Γυρισε απο εκπαιδευτηριο σκελετωμενο(?)


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ρε παιδια ειναι απλο!
Ηρθε σαυτη την κατασταση ενω το ειχε στο κατοχη του?ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Παρελαβε ενα (φαινομενικα) υγιεστατο πλασμα κ παρεδωσε ενα σακι κοκκαλα (οπως λεει κ η ιδιοκτητρια)?ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Ενημερωσε για την τρεχουσα κατασταση την ιδιοκτητρια?ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Κ εαν εξαιτιας της αδιαφοριας του χαθηκε πολυτιμος χρονος γιαυτο το ζωντανο φερει ευθυνη εντελει?ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Ας μπει καθεις μας στη θεση της ιδιοκτητριας κ με το χερι στην καρδια ας πουμε πως θα αντιδρουσαμε εμεις στη θεση της...
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Ρε παιδια ειναι απλο!
Ηρθε σαυτη την κατασταση ενω το ειχε στο κατοχη του?ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Παρελαβε ενα (φαινομενικα) υγιεστατο πλασμα κ παρεδωσε ενα σακι κοκκαλα (οπως λεει κ η ιδιοκτητρια)?ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Ενημερωσε για την τρεχουσα κατασταση την ιδιοκτητρια?ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Κ εαν εξαιτιας της αδιαφοριας του χαθηκε πολυτιμος χρονος γιαυτο το ζωντανο φερει ευθυνη εντελει?ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Ας μπει καθεις μας στη θεση της ιδιοκτητριας κ με το χερι στην καρδια ας πουμε πως θα αντιδρουσαμε εμεις στη θεση της...
- ναι
- ναι
- οχι
- ναι

Δεν κρίνεται η ιδιοκτήτρια, ο εκπαιδευτής πρέπει να κριθεί.
Δικαιολογίες, διαφορικού βάρους, μπορεί να υπάρχουν...υπάρχει όμως και μη εκχωρήσιμη ευθύνη...αυτό είναι το μόνο βέβαιο.
.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ναι Iron με τα 16 μηνυματα σιγουρα σε θυμουνται οι παλιοι.. Προσπαθεις να σε προσεξουν με υβρεις και προσβολες.. Πολυυυυυ εξυπνο, αλλα μαλλον ετσι εισαι και στην προσωπικη σου ζωη.. επι της ουσιας τιποτα,μονο μπλα μπλα..
Μήπως να σταματούσαμε εκτός από τις εικασίες, και τις μπούρδες επιτέλους;
O Iron/Sakann, είναι όντως, πολύ παλαιότερο μέλος, σχεδόν από όλους όσους συμμετέχουν στο παρόν θέμα.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Μήπως να σταματούσαμε εκτός από τις εικασίες, και τις μπούρδες επιτέλους;
O Iron/Sakann, είναι όντως, πολύ παλαιότερο μέλος, σχεδόν από όλους όσους συμμετέχουν στο παρόν θέμα.
mareco διαβασες καποια μπουρδα στο μηνυμα μου?
 






Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Κι εγώ αν ήμουν επαγγελματίας, οποιουδήποτε επαγγέλματος, δεν θα καθόμουν να απαντήσω, στα απανταχού σχόλια του facebook. Οσο κι αν με δυσφημούσαν.
Mareco αν ήσουν επαγγελματίας και γινόταν τέτοια δυσφήμιση για τα επαγγελματικά σου (πράγμα που θα ταίζει έσενα και την οικογένεια σου), θα είχες ήδη πάει σε εισαγγελέα και θα είχες ήδη επικοινωνήσει με δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Θα είχες υποβάλλει και μήνυση σαφώς.

Εδώ δεν προσβάλλει κάποιος κάποιον απλά που περνάει σε ψιλά γράμματα. Του κάνει κακό στα επαγγελματικά του και κατεπέκταση στα οικονομικά του. Αν η κοπελιά ψεύδεται έχει κάνει μεγάλο παράπτωμα και έχει μεγάλες επιπτώσεις.. Δεν νομίζω να συμβαίνει αλλά η απάθεια των συμμετεχόντων νομικά με προβηματίζει. Κυρίως από τον επαγγελματία.

ΥΓ είμαι μέλος στo In.gr από όταν δημιουργήθηκε η σελίδα. Δεν με κάνει αυτό το γεγονός μαθουσάλα της δημοσιογραφίας. όπως δεν μου δίνει το δικαίωμα να βρίζω και να χαρακτηρίζω κάποιον και τα λεγόμενα του είτε σαν μέλος είτε σαν διαχειριστής

Ευχαριστώ
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
έχοντας υποπέσει σε αντίστοιχη κατάσταση με το γατί μου σε συνάρτηση με κτηνίατρο και νοσηλεία
κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο δεν ενημερώθηκαν οι ιδιοκτητες!!!
αλλα επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πήγαν να δούνε το σκυλί τους επίσης για 15 μέρες???!!!
(αν ήμουνα σκύλος τους tah τους γύρναγα την πλάτη!!!)

Τα μποξεράκια σε γενικές γραμμές είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά
και αν όντως δεν συντρέχει κάτι βαρύ παθολογικό
υποψιάζομαι βαριά ψυχική φόρτιση - άρνηση τροφής λόγω κατάθλιψης
με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί πρόβλημα στο στομάχι... εμετούς
και εύχομαι να μην έχεουν χτυπηθεί ζωτικά εσωτερικά όργανα όπως το συκώτι!!!

όσο για εσάς που τσακώνεστε έλεος ρε παιδί μου πια σε αυτό το forum χαλαρώστε λιγάκι...:maria::maria::maria:
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Απαπα καλε ο κακος χαμος εγινε εδω περα.
Το διαβασα κι εγω αυτο το θεμα το μεσημερι στο fb και επαθα λιγο σοκ.
Ο,τι και να εχει γινει φταινε ολοι.
Ποτε δεν αφηνουμε τον σκυλο μας μονο του για εκπαιδευση και ας ειναι ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου ο αλλος, οπως θα προσεξεις εσυ τον σκυλο σου δεν θα τον προσεξει κανεις, αυτο ειναι ντε φακτο.
Τι παει να πει οτι ηθελε να παει και της ελεγε αυτος οχι ακομα??
Θα ηθελα να δω τον σκυλο μου, θα μου ελεγε ο αλλος οχι και δεν θα ειχα μπει μεσα σαν ταυρος σε υαλοπωλειο??? ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙ??
Οσο για τον εκπαιδευτη εννοειται σκεφτηκα κι εγω τα χειροτερα.
Ο,τι μα Ο,ΤΙ και να εγινε αν οντως το σκυλι το επαθε αυτο οσο ηταν στο εκπαιδευτηριο και δεν ενημερωσε κανεναν τοτε πρεπει να του παρουν την αδεια και να τον στολισουν με τα χειροτερα επιθετα.
Φυσικα ολοι εμεις εδω μιλαμε με τα στοιχεια που βλεπουμε, οποτε δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανενα μελος οσο παλιο και να ειναι να βριζει και να απειλει αλλο μελος του φορουμ και οι διαχειριστες να μην εχουν κανει τιποτα, δεν πα να φτιαξανε το φορουμ μαζι με τον admin, εμας δεν μας απασχολει.
Στο φορουμ μπαινουμε για να παρουμε και να δωσουμε εμπειριες και γνωση και για να λειτουργισει σωστα ενα φορουμ πρεπει να υπαρχουν κανονες που να τηρουνται.
Το να γυρισει ο αλλος και να πει οτι εχει χαλασει το φορουμ αλλα με την συμπεριφορα του δεν το κανει καλυτερο τοτε ειναι και αυτος συνενοχος.
Ο καθενας εδω μεσα μπορει να πει ελευθερα την γνωμη του χωρις να φοβαται για την ζωη του, αν ειναι δυνατον δηλαδη.
 
Last edited:


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
καποτε σταυρωνατε κοσμο για τον πνιχτη ασχετα αν ξερατε πως τον χρησιμοποιει....τωρα που καποιος δυσφημειτε παιρνετε το μερος του....περιεργο.

τι εγινε..?

και μην ριχνετε ευθυνες στον (αρχαριο-αναισθητο-αχαιρευτο-τσαμπατζη-διαλεξτε εσεις πως θελετε να τον χαρακτηρισετε) ιδιοκτητη
μονοι σας εχετε πει και εγκομιασει τον εκπαιδευτη οτι πρεπει να πληρει προυποθεσεις

τις οποιες δεν τις πληρει στην εν λογο καταγγελια.

οταν εισαι επαγγελματιας....δεν κρατας σκυλι αρρωστο.δεν το αναλαμβανεις εξ αρχης.αν σου βγει στην πορεια το στελνεις πισω με την μια αφου εχεις ενημερωσει κτηνιατρο-ιδιοκτητη

οταν εισαι επαγγελματιας μπλα μπλα μπλα μπλα....τα ξερετε εσεις ολοι τα εχετε πει μονοι σας μην σας βλεπω να λετε για τον ιδιοκτητη ενω ο εκπαιδευτης δεν εκανε ουτε τα μισα για τον σκυλο.
και ποια ειναι τα μισα...?
κτηνιατρο-εξετασεις απο την τριτη μερα-ορο και τον ιδιοκτητη να παραλαβει τον σκυλο του και να πληρωσει τον λογαριασμο.και φυσικα να επιστρεψει και τα λευτα.

οτι και να εχει κανει ο ιδιοκτητης το βαρος πεφτει στον επαγγελματια.

δεν το χειριστηκε σωστα.δνε με νοιαζει αν εχει παθος για τα ζωα η αν εχει το δικο του προσωπικο εγκωμιο....οταν εχεις ενα σκυλο και η δουλεια σου ειναι να το εκπαιδευσεις και να εχεις την ευθυνη του οσο στο εμπιστευτηκε καποιος και ειδικα επι πληρωμη εχεις την απολυτη υποχρεωση να παραδωσεις τουλαχιστον τον σκυλο οπως τον πηρες και φυσικα εκπαιδευμενο.

να χασει ενα κιλο ενας σκυλος ενταξει να χασει 2 ενταξει...να χασει 3-4 στα κομματια να παει....απο εκει και περα επρεπε να παει ο σκυλος στον κτηνιατρο και να ερθει αμεσως ο ιδιοκτητης και να αναλαβουν τις ευθυνες τους αν αρρωστησε στον χωρο του εκπαιδευτη ο σκυλος να κλεισει ....αν δεν νοσησε εκει να πληρωσει ο ιδιοκτητης τα νοσηλεια και ο καθενας σπιτι του.

ολα ξεκινανε απο την ευθυνη του εκπαιδευτη και τις προτοβουλιες του.

περιεργη αντιμετωπιση ομως μπραβο ρε παιδια....οταν ειδα τι γραψατε απορησα να τα γραψατε εσεις.

(και μια κρυφη αληθεια να ξερετε ποσως με ενδιαφερει...γιατι αυτα που γραφω παραπανω εσεις τα εχετε σταυρωσει σε αλλους οχι εγω. αρα τον εαυτο σας θα ακυρωσετε σε αλλα ποστ)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Mareco αν ήσουν επαγγελματίας και γινόταν τέτοια δυσφήμιση για τα επαγγελματικά σου (πράγμα που θα ταίζει έσενα και την οικογένεια σου), θα είχες ήδη πάει σε εισαγγελέα και θα είχες ήδη επικοινωνήσει με δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Θα είχες υποβάλλει και μήνυση σαφώς.
Αυτό ναι. Ασφαλώς θα το έκανα. Ξέρεις αν το έχει πράξει ήδη και ο εν λόγω εκπαιδευτής;


Εδώ δεν προσβάλλει κάποιος κάποιον απλά που περνάει σε ψιλά γράμματα. Του κάνει κακό στα επαγγελματικά του και κατεπέκταση στα οικονομικά του. Αν η κοπελιά ψεύδεται έχει κάνει μεγάλο παράπτωμα και έχει μεγάλες επιπτώσεις.. Δεν νομίζω να συμβαίνει αλλά η απάθεια των συμμετεχόντων νομικά με προβηματίζει. Κυρίως από τον επαγγελματία.
Πως ξέρεις ότι υπάρχει νομική απάθεια;

Αυτός είναι ο κόσμος του ιντερνετ. Και καλώς και κακώς. Ο καθένας, μπορεί να γράψει οτιδήποτε θέλει, για τον οποιοδήποτε, χωρίς να χρειάζεται να αποδείξει τίποτα. Αυτό είναι το παιχνίδι. Αμα θες το παίζεις. Αν όχι, και αν είσαι εντάξει ως άνθρωπος πρώτα, και ως επαγγελματίας μετά, δεν πρέπει να σε αγγίζει κανένα κακόβουλο σχόλιο και δεν πρέπει και να ασχολείσαι [λέω εγώ] γιατί του δίνεις αξία, που στην πραγματικότητα δεν έχει.

Γενικές παρατηρήσεις...έτσι να βρίσκονται...:)
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Αυτό ναι. Ασφαλώς θα το έκανα. Ξέρεις αν το έχει πράξει ήδη και ο εν λόγω εκπαιδευτής;



Πως ξέρεις ότι υπάρχει νομική απάθεια;

Αυτός είναι ο κόσμος του ιντερνετ. Και καλώς και κακώς. Ο καθένας, μπορεί να γράψει οτιδήποτε θέλει, για τον οποιοδήποτε, χωρίς να χρειάζεται να αποδείξει τίποτα. Αυτό είναι το παιχνίδι. Αμα θες το παίζεις. Αν όχι, και αν είσαι εντάξει ως άνθρωπος πρώτα, και ως επαγγελματίας μετά, δεν πρέπει να σε αγγίζει κανένα κακόβουλο σχόλιο και δεν πρέπει και να ασχολείσαι [λέω εγώ] γιατί του δίνεις αξία, που στην πραγματικότητα δεν έχει.

Γενικές παρατηρήσεις...έτσι να βρίσκονται...:)
Στα σχόλια όμως αυτά δεν μπορεί να περιλαμβάνεται και η δημοσίευση της ιδιοκτήτριας, που συνοδεύεται από φωτογραφία και ισχυρισμούς / διατύπωση γεγονότων...

Κανείς δεν περιμένει απάντηση σε καθένα απο΄τα σχόλια τρίτων...την υπόθεση σχολιάζουμε...

Το ότι δεν έχει απαντήσει στους ισχυρισμούς της ιδιοκτήτριας, όπως φαιινεται να μην έχει κάνει, λιγότερο θα πρέπει να θεωρείται θέση αξιοπρέπειας και περισσότερο προσπάθεια υπεκφυγής...προς περιορισμό των αρνητικών εντυπώσεων, γιατί εφόσον δεν επιτρέπει τα σχόλια και οι καταγγελίες να αναρτηθούν στη σελίδα του στο facebook, τότε οι περισσότεροι πραγματικά δεν έχουν ιδέα για το περιστατικό...οπότε η θέση του είναι ο περιορισμός της δημοσιότητας του θέματος...
...κατανοητό, αλλά υπεκφυή παρόλαυτά...

Αν πράγματι είχε μια ξεκαθαρη θέση που τον απαλλάσσει από αρνητικά σχόλια κι εντυπώσεις, πιστεύεω θα την είχε δημοσιοποιήσει, χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν.

Αλλά ό,τι κι αν επικαλεστεί, υπάρχουν ορισμενες ευθύνες από τις οποίες δεν μπορεί να απαλλαγεί, εκτός κι αν ισχυριστεί και πείσει ότι η ιδιοκτήτρια είναι τρελή:
- παρέλαβε σκύλο υγιή (φαινομενικά τουλάχιστον) και τον παρέδωσε ένα ράκος
- δεν ενημέρωσε την ιδιοκτήτρια μόλις εμφανίστηκαν τα συμπτώματα
- δεν έλαβε μέτρα για τη διάγνωση ή/και τη θεραπεία του σκύλου
- απέκρυψε σκόπιμα την κατάσταση από την ιδιοκτήτρια κι αν εκείνη δεν είχε επιμείνει να τον δει στις 15 μέρες, μπορεί να τον θρηνούσαμε το σκύλο.

Απ' αυτά και να θέλει, δεν απαλλάσσεται...και είναι βαρύτατα που μπορούν και πρέπει να του στοιχίσουν την άδειά του, κατ' εμέ...

Δεν κατηγορείται που ένα σκυλί παρουσίασε πάθηση στο χώρο του...εκτός κι αν οι υγειονομικές συνθήκες είναι τέτοιες...
Κατηγορείται για αδιαφορία ή/και σκοπούμενη βλάβη (σε περίπτωση που το άφησε νηστικό), παραπλάνηση και μη λήψη μέτρων θεραπείας.

Αν τώρα, από τα διαθέσιμα στοιχεία, κάποιοι είναι πρόθυμοι να συνάγουν θετικά συμπεράσματα για τη στάση του εκπαιδευτή, ε τότε μπορεί να υπάρχει θέμα με τις συλλογιστικές τους ικανότητες.

Μερικές παρατηρήσεις έτσι να βρίσκονται.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αλλά ό,τι κι αν επικαλεστεί, υπάρχουν ορισμενες ευθύνες από τις οποίες δεν μπορεί να απαλλαγεί, εκτός κι αν ισχυριστεί και πείσει ότι η ιδιοκτήτρια είναι τρελή:...
Κατ'εσέ, στηριζόμενος στην δημοσίευση της κοπέλλας.
Ομολογώ, ότι λοιπά σχόλια δεν έκατσα να διαβάσω. Προτιμώ, να περιμένω να μάθω, αν μάθω, τι ισχυρίζεται και η άλλη μεριά.

Αλήθεια, σε όλα τα υπόλοιπα σχόλια [είναι πολλά;] υπάρχουν άλλοι δυσαρεστημένοι πελάτες του συγκεκριμένου εκπαιδευτή, που να του προσάπτουν τόσο βαριές κατηγορίες;

* Ξέρω κάποιους σοβαρότατους επαγγελματίες, που έχουν το στομάχι και τα νεύρα, να μην εμπλέκονται σε διαδικτυακές ανώνυμες μάχες. Θεωρώ, ότι πράττουν ορθότατα.
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Αυτό ναι. Ασφαλώς θα το έκανα. Ξέρεις αν το έχει πράξει ήδη και ο εν λόγω εκπαιδευτής;



Πως ξέρεις ότι υπάρχει νομική απάθεια;

Αυτός είναι ο κόσμος του ιντερνετ. Και καλώς και κακώς. Ο καθένας, μπορεί να γράψει οτιδήποτε θέλει, για τον οποιοδήποτε, χωρίς να χρειάζεται να αποδείξει τίποτα. Αυτό είναι το παιχνίδι. Αμα θες το παίζεις. Αν όχι, και αν είσαι εντάξει ως άνθρωπος πρώτα, και ως επαγγελματίας μετά, δεν πρέπει να σε αγγίζει κανένα κακόβουλο σχόλιο και δεν πρέπει και να ασχολείσαι [λέω εγώ] γιατί του δίνεις αξία, που στην πραγματικότητα δεν έχει.

Γενικές παρατηρήσεις...έτσι να βρίσκονται...:)
Έχεις λαθασμένη εικόνα για το ίντερνετ θεωρώ. Το " Αυτός είναι ο κόσμος του ιντερνετ. Και καλώς και κακώς. Ο καθένας, μπορεί να γράψει οτιδήποτε θέλει, για τον οποιοδήποτε, χωρίς να χρειάζεται να αποδείξει τίποτα." θα περίμενα να το ακούσω από ενήλικα πριν από μια δεκαετία που το ίντερνετ δεν ήταν σε κάθε σπίτι και ο κόσμος δεν γνώριζε.

Πόσο μάλλον να δείς κάτι από σελίδα που ταυτόποιεί το άτομο που σχολιάζει όχι ένα άτομο γενικά αλλά παραθέτει και το προφίλ του.
Και λόγω εμπειρίας έχω την εντύπωση ότι μέχρι χθές δεν έγινε τίποτα νομικό γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις βγαίνουν και ασφαλιστικά μέτρα,

Οπότε δεν βλέπω να το έχει κάνει ο εκπαιδευτής που είναι αυτός που δυσφημίζεται μέρες τώρα. Από εκεί το ξέρω.

Ευχαριστώ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Έχεις λαθασμένη εικόνα για το ίντερνετ θεωρώ....
θα περίμενα να το ακούσω από ενήλικα πριν από μια δεκαετία που το ίντερνετ δεν ήταν σε κάθε σπίτι και ο κόσμος δεν γνώριζε.
Τι ακριβώς λες; Οτι ο κόσμος του facebook, είναι αγγελικά πλασμένος, και πως ότι γράφεται εκεί μέσα, είναι πέρα για πέρα αληθινό;
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Τι ακριβώς λες; Οτι ο κόσμος του facebook, είναι αγγελικά πλασμένος, και πως ότι γράφεται εκεί μέσα, είναι πέρα για πέρα αληθινό;
Λέω πως ο κόσμος του facebook(και του ιντερνετ) δεν είναι ανώνυμος και δεν είναι άλλος από αυτόν που ζεις στην καθημερινότητα σου. Λέω πως δεν ισχύουν άλλοι νόμοι σε αυτόν. Λέω πως ο τύπος έχει χάσει πελάτες από αυτό και θα συνεχίσει να χάνει.

Ακόμα και να βγει να πει τώρα το σκυλί μου το έφερε άρρωστο, εγώ στον φίλο μου που θα μου πει θα πάω τον σκύλο μου να εκπαιδευτεί στον "Αλέκο" θα του πώ όχι μέχρι να γίνει δικαστήριο πλέον και βγει απόφαση. Δηλαδή αναφέρομαι για ζημιά χρόνων

ΥΓ Η παράθεση που έκανα στο σχόλιο σου αναφερόταν στο κομμάτι που αφαίρεσες από την παράθεση του δικού μου σχόλιου
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν συμφωνώ.

Μία γενική αλήθεια είναι, πως όπου υπάρχει καπνός, συνήθως όντως, υπάρχει και φωτιά.

Στον αντίποδα όμως, κάθε σοβαρός επαγγελματίας, πρέπει να αποδεικνύει το ποιόν του, με το αποτέλεσμα της δουλειάς του. Από κοντά. Face to face, σε όποιον εκδηλώσει το ενδιαφέρον. Ολα τ'άλλα για μένα, είναι αδιάφορα. Εγώ τουλάχιστον, σπάνια στηρίζομαι σε διαδικτυακές φήμες, όταν ενδιαφέρομαι για κάτι. Παρά μόνο, αν το διασταυρώσω και προσωπικά.

Αλλά θα παρατραβήξει ως συζήτηση, σχετική με το παρόν θέμα, οπότε δεν το συνεχίζω :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Από την άλλη είναι ευτυχές που υπάρχει ένα μέσο όπως το ίντερνετ για να διαδίδονται οι ειδήσεις και να προστατεύονται οι ιδιώτες από κακές πρακτικές σοβαρών ή μη επαγγελματιών. Φυσικά έτσι διαδίδονται και οι κακόβουλες φήμες. Στο χέρι του επαγγελματία είναι να προστατευτεί με στοιχεία εάν έχει δίκιο ή να δεχτεί τη διάδοση των συμβάντων σε ευρύτερο κοινό εάν δεν έχει δίκιο.

Ο κόσμος του ίντερνετ είναι απλά η νέα εποχή και όλοι πλέον πρέπει να μάθουν να ζουν με αυτό και μέσα σε αυτό.
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Δεν συμφωνώ.

Μία γενική αλήθεια είναι, πως όπου υπάρχει καπνός, συνήθως όντως, υπάρχει και φωτιά.

Στον αντίποδα όμως, κάθε σοβαρός επαγγελματίας, πρέπει να αποδεικνύει το ποιόν του, με το αποτέλεσμα της δουλειάς του. Από κοντά. Face to face, σε όποιον εκδηλώσει το ενδιαφέρον. Ολα τ'άλλα για μένα, είναι αδιάφορα. Εγώ τουλάχιστον, σπάνια στηρίζομαι σε διαδικτυακές φήμες, όταν ενδιαφέρομαι για κάτι. Παρά μόνο, αν το διασταυρώσω και προσωπικά.

Αλλά θα παρατραβήξει ως συζήτηση, σχετική με το παρόν θέμα, οπότε δεν το συνεχίζω :)
Μη συμφωνείς χαχα..
Ανταλλαγή απόψεων κάνουμε. Εγώ απλά λέω αυτά που γνωρίζω.
Τα ατυχήματα είτε από πρόθεση είτε από αμέλεια εννοείται πως δεν γίνονται κάθε μέρα. Πάραυτα δεν θα διακυνδίνευα δικό μου (παιδί, σκυλί, ακόμα και το πιο ανούσιο "κινητό" μου) να το εμπιστευτώ σε χέρια κάποιου που έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο. Πειραματα δεν κάνω.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Κατ'εσέ, στηριζόμενος στην δημοσίευση της κοπέλλας.
Ομολογώ, ότι λοιπά σχόλια δεν έκατσα να διαβάσω. Προτιμώ, να περιμένω να μάθω, αν μάθω, τι ισχυρίζεται και η άλλη μεριά.

Αλήθεια, σε όλα τα υπόλοιπα σχόλια [είναι πολλά;] υπάρχουν άλλοι δυσαρεστημένοι πελάτες του συγκεκριμένου εκπαιδευτή, που να του προσάπτουν τόσο βαριές κατηγορίες;

* Ξέρω κάποιους σοβαρότατους επαγγελματίες, που έχουν το στομάχι και τα νεύρα, να μην εμπλέκονται σε διαδικτυακές ανώνυμες μάχες. Θεωρώ, ότι πράττουν ορθότατα.
Στηριζόμενος στη δημοσίευση της κοπέλας, ακριβώς...μαζί με την φωτογραφία του σκύλου...

Η κοπέλα παραθέτει κάποια στοιχεία ως γεγονότα...το τί φταίει η ίδια λέει δεν το ξέρει, συμπεραίνει όμως (σωστά κατ' εμέ) ότι το σκυλί έφτασε σε αυτή τη κατάσταση είτε από κάτι που ο εκπαιδευτής έκανε, είτε από κάτι που ο εκπαιδευτής δεν έκανε...
Ιδιαίτερα επιβαρυντικός είναι ο ισχυρισμός της ότι την αποθάρρυνε - για το καλό της εκπαίδευσης του σκύλου υποτίθεται - να τον επισκεφθεί κι έτσι σκόπιμα τη παραπλάνησε και προσπάθησε να κρύψει τη κατάσταση...

Θα μου ήταν πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι ο εκπαιδευτής θα μπορούσε να της είχε πει/ να την είχε πληροφορήσει ότι το σκυλί έχει χάσει πολύ βάρος κι εκείνη να μην έτρεχε να το δει ή να μην ζητούσε περισσότερες πληροφορίες ή εξέταση γιατρού...

Υπάρχουν πράγματα στην υπόθεση δλδ που χωρίς να είναι διασταυρωμένα απολύτως, είναι πολύ πιθανά και αφήνουν έκθετο τον εκπαιδευτή...

Εκτός κι αν βγει αυτός και πει ότι η κοπέλα είπε ΨΕΜΜΑΤΑ, ότι της ζήτησε πχ χρήματα για τη περίθαλψη του σκύλου κι εκείνη αρνήθηκε κτλ (δύσκολο όταν σκας τόσα για να σου εκπαιδεύσουν τον σκύλο) δεν μπορεί να αποστασιοποιηθεί από δύο ευθύνες τουλάχιστον
- της αμέλειας
- της παραπλάνησης

Όλα τα υπόλοιπα, το πώς έφτασε ο σκύλος σε αυτή τη κατάσταση και το γιατί είναι ανοιχτά και η κοπέλα δεν διατυπώνει κάποιο ισχυρισμό επ' αυτού...

Από σχόλια υπερασπιστών το μόνο που βγαίνει είναι η γενική γραμμή "ο μπαμπάς, ο sakann ή κτλ είναι εξαιρετικός και υπεύθυνος και θα μιλήσει"...

Κολοκύθια τούμπνα λέω εγώ...

Αν υπήρχε κάτι απλό, ουσιαστικό και αποδεικτικό να πει, θα το είχε ήδη κάνει...αν έχεις δίκιο, δεν το κρύβεις...κι αν υπάρχουν φήμες/κατηγορίες για την επιχείρησή σου, φροντίζεις να ξεκαθαρίσεις με κάθε τρόπο τα γεγονότα κι όχι να κρύβεσαι.
...οι αναπάντητες πλανώμενες φήμες είναι χειρότερες από ατυχή περιστατικά...κι αν κάποιος δεν παίρνει το θάρρος να απαντήσει ξεκάθαρα, κάνει κακό στην επιχείρησή του...
...εκτός κι αν έχει λόγους να θεωρεί ότι αν αυξήσει τη δημοσιότητα του θέματος έχει να χάσει περισσότερα...

Δυστυχώς απ' όσα έχω δει μέχρι στιγμής εικάζω ότι θα προσπαθήσει να αποποιηθεί την ευθύνη...υπάρχουν κάποιες όμως, όπως είπα, που δεν μπορεί να αποποιηθεί...κι αν το κάνει αποποιείται την επαγγελματική του ιδιότητα...

Δεν θα δώσει σε μας λογαριασμό, προφανώς...αλλα αν δεν πάρει μια επίσημη θέση, για μένα είναι σημάδι ενοχής...
...δεν μιλάμε τώρα γενι΄κα για το διαδίκτυο και θεωρίες συνωμοσίας και σκοτεινε΄ς διαδρομές και κινήσεις πολιτικού παρασκηνίου αλλά για συγκεκριμένα και αποδείξιμα πράγματα.
.
 
Last edited: