Δεν αντέχω άλλο σκούπισμα! :) Σκούπα Ρομπότ


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Καλησπέρα σε όλους!!

Ο μικρός μαδάει ασταμάτητα και παντού στο σπίτι αφήνει διάφορες τούφες.

Πλέον αναγκαζόμαστε να βάζουμε ηλεκτρική σκούπα κάθε μέρα και να πω την αλήθεια με έχει πιάσει η μέση μου!!

Είδα στο internet λοιπόν μια σκούπα robot που σκουπίζει μόνη της και μπορείς να την προγραμματίσεις να σκουπίζει κάθε μέρα μια συγκεκριμένη ώρα.

ήθελα να ρωτήσω εάν έχεις κανείς τέτοια σκούπα και να μου πει τις εμπειρίες του.
Θυμάμαι κάποια στιγμή να αναφέρει η Sara ότι χρησιμοποιεί αλλά θέλω λίγο παραπάνω λεπτομέρειες (μάρκα μοντέλο) και αποτελέσματα

ευχαριστώ
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Ειχα δει στην τηλεοραση που διαφημιζαν μια και θυμαμαι πως ηταν οικονομικη!!στο τελεμαρκετινκ νομιζψ!!!
Και εμενα το τελευταιο διαστημα μαδαει παρα πολυ και δεν ξερω τι να κανω! Ολα μου τα ρουχα απο μπλουζες μεχρι καλτσες ειναι γεματες τζακοτριχα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Πλέον αναγκαζόμαστε να βάζουμε ηλεκτρική σκούπα κάθε μέρα και να πω την αλήθεια με έχει πιάσει η μέση μου!!
Εγώ ηλεκτρική δεν βάζω κάθε μέρα.
Εχω βρει όμως την γιατρειά μου, με swiffer και τον τελευταίο καιρό [μην γελάσεις] με μια απλή σκούπα χειρός. Ω ναι! Επειδή και τα δικά μου παράγουν τσουλούφια και όχι σκόρπιες τρίχες, μ'ένα γρήγορο πέρασμα με την απλή και ταπεινή σκουπίτσα ή το swiffer, έχουν μαζευτεί όλα σε μια μεγάλη γούνινη μπάλλα. Και μια φορά την εβδομάδα, βάζω και ηλεκτρική και είμαστε τζάμι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Swiffer FTW!!!
Απίστευτο εργαλείο, με έχει σώσει από την ηλεκτρική κάθε μέρα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Eιμαστε και 'μεις στην ιδια κατασταση αυτο τον καιρο(λες και τον υπολοιπο δεν ειμαστε:mrgreen:),αλλα εριξα μια ματια σ'αυτες τις σκουπες ρομποτ και ζαλιστηκα..ειναι πανακριβες.Χωρια που δεν ξερω τι θα γινει αν αρχισει ξαφνικα ενα αντικειμενο να περπαταει μονο του σε ολο το σπιτι...η μαλλον ξερω...:rolleyes:
Να πω την αληθεια,δεν βρισκω διαφορα στον κοπο ηλεκτρικης-swiffer,τουλαχιστον με την ηλεκτρικη μαζευονται ολες(για λιγη ωρα).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Εχεις δοκιμάσει swiffer;
Δεν είναι συγκρίσιμα τα "μεγέθη".
Πολύ πιο ελαφριά [πούπουλο για την ακρίβεια], χωρίς να σέρνεις μαζί καλώδια και σωλήνες και χώνεται παντού. Για όλη την ώρα, είναι πάρα πολύ πρακτική.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Nαι βεβαια(αλοιμονο δηλαδη..).Ειχα στη Θεσσαλονικη,αλλα μετα απο λιγο καιρο το παρατησα σε μια γωνια.
Τωρα αρχισαμε να ανεβαινουμε επιπεδο,με ενα απο τα ανταλλακτικα που εχει η σκουπα,καθεται ο αλλος και τον σκουπιζω που και που..επειδη εχει βουρτσακι νομιζει οτι τον χτενιζω,το ψωνιο.Η δουλεια γινεται παντως!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Swiffer και παλι Swiffer. Αν και η δικια μου εδω κι ενα μηνα περιπου δεν μαδαει σχεδον καθολου. :)

Για μενα χρειαζεται ενας συνδυασμος πραγματων για να μη μαδαει το σκυλι.
- Δινε της μουρουνόλαδο. βοηθαει πολυ το τριχωμα.
- Ασε τα παραθυρα ανοικτα το χειμωνα. Το κρυο του φυσικου περιβαλλοντος σταματαει την τριχοπέφτωση. Βεβαια υστερα δεν θα μαζευεις τριχες αλλα μπορει να πλευριτωθεις.
- Ποιοτικη διατροφη.
- Το κυριοτερο: Στη βολτα χτενισμα σχεδον καθημερινο.

Αφηνω στην ακρη στρες και ψυχολογικους παραγοντες που επισης μπορουν να επηρρεάσουν τη γουνα.

Φυσικά τιποτα απο τα παραπάνω (εκτος του χτενισματος) δεν ισχυει αν ειναι η εποχη της να το αλλαξει.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια για το Swiffer μιας που δουλεύω στην εταιρία που το πουλάει :)

Το πρόβλημα είναι ότι το swiffer δεν καθαρίζει χαλιά και εγώ έχω στρώσει παντού χαλιά για να μην γλιστράει.

Το οτί θα γυρνέι μια σκούπα μόνη της δεν με ενοχλεί γιατί θα την βάζω την ώρα της βόλτας.

Όσον αφορά τις τιμές θα την πάρω από Αμερική μέσω ενός φίλου οπότε θα είναι πολύ πιο φθηνή από τα 500€ που είδα να πωλείτε εδώ.

Το πρόβλημα μου είναι εάν όντως κάνει δουλειά ή θα γεμίζει από την τρίχα αμέσως και δεν θα καθαρίζει. Το θέμα της Sara το έχω δει και από εκεί μου μπήκε η ιδέα αλλά δεν κατάλαβα εάν ήταν όντως καλή και αξίζει τα λεφτά της.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Χαλιά ε;
Δέκα χρόνια έχω να τα βάλω στο σπίτι και έχω βρει την ησυχία μου.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Με τα χαλιά είναι όντως πακέτο...και το ρομποτ μπορεί να σκαλώνει στο χαλί και να μην προχωράει...!
Εμένα με πιάνει ο ώμος μου κάθε μέρα που σκουπίζω το χαλί μέχρι να καθαριστεί εντελώς και να ξεκολλήσουν οι τρίχες..Αλλά τι να κάνουμε χωρίς χαλιά χειμωνιάτικο στο πλακάκι δεν γίνεται..
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Γιατί να γλιστράνε;
Περπατάνε και ξαπλώνουν. Δεν κυνηγιούνται μέσα στο σπίτι :)
Οσο έχω σκυλιά, δεν πρόκειται ποτέ να βάλω ούτε το ελάχιστο πατάκι, στους χώρου που κινούνται. Τα δυό πρώτα μας χρόνια, έχανα όλο τον χρόνο μου, να καθαρίζω τα βρωμοχαλιά από τις τρίχες, που δεν έβγαιναν με τίποτα. Ωρες ατελείωτες. Αμαρτία δεν είναι; Οπότε...ποτέ ξανά :)
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Τον περασμενο χειμωνα ειχα βρει την υγεια μου.Πηρα ενα χαλι λεπτο σαν μοκετα απ'το Leroy,αυτο που ειναι σαν ''μπουκλιτσα'' (δεν ξερω πως να το περιγραψω ακριβως..).Το σκουπιζα σχεδον με την ιδια ευκολια που σκουπιζα το πλακακι.Με το μαλλινο μου ειχε φυγει η μεση και οντως ειναι δυσκολο να βγαλεις χειμωνα με γυμνο πλακακι και λιγοστο πετρελαιο..
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Να επενδύσεις σε μια δυνατή σκούπα που όχι μόνο θα καθαρίζει σε βάθος τα χαλιά, αλλά θα ρουφάει τόσο καλά που θα τελειώνεις και πιο γρήγορα. Αν πλένει κιόλας, θα είσαι ξέγνοιαστος. Πας σε ημι-επαγγελματικές μάρκες με αντίστοιχη αξία, αλλά θα είσαι ξεκούραστος. Ζήτα να σου κάνουν επίδειξη πρώτα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Eμεις πηραμε μπεζ φλοκάτες για ολο το σπιτι, ακριβως γι' αυτο το λογο εξ' αρχης. Οση τριχα και να πεσει δε φαινεται με τιποτα. Μα με τιποτα!

Eιναι και cosy. :p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μια ακόμα λύση είναι η σκούπα κομμωτηρίου:




Και βρήκα την υγεία μου!Σκούπα κάθε μέρα στα σημεία που είναι και κάθε 3 μέρες ηλεκτρική!
Η σκούπα αυτή είναι από καοτσουκ, ακόμα και οι τρίχες είναι από καοτσουκ με αποτέλεσμα να σκουπίζει καλά και σε χαλιά!
Με αυτήν την σκούπα που σκουπίζω την μαξιλάρα του μικρού τις παίρνει όλες τις τρίχες!Κάνω πιο γρήγορα από ότι με την ηλεκτρική που θέλει σημειακά να περνάω να τις παίρνει...
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Και την ζητας ως σκουπα κομμωτηριου Στελιο?

Σε ειδικα μαγαζια ή σε ολα τα χρωματοπωλεια - σκουπαδικα την βρισκουμε?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Χαλιά ε;
Δέκα χρόνια έχω να τα βάλω στο σπίτι και έχω βρει την ησυχία μου.
Εμεις λιγοτερα, αλλά κι εμεις ησυχασαμε απο τα παλιοχαλιά πανω/κατω στο παταρι. Να ναι καλα τα σκυλια.

Μια ακόμα λύση είναι η σκούπα κομμωτηρίου:




Και βρήκα την υγεία μου!Σκούπα κάθε μέρα στα σημεία που είναι και κάθε 3 μέρες ηλεκτρική!
Η σκούπα αυτή είναι από καοτσουκ, ακόμα και οι τρίχες είναι από καοτσουκ με αποτέλεσμα να σκουπίζει καλά και σε χαλιά!
Με αυτήν την σκούπα που σκουπίζω την μαξιλάρα του μικρού τις παίρνει όλες τις τρίχες!Κάνω πιο γρήγορα από ότι με την ηλεκτρική που θέλει σημειακά να περνάω να τις παίρνει...
Ευχαριστω Στελιο!! θα το ψαξω σιγουρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU