Γονίδιο? Ξαφνική τρέλλα? ή ο "άνθρωπος"?


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο σκύλος είχε δουλευτεί σε δαγκώματα/μανίκια; Είχε μήπως "τεσταριστεί" στο τι θα κάνει αν μπεί εισβολέας; Εξαιρώντας τη δύναμη του δαγκώματος, δε μου κάνουν για διορθώσεις.
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αν και καινούργιος ειναι η 3-4 φορά που ακούω αυτήν την ιστορία
που σκύλος δανγκωσε την οικογένεια και κάθε φορά με διαφορετική
φιλή Καυκάσιος, ΓΠ, κτλ.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εξαιρώντας τη δύναμη του δαγκώματος, δε μου κάνουν για διορθώσεις.
Θα συμφωνήσω... καμία περίπτωση δεν φαίνεται για διόρθωση. Βέβαια στην πρώτη περίπτωση, αυτή με την κόρη, ο Γιάννης δεν περιγράφει το πως έγινε...
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Σκυλος αμφιβολης πηγης σε μια πολυμελη οικογενεια (που συνηθως χανεται η μπαλα και ο καθενας προσεγγιζει τον σκυλο με διαφορετικο τροπο) χωρις συστηματικη εκπαδευση (που στο δικο μου μυαλο σημαινει οτι ο σκυλος δεν μπορει να εχει εναν χειρισμο απο τα μελη της οικογενειας και ακομα περισσοτερο να ανακλειθει σε περιπτωση αναγκης).

Απο εκτονωση? Ειχε αυτο που επρεπε?

Αρνητικες εμπειριες ή δραματικη αλλαγη της ρουτινας του πριν τις επιθεσεις? (Μηπως μιλαμε για ανακατευθυνση οργης λογω εκθεσης σε εξαιρετικα στρεσογονους παραγοντες)

Και φυσικα πληρης ορμονολογικος, νευρολογικος ελεγχος του σκυλου (περα απο τυπικο τσεκ απ) για να
προσδιοριστει αν τα αιτια ηταν παθολογικα (που δεν εγινε)

Και φυσικα δεν δοθηκε καμμια προσοχη/μεριμνα στο να αλλαξει η ρουτινα του σκυλου και πιθανον η προσεγγιση του απο το πρωτο κιολας "δαγκωμα". Οποτε ηταν σαν να πανε γυρευοντας για κλιμακωση των περιστατικων, δυστυχως με την καταληξη αυτη για τον σκυλο, αλλα και για τους ιδιους (δεν υπαρχει χειροτερο απο το να φοβασαι ή εστω να εισαι συνεχεια σε επιφυλακη με τον σκυλο σου)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο σκύλος είχε δουλευτεί σε δαγκώματα/μανίκια; Είχε μήπως "τεσταριστεί" στο τι θα κάνει αν μπεί εισβολέας; Εξαιρώντας τη δύναμη του δαγκώματος, δε μου κάνουν για διορθώσεις.
Αυτη ειναι κ η δικια μου απορια.... δλδ αν ο σκυλος οντως το εκανε για διορθωση, η μεχρι εκει εφτανε η ικανοτητα του συγκεκριμενου......
Αν ειχε επιτεθει επιτυχημενα (εσκεμμενα σε ξενο εισβολεα η ερεθιστη πχ) στο παρελθον θα ξεραμε οτι δεν ηθελε να κανει ζημια, τωρα ......

Υ.Γ. Καπως ετσι ξεκινησαν ολα οταν μια σκυλα που ειχα στο παρελθον εκδηλωσε ογκο στο κεφαλι.....
Μονο που εμεις δεν της καναμε ευθανασια, παρα μονο οταν εφτασε να ταλαιπωρειται πραγματικα το ιδιο το ζωο κ δεν υπηρχε θεραπεια......
Ειναι μανικι τρελλο να συμβιωνεις με σκυλο που μπορει να φλιπαρει με το παραμικρο, προς πασα κατευθυνση........
 






George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
- Στο μεσοδιάστημα, είχαν φοβηθεί πολύ (και φαινόταν)... έκαναν το γύρο για να μην ΄περάσουν από δίπλα του... τον απέφευγαν κλπ...
εκεί νομίζω οτι χάθηκε το παιχνίδι, μετά το πρώτο "ατύχημα" εαν είχαν αλλη τακτική μπορεί να είχε γλυτώσει ο σκύλος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κρίμα. Καταλαβαίνω και την πλευρά των ανθρώπων . Δεν είναι απλό να φοβάσαι έναν 65κιλο σκύλο. Από την άλλη δεν έκανε "σοβαρές" επιθέσεις και η απολτομη αυτή αλλαγή έπρεπε να τους πονηρεύσει προς άλλα μονοπάτια.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κρίμα. Καταλαβαίνω και την πλευρά των ανθρώπων . Δεν είναι απλό να φοβάσαι έναν 65κιλο σκύλο. Από την άλλη δεν έκανε "σοβαρές" επιθέσεις και η απολτομη αυτή αλλαγή έπρεπε να τους πονηρεύσει προς άλλα μονοπάτια.
Τον φοβασαι δεν τον φοβασαι, αν τον σεβεσαι, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να ψαξεις να δεις τι φταιει......μετα να εξετασεις ολες τις πιθανες λυσεις......
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τον φοβασαι δεν τον φοβασαι, αν τον σεβεσαι, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να ψαξεις να δεις τι φταιει......μετα να εξετασεις ολες τις πιθανες λυσεις......
Έτσι.και ειδικά εφόσον δεν υπήρχαν μωρά παιδιά στο σπίτι ώστε ο φόβος σου να είναι πολύ πιο δυνατός. Υπάρχουν και άλλες λύσεις στην χειρότερη περίπτωση. Ούτε καν με εκπαιδευτή δεν συζήτησαν πήραν την απόφαση πολύ γρήγορα.
Επίσης κάτι που ξέχασα να γράψω πριν. Είμαι συνήθως πολύ επιφυλακτική σε διηγήσεις άλλων. Αυτό που ο ιδιοκτήτης είδε ως απότομα μπορεί να είχε σημάδια που παρέλειψαν να δουν ή αξιολογήσουν, ή γεγονότα που δεν ειπώθηκαν στον Γιάννη.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Εκπαιδευτής δεν αναζητήθηκε καν;
Απ' ότι κατάλαβα ρωτήθηκε και άλλος εκτροφέας (και εκπαιδευτής)... άλλης φυλής...

1. ...Μηπως το ότι δεν ασχοληθηκαν προ των επιθεσεων με το σκυλο, ηταν γενικότερη παγιωμενη κατάσταση και πήγε περίπατο η όποια εκπαιδευση προκειμένου να τραβηξει ο σκυλος την προσοχη?

2. ααα και εξισου σημαντικη απορια μου: εχουμε οριο χαρακτηρων στα ποστ|?
1. Εχω μία παρόμοια υποψία...

2. Ναι... 10.000 χαρακτήρες... και όταν παίρνω φόρα, θυμάμαι ότι στο παρελθόν (άπειρες φορές) δεν μπορούσα να ανεβάσω το post και έπρεπε να κάνω κοπτοραπτική...

Απ ό,τι καταλαβα ειναι από τις φυλες που ο εκτροφεας ειναι και "εκπαιδευτης"
Οχι... αν και θάπρεπε... είναι, απλά, έμπειρος, όπως και ο εκτροφέας του Casper, ας πούμε...

1. Ο σκύλος είχε δουλευτεί σε δαγκώματα/μανίκια; Είχε μήπως "τεσταριστεί" στο τι θα κάνει αν μπεί εισβολέας;

2. Εξαιρώντας τη δύναμη του δαγκώματος, δε μου κάνουν για διορθώσεις.
1. Οχι και όχι... εκτός αν δεν ξέρω κάτι...

2. Το ίδιο κι εμένα... δεν θεωρώ ότι ήταν διορθώσεις...

Αν και καινούργιος ειναι η 3-4 φορά που ακούω αυτήν την ιστορία
που σκύλος δανγκωσε την οικογένεια και κάθε φορά με διαφορετική
φιλή Καυκάσιος, ΓΠ, κτλ.
Είπαμε: Φυλή "συγγενής" με τις δικές μου... τη "μουσούδα" δεν την βλέπεις στο avatar μου?;)

Θα συμφωνήσω... καμία περίπτωση δεν φαίνεται για διόρθωση. Βέβαια στην πρώτη περίπτωση, αυτή με την κόρη, ο Γιάννης δεν περιγράφει το πως έγινε...
Τάκη, έπιασες το "σκοτεινό" σημείο... όπως και να έφερα τις ερωτήσεις μου, δεν πήρα σαφή απάντηση για την κόρη...

Αλλα σκύλα υπήρχανε στο σπίτι;
Οχι...

Έπρεπε να είχαν κάνει εξετασεις για θυρεοειδή, όγκο, επιληψία, συκώτι, ...
Μα, γι' αυτό άνοιξα το θέμα... και είπα ότι πήγε "αδιάβαστος"...

εκεί νομίζω οτι χάθηκε το παιχνίδι, μετά το πρώτο "ατύχημα" εαν είχαν αλλη τακτική μπορεί να είχε γλυτώσει ο σκύλος.
Συμφωνώ, Γιώργο μου...

1. ...Ούτε καν με εκπαιδευτή δεν συζήτησαν πήραν την απόφαση πολύ γρήγορα.

2. ...Αυτό που ο ιδιοκτήτης είδε ως απότομα μπορεί να είχε σημάδια που παρέλειψαν να δουν ή αξιολογήσουν, ή γεγονότα που δεν ειπώθηκαν στον Γιάννη.
1. Για να το θέσω καλύτερα: ούτε κάν με καλό (έμπειρο - καταξιωμένο, πέστε το όπως νομίζετε) εκπαιδευτή...

2. Θεωρώ ότι είσαι "μέσα" και στα δύο: Σίγουρα έκρυψε σημαντικές λεπτομέρειες (ή είχε επιλεκτική μνήμη)... αλλά, επειδή εκείνος πληρώνει και εγώ παρέχω υπηρεσίες (στην επαγγελματική μας σχέση), δεν τράβηξα μακριά το σχοινί...
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Κριμα.. :(

Νομιζω , οτι οσο αμφιβολης γονιαδιακης προελευσης και να ηταν ο σκυλος , μεχρι 4-5 ετων καποιο προβληματακι θα το ειχε δειξει, τι λετε? εκτος αν ειχε δειξει σημαδια και δεν τα ειχε παρει κανεις χαμπαρι και οντως αλλαζαν δρομο μετα την πρωτη επιθεση και του δωσαν "αερα".
Αν και, τωρα, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε..
Παρολαυτα, απο την αρχη, νομιζω πως ηταν καποιο θεμα υγειας, τουλαχιστον οπως σας τα περιγραψαν κ.Γιαννη , ολα μοιαζαν για ενα πιστο φρουρο της οικογενειας, που συνοδευε μεχρι και τον παππου.

Κριμα οτι και να ηταν, γιατι δεν το εψαξαν, δεν το παλεψαν...


κοντομουτσουνο... ομαδα2... συγγενης των δικων σας... ε πειτε! τι?
χωρα προελευσης? :D
 
Last edited:


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εγω θα συμφωνησω με Αλεξια.
Το πιο λογικο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι στο σκυλι συνετρεχε σοβαρο προβλημα υγειας , και εμφανισε τετοια αλλαγη συμπεριφορας. Γνωριζω οτι σε επιληπτικα σκυλια ή με ογκο στο κεφάλι, μπορει να υπαρξει νευρολογικη αλλοίωση και να εκδηλώσουν επιθετικοτητα και προς οικεια προσωπα...

Και με προβληματιζει το γεγονος οτι οι ιδιοκτητες απεφευγαν τον σκυλο απο τη στιγμη που δαγκωσε την κορη. Σκεφτομαι οτι αυτο μπορει να προκαλεσε μια αβεβαιοτητα στο σκυλι. Κρίμα που δεν ξέρουμε τι "προκαλεσε" τον σκυλο να την δαγκωσει, ισως να μπορουσαμε να συζητησουμε σε αλλη βαση.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
κοστιζουν περισσότερο από μια ενεση!
Ρε συ είναι δυνατόν να τα λες αυτά τα πράγματα ;!
Ξέρεις τους ανθρώπους; Τη σχέση τους με τον σκύλο και χίλια δυο άλλα που τους οδήγησαν σε αυτή την πράξη;

Σίγουρα θα μπορούσε και θα έπρεπε να έχει προηγηθεί κάποια εξέταση, θεραπεία, περιορισμός του σκύλου και στενή παρακολούθηση απο εκπαιδευτή και πολλά άλλα αλλά μην τρελαθούμε κιόλας που το έκαναν επειδή ήταν πιο φθηνή η ένεση. Ο σκύλος αυτός δε συντηρήθηκε όλα αυτά τα χρόνια με 20 ευρώ/μήνα, σκέψου το.

Για εμένα θα έπρεπε να δει τον σκύλο κάποιος εκπαιδευτής και να τον περιορίσουν για λίγο καιρό. Δεν έχω να εικάσω κάτι αλλά όλα έχουν γραφτεί ως τώρα με "ξενίζουν" και δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι για πράδειγμα ο σκύλος μου που είναι ήδη 2 ετών και φιλικότατος με την οικογένεια και τους προσκεκλημένους μας, θα γυρίσει και θα δαγκώσει ένα μέλος της οικογένειας, έτσι, χωρίς λόγο.Ακόμα και η σκύλα μου που γενικά δεν είναι το πιο δεκτικό πλάσμα, αν δε την ενοχλήσεις δε θα γυρίσει να σε δαγκώσει με το έτσι θέλω. Τείνω κι εγώ προς τα παθολογικά αίτια λοιπόν αλλά θα ήταν χρήσιμο να ξέραμε αν το σκυλί είχε καποιες ελευθερίες πριν του τύπου δαγκώνω αλλά απαλά ή κάτι που θα μπορούσε να του δώσει το μήνυμα ότι βρίσκεται σε υψηλή θέση στην κυριαρχία για να δικαιολογηθεί η άποψη ότι αποφάσισε το σκυλί να ανέβει.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πιστεύω πως ειναι πολλα που δεν ξερουμε. Δεν μπορώ να πιστεψω οτι η αρμονικη συμβιωση τοσων χρονων καταληγει μεσα σε 30 μερες σε 4 επιθεσεις και ευθανασία. Αν ηταν ένας άνθρωπος που αποφάσιζε για το σκυλο σιγουρα θα ηταν πιο ψύχραιμος και να το ειχε χειριστει καλυτερα. Αλλα 5 απο τους οποίους οι 4 να φοβουνται... δεν ειχε την τυχη με το μερος του ο σκυλος.
Βεβαια αν ηταν παθολογικοί οι λόγοι μπορει το τελος να ήταν ακριβως το ιδιο.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Με τόσα λιγα δεδομενα που μας λες και τόσα υπονοούμενα είναι αδύνατον να βγουν ασφαλη συμπερασματα. Μέχρι και ο σερλοκ χολμς θα τα παρατούσε..
Ενα είναι σίγουρο. Δεν εξάντλησαν τα περιθώρια για διάγνωση του αιτιου κι αυτο με κανει και αναρωτιεμαι ποσο βαθια ηταν τα συναισθηματα που ετρεφαν ολοι για εκείνον.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU