ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΟΜΑ «ΑΝΤΙΟ»!


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπημένοι μου φίλοι,
Η ώρα είναι 4.15 ξημερώματα Μ. Σαββάτου.
Γράφω σε μια κόλλα χαρτί τις σκέψεις μου, χωρίς να ξέρω πότε και αν θα τις μοιραστώ μαζί σας.
Ξενυχτάω καθισμένη δίπλα στο σκύλο μου, που κλαψουρίζει από πόνο και πανικό, προσέχοντας τη ροή του ορού...
Ο μικρός έκανε πριν μισή ώρα άλλη μια επιληπτική κρίση.
Η 10η, η 12η ? Δεν θυμάμαι πια…έχω χάσει τον αριθμό…
Ελπίζω με το 4ο Gardenal να περιοριστούν οι κρίσεις…
Όταν σταματά να κλαίει με πιάνει πανικός. Νομίζω ότι πέθανε, ότι έπαψε να παλεύει... Δεν έχω άλλα δάκρυα...

Ξεκινήσαμε το πρωί για Πάρνηθα.
Είχε καλή μέρα και ο ήλιος έλαμπε. Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων του Χρήστου αναγκαστήκαμε και μείναμε Αθήνα. Είπαμε λοιπόν να εκμεταλλευτούμε την όμορφη μέρα και να ξεκινήσουμε για πεζοπορία στο βουνό.

Φτάσαμε στο Μπάφι κατά το μεσημεράκι.
Ήπιαμε ένα καφέ και συνεχίσαμε για Μόλα. Ήμασταν μόνοι μας. Πήραμε το γνώριμο ορειβατικό μονοπάτι για το Μήλεσι.
Ο Iggy έτρεχε σαν τρελός στο βουνό! Από τη χαρά του κυλιόταν στο βρεγμένο χορτάρι και πήγαινε πάνω-κάτω στο μονοπάτι.
Τον καμαρώναμε… «Μεγάλωσε ο μικρούλης μας…»
Μετά από 3 ώρες είχαμε διανύσει ήδη σχεδόν 20km απόσταση. Ξαφνικά βλέπω το σκυλί μου να έχει κάτι στο στόμα. Πετάω το σακίδιό μου και τρέχω γρήγορα προς το μέρος του. Προλαβαίνω και του βγάζω από το στόμα ένα κομμάτι από φρεσκογδαρμένο τομάρι ζώου.
«Καλά, που βρέθηκε αυτό μέσα στο δάσος?…, ευτυχώς που δεν το κατάπιε!» σκέφτηκα.
Μάλωσα τον Iggy για την αταξία του και πήρα πάλι το σακίδιο στην πλάτη μου. Ετοιμαζόμασταν για το δρόμο του γυρισμού, όταν πριν καλά καλά περάσει μισό λεπτό, βλέπω το σκυλί μου να τρέχει γύρω μας με ασταθή βήματα και με τα μάτια γεμάτα πανικό και τρόμο. Δεν προλαβαίνω να αντιδράσω και σε κλάσματα δευτερολέπτου τον βλέπω να πέφτει κάτω και να βγάζει αφρούς από το στόμα.
ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ? ΦΟΛΑ? Μας έπιασε απόγνωση!
Ήμασταν 20 ολόκληρα χιλιόμετρα μακριά από το αυτοκίνητο, μόνοι μέσα στο δάσος. Ο μικρός άρχιζε να παθαίνει σπασμούς και να τρέμει ολόκληρος. Προσπάθησα να του προκαλέσω εμετό. Τίποτα.
Τον τυλίξαμε στο μπουφάν μου και τον πήραμε στα χέρια. Αρχίσαμε να τρέχουμε στο στενό μονοπάτι. Ο Iggy χειροτέρευε. Ουρούσε και έκανε απανωτές διάρροιες. Η αναπνοή του γινόταν όλο και πιο αργή.
Τα χέρια και τα πόδια μας δεν μας κρατούσαν άλλο. Το σκυλί ήταν 35 κιλά και σε ημιθανή κατάσταση.
Λέγαμε ο ένας στον άλλο «κουράγιο» όταν από την κούραση και την εξάντληση μας έπιανε λιποθυμία.
Δεν ξέρω πόσες ώρες πέρασαν μέχρι να φτάσουμε στο αυτοκίνητο...
Πάνω στο βουνό το κινητό μου δεν είχε σήμα. Δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο κανέναν. Ο Iggy ήταν σχεδόν νεκρός. Ίσα ίσα που ανέπνεε. Τον βάλαμε γρήγορα στο πίσω κάθισμα και τον πήρα αγκαλιά. Έκλαιγα και παρακαλούσα τον Θεό να τον βοηθήσει.

Κατεβήκαμε από την Πάρνηθα στις 8.00 το βράδυ και αρχίσαμε να ψάχνουμε φαρμακείο, κτηνιατρείο, οποιονδήποτε μπορούσε να μας βοηθήσει. Κανείς.
Βράδυ Μ. Παρασκευής. Όλα κλειστά. Όλοι απόντες. Απόγνωση.
Θυμήθηκα τον φίλο μου τον Γιάννη (να είναι πάντα καλά). Ο Γιάννης είχε ένα φίλο κτηνίατρο στην Καλλιθέα. Του τηλεφώνησα. Σε λίγα λεπτά είχε ενεργοποιηθεί μια ολόκληρη ομάδα για την σωτηρία του Iggy.

Φτάσαμε στην Καλλιθέα στις 9.00. Ο γιατρός είχε ενημερωθεί για το περιστατικό από τον Γιάννη και μας περίμενε. Μεταφέραμε τον αναίσθητο πια σκύλο μου στο ιατρείο…
Φύγαμε στις 12.00 το βράδυ. Ο γιατρός (χίλια ευχαριστώ Γιώργο) κατάφερε με πολύ κόπο να σώσει το σκυλί μας. Τουλάχιστον για την ώρα. Φέραμε τον μικρό στο σπίτι. Οι πρώτες 48 ώρες είναι κρίσιμες.

Οι βοσκοί αυτού του είδους τις φόλες τις ονομάζουν «παγίδες». Φρεσκογδαρμένα τομάρια ζώων βουτηγμένα σε δηλητήριο. Φρίκη!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΡΑΥΓΑΣΩ ΕIΝΑΙ : ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
ΠΟΤΕ έξω με το σκυλί χωρίς ατροπίνη στην τσάντα. Οι σχιζοφρενείς και οι ανώμαλοι είναι πια ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ!
Κοντεύει να ξημερώσει. Ο μικρός πονάει και κλαίει. Ουρεί επάνω του. Βγάζει αφρούς και σάλια από το στόμα του.
Θέλω να κάνετε όλοι μια προσευχή για τη σωτηρία του μικρού μου.
Δεν θέλω να πιστέψω ότι έφτασε η ώρα να του πω αντίο…
ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ...!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ευχομαι να πανε ολα καλα... :( δεν εχω λογια να γραψω κατι αλλο..αυτην την στιγμη.
εχω κανει 3 συνδεσεις απο το πρωι να δω εαν ειχε κανα θεμα και κοιταγα μονο τα παλια...με το που εκανα refresh ...με εστειλες...οταν εχεις νεοτερα γραψε παλι..
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Όχι ρε γμτ! Κουράγιο Rottie! Αφού προλάβατε και τον πήγατε στον κτηνίατρο σίγουρα έχει ελπίδες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 






Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Όχι γμτ! Τι άρρωστα μυαλά κυκλοφορούν εκεί έξω? :twisted:

Εύχομαι να γίνει γίνει γρήγορα καλά και όλη αυτή η ιστορία να μείνει μόνο μια κακή ανάμνηση που έδωσε σε όλους μας ένα χρήσιμο μάθημα (αχρείαστο να'ναι...)
 




georgels

Member
7 Μαρτίου 2007
18
0
Heraclion
Rottie η σκέψη μου ειναι στο σκύλο σου απο το πρωι που είδα αυτο το post. Σκεφτομαι ποσο εύκολα μπορεί να συμβουν τρομερά πράγματα...οσα φέρνει ώρα. Υπομονή rottie και να ξέρεις οτι θα προσεύχομαι και θα τον σκέφτομαι με ολη μου την δύναμη καθοτι εχω ζήσει και εγώ παρόμοιες εμπειρίες...σε παρακαλώ ενημέρωνε μας οσο πιο συχνά μπορείς για την κατάσταση του. Ακόμα και αν εκανε το οτιδήποτε σε παρακαλώ κανε τον κόπο να κανεις ενα post....
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
Δεν έχω λόγια να εκφράσω αυτή την ντροπή και το μίσος για την άθλια οργανωμένη ελληνική κοινωνία και τους αμέτρητους αμόρφωτους και ανεύθυνους....


Σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά. Θα ζήσει μην ανησυχείς. Αφού το αγαπάς τόσο πολύ θα ζήσει. Να προσέχεις άλλη φορά πολύ περισσότερο. Όλα καλά να σου πάνε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μόλις είδα το post και σοκαρίστηκα! Δεν περίμενα να βρω εδώ μέσα τίποτα σήμερα... και σίγουρα όχι κάτι τέτοιο! :(

Κουράγιο - πολύ κουράγιο - και μακάρι να πάνε όλα καλά!!!
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Κουράγιο Rottie εύχομαι όλα να πάνε καλά. Θα προσευχηθώ για τον Iggy και πιστεύω ότι οι άγιες αυτές μέρες θα κάνουν τον θαύμα τους. Κράτα μας ενήμερους.
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ωχ ...για να μην εχει μπει ακομα....δεν τα βλεπω καλα τα πραματα.....
 




ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Δεν θελω να πιστεψω οτι εγινε κατι κακο......

Εχω μεγαλη αγωνια, ελπιζω η Rottie να μας πει (ευχαριστα) νεα συντομα!

Δεν ξερω τι αλλο να γραψω, εχω θυμωσει πολυ.......
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ανησυχώ και εγώ για να μην έχει μπει μάλλον τα πράγματα δεν θα είναι καλά αλλά από την άλλη δεν θέλω να πιστεψω κάτι τέτοιο. Rottie περιμένουμε με αγωνία και ευχόμαστε το καλύτερο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπημένοι μου φίλοι καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Πραγματικά μου έδωσαν απίστευτο κουράγιο.
Ο Ιγκάκος μου φάνηκε μαχητής με απίστευτη θέληση για ζωή και φαίνεται να ξεπέρασε προς το παρόν τον κίνδυνο. Μάλλον δεν ήθελε να μου πει ούτε κι αυτός ακόμα αντίο…
Ζήσαμε ένα δράμα αυτές τις ημέρες και εμείς και αυτός.
Ήμασταν συνεχώς από πάνω του και κοιμόμασταν με βάρδιες, 3 περίπου ώρες το 24ωρο ο καθένας.

Τι να πρωτοθυμηθώ…
Το γεγονός ότι έσπασε η φλέβα του και δεν έβρισκα κανένα να του περάσει φλεβοκαθετήρα?
Το ότι τρέχαμε ξημερώματα να βρούμε ανοιχτό φαρμακείο να αγοράσουμε πεταλούδες για να του ξαναπεράσουμε τον ορό και δεν είχε κανείς?
Το ότι παρόλο που είχα συνταγή από τον κτηνίατρο και την ταυτότητα μου κανείς φαρμακοποιός δεν μου έδωσε Stedon?

Το σκυλί μου χρειαζόταν άμεσα γιατρό. «Μπήκα» στο Interpet και κοίταξα στα εφημερεύοντα ιατρεία. Άρχισα να τηλεφωνώ με αγωνία ελπίζοντας να βρω κάποιον. Δυστυχώς διαπίστωσα πως παρόλο που θα έπρεπε να εφημερεύουν, όσοι αναφέρονταν, όλοι ήταν απόντες λόγω τριημέρου!
Όλοι απουσίαζαν και δεν υπήρχε κανείς να βοηθήσει τον σκυλάκο μου.
Τέσσερις ημέρες το σκυλί ψυχορραγούσε. Κάποιες στιγμές έλεγα στον εαυτό μου να κάνει κουράγιο. Πολλές φορές πίστεψα πως δεν θα τα καταφέρει.

Ο μικρός ακόμα δεν έχει συνέλθει βέβαια, αλλά σήμερα του βγάλαμε τον ορό, σηκώθηκε τρέμοντας για λίγα δευτερόλεπτα και ήπιε λίγο νεράκι.
Η φόλα περιείχε κατά πάσα πιθανότητα οργανοφωσφορικά και δυστυχώς πέρασαν περίπου 4 ώρες μέχρι να τον πάμε στον κτηνίατρο.
Αυτό που ελπίζουμε είναι να μην έχει προκληθεί κάποια σοβαρή βλάβη σε κάποιο από τα ζωτικά του όργανα. Θα πρέπει να περιμένουμε γύρω στις 15 ημέρες και να του κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις για να δούμε αν τελικά ο Ιγκάκος μας είναι καλά...

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μολις γυρισα απο το Πηλιο και τρελαθηκα!!!

Rottie- κανε το σταυρο σου- που ζει ακομα ο Iggy!
Μια γνωστη μου, εκτροφεας Golden Retriver εχασε δυο υπεροχα σκυλια στην παρνηθα απο φωλες.
Τον Μαρκο και ton Budger!
Δεν προλαβε να τρεξει- μεχρι να φτασει στο αυτοκινιτο τα σκυλια εχαν ηδη πεθανει- ή εφταναν νεκρα στον κτινιατρο!

Ατροπινη ειναι απαραιτητη να την εχει ο καθε ιδιοκτητης σκυλων μαζι του- σε καθε βολτα, ακομα και στην πλατεια της γειτονιας.

0.1μλ ανα κιλο- ενδομυικα και μετρα αστραπη στον κτηνιατρο!!!

Σας ευχομαι απο καρδιας να γινει εντελος καλα ο πιτσιρικος!
 


evi-s

Active Member
18 Δεκεμβρίου 2006
27
0
Αχ ROTTIE ευχομαι όλα να τελειωσουν και να είναι μια κακια αναμνηση και ο μικρουλης να γινει τελειως καλα