Δεν ακούει στο μη


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
Παιδια δωστε μου μια βοηθεια...γιατι θα γινω κακός και δεν θελω.... Τι να κανω που δεν μπορω να σταματήσω οταν κάνει κάτι μη επιτρεπτό? το Μη δεν πιανει με τπτ.....ουτε αμα την αγνοήσω......
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Εξαρτάται πολύ από το πώς του το λες. Με το ΜΗ υπάρχει η τάση να γινόμαστε των 2 άκρων. Η το λέμε υπερβολικά "γλυκά" για να το καταλάβει (όπως είναι λογικό να σου βγει βλέποντας ένα μωρό να κάνει χαζομάρες), ή υπερβολικά απότομα & δυνατά όταν πλέον μας έχει φτάσει στα όριά μας. Και ακόμα χειρότερα, πότε έτσι πότε αλλιώς.

Εχω προσέξει ότι για εμένα προσωπικά αλλά και πολλούς δουλεύει καλύτερα κάποιος σύντομος ήχος και όχι λέξη. Κάτι απλό και σύντομο που δεν μπορεί εύκολα να μεταβληθεί με την διάθεσή μας. Θα βρεις τι σε βολεύει. Για άλλους είναι α-α, επ, α, ιιιι, σσςς, δύσκολο να στα εξηγήσω γραπτώς αλλά ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ... :rolleyes:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κώστα σύνελθε! Είναι ΜΩΡΟ ακόμα! Θα μάθει. Πόσο την έχεις μια βδομάδα?
Πρέπει να της το λες κοφτά και αποφασιστικά! Ελπίζω να απευθυνθείς σε εκπαιδευτή! :D
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αν την εχεις μια βδομαδα ειναι λογικο να μην το ποιανει! γενικα πρεπει να αποφασισεις ποιες λεξεις θα χρησιμοπειοις σε συγκεκριμενες καταστασεις! και δεν θα ανοιγεις συζητηση. ενα μη-οχι οτι θες κοφτο.

και μην ξεχνας οτι ειναι σκυλι
 






dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Καλά τέλειο αυτό με το νεροπίστολο :eek:
Γιατί να μην είχα διαβάσει αυτό το post 8 μήνες πριν :D ?
Δεν υπάρχει όμως το ενδεχόμενο ύστερα να φοβάται το νερό?

Εμένα πάντως αυτό που ακούει πολύ είναι το ρούφηγμα με τα δόντια κλειστά (δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε :)) που κάνουμε όταν νευριάζουμε ή όταν πονάμε απότομα.
Επίσης ακούει και το ηηηηηηηηηηηη όπως όταν βλέπουμε κάτι τρομερό (ελπίζω πάλι να με καταλαβαίνετε):D
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ναι κατι σαν τη ζουμπουλια ενα πραμα! Μην αγχωνεσαι παντως. Ειναι μικρο και αβγαλτο. Μην το κανεις νευρικο το σκυλι απο την προσπαθεια σου να γινει υπακουο. Βεβαι παντα υπαρχει και η εναλλακτικη. Αστον να κανει αυτο που θελει:D. Πλακιτσα. Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το πιο ιδανικο ειναι να καταλαβει οτι δε δεχεσαι να το συζητησεις. Το μη ειναι μη. αλλα ειναι μωρο με ηρεμια ε?:D
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Μήπως να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες για το σκυλάκι σου... Ηλικία, ράτσα, φύλλο, πότε δεν ακούει, τι δεν ακούει κτλ.? :)
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
husky.Ε βασικα δεν εκανε κατι μεγαλο.....απλα αρπαζει ρουχα και τα τραβαει.....μπουγαδα π.χ..... συμβουλευτηκα και τον εκτροφεα κ μου ειπε πως θελει υπομονη αλλα αμα τραβαει πολλυ το σκοινι μπορω να την στελνω για time out
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
αχ!υπομονή....μου τα θυμίζεις τώρα της δικιάς μας και μου ανεβαίνει η πίεση.Πιστεύω πως πρέπει να εμπιστεύεσαι και να ρωτάς συχνά τον εκτροφέα του και σε θέματα εκπαίδευσης,εξάλλου είναι γνώστης της φυλής και οι συμβουλές του είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμες;).

Αυτό με το πιτσίλισμα με το νερό είναι σωτήριο!Δεν ξερώ γιατί φοβούνται το πιτσίλισμα ακόμα και σκυλιά που τους αρέσει πολύ το νερό:rolleyes:....Μάλλον είναι ο αιφνιδιασμός.
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
Παιδια δωστε μου μια βοηθεια...γιατι θα γινω κακός και δεν θελω.... Τι να κανω που δεν μπορω να σταματήσω οταν κάνει κάτι μη επιτρεπτό? το Μη δεν πιανει με τπτ.....ουτε αμα την αγνοήσω......

εγω θα ηθελα να σταθω σε αυτο. τι εννοεις οτι θα γινεις κακος?
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Ελπίζω να μην εννοείς κακός για το σκύλο...
Συνεπής πρέπει να είσαι, αυτά που λες σε σχέση μ'αυτά που κάνεις...
Εγώ χθες του έδωσα την εντολή ΜΕΙΝΕ για λίγο στο μπαλκόνι και έκανε τον κινέζο και τον άνετο:cool: Τον βούτηξα (31 κιλά που είναι) και τον ξαναέβαλα στη θέση του...Δεν ξανακούνησε για τα επόμενα πέντε λεπτά...Κατάλαβε ότι το εννοώ το μείνε, δεν παίζουμε...
Μετά με δική μου πάλι εντολή μπήκε μέσα στο σπίτι...
Όταν του λες μη, ιιιι, αααα, όχι ή ότι άλλο(μάθε σε μια λέξη βέβαια γιατί δεν πιάνουμε και κουβεντούλα) τράφηξέ την(για να καταλάβει τι σημαίνει το μη) και στη συνέχεια δοκίμασε να της αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο, ένα κόκαλο, ένα παιχνίδι, να της δείξεις ότι ΜΟΝΟ μ' αυτά παίζουμε...Είναι λογικό το ότι δε σε ακούει, φαντάσου να λες μη σ' ένα μωρό μηνών, τι πιστεύεις ότι θα καταλάβει????
Άμα δεν μπορέις να την ελέγξεις(είσαι δηλ. απασχολημένος ή μακρυά)καλύτερα μην της δώσεις εντολή. Μόνο όταν είσαι κοντά και μπορείς να της αποτρέψεις...διότι πολύ απλά θα της δείξεις ότι υπάρχει και περιθώριο να είναι ανηπάκουη...και μετά στου κουφού την πόρτα...
Και άρχισε να σκέφτεσαι για εκπαιδευτή, για να μη γίνεις κι εσύ κακός...;)
 


liajoe

Well-Known Member
Γειά σου Κώστα,
Θα μπορούσες εκείνη τη στιγμή να αποσπάσεις την προσοχή με ήχο (όχι φωνές),
να την κατευθήνεις σε εσένα και να τις προσφέρεις κάτι θετικό (παιχνίδη, χάδι).
Μέσα από αυτο θα μπορούσε για παράδειγμα να μάθει "έλα".
Αυτές οι συμπεριφορές είναι μέσα στο πρόγραμμα σε τέτοια ηληκία, εσύ όμως μπορείς να το μετατρέψεις σε κάτι θετικό και εκπαιδευτικό.

Sorry για τα ορθογραφικά:)
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
εγω θα ηθελα να σταθω σε αυτο. τι εννοεις οτι θα γινεις κακος?

ε μωρε θα τον ξηλοκοπησω λιγο και μετα παιζει να τον κρεμασω και απο το μπαλκονι.......ΤΙ ΕΝΟΟ ΚΑΚΟΣ!!!!???????? Να αρχιζω να φωναζω....να ανεβασω τα DBs. Γενικα να την τρομαζω με την φωνη μου.....πραγμα π δεν θελω.....προς στιγμη το ΜΗ ειναι κοφτο και οχι τοσο δυνατο.....
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
Ελπίζω να μην εννοείς κακός για το σκύλο...
Συνεπής πρέπει να είσαι, αυτά που λες σε σχέση μ'αυτά που κάνεις...
Εγώ χθες του έδωσα την εντολή ΜΕΙΝΕ για λίγο στο μπαλκόνι και έκανε τον κινέζο και τον άνετο:cool: Τον βούτηξα (31 κιλά που είναι) και τον ξαναέβαλα στη θέση του...Δεν ξανακούνησε για τα επόμενα πέντε λεπτά...Κατάλαβε ότι το εννοώ το μείνε, δεν παίζουμε...
Μετά με δική μου πάλι εντολή μπήκε μέσα στο σπίτι...
Όταν του λες μη, ιιιι, αααα, όχι ή ότι άλλο(μάθε σε μια λέξη βέβαια γιατί δεν πιάνουμε και κουβεντούλα) τράφηξέ την(για να καταλάβει τι σημαίνει το μη) και στη συνέχεια δοκίμασε να της αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο, ένα κόκαλο, ένα παιχνίδι, να της δείξεις ότι ΜΟΝΟ μ' αυτά παίζουμε...Είναι λογικό το ότι δε σε ακούει, φαντάσου να λες μη σ' ένα μωρό μηνών, τι πιστεύεις ότι θα καταλάβει????
Άμα δεν μπορέις να την ελέγξεις(είσαι δηλ. απασχολημένος ή μακρυά)καλύτερα μην της δώσεις εντολή. Μόνο όταν είσαι κοντά και μπορείς να της αποτρέψεις...διότι πολύ απλά θα της δείξεις ότι υπάρχει και περιθώριο να είναι ανηπάκουη...και μετά στου κουφού την πόρτα...
Και άρχισε να σκέφτεσαι για εκπαιδευτή, για να μη γίνεις κι εσύ κακός...;)
ναι κατι παρομοιο μου ειπε και ο εκτροφεας.....να την αποσπαω...ολα μια ιδεα ειναι στην τελικη....θα μαθει.....

(καναμε εγκαινια στη ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ....../clap /clap)