα κουταβια να τσιπαριστουν κλπ. Γενικα, να βρεθουν τροποι να γινει ασυμφορη η διαδικασια. Αλλιως δεν αλλαζει καμια νοοτροπια.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Βεβαια, αυτο που θα μπορουσε να γινει, ειναι η επιβολη του νομου. Τσιπαρισμα σε ολα και ελεγχος. Αν δεν εχει τσιπ και μετα απο μια διορια συμμορφωσης, σου αφαιρειται ο σκυλος. Ολοι οι σκυλοι, σε χωρια, αυλες, στανες.
Συμφωνω απολυτα. Θα ηταν λυση.
Βεβαια...τις προαλλες εβλεπα μια ταινια επιστημονικης φαντασιας, που γινοταν ακριβως αυτη η διαδικασια. Αλλα σε ανθρωπους...περιπου 50 χρονια μετα, υπερπληθυσμος,ελλειψη φυσικων πορων κτλ, ολοι τσιπαρισμενοι και ελεγχος παντου. Οποια οικογενεια ειχε πανω απο 1 παιδι, το μαζευαν...Ποσο επιστημονικη φαντασια ειναι τελικα ολο αυτο, οταν συζηταμε οτι αυτες οι μεθοδοι ειναι η λυση για τετοια προβληματα...
 
  • Like
Reactions: Hammer


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ποια ταινια;

Μα... τα παιδια δεν ειμαι δηλωμενα; δεν εχουμε ολοι ταυτοτητες; απλως μπορουμε να μιλαμε και να δινουμε τα στοιχεια μας απο μονοι μας. Δεν υποχρεωνει ο νομος τους γονεις να τηρησουν καποια στανταρντ υγειας και παιδειας κλπ. Και οταν αυτα δεν τηρουνται, δεν ειναι υποχρεωμενο το κρατος να αφαιρεσει το παιδι και να αναλαβει τη φροντιδα του;

Το κινητο που εχουμε μονοι μας εχουμε συνεχως πανω μας δεν ειναι ακρετο να γνωριζει οποιος θελει ο,τι θελει για μας;

Ολες αυτες ειναι ελευθεριες που εμεις εχουμε παραχωρησει.

Αλλα στο τσιπ του σκυλου ειναι που ξεχειλιζει το ποτηρι και παταμε ποδι.:ROFLMAO::LOL:
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καμια σχεση, δεν καταλαβες το πνευμα μου. Δεν κατακρινω το τσιπαρισμα στους σκυλους. Σχολιαζω οτι αυτο που προτεινεις να γινει (μεσω του ελεγχου του τσιπ αναγκαστικα) και για το οποιο συμφωνω οτι θα ηταν μια λυση, αν, λεμε τωρα, το εφαρμοσουμε στους σκυλους σημερα, αυριο μεθαυριο θα το βρουμε μπροστα μας και για μας τους ιδιους...γιατι οπως λες κι εσυ πολυ σωστα, θα ειναι ελευθερια που θα εχουμε παραχωρησει, οπως και ηδη εχουμε κανει εμμεσα με τα κινητα μας και το ηλεκτρονικο μας στιγμα γενικοτερα. Anyway, βγαινουμε εκτος θεματος...
υγ. Η ταινια ηταν "What happened to Monday" αν θυμαμαι σωστα, αλλα σε πολλες ταινιες ci-fi υπαρχει αυτο το concept...και συνηθως οτι βλεπουμε στις ταινιες, γινεται πραξη...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καμια σχεση, δεν καταλαβες το πνευμα μου. Δεν κατακρινω το τσιπαρισμα στους σκυλους. Σχολιαζω οτι αυτο που προτεινεις να γινει (μεσω του ελεγχου του τσιπ αναγκαστικα) και για το οποιο συμφωνω οτι θα ηταν μια λυση, αν, λεμε τωρα, το εφαρμοσουμε στους σκυλους σημερα, αυριο μεθαυριο θα το βρουμε μπροστα μας και για μας τους ιδιους...γιατι οπως λες κι εσυ πολυ σωστα, θα ειναι ελευθερια που θα εχουμε παραχωρησει, οπως και ηδη εχουμε κανει εμμεσα με τα κινητα μας και το ηλεκτρονικο μας στιγμα γενικοτερα. Anyway, βγαινουμε εκτος θεματος...
υγ. Η ταινια ηταν "What happened to Monday" αν θυμαμαι σωστα, αλλα σε πολλες ταινιες ci-fi υπαρχει αυτο το concept...και συνηθως οτι βλεπουμε στις ταινιες, γινεται πραξη...
Το επιασα αλλα σου λεω οτι ηδη ειμαστε φακελωμενοι. Ηδη μπορουν οι αρχες να ξερουν τις κινησεις μου. (Το πτωμα της κοπελας στην Ικαρια ετσι το εντοπισαν νομιζω) Ηδη ζουμε το black mirror. Υπαρχουν τοσα cringey πραγματα γυρω μας τα οποια τα επιτρεπουμε.
Αυτο που θα επρεπε να κανουμε ειναι να πρηζουμε τους δημους μας να βγαλουν κοσμο εξω με τα σκανερς. Να κανουν τη δουλεια τους δηλαδη.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γνώριζαν... δεν γνώριζαν...
τι μπορούμε να κάνουμε......
αναρωτιέμαι κι εγω....
θα ζητήσω από τους παλαιότερους να θυμηθούν... πόσοι έχουν γραφτεί στο φόρουμ έχουν ζητήσει βοήθεια, έχουν πάρει πληροφορίες... εξαφανίζονται ... και ξαναεμφανίζονται συνήθως μετανοιωμένοι κάνα χρόνο μετά μαζί με τα προβλήματα από την λάθος απόκτηση.... ζητώντας βοήθεια.

Μπόρεσα ναι. Να σου πω ότι είναι φίλοι φίλων οι ιδιοκτήτες των γονιών και δε έδωσα χρήματα. Το κουτάβι αυτό θα το κρατούσαν εν ανάγκη εκείνοι γιατί το ζητούσαν και άλλοι αλλά προς τιμήν των ιδιοκτητών δε το έδιναν όπου να ναι.
Θεό ότι κάτι τέτοιο δε είναι και η πιο κραυγαλέα περίπτωση.
Αν θα το έκαναν για τα χρήματα θα ήταν άλλη περίπτωση
γιατί πράγμα ακριβώς συζητάτε????
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
παντως δε θελει και πολυ..... τον ιουνη βγηκαν 1 μερα και εκοψαν προστιμα σε γειτονια εδω...

την επομενη ειχε ουρες στο κτηνιατρο απο κατω για να βαλουν τσιπ
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πριν από λίγες μέρες γύρισα από ταξίδι στη Νορβηγία. Πολλά σκυλιά, πάρα πολλά, οι περισσότεροι είχαν δύο. Το 95% πάντα με λουρί ακόμα και στο βουνό. Το 99% ρατσάτα. Τα περισσότερα από αυτά δε μου φάνηκαν και πολύ.."ορίτζιναλ". Πολλοί είχαν τη μαμά με τα παιδιά (απ ότι κατάλαβα γιατί δε θέλουν και πολλές ερωτήσεις αυτοί). Ρέσκιου σκυλάκια ελάχιστα σε σχέση με το σύνολο. Εύχομαι να πέφτω έξω. Δεν είμαι και ο σούπερ κριτής μορφολογίας ομολογουμένως. Εύχομαι όμως να έκρινα λάθος αλλιώς..να χέσω την ανάπτυξή τους. Τώρα αν αυτοί εκεί πάνω γνωρίζουν ή δε γνωρίζουν..δε ξέρω. Γνώρισα και μια γάτα, τη Μόλυ. Μισή περσίας μισή νορβηγικού δάσους..οπότε..μάλλον δεν..
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
πόσοι έχουν γραφτεί στο φόρουμ έχουν ζητήσει βοήθεια, έχουν πάρει πληροφορίες... εξαφανίζονται ... και ξαναεμφανίζονται συνήθως μετανοιωμένοι κάνα χρόνο μετά μαζί με τα προβλήματα από την λάθος απόκτηση.... ζητώντας βοήθεια.
Άπειροι....
Ο καθένας όμως Πέτρο είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και τις πράξεις του.
Ας το έψαχνε καλύτερα από πριν, ώστε να μειώσει τις πιθανότητες να μην του προκύψουν προβλήματα.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πριν από λίγες μέρες γύρισα από ταξίδι στη Νορβηγία. Πολλά σκυλιά, πάρα πολλά, οι περισσότεροι είχαν δύο. Το 95% πάντα με λουρί ακόμα και στο βουνό. Το 99% ρατσάτα. Τα περισσότερα από αυτά δε μου φάνηκαν και πολύ.."ορίτζιναλ". Πολλοί είχαν τη μαμά με τα παιδιά (απ ότι κατάλαβα γιατί δε θέλουν και πολλές ερωτήσεις αυτοί). Ρέσκιου σκυλάκια ελάχιστα σε σχέση με το σύνολο. Εύχομαι να πέφτω έξω. Δεν είμαι και ο σούπερ κριτής μορφολογίας ομολογουμένως. Εύχομαι όμως να έκρινα λάθος αλλιώς..να χέσω την ανάπτυξή τους. Τώρα αν αυτοί εκεί πάνω γνωρίζουν ή δε γνωρίζουν..δε ξέρω. Γνώρισα και μια γάτα, τη Μόλυ. Μισή περσίας μισή νορβηγικού δάσους..οπότε..μάλλον δεν..
Τα ιδια εχω παρατηρησει και γω στο εξωτερικο. Δεν υπαρχουν κοπροφατσες οπως θα δεις στην Ελλαδα και σε αλλες χωρες Ανατολικης Ευρωπης.
Αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι δεν ειναι ρεσκιου ομως. Αλλα οτι δεν υπαρχει ανεξελεκτη εκτροφη.
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι δεν ειναι ρεσκιου ομως. Αλλα οτι δεν υπαρχει ανεξελεκτη εκτροφη.

Εγώ το μεταφράζω ως "αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους".
ή αν το μεταφράσουμε διαφορετικά, "φοβούνται τις συνέπειες των πράξεών τους".
Δεν πα να είναι καθαρόαιμα κουκουρούκου ή διασταυρώσεις κανίς με μπόρντερ ή γιόρκι με δαλματίας.....
Από τη στιγμή που απορροφούνται και δεν εγκαταλείπονται, εμένα μου φτάνει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Από τη στιγμή που απορροφούνται και δεν εγκαταλείπονται, εμένα μου φτάνει.
Γι'αυτό ρώτησα αν υπάρχουν αδέσποτα. Γιατί αν δεν υπάρχουν, κι εμένα δεν με χαλάει καθόλου, που τα βρίσκουν.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγώ το μεταφράζω ως "αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους".
ή αν το μεταφράσουμε διαφορετικά, "φοβούνται τις συνέπειες των πράξεών τους".
Δεν πα να είναι καθαρόαιμα κουκουρούκου ή διασταυρώσεις κανίς με μπόρντερ ή γιόρκι με δαλματίας.....
Από τη στιγμή που απορροφούνται και δεν εγκαταλείπονται, εμένα μου φτάνει.
Συμφωνω απολυτως! Σε τετοιο περιβαλλον και με τετοια απορροφηση αν ο αλλος θελει να δει μια φορα τη σκυλιτσα του μανουλα, με γεια του και χαρα του.
Αρκει να μην κεδροσκοπει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Αδέσποτα δεν είχε βέβαια! Αδέσποτα δεν έχω δει σε καμία χώρα του εξωτερικού προσωπικά από αυτές που έχω επισκεφτεί εννοείται. Μόνο κάποιες γάτες στην Τουρκία.

Αδέσποτα επίσης δεν υπάρχουν σε αρκετές χώρες που εφαρμόζουν το σύστημα του "μπόγια", μη τρελαίνεστε. 60-90 μέρες παραμονή σε κλουβί κι άντε γειά. Και ας μη ξεχνάμε και τη θανάτωση μπαν σκύλων και αδέσποτων σε Σκανδιναβία και Ιαπωνία σε θαλάμους αερίων. Δεν είναι όλα ρόδινα.

Απλά μου έκαναν εντύπωση οι ράτσες και με το δικό μου μάτι είδα πολλά σκυλιά που έμοιαζαν με. Είδα πολλά πομεράνιαν που δεν ήταν πομεράνιαν ακριβώς, πολλούς γπ που έμοιαζαν με γπ..μακάρι να κάνω λάθος.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εγώ το μεταφράζω ως "αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους".
ή αν το μεταφράσουμε διαφορετικά, "φοβούνται τις συνέπειες των πράξεών τους".
Δεν πα να είναι καθαρόαιμα κουκουρούκου ή διασταυρώσεις κανίς με μπόρντερ ή γιόρκι με δαλματίας.....
Από τη στιγμή που απορροφούνται και δεν εγκαταλείπονται, εμένα μου φτάνει.
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ας φτάναμε εκεί με κάποιο τρόπο και θα μου έφτανε κι εμένα.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Απο που τεκμαιρεται οτι «απορροφουνται» ολα και η μη υπαρξη αδεσποτων στους δρομους δεν ειναι κυριως προιον μπογια κλπ κλπ; (Δεν αναφερω λεκτικα τις μετα τον μπογια λυσεις γιατι θεωρω οτι τις γνωριζετε ή δεν θελετε καν να τις σκεφτειτε...)
Κι εδω θα μπορουσε να μην υπηρχαν αδεσποτα με αυτον τον τροπο...
Και θα μιλουσαν ολοι οι επισκεπτες και μη, που θα βλεπαν τις πολεις και τα χωρια χωρις αδεσποτα, για... Πολιτισμο!

ΥΓ: Εχω ξαναρωτησει αλλα δεν πηρα απαντηση. Ας υποθεσουμε οτι ως δια μαγειας ολα τα σκυλια «τσιπαρονται». Ε! Και; Τι ακριβως εμποδιζει καποιον να παει στον Δημο τα τσιπαρισμενα σκυλια που ειναι στο ονομα του και να πει δεν μπορω να τα κρατησω αλλο;
Οτι θα κανει ισως καποια χαρτια στο δημο για να του αφαιρεθει η κυριοτητα των τσιπ διοτι δεν εχει την δυνατοτητα να τα κρατησει αλλο;
Πιστευετε οτι αν δεν υπηρχε η «ευκολια» ή η δυνατοτητα να τα παρατησουν στο δρομο, δεν θα το επελεγαν αυτο;