Δεν καταλαβαίνω...!


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλησπέρα παιδία άνοιξα και εγώ ένα θέμα γιατί έχω απορία για κάτι....λοίπον εδώ και 4 μέρες με έχει προβληματήσει η Μοίρα με τα κακα της:p!!!Λοιπόν το πρωί είναι μια χαρα σφιχτά και σχηματισμένα....το μεσημέρι διάροια και συνήθως αν κάνει και το βράδυ πάλι σφιχτά..την επόμενη μέρα όλα μια χαρά όλες τις φορές κανονικά!!!Την 3η μέρα πάλι τα ίδια μόνο την μία φορά διάροια και μετά κανονικά!!!Σήμερα το πρωί είναι καπώς μαύρα θα έλεγα...να πω ότι μία εβδομάδα της δίνω την ξηρά τροφή της μόνο(που τρώει τόσο καιρό)που ειναι η nutram μόνο έχθες το πρωί της έδωσα κόκαλο μοσχαρίσιο!!!Μήπως με την παραπάνω εμπειρία σας μπορείτε να με βοηθήσετε...να ανησυχίσω είπα να ρωτήσω εσάς και αν είναι να πάρω την κτηνιατρό μου μετά.....:confused:
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Περίεργο!
Τρώει μόνο ξηρά τροφή;Πόσο σίγουρη είσαι;Μήπως υπάρχουν άτομα στο σπίτι που του δίνουν που και που τίποτα λιχουδιές απο αυτές που δεν επιτρέπονται για τους σκύλους :p
Διαφορετικά,θα μπορούσα να σκεφτώ οτι άλλαξες την τροφή της και είναι σε φάση που την συνηθίζει ακόμη οπότε να δικαιολογούνται τα περίεργα κακά της!
Τέλος αν δεν μπορούσα να βρω τι φταίει ναι θα πήγαινα στο κτηνίατρο!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Κοίτα στο σπίτι υπάρχουν άλλοι και στην αρχή που την βρήκαμε γινόταν αυτό.....αλλά εδώ και πολύ καιρό έχει σταματήσει και φυσικά τους ρώτησα χίλιες φορές αλλά μου είπαν ότι δε έδωσαν κάτι ούτε και στις βόλτες της έφαγε κάτι!!!Το μόνο που μου έρχετε τώρα είναι τα λούλουδια αλλά τόσο καιρό μόνο τα χαλάει και τα μυρίζει δε τα βάζει στο στώμα!!!Γενικά κάνει διάφορα αλλά δε τα καταπίνει μέχρι τώρα λες να την είδε αλλιώς???:confused::eek:Θα δω πως θα είναι αύριο και θα πάρω τηλ.μετά την κτηνίατρο!!:(:confused:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όταν τρώνε μοσχάρι τα κακά είναι πολύ σκούρα. Εμένα με προβληματίζει αυτό το μια φορά διάρροια μια καλά. Ρώτα τον κτηνίατρο.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Α...ευχαρίστω το ένα ερωτημά μου απαντήθηκε.....να πω όμως την αλήθεια και εμένα αυτό με προβληματίζει!!!!
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Κάποτε έτυχε να φιλοξενώ ένα πεκινουά ενός φίλου και μας είχε κάνει τα λουλούδια "θερινά",τις επόμενες μέρες είχε περίεργα κακά,αλλά όχι τη μια μερα κανονικά και την αλλη διάρροια,είχε μόνο διάρροιες!Πάρε ένα τηλ την γιατρό σας!Στη θέση σου εγώ θα το άφηνα μια ημέρα χωρίς φαγητό να επανέλθει το στομαχάκι της!Το κάνω συχνά στον ενήλικα σκύλο μου όταν παρατηρούμε πρόβλημα με τα κακά του!Δεν παθαίνουν τίποτα ίσα ίσα καλό θα της κάνει μία ημέρα δίαιτας!Βέβαια κατι τέτοιο να το κάνεις αν γνωρίζεις πως το σκυλι είναι υγιές!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
....Στην βόλτα ο σκύλος κάνει την ανάγκη του.
...Τρέχει,παίζει,κτλ αν ξανά κάνει την ανάγκη του είναι πολύ πιθανόν να είναι τούρτα,γιατί λόγο έντασης ενεργοποιέιτε ξανά η διαδικασία της αφόδευσης με απότέλεσμα τα περιτώματα να μην έχουν επεξεργαστει σωστά και να έχουν φτάσει στην τελική τους μορφή.
Οπότε μερικές φορές είναι λογικό να μοιάζουν με διάροια.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
....Στην βόλτα ο σκύλος κάνει την ανάγκη του.
...Τρέχει,παίζει,κτλ αν ξανά κάνει την ανάγκη του είναι πολύ πιθανόν να είναι τούρτα,γιατί λόγο έντασης ενεργοποιέιτε ξανά η διαδικασία της αφόδευσης με απότέλεσμα τα περιτώματα να μην έχουν επεξεργαστει σωστά και να έχουν φτάσει στην τελική τους μορφή.
Οπότε μερικές φορές είναι λογικό να μοιάζουν με διάροια.
Οχι τούρτα....όταν λέω διάροια-νέρο καφέ!!!!!Η Μοίρα μια χαρά έχει πολύ όρεξη,πηδάει.τρέχει,παιζει με την μπαλα της κανονικα και την ωρα που κανει διάροια αμέσως μετά τρέχει παίζει κανονικά!!!!Ναι στη βόλτα......αν και κάποιες φορές έχουμε και κανένα ατυχηματακι στο σπίτι!!!Αλλα την διάροια την έχει κάνει και της 2 φορές μεσημέρι που συνήθως δε τα κάνει το μεσημέρι!!!!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Κοίτα,αν κάνει τούρτα-διάροια χωρίς να έχει προηγηθεί έντονη σωματική δραστηριότητα τότε δεν ίσχύει αυτό που αναφέρω.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Κάποτε έτυχε να φιλοξενώ ένα πεκινουά ενός φίλου και μας είχε κάνει τα λουλούδια "θερινά",τις επόμενες μέρες είχε περίεργα κακά,αλλά όχι τη μια μερα κανονικά και την αλλη διάρροια,είχε μόνο διάρροιες!Πάρε ένα τηλ την γιατρό σας!Στη θέση σου εγώ θα το άφηνα μια ημέρα χωρίς φαγητό να επανέλθει το στομαχάκι της!Το κάνω συχνά στον ενήλικα σκύλο μου όταν παρατηρούμε πρόβλημα με τα κακά του!Δεν παθαίνουν τίποτα ίσα ίσα καλό θα της κάνει μία ημέρα δίαιτας!Βέβαια κατι τέτοιο να το κάνεις αν γνωρίζεις πως το σκυλι είναι υγιές!
Σκέφτομαι να δω και αύριο και αν κάνει κάτι θα πάρω αύριο αλλιώς σίγουρα την δευτέρα να ρωτήσω την γιατρό!!!!Γιατί σήμερα πέρα από τα πρωινά που ήταν μαύρα(από το μοσχάρι)δε έχει κάνει κάτι!!!!Κοίτα στην αρχή όταν την βρήκα μέχρι να σταθεροποιήθει έκανε και διάροιες και τούρτα και κανονικά και μαλακά.....αλλά 2 μήνες που δίνω ξηρα και καμια φορα της μαγειρευω δε τρώει κάτι άλλο....και να ξαναθυμίσω ότι έχω 1,5 εδβομάδα να της δώσω μαγειρευτό!!!!Αλλα οποτε και να της εδεινα δε εβλεπα καμία διαφορά!!!
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Πήρε όταν την βρήκα πριν περιπου 2,5 μήνες.....η γιατρος μου ειπε και της εδωσα 2 συνεχομενες μερες!!!!Ειναι να παρει παλι σε κανεμα μηνα περιπου!!!!!Λοιπον τα νεα μας...Σαβ/κυριακο ολα μια χαρα οπως παντα και σημερα το πρωι ολα μια χαρα!!!!!Τι να πω να εφαγε κανα λουλουδι και δε το πηρα χαμπαρι....γιατι ολο με αυτα ασχολειτε!!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πιστεύω πρέπει να ξαναπάρει...

3 μήνες νομίζω είναι μεγάλο διάστημα για χάπι αποπαρασίτωσης!

Η γιατρός γιατί σου είπε να της δώσεις 2 συνεχόμενες μέρες?

Συνήθως ανάλογα με τα κιλά δίνουμε μισό ή 1 ή 2 χάπια αποπαρασίτωσης!

Από ότι κόβω την δικιά σου στα κιλά πρέπει να λαμβάνει 2 χάπια αποπαρασίτωσης κάθε φορά!Τουλάχιστον η Μilbemax έτσι αναγράφει!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
3 μήνες νομίζω είναι μεγάλο διάστημα για χάπι αποπαρασίτωσης!
Για ενήλικο σκύλο δεν είναι! Ανα 2 μήνες τα κουτάβια και ανά 3 τα ενήλικα, τουλάχιστον αυτήν την πληροφορία έχω εγώ και έτσι πράττω...
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Μου ειπε 2 μερες γιατι την βρηκα στο δρομο και μου ειπε καλο ειναι να παρει 2 συνεχομενες,την 1η μερα εκανε πολυ διάροια μια φορα και ηταν μαυρο καφε και την 2η κατι σαν τουρτα!!!ναι με τα κιλα ειναι και παιρνει 2.5 χαπια την φορα!!!Ναι στο βιβλιαριο εχω ακριβως την ημερομηνια που ειναι τα της δωσω και πλησιαζει ο καιρος!!!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Iσως επειδή ήταν στο δρόμο η σκυλίτσα να χρειάζεται τώρα στην αρχη συχνότερα.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Μίλησα με την γιατρό και μου είπε οτι δε συνεχιστικε ίσως να εφαγε κατι...το χαπι ειναι να το παρει σε λιγες μερες και μου ειπε οτι δε πειραζει να δωσω τωρα!!!!Γενικα παμε μια χαρα και δε ειχαμε καποιο θεματακι παλια!!!Ευχαριστω παιδια!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mην γελάς καθόλου που μιλάς για το χρώμα..
Το χρώμα τους είναι η εικόνα του σκύλου μας.
Και τα μαύρα δεν μας αρέσουν καθόλου ως χρώμα..
Πρέπει να το δει ο κτηνίατρος..

Tο μαύρο χρώμα στα κόπρανα είναι αίμα.
και τις περισσότερες φορές έρχεται από το στομάχι.
Έδωσες καθόλου κόκαλα ψημένα?
Έχει κάποιο πρήξιμο?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν το έχω ακούσει αυτό..
Πάντως μαύρο χρώμα θέλει διερευνήση..είναι αυτό που απλά δεν θέλουμε να δούμε..(ισχύει και στους ανθρώπους).