Δεν καταλαβαίνω...!


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
1ον εριξα πολυ γελιο κ αηδιασα καπως με τη συζητηση :
...είναι πολύ πιθανόν να είναι τούρτα
Οχι τούρτα....όταν λέω διάροια-νέρο καφέ!!
Κοίτα,αν κάνει τούρτα-διάροια...
χαχαχα:paja1::maria:Θα το θυμαμαι οποτε τρωω σαντιγι !

2ον τα μαυρα κακακια δεν ειναι παντα αιμα...τουλαχιστον στους ανθρωπους παιζει ρολο τι θα φαμε...πχ αν παρουμε μεγαλη ποσοτητα σιδηρου ειναι μαυρα κ αραχνα.
Επισης παλια που δεν ηξερα εδινα στη προηγουμενη σκυλιτσα μου κοκαλα μπριζολας χοιρινης ψημενα κ τα κακα της μετα ηταν ασπρα κ αμα στεγνωναν κ τα παταγες γινοντουσαν κ σκονη !! Οποτε μπορει απο το κοκαλο αυτο να γινανε μαυριδερα.
Οσο για τη διαρροια αφου της περασε παλι καλα ,κατι θα ετρωγε το μεσημερι κ θα την πειραζε...αν ξαναεμφανιστει αφου μιλας με το κτηνιατρο θα πας κ θα σου πει κ αυτος.Μετα γραψε μας να μας πεις τι ειχε τελικα:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
2ον τα μαυρα κακακια δεν ειναι παντα αιμα...τουλαχιστον στους ανθρωπους παιζει ρολο τι θα φαμε...πχ αν παρουμε μεγαλη ποσοτητα σιδηρου ειναι μαυρα κ αραχνα.
Tα μαύρα κόπρανα θέλουν διερεύνηση.., δεν το αφήνεις με υποθέσεις ..δείχνουν υποψία για πήγματα αίματος..
Επισης παλια που δεν ηξερα εδινα στη προηγουμενη σκυλιτσα μου κοκαλα μπριζολας χοιρινης ψημενα κ τα κακα της μετα ηταν ασπρα κ αμα στεγνωναν κ τα παταγες γινοντουσαν κ σκονη !! Οποτε μπορει απο το κοκαλο αυτο να γινανε μαυριδερα.
Είσαι πολύ τυχερή που δεν έπαθε τίποτα το σκυλί σου από την στιγμή που έδωσες ψιμένο κόκαλο χοιρινού..

Όσον αφορά τα μαύρα κόπρανα με το κόκαλο κανένας συνειρμός παρά μονο αν έχει υπάρχει παρουσία ξένου σώματος και τραυματίσει τον πεπτικό σωλήνα.
Πράγμα βέβαια που θα μπορούσε να φανεί από την γενικότερη εικόνα όπως έντονος πόνος ή και πυρετός.
Αν ιδιαιτερα μιλάμε για μαύρη διάρροια τότε μιλάμε για γαστρορραγία.

Όταν λέμε μαύρα κόπρανα εννοούμε μαύρα και όχι σκούρο καφέ..


Γενικά όσο καταναλώνουμε λευκά κρέατα τόσο τα κόπρανα είναι πιο ανοιχτόχρωμα όσο είναι κόκκινο είναι πιο σκουρόχρωμα.
Tο ωμό κόκαλο τα κάνει πιο ασπριδερά.

Tα μαύρα κόπρανα και όχι τα σκούρα καφέ ..μπορεί να είναι και ιοί όπως τύφος.

ps. ειδικα στους ανθρωπους δεν αφήνουμε χωρίς να το εξετάσουμε..και ευχόμαστε να είναι ο σίδηρος η αιτια..
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Tο μαύρο χρώμα στα κόπρανα είναι αίμα.
και τις περισσότερες φορές έρχεται από το στομάχι.
Έδωσες καθόλου κόκαλα ψημένα?
Έχει κάποιο πρήξιμο?[/QUOTE]

Τώρα είδα τα μηνυματα...κοκαλα εδωσα οχι ψημενα....ηταν μοσχαρισια πλευρα και τα ειχα περασει για πολυ λιγο απο βραστο νερο!!!!η γιατρος μου ειπε οτι για μια φορα μπορει να ειναι κατι που εφαγε...και μου ειπε οτι αν ξαναεκανε να την πηγαινα.....απο τοτε δε εχει ξανακανει τιποτα περιεργο....ολα ειναι οπως πριν!!!!!πρηξιμο δε εχει-ειχε γιατι την ειχα κοιταξει!!!