Δεν μπορω να αλλαξω τα στοιχεια του τσιπ


vikernes

New Member
20 Σεπτεμβρίου 2021
3
9
43
Καλημερα σας,

Εχω 2 σκυλακια, μενω Αθηνα και θελω να μετακομισω Γερμανια.
Τα σκυλια τα πηραμε και τα 2 απο φιλοζωικες ( Ζειλ και Φιλοζωικη Κατερινης ).
Το προβλημα μου ειναι με το μικρουλι απο Κατερινη ( η Στάχτη ).
Το σκυλι το ειχε ενας πιτσιρικας κανονικα με τα χαρτια της, τσιπ κτλ κτλ. Σε καποια φαση, ( αυτα μας τα ειπαν απο την φιλοζωικη και την μαμα του παιδιου ) το παιδι αποφασισε να παει Γερμανια. Δεν ηθελε/μπορουσε να παρει την σκυλα μαζι οποτε την αφησε στον αδερφο του, επισης πιτσιρικας. Μετα απο λιγο καιρο εβαλαν αναρτηση για να το δωσουν το σκυλι κι ετσι βρεθηκε στα χερια μας.

Πηγαμε κτηνιατρο για να αλλαξουμε τα στοιχεια του σκυλου και μας ειπε οτι θελει υπευθηνη δηλωση απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη. Μιλησαμε με το παιδι μεσω φουμπου και του ειπαμε να μας κανει μια δηλωση. Δεν την εκανε ποτε και μετα απο ενα μηνα επικοινωνιας με την φιλοζωικη καταφεραμε να μας στειλει μια χειρογραφη δηλωση η οποια οπως μας ειπε ο κτηνιατρος δεν ειναι αποδεκτη.

Το προβλημα μου ειναι οτι το παιδι δεν φαινεται να εχει καμια διαθεση να κανει κατι κι εγω δεν ξερω τι να κανω.
Θελουμε να παμε Γερμανια, μαζι με τα σκυλια εννοειται, αλλα η σκυλα νομικα δεν ειναι δικη μας κι ετσι δεν μπορω να βγαλω διαβατηριο

Εχει κανεις καποια παρομοια εμπειρια η καποια λυση?Με το αμαξι θα παμε Γερμανια.

Η μικρη ειναι η Σταχτη και ο μεγαλος ο Hendrix :)
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δύσκολο.
Επρεπε να το έχεις ξεκαθαρίσει επί τόπου όταν πήγες να το πάρεις.
Ειλικρινά δεν πάει το μυαλό μου, πως θα ξεμπλέξεις.
Αν τα καταφέρεις, πες μας κι εμάς.
Αν το chip είναι δηλωμένο στο όνομα του νεαρού, τυπικά κι εκείνος
δεν μπορεί να δικαιολογήσει πως το έχεις εσύ το σκυλί.
Θα μπορούσες πχ να τον απειλήσεις ότι θα τον καταγγείλεις για
εγκατάληψη αν δεν, με όλα τα σχετικά πρόστιμα. Λέμε τώρα...
Η φιλοζωική τι λέει;
 


vikernes

New Member
20 Σεπτεμβρίου 2021
3
9
43
Δεν μπορει να βοηθησει καπως, το σκυλι μας το εφεραν απο Κατερινη με πετ ταξι.Λογω που ειχαμε παρει τον Hendrix απο Ζειλ, νομιζαμε πως ειναι ολα καλα με τα χαρτια και την υιοθεσια και πως ολες οι φιλοζωικες ειναι το ιδιο οργανωμενες.

Η φιλοζωικη Κατερινης προσπαθησε να μας βοηθησει αλλα τζιφος.

Στην τελικη θα δω μηπως μπορω να καταστρεψω με μαγνητη το πρωτο τσιπ και να βαλω καινουριο.

Το χαρτι που μας εστειλε με φοτο ο μικροςblur.jpg
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Το πρόβλημα του κτηνιάτρου, ποιο ήταν με το συγκεκριμένο έγγραφο?
Το έγγραφο σαν έγγραφο, ή το ότι δεν έχει γνήσιο υπογραφής?
Αν η άρνηση του αφορά το δεύτερο, μήπως θα μπορούσε να σου κάνει μια εξουσιοδότηση μέσω του gov.gr και να ολοκληρώσετε τη διαδικασία?
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα... μια και ο πιτσιρικάς είναι πιτσιρικάς προφανώς έχει αλλού το μυαλό του...
γιατί δεν μιλάς με τους γονείς του να εξηγήσεις τι συμβαίνει και να σου κάνουν μια υπεύθυνη δήλωση?
αν ο πιτσιρικάς είναι ανήλικος τα κάνει όλα πιο εύκολα..
αν όχι... ίσως βοηθήσουν..
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3