Δαγκώνει δαγκώνει.........


marines251

Member
1 Σεπτεμβρίου 2008
18
0
Καλημέρα σε όλους με λένε Αντώνη και έχω ένα λαμπραντοράκι 2,5 μηνών την Λίζα. Είναι ένα πάρα πολύ ήσυχο κουτάβι το οποίο μέχρι στιγμής δεν μας έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα, έμαθε αρκετά εύκολα το crate της καθώς επίσης και που θα πρέπει να λερώνει. φυσικά τον τελευταίο καιρό εχει ξεκινήσει να δαγκώνει τα πάντα και όταν λέμε τα πάντα εννοώ και εμάς, φυσικά πάνω στο παιγνίδι, τι οχι τι μη να της λέω, τι μπαλάκια και κόκαλα να της δίνω αυτή εκεί τον χαβά της. Έχει κανείς να προτείνει κάτι? Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και συγνώμη αν σας κούρασα!!!!!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Προσωπικά έλυσα το πρόβλημα δια παντός με τον εξής τρόπο: Όταν παίζαμε και άρχιζε το δάγκωμα σταματούσα να δίνω σημασία, έμενα εντελώς ακίνητη. Όταν καθόταν ήσυχος συνέχιζα το παιχνίδι. Επίσης, όταν μου έπιανε το χέρι με τασαγόνια του έκλεινα την παλάμη γύρω και τον άφηνα να τραβάει (αν το βάλεις το χέρι στο σωστό σημείο δεν πονάει). 'Ετσι δυσανασχετούσε το κουτάβι και μάθαινε ότι το δάγκωμα των ανθρώπων δεν είναι τελικά και τόσο διασκεδαστικό.
Φυσικά εγώ δεν ήξερα την τύφλα μου από εκπαίδευση, θα σου πουν περισσότερα οι εκπαιδευτές του forum. Νομίζω υπάρχουν και καλύτερες μέθοδοι, πάντως με τον δικό μου σκύλο και τη δική μου επιμονή να κάνω το ίδιο κάθε φορά μέσα σε λίγες μέρες είχε τελειώσει το θέμα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γεια σου Αντώνη!
Μην ανησυχείς, όλα τα κουτάβια δαγκώνουν μέχρι να αλλάξουν δόντια ! ;)

Ρίξε μια ματιά εδώ: ΔΑΓΚΩΜΑ και εδώ: Akita Inu

:)
 
Last edited: