Δεν βάζει βάρος..


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν η μικρή από το Πάσχα τρώει barf. Όσο έτρωγε ξηρά ήταν γύρω στα 11 κιλά. Όταν τη ζύγισα μετά από κανένα δίμηνο barf ήτανε 8(πέρασε και μια γαστρεντερίτιδα)! Έτρωγε για σκυλί 11 κιλών, το 2%.

Μετά από συμβουλές του εκτροφέα αυξησα την τροφή για σκυλί 13 κιλών σε ανάπτυξη (3 %) για να βάλει βάρος. Ενδιάμεσα τσιμπολογάει αρκετά πράγματα στο παιχνίδι και γενικά..

Το βράδυ είχαμε εμετούς (μέχρι το πρωί) και ήταν κακόκεφη και ζαλισμένη(τα έκανε όλα μέσα). Πήγαμε στον κτηνίατρο καναμε γενική αίματος και δυστυχώς snap τεστ για λεισμανίωση,ερλιχίωση,διροφιλαρ. και βγήκαν αρνητικά (δεν ξέρω πόσο να βασιστώ σε αυτά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...αααα και 90 ευρώ..).

Την ζύγισα και ενώ πίστευα ότι είχε παχύνει ήταν 8 κιλά!!!..Ουφ θα σκάσω δεν ξέρω τί φταίει..Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια ασθένεια και να μην παχαίνει??..Να της δίνω και ξηρά??
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν δεν εχεις πρόβλημα με την barf απλά συνέχισε και δώσε παραπάνω για αρχή

πηγαινε στο 4%

μπορεί το σκυλί να κάνει περισσότερες καύσεις από τον μέσο όρο

και αυτό ακριβώς χρησιμοποιοούν οι πινακες υπολογισμού διατροφής

τον μέσο όρο
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
α) δεν της ταιριαζει η barf (δεν ειναι πανακεια για ολα τα σκυλια...)
β) δεν ταιζεις σωστα την barf
γ) σκουληκια?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
@ΜΑΚΗΣ: Θα την αυξήσω και άλλο. Απλά μου κάνει εντύπωση..Με την ξηρά ήταν αρκετά χοντρούλα για την ηλικία της και έτρωγε αρκετά λιγότερο από αυτό που θα έπρπεπε σύμφωνα με τους πίνακες..

@FAINOMENON: Με τη barf λύθηκαν πολλά προβλήματα που είχε μέχρι τότε και κυρίως πέρασαν οι αλλεργίες και σταμάτησαν οι εμετοί.

Τί λάθος να κάνω??Τα υπολογίσω όλα στο γραμμάριο.Της δίνω από όλα και δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα.

Της δίνω interceptor κάθε μήνα και milbemax κάθε τρίμηνο. Δεν έιδα ΠΟΤΕ σκουλήκια στα κακά της..

Σας ευχαριστώ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Για αρχή, αύξησε την ποσότητα vaso. Ίσως η σκύλα σου να έχει υψηλότερο μεταβολισμό και να χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα από το 3% του σωματικού της βάρους. Τα 8 κιλά που ζυγίζει είναι λίγα.
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Να της δίνω το 4% για 13 κιλά (520γραμμάρια σύνολο έτσι?) ή να αυξήσω και τα κιλά?
Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου...
Ξεκίνα με 4% για ένα διάστημα και βλέπεις πως θα συνεχίσεις ανάλογα με την αύξηση του βάρους της.
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Οι εμετοί σταμάτησαν; Τι τους προκαλούσε;
Εκτός απο εμετούς είχε τίποτ'άλλο;

Μήπως την αύξηση του ποσοστού (3-4%) πρέπει να το κάνεις ομαλά;
Στην αρχή ο δικός μου δεν το έτρωγε όλο. Τώρα το πιάτο γυαλίζει μέσα σε 5 λεπτά :D
Η αύξηση έγινε όμως σιγά σιγά.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Κατερίνα εννοώ ότι υπολογίζω την τροφή για να είναι 13 κιλά το σκυλί. Να μην το αλλάζω πχ σε 14 κιλά..Καλύτερα να το κάνω 4% αλλά για 13?

Milou εσύ υπολογίζεις την τροφή που δίνεις για 8 κιλά?Δεν ξέρω αν σας μπερδεύω..:confused: Και αν ναι η δικιά μου να έχει τόση μεγάλη διαφορά?Να τρώει για 13 και να είναι 8??:(:confused:

Λίζα από κακά κάνει πολύ λιγότερα από εκείνα τα τέρατα που έκανε με την ξηρά και 1 ή πιο σπάνια 2 φορές τη μέρα.Α και ούτε πέτρες ούτε μαλακά..νορμάλ.
Παλιά έκανε εμετό όλη την τροφή (βέβαια την έτρωγε και αμάσητη) και αρκετά συχνά. Δε σημαίνει ότι με τη barf δεν ξαναέκανε ποτε εμετό. Τρώει και διαφορες χαζομάρες από κάτω όταν δεν την προλαβαίνω και την πειράζουν. Απλά είχε πολύ καιρό να κάνει και χθες έβγαζε μόνο γαστρικά υγρά πολύ λίγα αλλά έκανε πολύ θορυβο!!!Περίμενα πχ ότι θα έβγαζε μεγάλη ποσοτητα έτσι όπως έκανε αλλά καμία σχέση..

Συγνώμη για την περιγραφή...

edit: δεν ξαναέκανε εμετό από το πρωί. Δεν ξέρω τί εφταιγε. Ο κτηνίατρος είπε ότι κάτι θα την πείραξε από αυτά που έφαγε. Ψηλάφισε και την κοιλιά και είπε ότι πρέπει να έχει λίγα κοκαλάκια από το φαγητό..
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι 4% στα 13 υπολόγισε

μπας και υπάρχει αλλο πρόβλημα που κάνει εμετούς???

καμιά ακτινογραφία εχεις κάνει για να βρεις κάποια τυχόν ανωμαλία???
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω τί να πώ..?Δεν κάνει συχνά εμετούς. Δεν θυμάμαι τελευταία φορά πότε έκανε..
Να κάνει ακτινογραφία ούτως ή άλλως ή να περιμένω να δώ πως θα πάει?

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Βάσω πρέπει να υπολογίζεις το βάρος του σκυλιού σου με το ποσοστό.
Εγώ στα 8 κιλά έδινα 250 γρ, και το πήγα στα 300γρ και πήρε 1 κιλό. Εσύ όμως θέλεις να πάρει τουλάχιστον 2 κιλά οπότε δεν ξέρω πόσο χρόνο μπορεί να πάρει.

Πάντως πιστεύω οτι πρέπει να γίνεται σταδιακά και όχι απο την μια μέρα στην άλλη να της δόσεις 4%. Για τους εμετούς δεν μπορώ να καταλάβω....
Μου κάνει και εμένα αλλά συνήθως 10 λεπτά αφού φάει και μόνο με κομένα κομάτια κρέατος.
Μετά απο λίγο πάει και τα ξανατρώει οπότε δεν μένει ποτέ νυστηκός :D

Έχεις προσέξει εάν μόνο με 1 είδους φαγητό σου κάνει εμετό η με όλα;
Να πλένεις πολύ καλά τα λαχανικά και τα φρούτα καθώς τα ζιζανιοκτόνα είναι δηλητήριο για τα σκυλιά.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
τι να περιμένεις ??????? :confused::confused:

αφού λες οτι δεν εχει σταματήσει να κάνει εμετούς

απλά δεν του κάνει με την ιδια συχνότητα

κάνε τι εχεις να χάσεις??????

(30 ευρώ)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Οκ απλά θεωρούσα ότι όλα τα σκυλιά που και πού κάνουν κανένα εμετό, πόσο μάλλον η δικιά μου που καταπίνει τα πάντα αμάσητα (εκτός από τα κόκαλα). Θα της κάνω.
Μια απλή ακτινογραφία είναι? Σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του σώματος?Τί να πώ?Θα καταλάβει πιστεύω ο γιατρός..

Τώρα που το λές Milou εχω την εντύπωση ότι κάνει όταν φάει κάτι με κόκαλο(όχι πάντα φυσικά).Θα το προσέξω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τώρα να ρωτήσω και εγώ κάτι..
Στον εμετό ήταν γαστρικά υγρά μονο η έβγαλε και το φαγητό μαζί..?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
sorry δεν το ειχα δει..

Τοτε μπορει να εφαγε κατι απο κατω..,
Ειπες οτι εκανε και θορυβο?
μηπως εχετε καμια φλοκατη?και εφαγε κανενα χνουδι..
η κανενα παιχνιδι του,και του κολησε στο λαιμο..??

Το να κανει εναν εμετο δεν νομιζω οτι ειναι κατι..,πολυ πιθανον να τον πειραξε κατι..,να εφαγε κατι..κλπ..
οι πολλοι εμετοι κατ εξακολουθηση ειναι το προβλημα..
ή οταν εχουν μεσα αιμα..κλπ..

Μια ενδειξη επισης οτι τον πειραξε το φαγητο θα ηταν να βγαλει και το ιδιο το φαγητο..

Μια ερωτηση στον doct δεν θα ηταν κακο παντως..;):)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Όχι δεν έκανε θόρυβο σα να είχε μπλεχτεί κάτι στο λαιμό της. Είχε έντονη στομαχική ενόχληση. Έκανε 3 φορές εμετό αλλά το βράδυ το πέρασε καθισμένη στο κρεβατάκι της, δεν κοιμήθηκε πολύ..

Όταν γυρίσαμε από το γιατρό ρώτησα και εδώ, οπότε εννοείται ότι ρώτησα και το γιατρό ;)

Τέλοσπάντων κατά βάση με απασχολεί το θέμα του βάρους. Θα αυξήσω το ποσοστό και βλέπουμε!
Ευχαριστώ!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU