Δεν θέλει να βγει βολτα


Eva&Lyda

Member
15 Ιουνίου 2017
7
1
Ιωαννινα
Γεια σας,
αντιμετώπιζω ενα πρόβλημα με το σκυλάκι μου.Την Λήδα.
Είναι 18 μηνών κ έχει πρόβλημα στην βόλτα.
Όταν την βρήκα ηταν κοντά ενος μηνός ( την είχαν πετάξει στα σκουπίδια).
Τραβηξα πολλά για να την σώσω απο διάφορες καταστάσεις ,αλλά τα καταφέραμε κ τώρα η Λήδα χαίρει άκρας υγείας!
Μετακομισαμε απο Γιάννενα για Θεσσαλονίκη εδώ κ 8 μηνες περιπου.
Η Λήδα όσο ηταν κουτάβι ηταν φιλικό προς ολους ,κ ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο κουταβι.
Απο τοτε που μετακομισαμε δεν θέλει να βγαίνει βόλτα.
Φοβάται...τα παντα!
Πριν ξεκινήσουμε όμως κ όταν την ενημερωσω οτι θα πάμε βόλτα κανει σαν τρελή. Πηδάει,χαίρεται,γαυγιζει κ με γλύφει σαν να μην υπάρχει αύριο!
Βάζουμε το λουρί,κατεβαινουμε κάτω..Κ μόλις πατήσει το ποδι της στον δρόμο αρχίζει κ τραβάει προς τα πίσω.
Κ παγώνει ,με αποτέλεσμα να μοιάζει οτι την σερνω.
Αρχικά νόμιζα οτι ηταν λογικό.
Μεγάλη πόλη,πολυς θόρυβος κτλ.
Θα συνηθίσει έλεγα κ δεν επέμενα.
Την εκανα μια βόλτα μικρή στο τετράγωνο κ γυρνούσαμε σπίτι.
Μετα όμως δεν έβλεπα βελτίωση.
Το ίδιο κάθε φορά.
Ο εκπαιδευτής που είχα στα Γιάννενα μου είπε οτι θα ηρεμήσει κ να μην επιμενω πολύ.
Σιγά σιγά άρχισα να αλλαζω προορισμούς στην βόλτα.
Αντί να την πηγαίνω εκεί που πήγαινα ,φρόντιζα να την πάω απο αλλη μεριά μια βόλτα.
Την πρωτη φορά ηταν ήρεμη,με μισοκατεβασμενη ουρά,δεν μυρίζει τίποτα γύρω της, γυρνάει κ με κοιτάει συνέχεια κ όταν καταλαβαίνει οτι γυρναμε σπίτι η χαρά δεν περιγράφεται!
Αν την πάω κ την αλλη μέρα απο την πλευρα που πήγαμε την προηγούμενη , θα αρχίσει παλι να τραβάει.
Έχω απελπιστει
Κ οχι μονο γιατί δεν θέλει να παει την βόλτα,αλλά γιατί πλεον αρχίζει να βάζει βάρος.
Της λείπει η άσκηση κ οσες προσπαθειες να κάνω σε εξωτερικούς χώρους πάνε στραφη.
Ας πούμε οτι πάμε σε ενα κλειστό παρκο.Είμαστε μονές μας, ουτε σκύλος ουτε άνθρωπος.Παίρνω το παιχνιδακι της μαζί κ της το πετάω να τρέξει να το πάρει. Τίποτα. Το κοιτάει κ μετα κοιτάει εμένα σαν να μου λέει: "είσαι ηλίθια,έτσι?"..
Δεν θέλω να τις δίνω λιχουδιές κτλ γιατί το βαρος της πρεπει να ελέγχεται κ δεν θέλω να πρέπει μετα να χρειάζεται κ δίαιτα.
Ο εκπαιδευτής που γνωρίζαμε εδώ μου είπε οτι:" απλα είναι φοβικο , αλλά πρεπει να την βγαζεις έστω με το ζόρι! "
Τι στο @@@λο να κάνω? Να το σερνω με το λουρί?

Στο σπίτι,παιζει,τρέχει, χαίρεται κ μοιάζει ευτυχισμένο.
Φοβάται τους ξένους ,κ γαυγιζει απειλητικά στο μπαλκόνι όταν δει γάτα,σκύλο,η μηχανή.
Όταν είναι κάτω όμως τρέμει κ την σακούλα που θα σηκωθεί απο τον αέρα

Υπάρχει λύση?:coffee::notworthy::(
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Υπάρχει λύση με γαιδουρινή υπομονή. Κάπως έτσι ήταν και η Κάρλα 8μηνών όταν την πήρα.
Καταρχήν έβαζα στόχους: Κάθε μέρα έστω και ένα μέτρο παραπάνω.

Μερικά κόλπα που έκανα:
  • Ενθουσιάζεσαι και εσύ (αυθυποβάλεσσαι - μη γελάτε) μόλις βγείτε. Να καταλαβαίνει ότι κάνετε κάτι πολύ μαμάτο.
  • Κίνητρο: Εγώ είχα ένα παιχνίδι που έκανε μπίου-μπίου και τρελαινόταν. Επίσης κουκουνάρια. Είχα κουκουνάρι στην τσέπη, το πετούσα ένα μέτρο μπροστά, το έπιανε, το ξαναπετούσα, ξανά ένα μέτρο μπροστά κλπ.
  • Αυτό που δούλεψε καλά ήταν να βάλω μια φίλη-γειτόνισσα (που η Κάρλα λάτρευε) να περιμένει κάτω και παίξαμε το σενάριο "Ωωωω τι μαμάτο που βρήκαμε φίλο μας λίγο πιο πέρα από την πόρτα). Ξανα-ενθουσιάζεσαι και εσύ εννοείται.
  • Τέλος, επειδή κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήθελε να χάσει το σπίτι από το οπτικό πεδίο, την έπαιρνα αγκαλιά μέχρι που στρίβαμε τη γωνία και μετά το έπαιρνε απόφαση ότι το σπίτι δεν φαίνεται πια και άρα πρέπει να περπατήσει για να ξαναφτάσουμε στο σπίτι.
  • Mια φορά εκεί που μουλάρωσε, την έδεσα σε μια κολόνα και "εξαφανίστηκα" (έκανα ότι φεύγω και κρύφτηκα πίσω από έναν τοίχο). Περίμενα εκεί γύρω στο δεκάλεπτο. Οταν ξαναπήγα αποφάσισε να περπατήσει μαζί μου μετά, μάλλον "για να μην ξαναφύγω".
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν πιο πάνω. Επίσης, αν μπορείς να ψήσεις φίλο ή γνωστό που έχει φιλικό σκυλάκι να σας κάνει παρέα στις βόλτες σας, θα βοηθήσει κι αυτό. Αντιγράφουν τις συμπεριφορές όπως τα παιδιά, και αν δει άλλο σκυλάκι να περπατάει δίπλα της, έστω για έναν γύρο του τετραγωνου, θα χαλαρώσει λίγο.
Το βασικό είναι όμως να είναι η παρέα αυτή ευχαριστη, οπότε πρεπει να είναι σκύλος με τον οποίο σίγουρα δεν θα μαλώσει (και είναι λίγο δύσκολο να το προβλέψεις, οπότε πρώτα τα βάζουμε να γνωριστούν, να παίξουν, και μόνο μετά, αν όλα πήγαν καλά, τα βγάζουμε βόλτα μαζί). Ίσως κάποιο νεαρό παιχνδιαρικο αρσενικό με το οποίο και θα τρέξουν παρέα μετά (αν χρειάζεται να χάσει βάρος οπως λες).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν θέλω να τις δίνω λιχουδιές κτλ γιατί το βαρος της πρεπει να ελέγχεται κ δεν θέλω να πρέπει μετα να χρειάζεται κ δίαιτα.
Αν όμως, με τις λιχουδιές λειτουργεί, τότε θα πρέπει να τις χρησιμοποιείς [ιδανικά, όταν δεν θα έχει ακόμη φάει και θα πεινάει] και απλώς, να μειώνεις αντιστοίχως, την ποσότητα του φαγητού της.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Mariosgs