Δεν θελει βολτα με τιποτα


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το σκυλι που έχει κάποια φοβία θέλει αρκετό χρόνο βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση ίσως λίγο ποιο hardcore αλλά πολύ αποτελεσματικοί έχω έναν πρώην φοβικό ποιμενικό δεν έβγαινε με τίποτα τότε μίλησα με τον εκπεδευτη μου μου είπε η θα περιμένεις πολύ η θα τον σέρνεις του έβαλα κολάρο πνιχτη και απλά του έκανα μια απόσταση 500 μέτρα 3 φορές πάνω κάτω αλλα κυριολεκτικά τον έσερνα μετά από 2 μέρες έβλεπε λουρί και χοροπηδούσε να πάει βολτα από τότε δεν είχαμε ξανα θέμα ξέχασα να πω ότι πρέπει να μην το λυπάσαι απλά να καταλάβει ότι δεν έχει άλλη επιλογή..
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Συμφωνώ απόλυτα με τον @theodss1 .
Εμείς φιλοξενήσαμε έναν κούκλο από καταφύγιο για περίπου 1,5 μήνα. Στην αρχή δεν ήθελε καν να βγαίνει απ το κτίριο..ευτυχώς είχα κήπο οπότε για 2 μέρες τον έσερνα κυριολεκτικά έξω κι έκλεινα την πόρτα πίσω μου. Έκανε φοβισμένος έναν κύκλο στον κήπο, έκανε τις ανάγκες του και ξανά μέσα...την τρίτη μέρα βγήκε μόνος του στον κήπο και επί 3 εβδομάδες έτρεχε κι έκανε σαν τρελλό αλλά ούτε κουβέντα να βγεί έξω απ τον φράχτη. Κάθε προσπάθεια που έκανε να τον τραβάω ελαφρά απ το λουρι με δυνατό ενισχυτή είχαν ελάχιστα αποτελέσματα. Μέχρι που συνειδητοποίηση ότι τον έχω καλομάθει: τον έσυρα (στην ουσία τον έπιανα απ τα μπροστινά ποδαράκια και τον σηκωνα/έσπρωχνα) να προχωρήσει λίγο μέχρι να βγούμε έξω απ τον φράκτη, ταυτόχρονα με τον ενισχυτή. Με το που βγήκε έξω έκανε έστω 20 μέτρα. Τη δεύτερη μέρα πήγαμε μέχρι τη γωνία του δρόμου. Απ την τρίτη μέρα ξεκίνησε βόλτες κανονικότατα και έκανε τρελλή χαρά μόλις έβλεπε το λουρί. Οι εκπαιδευτές μου είχαν πεί ότι χρειάζεται το χρόνο του αλλά κανείς δεν μπορούσε να ξέρει πόσο θα ήταν αυτός ο χρόνος. Απλά μετά από 3 εβδομάδες που ήταν μαζί μας θεώρησα ότι μπορούσα να τον πιέσω λίγο παραπάνω, και έπιασε.
 
  • Like
Reactions: theodss1


AnastasiaFK

Member
2 Ιανουαρίου 2023
11
2
37
Το σκυλι που έχει κάποια φοβία θέλει αρκετό χρόνο βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση ίσως λίγο ποιο hardcore αλλά πολύ αποτελεσματικοί έχω έναν πρώην φοβικό ποιμενικό δεν έβγαινε με τίποτα τότε μίλησα με τον εκπεδευτη μου μου είπε η θα περιμένεις πολύ η θα τον σέρνεις του έβαλα κολάρο πνιχτη και απλά του έκανα μια απόσταση 500 μέτρα 3 φορές πάνω κάτω αλλα κυριολεκτικά τον έσερνα μετά από 2 μέρες έβλεπε λουρί και χοροπηδούσε να πάει βολτα από τότε δεν είχαμε ξανα θέμα ξέχασα να πω ότι πρέπει να μην το λυπάσαι απλά να καταλάβει ότι δεν έχει άλλη επιλογή..
αυτό κάνουμε πλέων... ένταξη τον τραβάμε αλλά έχουμε θετική πορεία πλέων παίρνει κ λιχουδιά οπότε οπότε κάνει βήμα μόνος λέμε μπράβο κ λιχουδια