ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΟΜΑ «ΑΝΤΙΟ»!


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Ευτυχώς γλίτωσε τον κίνδυνο! Μακάρι να βγουν και οι εξετάσεις καλές και να αναρρώσει γρήγορα!
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα μεχρι το τελος!!!κουραγιο.ηταν φοβερα ολα αυτα που περασατε εσεις και το σκυλακι σας.ελπιζω οσοι κανουν τετοια φρικτα πραγματα να τιμωρηθουν οπως τους αξιζει στην ζωη τους!!
 


gwgw

Well-Known Member
Δοξα τω θεω..!!
ευτυχως την γλιτωσε...!!
κουκλα κουραγιο..
ολα καλα θα πανε..ειμαι σιγουρη...!!


μια ερωτηση θα ηθελα να κανω...
εφοσον στη λιστα υπαρχουν εφημερευοντα φαρμακεια, αυτα δεν ειναι υποχρεωμενα να ειναι ανοιχτα?
και εφοσον δεν ειναι, δεν υπαρχει καποιος φορεας να τα καταγγείλουμε?

γιατι, για οτι γινετε φταιμε και μεις, με την ανοχη μας...εχει μαθει ο καθενας να κανει οτι του καπνισει, χωρις να υπαρχουν συνεπειες..

επισης το ιδιο ισχυει και για αυτους που βαζουν φολες.. ή νομοθεσια τι λεει , ξερει κανεις..?
 


leon

Member
29 Μαρτίου 2007
9
0
Καταλαβαίνω απόλυτα την κατάσταση σου γιατί πρίν λιγα χρόνια εχασα το αγαπημένο μου ζώο με τον ίδιο φρικτό τρόπο.Εύχομαι ολόψυχα η περιπέτεια να έχει αίσιο τέλος.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Μπράβο Iggy και Rottie. Εύχομαι όλα να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά, άλλωστε τα rott είναι δυνατά σκυλιά.
Φυσικά υπάρχει νόμος και τιμωρεί όποιον σκοτώσει ζώο είτε με φόλα, είτε με άλλο τρόπο αλλά πρέπει πρώτα να τον βρεις....
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Ευχομαι όλα να πάνε καλά

Rottie,

Τώρα μόλις διάβασα το post και τρελάθηκα. Ελπίζω ολόψυχα όλα να πάνε καλά και οι εξετάσεις να δείξουν ότι όλα είναι μια χαρά και δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο ο Iggy σου. Μα καλα ποσοι άκαρδοι υπάρχουν πια εκεί έξω? Αν είναι δυνατόν πια. Που να τους πιάσουμε και να τους κρεμάσουμε.....μην πω απο που. Πολύ καθάρματα. (Συγνώμη για την ακραία γλώσα αλλα κάτι τέτοια άτομα με εξοργήζουν).

Κουράγιο Rottie. Είμαστε όλοι εδώ μαζί σου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Φίλοι μου καλημέρα.
Με έχετε πραγματικά συγκινήσει με το ενδιαφέρον σας και τα καλά σας λόγια.
Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά.
Ο μικρός παρόλο που σηκώθηκε, περπατάει και τρώει, δείχνει να τρελάθηκε.
Πραγματικά βλέπω το σκυλί μου και δεν το αναγνωρίζω.
Όποτε μας βλέπει ανασηκώνει τις τρίχες τις ράχης του, γρυλίζει και γαβγίζει.
Σήμερα το πρωί που πήγα να τον ταΐσω, προσπάθησε να με δαγκώσει!
Φοβήθηκα! Βλέπω μπροστά μου ένα ζώο που δεν το αναγνωρίζω!
Το σκυλί μου ήταν ένα αξιολάτρευτο πλάσμα. Δεν έδειξε ποτέ επιθετικότητα ούτε σε γάτα και τώρα γρυλίζει και προσπαθεί να δαγκώσει εμένα!
Ο κτηνίατρος μου πρότεινε να τον ξεκινήσω με Selgian, το οποίο είναι ένα ψυχοφάρμακο, τροποποιητικό συμπεριφοράς.
Κοντεύω να τρελαθώ!
Δεν θέλω να πιστέψω πως έχει προκληθεί κάποια μόνιμη βλάβη στον εγκέφαλο του…
Δεν θέλω να πιστέψω πως δώσαμε τόση μάχη για να τον γλιτώσουμε από τη φόλα και στο τέλος θα αναγκαστώ να του κάνω ευθανασία…
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Rottie η ακραία συμπεριφορά που δείχνει τώρα μπορεί να είναι επειδή πονάει και γενικά να προέρχεται από όλα αυτά που συμβαίνουν αυτή την στιγμή στο σώμα του. Κάνε λίγο υπομονή. Ρώτα τον κτηνίατρο αν μπορείς να του δώσεις κάτι που να τον ηρεμεί όπως το calmivet. Ίσως και αυτό που σου έδωσε να κάνει το ίδιο. Πάντως πιστεύω ότι αυτά τα προβλήματα είναι από την ταλαιπωρία και όταν συνέλθει θα ξεπεραστούν.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Rottie χαίρομαι που κερδίζατε την μάχη πρώτου κίνδυνου. Εύχομαι κουράγιο.
Για την επιθετικότητα το Iggi μπορεί να είναι η αιτία χίλια διό πράγματα. Μπορεί να πονάει, μπορεί να είναι κάποιο φάρμακο που παίρνει, μπορεί να μην βλέπει καλά από την δράσει της φόλας. Μην τρελαίνεσαι με την σκέψη ευθανασίας, η μπόρα να περάσει και να χαίρεσαι το rottaki σου για πολλά πολλά χρόνια.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Σήμερα το πρωί που πήγα να τον ταΐσω, προσπάθησε να με δαγκώσει!
Φοβήθηκα! Βλέπω μπροστά μου ένα ζώο που δεν το αναγνωρίζω!
προσπαθησε να ενημερωθεις οσο πιο πολυ μπορεις μιλα με εκπαιδευτες και κτηνιατρους κτλ
ελπιζω να παμε ολα καλα
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
ROTTIE said:
Αγαπημένοι μου φίλοι καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Πραγματικά μου έδωσαν απίστευτο κουράγιο.
Ο Ιγκάκος μου φάνηκε μαχητής με απίστευτη θέληση για ζωή και φαίνεται να ξεπέρασε προς το παρόν τον κίνδυνο. Μάλλον δεν ήθελε να μου πει ούτε κι αυτός ακόμα αντίο…
Ζήσαμε ένα δράμα αυτές τις ημέρες και εμείς και αυτός.
Ήμασταν συνεχώς από πάνω του και κοιμόμασταν με βάρδιες, 3 περίπου ώρες το 24ωρο ο καθένας.

Τι να πρωτοθυμηθώ…
Το γεγονός ότι έσπασε η φλέβα του και δεν έβρισκα κανένα να του περάσει φλεβοκαθετήρα?
Το ότι τρέχαμε ξημερώματα να βρούμε ανοιχτό φαρμακείο να αγοράσουμε πεταλούδες για να του ξαναπεράσουμε τον ορό και δεν είχε κανείς?
Το ότι παρόλο που είχα συνταγή από τον κτηνίατρο και την ταυτότητα μου κανείς φαρμακοποιός δεν μου έδωσε Stedon?

Το σκυλί μου χρειαζόταν άμεσα γιατρό. «Μπήκα» στο Interpet και κοίταξα στα εφημερεύοντα ιατρεία. Άρχισα να τηλεφωνώ με αγωνία ελπίζοντας να βρω κάποιον. Δυστυχώς διαπίστωσα πως παρόλο που θα έπρεπε να εφημερεύουν, όσοι αναφέρονταν, όλοι ήταν απόντες λόγω τριημέρου!
Όλοι απουσίαζαν και δεν υπήρχε κανείς να βοηθήσει τον σκυλάκο μου.
Τέσσερις ημέρες το σκυλί ψυχορραγούσε. Κάποιες στιγμές έλεγα στον εαυτό μου να κάνει κουράγιο. Πολλές φορές πίστεψα πως δεν θα τα καταφέρει.

Ο μικρός ακόμα δεν έχει συνέλθει βέβαια, αλλά σήμερα του βγάλαμε τον ορό, σηκώθηκε τρέμοντας για λίγα δευτερόλεπτα και ήπιε λίγο νεράκι.
Η φόλα περιείχε κατά πάσα πιθανότητα οργανοφωσφορικά και δυστυχώς πέρασαν περίπου 4 ώρες μέχρι να τον πάμε στον κτηνίατρο.
Αυτό που ελπίζουμε είναι να μην έχει προκληθεί κάποια σοβαρή βλάβη σε κάποιο από τα ζωτικά του όργανα. Θα πρέπει να περιμένουμε γύρω στις 15 ημέρες και να του κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις για να δούμε αν τελικά ο Ιγκάκος μας είναι καλά...

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.


Είναι πολύ θετικό που έσωσες το ζώο σου, πραγματικά ήταν απελπισία αυτά που διάβασα... συγχαρητήρια που τον βοήθησες τόσο πιστά.

Γνώμη μου μετά από αρκετά χρόνια παρακολούθησης των εφ.κτηνιατρείων, είναι πως είναι παρα πολλοί αυτοί που είναι στη λίστα αλλά τελικά ποτέ δεν εμφανίζονται, με αποτέλεσμα ο κόσμος να χάνει πολλές φορές πολύτιμο χρόνο και φυσικά κάποιοι απαντούν ότι "δεν έρχομαι για αδέσποτο" γιατί χρεώνει 100 ευρώ την επίσκεψη και ας μην κάνει τίποτα.

Γιαυτό και αφαίρεσα από το site τελείως την επιλογή εφ.κτηνιατρεία γιατί ειναι άχρηστη λίστα.... Στη θέση του έφτιαξα μια λίστα με όλους τους κτηνιατρους στην Αττική και ελπίζω να επεκταθεί σε όλες τις πόλεις σύντομα.

Μαρίνα
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
ROTTIE said:
Φίλοι μου καλημέρα.
Με έχετε πραγματικά συγκινήσει με το ενδιαφέρον σας και τα καλά σας λόγια.
Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά.
Ο μικρός παρόλο που σηκώθηκε, περπατάει και τρώει, δείχνει να τρελάθηκε.
Πραγματικά βλέπω το σκυλί μου και δεν το αναγνωρίζω.
Όποτε μας βλέπει ανασηκώνει τις τρίχες τις ράχης του, γρυλίζει και γαβγίζει.
Σήμερα το πρωί που πήγα να τον ταΐσω, προσπάθησε να με δαγκώσει!
Φοβήθηκα! Βλέπω μπροστά μου ένα ζώο που δεν το αναγνωρίζω!
Το σκυλί μου ήταν ένα αξιολάτρευτο πλάσμα. Δεν έδειξε ποτέ επιθετικότητα ούτε σε γάτα και τώρα γρυλίζει και προσπαθεί να δαγκώσει εμένα!
Ο κτηνίατρος μου πρότεινε να τον ξεκινήσω με Selgian, το οποίο είναι ένα ψυχοφάρμακο, τροποποιητικό συμπεριφοράς.
Κοντεύω να τρελαθώ!
Δεν θέλω να πιστέψω πως έχει προκληθεί κάποια μόνιμη βλάβη στον εγκέφαλο του…
Δεν θέλω να πιστέψω πως δώσαμε τόση μάχη για να τον γλιτώσουμε από τη φόλα και στο τέλος θα αναγκαστώ να του κάνω ευθανασία…


Υπομονή και ηρεμία να έχεις και όλα θα πάνε καλά πιστεύω... Πέρασε μεγάλο σοκ ο καημένος και μπορεί να μην θέλει πολλά-πολλα. Αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε μου e-mail [email protected]

Μαρίνα
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
ROTTIE said:
Δεν θέλω να πιστέψω πως έχει προκληθεί κάποια μόνιμη βλάβη στον εγκέφαλο του…
Δεν θέλω να πιστέψω πως δώσαμε τόση μάχη για να τον γλιτώσουμε από τη φόλα και στο τέλος θα αναγκαστώ να του κάνω ευθανασία…
Καταλαβαίνω πόσο επώδυνη είναι αυτή η εμπειρία για σένα αλλά πάνω απ' όλα χρειάζεται ψυχραιμία και υπομονή. Οι νευρόνες, όπως όλα τα κύτταρα του σώματος, έχουν την ιδιότητα να αναγεννιούνται. Άνθρωποι που παθαίνουν κάποιο ελαφρύ εγγεφαλικό, στην αρχή έχουν προβλήματα, αλλά μετά επανέρχονται σιγά σιγά στην αρχική τους κατάσταση. Η επιθετικότητα του Iggy μπορεί να μην οφείλεται αναγκαστικά σε βλάβη στον εγγέφαλο, μπορεί να υπάρχει άλλη αιτία όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, αλλά ακόμα και στην πρώτη περίπτωση δε σημαίνει πως δε θα γιατρευτεί και δε θα γίνει όπως πριν. Συζήτησε διεξοδικά με τον κτηνίατρο σου για την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να ακολουθήσει και κράτα το κουράγιο σου! Ευχόμαστε όλοι να γίνει καλά!
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Συμφωνώ. Η μία σκύλα μου ειχε πάθει εγκεφαλικό από αυτ/το όταν τη βρήκα, αλλά με τον καιρό διορθώθηκαν όλα τα στραβά της... τώρα είναι μια χαρά, απλά είναι 7 χρονών και τώρα ενηλικιώνεται.

Μαρίνα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλοί μου φίλοι καλημέρα.
Ο μικρός δεν δείχνει σημεία βελτίωσης στην συμπεριφορά του, αλλά αυτό που με ανησυχεί περισσότερο προς το παρόν, είναι η συνεχόμενες κρίσεις επιληψίας που κάνει (περίπου 6-7 την ημέρα).
Δεν μπορείτε να καταλάβετε πόσο ψυχοφθόρο είναι να βλέπεις το ζωάκι σου να κοπανιέται στο έδαφος, να έχει απανωτούς σπασμούς βγάζοντας συνεχώς αφρούς από το στόμα και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα για να το βοηθήσεις.
Δράμα…
Οι κτηνίατροι από την άλλη κοντεύουν να με τρελάνουν. Κανενός η γνώμη δεν συνέπεσε με κάποιου άλλου.

-Το αντιεπιληπτικό Gardenal είναι πολύ καλό. Δώστου αυτό.

- Το αντιεπιληπτικό Gardenal, είναι παλιό. Δοκίμασε το Depakin chrono.

-Δώσε του τροποποιητικό συμπεριφοράς αφού αγρίεψε. Θες να σε δαγκώσει και να τρέχεις? Τι τα θέλετε αυτά τα σκυλιά ήθελα να ‘ξερα…

-Τροποποιητικό συμπεριφοράς? Δεν χρειάζεται να πάρει το Selgian. Η αλλαγή στην συμπεριφορά του οφείλεται στις κρίσεις επιληψίας.

-Κρίσεις επιληψίας? Ακόμα? Δεν είναι φυσιολογικό. Θα του μείνει κουσούρι.

-Κρίσεις επιληψίας? Φυσιολογικό είναι. Δεν έχει αποβάλει ο οργανισμός του ακόμα το δηλητήριο.

-Δώστου Nevrobion και vet-star βιταμίνες.

-Βιταμίνες? Δεν χρειάζεται. αφού τρώει

-Δώστου Lasix (διουρητικό) για να αποβάλει ο οργανισμός του το δηλητήριο.

-Lasix? Αφού ουρεί κανονικά. Θέλεις να πάθει καμιά αφυδάτωση και να ‘χουμε άλλα..


Ζω μια παρανοια .
Αχ βρε SwkDog, που είσαι τώρα που σε χρειάζομαι?
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Δεν είμαι κτηνίατρος ούτε γνωρίζω σχετικά με φόλες ή επιληψία. Προσωπική μου γνώμη μετά από εμπειρία με σκύλο που ήταν απόλυτα φιλικός με όλους και μετά από κάτι δυσάρεστο που του συνέβη άλλαξε η συμπεριφορά του σε σημείο που να φτάνει στα όρια του για να με δαγκώσει, όταν του έβαζα φαγητό, όταν πήγαινα να τον χαιδέψω, χτενίσω (οτιδήποτε του ήταν ευχάριστο παλιότερα): Ηρέμησε με το πέρασμα του χρόνου και επανήλθε σε απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά. Μην τον πιέζεις σε οτιδήποτε, άφηνε του το φαγητό του και απομακρύνσου, μην προσπαθείς να τον χαιδέψεις αν δεν έρχεται μόνος του κτλ. Άφησε του χώρο και χρόνο. Πιθανόν είναι αναστατωμένος δεν καταλαβαίνει τι είναι αυτό που τον έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση (επιληψία όπως λές) και τον αγχώνει το παραμικρό που εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό. Όσον αφορά τα ψυχοφάρμακα-ηρεμιστικά (ξαναλέω δεν είμαι κτηνίατρος ούτε γνωρίζω πολλά πολλά) το ένα μου σκυλι είναι κροτοφοβικό, έτσι του δίνω calmivet (π.χ.το βράδι της Ανάστασης). Όταν αρχίζει και περνάει η επίδραση του φαρμάκου έχει νεύρα και του φταίει το ένα και το άλλο!
Πιστεύω ότι όλα θα σου πάνε καλά. Μην αγχώνεσαι και μην πιέζεις το ζώο.
 


ctrouss

Active Member
29 Μαρτίου 2007
25
0
Glyfada
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..ΜΑΚΑΡΙ ΤΑ ΝΕΑ ΝΑ ΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ..ΒΟΥΡΚΩΣΑ ΜΕ ΤΟ POST ΑΥΤΟ :(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οι επιληπτικές κρίσεις συνεχίζονται και το σκυλί μου είναι εκτός τόπου και εκτός χρόνου. Δεν γνωρίζει ούτε εμάς, ούτε το χώρο του. Όταν δεν κάνει κρίσεις περιφέρεται σαν χαμένο. Αρχίζει και τρώει πέτρες, χώμα και χαλίκια. Νομίζει πως πρόκειται για τροφή.
Το σκυλί μου είναι σε πλήρη αφασία. Οι γιατροί μου μιλούν πλέον για εκτεταμένη εγκεφαλοπάθεια λόγω των νευροτοξικών ουσιών που περιείχε το δηλητήριο.
Δεν υπάρχει καμιά θεραπεία. Συνεχίζω να του δίνω αντιεπιληπτικά. Χθες το βράδυ τον βρήκα σε μια λίμνη αίματος και ούρων. Ο γιατρός που τον είδε μου είπε ότι έκοψε ένα κομμάτι από την γλώσσα του κατά την διάρκεια επιληπτικής κρίσης.
Η μόνη λύση είναι η ευθανασία για να πάψει να βασανίζεται το ζωάκι μου…
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
οχι ρε γαμωτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο
εκανα εγω στον εναν απο τους δικους μου την τριτη και με εχει πειραξει τοσο πολυ.


κουραγιο ροτι μου!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli