ΔΙΠΛΗ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΣΚΥΛΩΝ 2x CACIB ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Θα μαι κι εγω εκει :)
Εχουμε καμια πληροφορία για αξιοπρεπές ξενοδοχείο πλησίον της Εκθεσης που να δεχεται σκυλιά και να μη..δαγκώνει ?
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Α ωραια ! Ραντεβου εκει λοιπον ! Τι θα φοράς για να σε αναγνωρίσω; α το βρηκα, τυπωσε στo τισερτ μια σταμπα μ ενα χατσικο :)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα μαι κι εγω εκει :)
Εχουμε καμια πληροφορία για αξιοπρεπές ξενοδοχείο πλησίον της Εκθεσης που να δεχεται σκυλιά και να μη..δαγκώνει ?
ABC - το ξενοδοχείο απέναντι από την έκθεση. Τώρα αν δαγκώνει χμ...

Θύμισέ μου, τι σκυλί θα εκθέτεις? akita?

και εγώ θα πάω με την κουτάβα μου αλλά μόνο την Κυριακή
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
To ξενοδοχείο ABC που βρίσκεται ακριβώς απέναντι από την είσοδο της Έκθεσης!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Internatonal Dog Festival Thessaloniki 2014

Υ.Γ: nikalias όταν παρεθέτουμε στοιχεία για κάτι βάζουμε και την πηγή τους!
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Η πηγή μου είναι το group του koth.gr στο Facebook . Εφόσον αναγράφονται τα λοιπά στοιχεία στις εικόνες σαφώς και δεν το έχω κατεβάσει από το κεφάλι μου . Πάντως την επόμενη φορά , τον Σεπτέμβριο κατά πάσα πιθανότητα θα έχω λεπτομερής ανάλυση με πηγές και τα συναφή .
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
ABC - το ξενοδοχείο απέναντι από την έκθεση. Τώρα αν δαγκώνει χμ...

Θύμισέ μου, τι σκυλί θα εκθέτεις? akita?

και εγώ θα πάω με την κουτάβα μου αλλά μόνο την Κυριακή
ναι το ειδα το ABC εχει το κακο οτι ειναι απαρχαιωμενο, εκτος εαν εκαναν καμια σοβαρη ανακαινιση εν τω μεταξυ.
Δεν ξέρω αν προλαβαίνω να το εκθέσω με αξιώσεις, ναι Ακίτα, το παραλαμβάνω την Κυριακή που μας ερχεται και την ημέρα της έκθεσης θα ναι 5 μηνών.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν ξέρω αν προλαβαίνω να το εκθέσω με αξιώσεις
Xαλαρά, μη βιαστείς για να προλάβεις.
Σκοπός να το χαρεί ο μικρός και να του μείνει μια ευχάριστη εμπειρία.
Αν θες διάβασε και αυτό Conformation Stacking

Με το καλό να τον δεχτείς
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ναι το ειδα το ABC εχει το κακο οτι ειναι απαρχαιωμενο, εκτος εαν εκαναν καμια σοβαρη ανακαινιση εν τω μεταξυ.
Δεν ξέρω αν προλαβαίνω να το εκθέσω με αξιώσεις, ναι Ακίτα, το παραλαμβάνω την Κυριακή που μας ερχεται και την ημέρα της έκθεσης θα ναι 5 μηνών.
Η Barbie μου στην πρώτη της έκθεση ήταν περίπου 5 μηνών (κατηγορία baby).
Πήγαμε πολύ χαλαροί, μόνο για την εμπειρία και την κοινωνηκοποίηση με άλλα σκυλάκια και άκουσον άκουσον: το μωρό μου πήρε best baby in show.
Μάθε αν θα έχει κατηγορία baby και δήλωσέ τον, δεν χάνεις και τίποτα, όμως κερδίζεις εμπειρία ;)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Xαλαρά, μη βιαστείς για να προλάβεις.
Σκοπός να το χαρεί ο μικρός και να του μείνει μια ευχάριστη εμπειρία.
Αν θες διάβασε και αυτό Conformation Stacking

Με το καλό να τον δεχτείς
Σ ευχαριστώ θερμά για το λινκ και την ευχη! Θα το διαβασω προσεκτικα γιατι με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Μικρή διόρθωση, θα ναι μικρούλα :)

Η Barbie μου στην πρώτη της έκθεση ήταν περίπου 5 μηνών (κατηγορία baby).
Πήγαμε πολύ χαλαροί, μόνο για την εμπειρία και την κοινωνηκοποίηση με άλλα σκυλάκια και άκουσον άκουσον: το μωρό μου πήρε best baby in show.
Μάθε αν θα έχει κατηγορία baby και δήλωσέ τον, δεν χάνεις και τίποτα, όμως κερδίζεις εμπειρία ;)
θα το ψαξω. Νομιζω εχουν δικαίωμα συμμετοχής απο 3 μηνών ή κάνω λάθος; Επιθυμώ να ασχοληθώ με το χόμπυ των εκθέσεων, θα είναι η πρώτη μου φορά και σκέφτομαι ακριβως αυτο που λες, να πάω για την εμπειρία ή να προετοιμαστώ προηγουμένως καλά και να επιλέξω την επόμενη;
Πάνω σ αυτο,γνωρίζουμε αν υπαρχουν χειριστές που μπορούν να αναλαβουν την όλη φάση; Πόσο κοστίζουν και πως μπορώ να τους εντοπίσω;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Να πας για την κοινωνικοποίηση και την εμπειρία. Η μικρή μου είναι 6 μηνών και έχει ήδη λάβει μέρος σε 3 εκθέσεις στην baby class (3-6 μηνών)


 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Την ΜΙΚΡΗ λοιπόν :D

θα το ψαξω. Νομιζω εχουν δικαίωμα συμμετοχής απο 3 μηνών ή κάνω λάθος; Επιθυμώ να ασχοληθώ με το χόμπυ των εκθέσεων, θα είναι η πρώτη μου φορά και σκέφτομαι ακριβως αυτο που λες, να πάω για την εμπειρία ή να προετοιμαστώ προηγουμένως καλά και να επιλέξω την επόμενη;
Πάνω σ αυτο,γνωρίζουμε αν υπαρχουν χειριστές που μπορούν να αναλαβουν την όλη φάση; Πόσο κοστίζουν και πως μπορώ να τους εντοπίσω;
Αυτό για το πάνω από 3 μηνών δεν το γνωρίζω.
Πάντως τα μωρά (baby class) είναι μέχρι 6 μηνών την ημέρα της έκθεσης.
Είναι πολύ ωραίο χόμπυ οι εκθέσεις, εγώ προσωπικά τις έχω λατρέψει!

Εγώ θα πρότεινα να πας όπως είπε και η Αλεξία! Και για την εμπειρία αλλά και για να συνηθισει η μικρή σου την πολυκοσμία, τους θορύβους και τον κόσμο των εκθέσεων.
Διάβασε όσα μπορείς για το τί πρέπει να κάνεις, τι ζητάνε οι κριτές και προσπάθησε με αγάπη και υπομονή να μάθεις την μικρούλα σου να συμπεριφέρεται σαν κυρία μέσα στον στίβο.

Οσον αφορά τους χειριστές, υπάρχουν, αλλά δεν συγκρίνεται με το να το κάνεις μόνος σου. Αλλη σχέση αναπτύσσεται μεταξύ σας.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σ ευχαριστώ θερμά για το λινκ και την ευχη! Θα το διαβασω προσεκτικα γιατι με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Μικρή διόρθωση, θα ναι μικρούλα :)



θα το ψαξω. Νομιζω εχουν δικαίωμα συμμετοχής απο 3 μηνών ή κάνω λάθος; Επιθυμώ να ασχοληθώ με το χόμπυ των εκθέσεων, θα είναι η πρώτη μου φορά και σκέφτομαι ακριβως αυτο που λες, να πάω για την εμπειρία ή να προετοιμαστώ προηγουμένως καλά και να επιλέξω την επόμενη;
Πάνω σ αυτο,γνωρίζουμε αν υπαρχουν χειριστές που μπορούν να αναλαβουν την όλη φάση; Πόσο κοστίζουν και πως μπορώ να τους εντοπίσω;
Λοιπόν, το τσέκαρα, στην έκθεση αυτή υπάρχει το baby class (3-6 μηνών) και η τιμή συμμετοχής πρέπει να είναι μικρότερη από τα ενήλικα σκυλιά. Σου προτείνω να πας ανεπιφύλακτα. Δεν χρειάζεται να ειστε τέλειοι, και να κάνει καμια χαζομάρα, μωρό ειναι ακόμα, ο κριτής θα είναι επιεικής.
Όσο για τους χειριστές δεν τους προτίμησα ποτέ. Εξάλλου το κάνω για χόμπι οπότε θέλω να τα κάνω μόνη μου μαζί με το σκυλί μου - θα διασκεδάζουμε μαζί ;)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τη βοηθεια.Κι εγω προτιμω να τη χειριστώ ο ίδιος, δεν το συζητω, απλα επειδη δεν εχω εμπειρία και δεν ξερω καν τα βήματα προπονησης που χρειαζονται, θα εχω 2 μηνες μπροστα μου και υπαρχει ο σχετικος προβληματισμος μη γίνουμε ρόμπα :)
Πέρα απο το λινκ, και περα απο τον κανονισμο του ΚΟΕ υπαρχει πουθενα υλικο για καποιον αρχάριο, πως , ποτε πρέπει να ξεκινησει εκπαιδευση για στήσιμο σε εκθέσεις, καποιος μπουσουλας κλπ;
Αλεξία είναι Ιαπωνικο Ακίτα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τη βοηθεια.Κι εγω προτιμω να τη χειριστώ ο ίδιος, δεν το συζητω, απλα επειδη δεν εχω εμπειρία και δεν ξερω καν τα βήματα προπονησης που χρειαζονται, θα εχω 2 μηνες μπροστα μου και υπαρχει ο σχετικος προβληματισμος μη γίνουμε ρόμπα :)
Πέρα απο το λινκ, και περα απο τον κανονισμο του ΚΟΕ υπαρχει πουθενα υλικο για καποιον αρχάριο, πως , ποτε πρέπει να ξεκινησει εκπαιδευση για στήσιμο σε εκθέσεις, καποιος μπουσουλας κλπ;
Αλεξία είναι Ιαπωνικο Ακίτα.
Στην εκπαίδευση για τις εκθέσεις νομίζω ότι ο καταλληλότερος να σε βοηθήσει είναι ο εκτροφέας της.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η εκπαίδευση αρχίζει από τη στιγμή που στέκονται. Αν ξέρει ο εκτροφέας ότι σκοπεύεις να την πας σε εκθέσεις θα έχει κάνει την αρχή.
Από τη στιγμή που θα έρθει στα χέρια σου, θα την στήνεις καθημερινά και θα την επιβραβεύεις ακόμα και για δευτερόλεπτα. Επίσης θα της κάνεις εξάσκηση με show lead.
Στη συνεχεία θα της μαθεις να δέχεται να την πασπατεύεις με τα χέρια και να κοιτάς το δόντια. Καλό θα είναι να ζητήσεις την βοήθεια φίλων και γνωστών, ώστε να μάθει να το ανέχεται από ξένους.

Ψάξε στο google βίντεο από εκθέσεις με akita inu.

Αθήνα βρίσκεσαι;

How to Train Your Dog for a Dog Show: 6 Steps (with Pictures)

[video=youtube;4M87mNQYYzk]http://www.youtube.com/watch?v=4M87mNQYYzk[/video]

[video=youtube;-3SfFu4XwuM]http://www.youtube.com/watch?v=-3SfFu4XwuM[/video]
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ωραιο, υλικο για διαβασμα, μ αρεσει. Ο πρώτος που σκέφτηκα ηταν ο εκτροφέας αλλά το πιθανότερο ειναι να απουσιάζει, βρίσκεται εκτός Ελλάδος. Βεβαια τίποτε δεν αποκλειεται γιατι είναι εκθεσιομανής :)

Η εκπαίδευση αρχίζει από τη στιγμή που στέκονται. Αν ξέρει ο εκτροφέας ότι σκοπεύεις να την πας σε εκθέσεις θα έχει κάνει την αρχή.
Ναι, το ξέρει, εξάλλου το σκυλί πάρθηκε ως εκθεσιακό. Ηδη απο τις φωτογραφίες βλεπω οτι στηνεται πολυ περηφανα. Ως προς το πασπατεμα και τα υπολοιπα, ναι ασφαλως θα γινονται επι καθημερινης βασης.
Βρισκομαι πλησίον Θεσσαλονίκης

Εχω πολυ μεγαλη ορεξη για το χομπυ και σκοπευω να ασχοληθώ πολυ σοβαρα μαζί της και προς αυτη την κατευθυνση.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95