Δεν πάμε καλά


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Είμαστε με τη γυναίκα κ τη σκύλα σε διακοπές στην Κέρκυρα.
Η σκύλα μέχρι το πρωΐ ήταν μια χαρά, όπως πάντα δλδ.
Διακοπές, παιχνίδι, θάλασσα, φαγητό, παιχνίδι, ύπνος και repeat κάθε μέρα.

Δεν είναι η πρώτη φορά που πάμε διακοπές οπότε όλα είναι στη ρουτίνα.

Πάντα μα πάντα είναι πολύ ήρεμη κ ευδιάθετη.

Αυτό μέχρι σήμερα το πρωΐ, όπου κ αμέσως μετά τη βόλτα στο κοντινό αγρό κ ενώ της φώναξα να έρθει προς το μέρος μου(βασικά πιο πολύ γκάριξα παρά φώναξα) την είδα κάπως αλαφιασμένη.
Αντί να σταματήσει δίπλα μου ώστε να τη βάλω στο αμάξι με προσπέρασε αν κ με είδε κ έφτασε 2-3 μέτρα πιο κάτω όπου βγήκε στο δρόμο.

Με τα πολλά την έβαλα στο αμάξι κ την πήγα στο δωμάτιο.
Κάπου εκεί άρχισε στο show:
Άρχιζε να κοιτάει στο ταβάνι, να μυρίζει σα τρελή, να έχει την ουρά στα σκέλια κ με κάθε μα κάθε θόρυβο(π.χ. μια πόρτα που ανοίγει ή εγώ να βήχω) πεταγόταν σαν τρελή.
Λίγο πιο μετά άρχισε να τρέμει(είχαμε ανοιχτό τον κλιματισμό και τον κλείσαμε αμέσως μετά), ενώ πήγαινε κ ερχόταν σαν μανιακή στο δωμάτιο.

Αμέσως την πήγαμε σε ένα κτηνίατρο ο οποίος δεν βρήκε κάτι ενώ μίλησα και με τον κο Γκουτίνο(να είναι καλά ο άνθρωπος) ο οποίος μου είπε ότι μοιάζει να είναι σε σοκ κ πως πρέπει να την αγνοήσω κ να την αφήσω να ηρεμήσει όπως κ έκανα.

Πριν λίγο που μαζευτήκαμε από τη βόλτα τη βρήκαμε να μας περιμένει σε κάπως καλύτερη κατάσταση από πριν αλλά κ πάλι να είναι στη τσίτα.

Να σημειώσω ότι όταν είμασταν στο γυρισμό από τον κτηνίατρο στα 200 μέτρα περίπου από το σημείο που την πάω βόλτα άρχισε πάλι τα παλαβά μέσα στο αμάξι ενώ πιο πριν είχε ηρεμήσει κάπως.

Κάθε συμβουλή ή ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.

υγ: Να μη τύχει σε κανένα σας, λες κ μας έχουν δώσει άλλο σκύλο.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Με κάθε επιφύλαξη, υπάρχει περίπτωση να την έχασες από τα μάτια σου στη βόλτα και να έπαθε κάτι? πχ να την χτύπησε κανένα παιδί ή κάτι τέτοιο?
(δεν το έχω ξανακούσει, απλώς αυτό μου ήρθε στο μυαλό)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ολα αυτά, συμβαίνουν ενώ είστε ακόμη διακοπές, ή έχετε επιστρέψει;
Στον αγρό, είχες συνέχεια οπτική επαφή μαζί της;
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αμέσως την πήγαμε σε ένα κτηνίατρο ο οποίος δεν βρήκε κάτι ενώ μίλησα και με τον κο Γκουτίνο(να είναι καλά ο άνθρωπος) ο οποίος μου είπε ότι μοιάζει να είναι σε σοκ κ πως πρέπει να την αγνοήσω κ να την αφήσω να ηρεμήσει όπως κ έκανα
Σου είπε πιθανές αιτίες από τις οποίες προέρχεται το σοκ;
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Όλα αυτά συμβαίνουν(τώρα) ενώ είμαστε ακόμα σε διακοπές.
Να φανταστείτε ότι μόλις βγήκα από το ντους τη βρήκα να έχει ξαπλώσει πάνω στο μαξιλάρι μου, κουλουριασμένη και τσιτα.

Στο χωράφι περνάνε πρόβατα και ο βοσκός τους οπότε δεν αποκλείω να έχει γίνει η μαλακία αν κ πιστεύω ότι ο γιατρός κάτι θα καταλάβαινε.

Όση ώρα έπαιζε ήταν υπό την επίβλεψή μου(στα 2 μέτρα max) εκτός από τη στιγμή που πήγα προς το αμάξι. Ακόμα και τότε τις έριχνα κλεφτές ματιές κ είδα ότι μύριζε κάτι στο έδαφος.
Δεν μου κίνησε την περιέργεια αυτό μιας κ τόσες μυρωδιές έχει εκεί, όλες τις προηγούμενες ημέρες ήταν με τυ μύτη κάτω.

Όταν την είδα να μυρίζει για ώρα τότε γκάριξα κ από τη στιγμή αυτή κ μετά μεταμορφώθηκε.

Έχω πάθει μεγάλη ήττα...
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Όχι... δεν άνοιξα πολύ την κουβέντα γιατί ήθελα να της δώσω μια μέρα περιθώριο κ να δω αύριο πως τα πάει.

υγ: μια λέξη που έψαχνα εκτός από το σοκ κ η οποία τη χαρακτηρίζει αυτή τη στιγμή είναι υπερευαίσθητη.

Σου είπε πιθανές αιτίες από τις οποίες προέρχεται το σοκ;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν ήσασταν διακοπές στα Ζωνιανά, θα είχαμε μια πιθανή εξήγηση...

Έχω πάθει μεγάλη ήττα...
Μην της το δείχνεις. Την παρατηρείς, αν μπορείς και κατά την διάρκεια της νύχτας καλού-κακού, αλλά κατά τα λοιπά, μην αλλάξεις την συμπεριφορά σου απέναντί της. Σαν να μην τρέχει τίποτα. Οπωσδήποτε όχι, έξτρα χάδια, γλυκόλογα κλπ.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Μηπως την τσίμπησε τιποτα εκει που μύριζε το χωμα.
Δεν παρατηρησες καποιο εξογκωμα η κατι τετοιο?Τρωει?

Μην αλλάξεις στάση απεναντι της, μην την νταντευεις. Δως της λίγο χρόνο και πράττεις στη συνέχεια αναλόγως.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πρωι πρωι στο γιατρο κατι θα εχει φαει το σκυλι για να ειναι ετσι μην το αφηνεις καθολου.
Την πήγε στον γιατρό. Δεν έχω ξανακούσει, τύπο δηλητηρίασης, με τέτοια συμπτώματα και παντελή έλλειψη παθολογικών συμπτωμάτων.
 




τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Αν ήσασταν διακοπές στα Ζωνιανά, θα είχαμε μια πιθανή εξήγηση...


Μην της το δείχνεις. Την παρατηρείς, αν μπορείς και κατά την διάρκεια της νύχτας καλού-κακού, αλλά κατά τα λοιπά, μην αλλάξεις την συμπεριφορά σου απέναντί της. Σαν να μην τρέχει τίποτα. Οπωσδήποτε όχι, έξτρα χάδια, γλυκόλογα κλπ.



εεεε mareco τα ζωνιανά φημίζονται για την καλή τους ποιότητα....οπότε το σκυλί θα βρισκόταν σε πλήρη καταστολή και όχι σε υπερδιέγερση ...σε υπερδιέγερση είναι τα "πειραγμένα"....:p


πάντως ανεξήγητο ...αυτό που συμβαίνει ,όταν μάθεις την αιτία ενημέρωσε μας!
 




Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Προσπαθώ να είμαι εγκρατής για αυτό κ αποφεύγω να την κοιτάω αλλά από την άλλη είμαι "χεσμένος".
Δεν είναι αυτή η σκύλα μου...

Απόψε θα τη βγάλω παρέα με το laptop, δεν παίζει να κοιμηθώ.

Σας ευχαριστώ για τις ιδέες και τις απαντήσεις.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Την πήγε στον γιατρό. Δεν έχω ξανακούσει, τύπο δηλητηρίασης, με τέτοια συμπτώματα και παντελή έλλειψη παθολογικών συμπτωμάτων.
Σωστό. Η δηλητηρίαση έχει παθολογικές συνέπειες και όχι ψυχολογικές. Πραγματικά περίεργο. Να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το σκυλί να επανέλθει πλήρως.
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
ψαξε για πιθανο δαγκωμα..... απο οτιδηποτε...
Το δάγκωμα από φίδι έχει άμεσες παρενέργειες?
Ρωταω γιατί 2 μέρες πριν( κ μία μέρα πριν το σοκ) εκεί που σταματήσαμε για μπάνιο πήρε φόρα και μπούκαρε σε κάτι καλαμιές.
Κολιταγε, μύριζε, πήδαγε μέχρι που την άκουσα να κλαίει κ φαντάστηκα ότι για άλλη μια φορά την τιμώρησε μια γάτα.
Μετά από αυτό δεν μου έδειξε κάτι ίσα ίσα η ενεργειά της στην παραλία ήταν απίστευτη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Eιναι σκυλος η σκυλα?
Ειναι ενηλικη? Δλδ εχει περασει περιοδο?
Ηταν καποιος μαζι σας κ ελειψε απο κοντα σας οταν τα εμφανισε αυτα?
 




Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Η σκύλα στο σπίτι(έχουμε έρθει 2 μέρες τώρα) είναι κ πάλι στα κανονικά επίπεδα συμπεριφορά(δόξα το Ζιοβάννι).

Αύριο πάμε για εξετάσεις ώστε να δω αν έγινε κάτι παθολογικό που να την έκανε να "τρελαθεί".