Δήλωση γέννας και pedigree??


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Διαβάζοντας τις αρχικές σελίδες του πανέμορφου δια κάπου κάτι διάβασα για δήλωση γέννας και πεντιγκρι και κάπου μπερδεύτηκα...

Δήλωση γέννας γιατί κάνουμε? Για να βγει πεντιγκρι σε καθαρόαιμα σκυλιά ?η γιατί πρέπει είτε είναι καθαρά είτε αγνώστου προελεύσεως
Δηλαδή αν εγώ ζευγαρώσω το σκύλο μου(υποθετικά μιλάω) είτε είναι καθαρόαιμο με πεντιγκρι είτε είναι ημιαιμο πρέπει να κάνω δήλωση της γέννας? , θα πάρω κάτι σαν πεντιγκρι?
Δήλωση γέννας κάνουν μονο τα επίσημα εκτροφεια?

Το ξέρω έκανα πόλλες ερωτήσεις :D
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δηλωση γεννας κανεις για να εχεις pedigree στα κουταβια αν εχεις 2 καθαροαιμα με pedigrees , και ιδιωτης μπορει να κανει
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Αχα! Ποιο το νόημα όμως ο ιδιώτης να δηλώσει μια γέννα 2 σκυλιών χωρίς pedigree? Pedigree βγαίνει από τον κόε δηλαδή? Και όχι από τον εκτροφεα?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αχα! Ποιο το νόημα όμως ο ιδιώτης να δηλώσει μια γέννα 2 σκυλιών χωρίς pedigree? Pedigree βγαίνει από τον κόε δηλαδή? Και όχι από τον εκτροφεα?
Δεν καταλαβες , παραδειγμα, εγω εχω ενα θυληκο ροτ με pedigree , ενας φιλος μου εχει αρσενικο ροτ με pedigree τα βαζουμε ζευγαρωνουν και δηλωνουμε τη γεννα στο ΚΟΕ ετσι ωστε τα κουταβια να αποκτησουν pedigree. Ειμαστε ιδιωτες χωρις επωνημια εκτροφειου και ονομαζουμε τα κουταβια Alpha , Amigo , Amalia.

Αν αποκτουσαμε επωνιμια εκτροφειου (Εστω BlackRotts) τα κουταβια επισημα θα λεγοντουσαν BlackRotts Alpha , BlackRotts Amigo , BlackRotts Amalia.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Αα οκ... Οπότε ένας ιδιώτης που ζευγαρώνει 2 σκυλιά χωρίς pedigree μπορεί να τα δηλώσει? Και αν ναι για ποιο λόγο...
Νόμιζα κάπου είχα διαβάσει ότι ακόμα κ χωρίς πεντιγκρι πρέπει να δηλώνεις την γεννα
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αα οκ... Οπότε ένας ιδιώτης που ζευγαρώνει 2 σκυλιά χωρίς pedigree μπορεί να τα δηλώσει? Και αν ναι για ποιο λόγο...
Νόμιζα κάπου είχα διαβάσει ότι ακόμα κ χωρίς πεντιγκρι πρέπει να δηλώνεις την γεννα
Δεν το εχω ακουσει και για ποιο λογο να δηλωθει?
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Δεν ξέρω αυτό ρωτάω και εγώ για ποιο λόγο να δηλωθεί...

Αλλά υπάρχει και ενδεχόμενο να λέω ότι νάναι αχχαχα
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
να ρωτήσω κι εγω κτ από περιέργεια. πες ότι είμαι εκτροφέας έχω 1 αρσενικό κ 3 θηλυκά. όλα κυλάνε ομαλά, τα βάζω να ζευγαρώνουν κάνω δηλώσεις κλπ.
Σε κάποια φάση ξεχνάω ότι η μια θυληκιά σέρνει και την αφήνω με τον αρσενικό στην αυλή.. κ παω να δω black mirror... βγαίνω να κάνω τσιγάρο κ αυτά ζευγαρώνουν... χωρίς να το έχω αποφασίσει εγώ, απλά, από χαζομάρα δικιά μου.
Ερώτηση. Γιατί πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι, εκτροφείς σε τέτοιες περιπτώσεις δεν κάνουν εκ των υστέρων δηλωση γέννας κ δεν βγάζουν πέντιγκρι για τα κουτάβια, ακόμα κι αν οι γονείς είναι πρωταθλητές, αλλά τα πουλάνε με μειωμένες τιμές;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εχεις παρανοησει κατι μαλλον...

Δε δηλωνονται τα σκυλια που δεν αναμενεται να τους χορηγηθει πεντιγκρι...οχι στον ΚΟΕ πάντως
(εκτος κ αν διαβασες οτι πρεπει να δηλωσεις τα σκυλια σου στον οικείο σου Δήμο,αυτο ειναι αλλη ιστορια...)
Στα υπόψιν,εαν η γεννα δε δηλωθει,κ εμπροθεσμα (νομιζω εχουν περιθώριο ενα μηνα...νομιζω) πεντιγκρι γιοκ!

Εκτος κ αν το θεμα που διαβασες ηταν πια τοσο παλιο,που ισως αναφερονταν σε ΒΕΑ ?

ΥΓ:μαμαει το μπλακ μιρορ,
βγηκε η νεα σεζον?

Δε καταλαβα την απορια Ηρωα πραγματικα...
δεν υπάρχει λογος κουταβια απο πεντιγκρενιους γονεις να μην δηλωθουν...εκτος...κ αν παιζουν αλλα κόλπα...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
ΥΓ:μαμαει το μπλακ μιρορ,
βγηκε η νεα σεζον?

Δε καταλαβα την απορια Ηρωα πραγματικα...
δεν υπάρχει λογος κουταβια απο πεντιγκρενιους γονεις να μην δηλωθουν...εκτος...κ αν παιζουν αλλα κόλπα...
βγηκε κι είναι (y)(y)(y)

το ρωτάω για τον εξής λόγο, όσο μιλούσα με τους εκτροφείς ψαχνοντας για κουτάβι, πριν κατασταλάξω σε ένα συγκεκριμένο κι αποκτήσω τον Ήρωα, όλοι σχεδόν μου έλεγαν κοίτα έχουμε διαθέσιμα 2, 3, 5 κουτάβια με πεντιγκρι κ κάνουν 1000, 1100, 1500 ευρώ το ένα, και να από μια απρόβλεπτη γέννα εχουμε κι αυτά τα 4 κ τα δίνουμε με 500 γτ είναι χωρίς χαρτια. Κ μου φανηκε περίεργο γτ να μην τα δηλώσουν κι αυτά
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δε πιστευω να πηρες απο δαύτους?

Σεναρια :
1)δεν ηταν καν δικα τους κουταβια (παπυμιλαδικα?ιδιωτων?)
2)γεννα επιτρεπεται μια θηλυκια να κανει 3-4 (δε το θυμαμαι καλα) φορες στη ζωη της...δηλωμενη!
Εαν δεν δηλωνουν ομως ολες τις γεννες μπορουν να την μετατρεψουν σε κουταβομηχανη (κ με τις ευλογιες μας)
3)ηταν μεν δικα τους κουταβια,αλλα ειχαν σημαντικά προβληματα,(τα οποια ομως ο μεσος ιδιοκτητης δε μπορει να εντοπισει,τουλαχιστον οχι αμεσα,οποτε κλαιν) και δεν ηθελαν να τα φορτωθουν οι ίδιοι κ η "φιρμα" τους(να τους χαλασει δλδ το "καλο" τους όνομα το σκυλι με προγναθισμο πχ)

Κ ποιος ξερει ποσα ακομη...

Ειπα κ παραπανω...κ απροβλεπτη ναναι η γεννα...εχουν ενα μηνα διορια να την δηλωσουν!

Οποτε τι μας μενει?ή μιλαμε για μαλακες ή για απατεωνες!
 
  • Like
Reactions: Eroe


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Έχεις δίκιο Μαρία... Για τον Δήμο είχα διαβάσει και τα μπέρδεψα

Αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες για τα πεντιγκρι? Βγαίνουν από τον εκάστοτε οργανισμό?
Και μήπως ξέρει κάποιος να μου πει με τα pedigree των apbt μιας και δεν είναι αναγνώρισμενα από την παγκόσμιο κυνολογικο όμιλο αλλά μόνο από Αμερική...

Πως θα καταλάβω ότι το πεντιγκρι και το εκτροφείο είναι γνήσιο και ότι δεν θα πάρω ένα apbt με πλαστά χαρτιά?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
βγηκε κι είναι (y)(y)(y)

το ρωτάω για τον εξής λόγο, όσο μιλούσα με τους εκτροφείς ψαχνοντας για κουτάβι, πριν κατασταλάξω σε ένα συγκεκριμένο κι αποκτήσω τον Ήρωα, όλοι σχεδόν μου έλεγαν κοίτα έχουμε διαθέσιμα 2, 3, 5 κουτάβια με πεντιγκρι κ κάνουν 1000, 1100, 1500 ευρώ το ένα, και να από μια απρόβλεπτη γέννα εχουμε κι αυτά τα 4 κ τα δίνουμε με 500 γτ είναι χωρίς χαρτια. Κ μου φανηκε περίεργο γτ να μην τα δηλώσουν κι αυτά
Απλα ελεος..
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Όχι φυσικά δεν πήρα από αυτούς :) Αλλώστε εγώ ήθελα πεντιγκρένιο όχι για μόστρα όμως αλλά για να ξέρω λεπτομερέστατα τους προγόνους, ποσο έζησαν, αν είχαν θέματα υγείας κλπ...
Βέβαια αποκλείεται να είναι παπυμιλάδικα γτ για τέτοια φυλή λίγο δύσκολο, ιδιωτών ίσως, αλλά κλήνω προς το 3ο σενάριο, εντόπισαν θεματάκια στην εμφάνιση που δεν θα τα δει κάποιος που δεν ασχολείται με τις εκθέσεις
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Όχι φυσικά δεν πήρα από αυτούς :) Αλλώστε εγώ ήθελα πεντιγκρένιο όχι για μόστρα όμως αλλά για να ξέρω λεπτομερέστατα τους προγόνους, ποσο έζησαν, αν είχαν θέματα υγείας κλπ...
Βέβαια αποκλείεται να είναι παπυμιλάδικα γτ για τέτοια φυλή λίγο δύσκολο, ιδιωτών ίσως, αλλά κλήνω προς το 3ο σενάριο, εντόπισαν θεματάκια στην εμφάνιση που δεν θα τα δει κάποιος που δεν ασχολείται με τις εκθέσεις
Ωραια εχει καποιο ελατωμα το κουταβι , pedigrree γιατι να μην εχει? Για να γλυτωσουν τα 21ε ?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοιταξε να δεις...εαν αρχισει να βγαινει βρωμα προς τα εξω,οτι το ταδε εκτροφειο βγαζει πχ σκυλια με δυσπλασιες...κ ακουστει μια,δυο,τρεις...
Εε τοτε οπως καταλαβαινεις,παει,το κλεισε το μαγαζάκι!
Εαν ομως βγει καποιος κ πει πηρα απτο ταδε εκτροφείο κ μου παρουσιασε αυτο κ αυτο...θα γυρισει κ ο αλλος ο τσαπερδονοκωλοσφυριχτρας κ θα σου πει "προυβ ιτ μαν!πουντο πεντιγκρι?"!
 
  • Like
Reactions: Eroe


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κοιταξε να δεις...εαν αρχισει να βγαινει βρωμα προς τα εξω,οτι το ταδε εκτροφειο βγαζει πχ σκυλια με δυσπλασιες...κ ακουστει μια,δυο,τρεις...
Εε τοτε οπως καταλαβαινεις,παει,το κλεισε το μαγαζάκι!
Εαν ομως βγει καποιος κ πει πηρα απτο ταδε εκτροφείο κ μου παρουσιασε αυτο κ αυτο...θα γυρισει κ ο αλλος ο τσαπερδονοκωλοσφυριχτρας κ θα σου πει "προυβ ιτ μαν!πουντο πεντιγκρι?"!
Πως θα φανει η δυσπλασια σε κουταβι 2 μηνων? Η γεννα δηλωνεται μεχρι 1 μηνα μετα τη γεννηση , δεν μπορει να φανει δυσπλασια σε αυτο το διαστημα οποτε κατι αλλο παιζει
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ενα πχ εδωσα βρε αδελφε!

Οπου δυσπλασια βαλε εσυ αποτι μπορει να υποφερει η καθε φυλή!

Γιατι αμα φανει στους 6 μηνες στον ενα χρονο (προβλημα γενετικό έτσι) δε θα ζηταγες τα ρεστα?
Γιατι εγω θα τα ζηταγα!
Υποτιθεται οτι στρεφεσαι στον εκτροφεα για να περιορισεις (οχι εξαλειψεις...οπως πολλες φορες παρουσιαζεται....εστω κ αθέλητα) τα οποια πιθανα προβλήματα...
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Βέβαια σαν απόδειξη μπορείς να χρησιμοποιήσεις κ το τσιπάκι (δεν ξέρω όμως αν κρατάνε αρχείο ή σβήνονται τα παλιά στοιχεία όταν το γράφεις στο όνομά σου, θα ρωτήσω κιόλας τον κτηνίατρο που είχε καταχωρήσει το ιταλικό μας τσιπάκι στο ελληνικό σύστημα)... υπάρχει κ το βιβλιάριο υγείας όπου επίσης αναγράφονται τα στοιχεία του πρώτου ιδιοκτήτη, βλ. εκτροφέα...
Γενικά μου φαίνεται τελείως αδιανόητο, οκ πες ότι το κουτάβι είναι λίγο εκτός πρότυπου, πες έχει μια μαύρη βούλα ενώ δεν πρέπει να την έχει, πες έχει στραβή ουρά, πες οτιδήποτε, εννοείται πως δεν θα παει σε έκθεση ο ιδιοκτήτης με τέτοιο σκύλο, γτ να μην έχει πέντιγκρι όμως;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ενα πχ εδωσα βρε αδελφε!

Οπου δυσπλασια βαλε εσυ αποτι μπορει να υποφερει η καθε φυλή!

Γιατι αμα φανει στους 6 μηνες στον ενα χρονο (προβλημα γενετικό έτσι) δε θα ζηταγες τα ρεστα?
Γιατι εγω θα τα ζηταγα!
Υποτιθεται οτι στρεφεσαι στον εκτροφεα για να περιορισεις (οχι εξαλειψεις...οπως πολλες φορες παρουσιαζεται....εστω κ αθέλητα) τα οποια πιθανα προβλήματα...
Εννοειται οτι θα τα ζηταγα αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι παιζει κατι αλλο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3