Δήλωση γέννας και pedigree??


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Γενικά μου φαίνεται τελείως αδιανόητο, οκ πες ότι το κουτάβι είναι λίγο εκτός πρότυπου, πες έχει μια μαύρη βούλα ενώ δεν πρέπει να την έχει, πες έχει στραβή ουρά, πες οτιδήποτε, εννοείται πως δεν θα παει σε έκθεση ο ιδιοκτήτης με τέτοιο σκύλο, γτ να μην έχει πέντιγκρι όμως;
Ισως γιατι εισαγει κιωλλας απο puppy mills η πουλαει και απο ιδιωτες?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Η συζητηση ειναι εντελώς υποθετικη...

Πολλα μπορει να παιζουν!

Να ξερουμε τώρα εμείς την καθε κομπινα,θεωρώ ειναι αδύνατον...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ισως γιατι εισαγει κιωλλας απο puppy mills η πουλαει και απο ιδιωτες?
να ήταν κάποια άλλη φυλή θα το πίστευα, αλλά δεν νομίζω να παίζουν πολλά παπυμιλάδικα κουτάβια στη σικελία, τι να τα κάνουν αφού μπορεί ο καθένας να αποκτήσει ένα σχεδόν τζαμπέ από κυνηγό πισαυλίτη. Δεν αποκλείω όντως να είναι από πισαυλίτες, ή, απλά, ο πατέρας να είναι μεν δικός τους αλλά η μάνα άσχετη...
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οταν δηλωνεται μια γεννα- ολα τα κουταβια θα παρουν pedigree- και αυτα που εχουν καποια "προβληματα" απλα πουλουνται σαν "Pet Quality" και ο σοβαρος εκτροφεας το εξηγει και στους νεους ιδιοκτητες.
Τωρα για να μην παρουν Pedigree καποια κουταβια, μπορει να εχει διαφορους λογους.
1) Το θηλυκο δεν εχει ακομα την καταλληλη/απαιτουμενη ηλικια
2) δεν εχει περασει αρκετος καιρος απο την προηγουμενη γεννα ( η σκυλα επιτρεπεται να γεννησει μια φορα το χρονο- οιστρο παρα οιστρο).
3) το Αρσενικο δεν εχει την απαιτουμενη ηλικια.

Τωρα γεννα μπορουν να δηλωσουν στον ΚΟΕ, οταν οι γεννητορες εχουν και τα δυο Pedigree- και μονο σε φυλες που ειναι αναγνωρισμενες απο την FCI- APBT δεν βγαζει Pedigree απο τον ΚΟΕ/FCI.
Επισης- εαν ενας σκυλος ειναι αγορασμενος απο Εξωτερικο, πρεπει να εγγραφτει πρωτα στα γεννεολογια του KOE ( για αυτο απαιτεται τo Export Pedigree απο την χωρα προελευσης) και αφου παρει το BEK του, μπορει να δηλωθει και γεννα.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Κοιταξε να δεις...εαν αρχισει να βγαινει βρωμα προς τα εξω,οτι το ταδε εκτροφειο βγαζει πχ σκυλια με δυσπλασιες...κ ακουστει μια,δυο,τρεις...
Εε τοτε οπως καταλαβαινεις,παει,το κλεισε το μαγαζάκι!
Εαν ομως βγει καποιος κ πει πηρα απτο ταδε εκτροφείο κ μου παρουσιασε αυτο κ αυτο...θα γυρισει κ ο αλλος ο τσαπερδονοκωλοσφυριχτρας κ θα σου πει "προυβ ιτ μαν!πουντο πεντιγκρι?"!
ειχα μιλησει με εκτροφεα/εκπαιδευτη/συμπεριφοριστη/κυβερνητη αστρικου σκαφους κατα το παρελθον που μου ειχε αναφερει στα πλαισια του προμοσιον του, πως αν το σκυλι βγαλει δυσπλασια, το παιρνω πισω και σου δινω αλλο...
Ετσι απλα, πληρωνεις κουταβι, το κρατας κανα χρονο και αν σου βγει κουτσαβλο νο προμπλεμ, εγγυηση αντικαταστασης!!

μετα τους λεω κρεατεμπορες και τσαντιζεστε :sneaky:
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εχεις παρανοησει κατι μαλλον...

Δε δηλωνονται τα σκυλια που δεν αναμενεται να τους χορηγηθει πεντιγκρι...οχι στον ΚΟΕ πάντως
(εκτος κ αν διαβασες οτι πρεπει να δηλωσεις τα σκυλια σου στον οικείο σου Δήμο,αυτο ειναι αλλη ιστορια...)
Στα υπόψιν,εαν η γεννα δε δηλωθει,κ εμπροθεσμα (νομιζω εχουν περιθώριο ενα μηνα...νομιζω) πεντιγκρι γιοκ!

Εκτος κ αν το θεμα που διαβασες ηταν πια τοσο παλιο,που ισως αναφερονταν σε ΒΕΑ ?

ΥΓ:μαμαει το μπλακ μιρορ,
βγηκε η νεα σεζον?

Δε καταλαβα την απορια Ηρωα πραγματικα...
δεν υπάρχει λογος κουταβια απο πεντιγκρενιους γονεις να μην δηλωθουν...εκτος...κ αν παιζουν αλλα κόλπα...
Βγήκε η νέα σεζόν εδώ και μέρες.... Την είδα όλη και ησύχασα. Απίστευτη σειρά.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Βγήκε η νέα σεζόν εδώ και μέρες.... Την είδα όλη και ησύχασα. Απίστευτη σειρά.

εγω δεν μπορω να ξεπερασω ακομα το πρωτο επεισοδιο και το λοβ στορυ με το γουρουνι!!!
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
εγω δεν μπορω να ξεπερασω ακομα το πρωτο επεισοδιο και το λοβ στορυ με το γουρουνι!!!
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Διαμαντάκια όλα. Ένα και ένα. Δεν έτυχε κάποιο να πεις πως ήταν μούφα. Καλύτερα έτσι. Λίγα και καλά.
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Οι εκτροφείς που έχουν όνομα δεν πρόκειται να δώσουν pedigrατο σκυλί που μπορεί να έχει θέμα. Αν υπάρχει περίπτωση μη σωστού διαστήματος από την προηγούμενη γεννά, ηλικιακού ορίου ΚΟΚ δεν βγάζουν ped και τα δίνουν σε φίλους και γνωστούς. Οσοι τα πουλάνε απλά φεύγεις μακριά και δεν ασχολησε, είναι έμποροι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@sake

Η ύπαρξη pedigree σημαίνει πως ο σκύλος που συνοδεύει εγγράφηκε στο γενεαλογιο.
Το γενεαλογιο είναι φαντάσου ένα τεράστιο βιβλίο που μέσα καταγράφονται όλοι οι καθαρόαιμοι σκύλοι.
Καθαρόαιμος είναι ο σκύλος που προέρχεται από σκύλους της ίδιας φυλής που είναι εγγεγραμμενοι στο γενεαλογιο.

Υπεύθυνος για το γενεαλογιο κάθε χώρας είναι ο εκάστοτε κυνολογικος όμιλος, που στην δικιά μας περίπτωση είναι ο ΚΟΕ, που με την σειρά του ειναι μέλος της διεθνούς κυνολογικης ομοσπονδίας, της FCI.
Η FCI κραταει το "μεγάλο" γενεαλογιο που αποτελείται από τα μικρότερα, των ομιλων μελών της.

Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει τον όρο ΒΕΚ.
Βιβλίο Εγγραφής Καθαροαιμων ή αλλιώς γενεαλογιο.
Κάθε σκύλος που εγγράφεται παίρνει και τον ολοδικο του ΒΕΚ και κατεπεκτααη το pedigree του.

Άρα : στα γενεαλογία εγγράφονται ΜΟΝΟ σκύλοι που προέρχονται από καθαρόαιμους γονείς (της ίδιας φυλής εννοείται).

Όλα αυτά ισχύουν σε φυλές με κλειστό γενεαλογιο, όταν δηλαδή δεν μπορεί να μπει νέο αίμα μέσα.

Υπάρχουν και περιπτώσεις φυλών με ανοικτό γενεαλογιο, φυλων προς αναγνώριση ή φυλών που λόγω γενετικών προβλημάτων αναγκάστηκε ο μητρικός όμιλος να τα ανοίξει. Αλλά εκεί πάμε σε πιο πολύπλοκες διαδικασίες.

Από όλα αυτά φαντάζομαι γίνεται σαφές πως κουτάβια προερχόμενα από γονείς που δεν είναι γραμμένοι στο γενεαλογιο, δεν μπορούν να εγγραφούν σε αυτό και συνεπώς δεν μπορούν να πάρουν pedigree.
Από κει και πέρα, η δήλωση κουταβιών στο γενεαλογιο του ΚΟΕ γίνεται σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα από την γέννησή τους. Δεν μπορείς δηλαδή να δηλώσεις μια τοκετοομαδα 1 έτους. Υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες.

@Eroe

Αυτό που λες μπορεί να γίνει αν η σκύλα ή ο σκύλος δεν πληρούν τις προϋποθέσεις.
Μπορει να ειναι θέμα ηλικίας, μπορεί η σκύλα να είχε γέννα στον αμέσως προηγούμενο οίστρο, μπορεί χίλια δυο.

Γενικά μου φαίνεται τελείως αδιανόητο, οκ πες ότι το κουτάβι είναι λίγο εκτός πρότυπου, πες έχει μια μαύρη βούλα ενώ δεν πρέπει να την έχει, πες έχει στραβή ουρά, πες οτιδήποτε, εννοείται πως δεν θα παει σε έκθεση ο ιδιοκτήτης με τέτοιο σκύλο, γτ να μην έχει πέντιγκρι όμως;
Άλλο είναι ο σκύλος να έχει pedigree και ο εκτροφέας να μην θέλει να στο δώσει και άλλο είναι ο σκύλος να μην έχει καν pedigree.
Η πρώτη περίπτωση αφορά σκυλιά πετ που ΔΕΝ ΘΕΣ σε καμία περίπτωση να μπουν στην αναπαραγωγή ώστε να μην μεταδώσουν τα ελαττώματά τους.
Είναι και αυτός ενας τρόπος να το διασφαλίσεις - τουλάχιστον όσον αφορά την επίσημη φυλή.
Άλλοι στειρώνουν.
Σε κάποιους ομίλους υπάρχουν και τα χρωματιστά πεντιγκρι.

Η δεύτερη περίπτωση είναι ξεκάθαρη.
Δεν έχει ο σκύλος πεντιγκρι και κατεπεκταση ολόκληρη η τοκετοομαδα.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@Eroe

Αυτό που λες μπορεί να γίνει αν η σκύλα ή ο σκύλος δεν πληρούν τις προϋποθέσεις.
Μπορει να ειναι θέμα ηλικίας, μπορεί η σκύλα να είχε γέννα στον αμέσως προηγούμενο οίστρο, μπορεί χίλια δυο.
Άλλο είναι ο σκύλος να έχει pedigree και ο εκτροφέας να μην θέλει να στο δώσει και άλλο είναι ο σκύλος να μην έχει καν pedigree.
Η πρώτη περίπτωση αφορά σκυλιά πετ που ΔΕΝ ΘΕΣ σε καμία περίπτωση να μπουν στην αναπαραγωγή ώστε να μην μεταδώσουν τα ελαττώματά τους.
Μαιστα. Οι εκτροφείς, και δεν μιλάω για εναν, αλλά για μερικούς, μου έλεγαν ξεκάθαρα το εξής: πολύ ευχαρίστως θα σας πουλήσουμε ένα κουτάβι με πέντιγκρι και έχουμε τόσα αρσενικά κ τόσα θηλυκά, κάνουν τόσο, αλλά ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ έχουμε και αυτά που είναι χωρίς χαρτιά λόγω του ότι η γέννα δεν ήταν προγραμματισμένη και κοστίζουν τόσο (περίπου μισή τιμή).
Βγάζω το συμπέρασμα ότι επίτηδες βάζουν τα σκυλιά να ζευγαρώνουν πιο συχνα από το επιτρεπόμενο για να βγάζουν περισσότερα φράγκα.
 
Last edited:




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γιατι αμα φανει στους 6 μηνες στον ενα χρονο (προβλημα γενετικό έτσι) δε θα ζηταγες τα ρεστα?
Γιατι εγω θα τα ζηταγα!
Υποτιθεται οτι στρεφεσαι στον εκτροφεα για να περιορισεις (οχι εξαλειψεις...οπως πολλες φορες παρουσιαζεται....εστω κ αθέλητα) τα οποια πιθανα προβλήματα...
Το 70% των κληρονομικών προβλημάτων υγείας οφείλονται σε υποτελή γονίδια.
Αυτό σημαίνει πως για να εκφραστούν (να τα δείς δηλαδή στον σκύλο) πρέπει να φέρει στον γονότυπό του 2 ίδια υποτελή, να έχει κληρονομήσει δηλαδή το ίδιο υποτελές, ένα από τον πατέρα και ένα από την μητέρα. Εαν φέρει μόνον το ένα υποτελές, δεν εκφράζεται το πρόβλημα, αλλά μπορεί κάλλιστα να το κληρονομήσει, να το μεταφέρει στους απογόνους του, είναι δηλαδή αυτό που λέμε φορέας.

Εαν ένας σκύλος εκφράσει κάποια από αυτές τις κληρονομικές ασθένειες που συγκαταλέγονται σε αυτό το 70%, τότε η λογική λέει πως φέρει και τα 2 υποτελές, και εννοείται πως ΔΕΝ τον αναπαράγεις.
Αυτό είναι το εύκολο.

Το δύσκολο ξεκινάει σε περιπτώσεις σκύλων που δεν έχουν εκφράσει το οτιδήποτε, φαίνονται και είναι απόλυτα υγιής, και δεν ξέρεις αν είναι φορείς ή όχι. Κάτι που αφορά όλους τους σκύλους, όλους τους ζωντανούς οργανισμούς.
Σε τέτοιες περιπτώσεις τα DNA test μπορούν να σε βγάλουν από το σκοτάδι και να σου δείξουν αν ένας σκύλος φέρει το υποτελές που ΔΕΝ θες.
Δυστυχώς όμως από όλο αυτό το 70% δεν υπάρχουν dna test για όλα, αλλά για ένα πολύ μικρό ποσοστό.
Αυτό σημαίνει δυστυχώς πως σε πολλές περιπτώσεις (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) πας στα τυφλά, γιατί ΔΕΝ υπάρχει dna test να σου δείξει αν ένας σκύλος είναι φορέας ή όχι. Κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι κουβαλάει ένας σκύλος.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που υπάρχει dna test, είναι καθαρά στο χέρι σου ΠΡΙΝ αποφασίσεις να πάρεις σκύλο από τον χ-ψ εκτροφέα, να τσεκάρεις να δεις αν έχει κάνει dna test στους γεννήτορες ώστε όντως να έχει κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τα like για το black mirror,

Και για όσους το βλέπουν/είδαν, να θυμήσω τα σκυλιά ρομπότ. Αυτά να δεις τι πεντιγκρί είχαν!!!
Ιδανικά για φύλαξη, δεν χέζουν, δεν κατουράνε, δεν πεινάνε και δεν σε ταλαιπωρούν όλη την ώρα με τα παιχνίδια τους..
 
  • Like
Reactions: Eroe




p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Μπορεί να μου διευκρινήσει κάποιος, ποιο είναι το πλαίσιο της ηλικίας ζευγαρώματος?

Στον Εσωτερικό Κανονισμό του ΚΟΕ, Κεφάλαιο ΙΙ "Κανονισμός Εγγραφής Σκύλων", Άρθρο 9 "Ηλικία Ζευγαρώματος" γράφει:
"Καµία γέννα προερχόµενη από θηλυκό σκύλο ηλικίας κάτω των δεκαοκτώ (18) µηνών ή άνω των δέκα (10) ετών κατά τη στιγµή της Επίβασης ή από επιβήτορα κάτω των δεκαέξι (16) µηνών ή άνω των δώδεκα (12) ετών κατά τη στιγµή της . επίβασης, θα γίνει δεκτή από τον Κ.Ο.Ε."

Αντίθετα, τόσο στο έντυπο της δήλωσης γέννας, όσο και στο ξεχωριστό link "Κανονισμοί Εγγραφής Σκύλων", στο Άρθρο 9 "Ηλικία Ζευγαρώματος", γράφει:
"Ο Κ.Ο.Ε. δεν θα εγγράφει γέννα προερχόμενη από θηλυκό σκύλο ηλικίας κάτω των δώδεκα (12) μηνών ή άνω των εννέα (9) ετών κατά τη στιγμή της Επίβασης. Επίσης ο Κ.Ο.Ε. δεν θα εγγράφει γέννα θηλυκού σκύλου, από ζευγάρωμα που πραγματοποιήθηκε πριν την παρέλευση εννέα (9) ημερολογιακών μηνών από την ημερομηνία του τελευταίου τοκετού. ∆εν θα ισχύουν όρια ηλικίας ζευγαρώματος για τους αρσενικούς σκύλους."

Το δεύτερο έχει αντικαταστήσει το πρώτο?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν είχα διαβάσει το παρόν θέμα.

Η αναπαραγωγή σκύλων είναι μια πολύ επικερδής μπίζνα και συχνά πυκνά πίσω από την ταμπέλα του "εκτροφέα" υπάρχουν οι πιο στυγνοι κουταβοπαραγωγοι.
Το είπες όπως συμβαίνει σε δυο γραμμές. Προσοχή λοιπόν στο παγκάρι ποιας εκκλησίας αποθέτουμε τον οβολό μας.

@p__nat Βάλε τα στον αναδευτήρα να βγάλεις μέσο όρο :p Απ' όσο θυμάμαι το 18 βγήκε μετά και πρέπει να ισχύει, μάλλον κάποιος δεν αναμόρφωσε τα αρχεία. Όποιος κατεει πολλά από ΚΟΕ θα μας πει.
 
  • Like
Reactions: p__nat


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Πολύ φοβάμαι ότι το δεύτερο αντικατέστησε το πρώτο (το 18μηνο δηλαδή έγινε έτος για την θηλυκή και αποσύρθηκε το όριο ηλικίας για τον επιβήτορα), αλλά επειδή ρωτάω για πολύ συγκεκριμένο λόγο, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος που είναι σίγουρος, να μου το επιβεβαιώσει...

Ωστόσο η ιδέα σου, μου κάνει!!!:giggle:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν το γνωρίζω αυτό που ρωτάτε, αλλά βάλτε στο παιχνίδι και τον νόμο που συζητάγαμε στο άλλο θέμα.
Εκεί αναφέρει
"Θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής δεν γονιμοποιούνται πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο".
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Δυστυχώς, αυτό είναι λίγο "αφηρημένο". Η δική μου είχε πρώτο οίστρο 11½ μηνών. Άλλο της ίδιας φυλής, 6½ μηνών. Αν εγώ ζευγάρωνα την δική μου επάνω στο χρόνο, ποιος ξέρει αν θα ήταν ο πρώτος ή ο δεύτερος? Προκύπτει από κάπου, το βεβαιώνει κάποιος?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3