Δηλητηρίαση κουταβιού στην έκθεση


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επιτελους βρε παιδια! Γιατι σε αποδεδειγμενα πραγματα να μιλαμε με γριφους και να καταλαβαινουν μονο οι πολυ γνωστες?
Και ξέρεις ε , το χειρότερο σ'αυτή τη περίπτωση είναι ότι μπορεί να πάει στο μυαλό σου σε κάποιον άλλον, διάσημο χάντλερ πχ , και να σου μείνει η υπόνοια ότι είναι αυτός.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Πρώτα απο ολα:

Υπάρχει ιατρική γνωμάτευση οτι το κουτάβι πέθανε απο φυτοφάρμακο;

Και δεύτερον εχει αποκλειστεί η περίπτωση ατυχήματος;
Μηπως μπερδεύτηκαν τα σπρέι καλλωπισμού με κατι αλλο;
Εχουν αποκλεισθεί ολα τα αλλα ενδεχόμενα για να πέσουν μετα
βαριές υποψίες;
Η κατηγορία ειναι πολυ σοβαρή και θελει προσοχή.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Και ξέρεις ε , το χειρότερο σ'αυτή τη περίπτωση είναι ότι μπορεί να πάει στο μυαλό σου σε κάποιον άλλον, διάσημο χάντλερ πχ , και να σου μείνει η υπόνοια ότι είναι αυτός.
Το χειροτερο ειναι οτι ο σκυλοκοσμος (και ο υπολοιπος κοσμος) εχει συνηθισει να ψιθυριζει ακομα και οταν θα επρεπε να φωναζει.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το χειροτερο ειναι οτι ο σκυλοκοσμος (και ο υπολοιπος κοσμος) εχει συνηθισει να ψιθυριζει ακομα και οταν θα επρεπε να φωναζει.
Να "φωνάξω" εγώ κάπως διαφορετικά;;;

Ε λοιπόν ο Μάνι, δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος επαγγελματίας handler.
Το τι κάνουν, πόσα παίρνουν και πως φέρονται στα σκυλιά που αναλαμβάνουν ΕΚΤΟΣ έκθεσης, είναι κάτι που ΔΕΝ είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Γιατί από φήμες και ράδιο αρβύλα έχουμε πήξει.
Το σκηνικό με το αυτοκινούμενο θεωρείτε πως ήταν εσκεμμένο;
Το έκανε επίτηδες;
Είπε τί θα κάνω σήμερα για να περάσει ευχάριστα η ώρα μου....
Να κλείσω τον κλιματισμό να πεθάνουν από ασφυξία τα σκυλιά των πελατών μου.... Τι ωραία....

Από την άλλη, ΜΕΣΑ στις εκθέσεις είναι τυπικότατοι, πολύ περισσότερο από κάποιους "άλλους" που παρατάνε τα σκυλιά τους στα αυτοκίνητά τους στο parking με 30 και 35 βαθμούς ή κάποιους άλλους που "τιμωρούν" τον σκύλο τους επειδή έχασε.
Πόσο, μα πόσο ΜΑΛΑΚΕΣ είναι αυτοί;;;;
Που υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ, όχι μόνο στην Ελλάδα.

Ο συγκεκριμένος έρχεται στην Ελλάδα αρκετά συχνά, αυτό όμως που πρέπει να καταλάβει ο κόσμος, είναι πως πολλοί έρχονται γιατί θεωρείται "ευκολάκι" το να ανέβει ένας σκύλος διεθνούς καριέρας στο βάθρο. Στα ελληνικά βάθρα.
Οχι λόγω γνωριμιών όπως πολλοί θεωρούν δεδομένο, αλλά πολλές φορές λόγω αξίας του ίδιου του σκύλου.
Ελάχιστοι κοιτάνε ΤΙ έχει ο σκύλος του "κακού" ξένου που μας "πήρε" την "πρωτιά".
Οι περισσότεροι εστιάζουν σε όλα τα υπόλοιπα ΕΚΤΟΣ του ίδιου του σκύλου.

Κι αν θέλετε την γνώμη μου, ποτέ δεν πρόκειται να βελτιωθούμε, αν ΠΑΝΤΑ πίσω από τις αποτυχίες μας βλέπουμε συνωμοσίες, γνωριμίες και δεν ξέρω και γω τι άλλο.
Εχει σημασία το ΠΑΝΤΑ, γιατί δυστυχώς αυτό αναπαράγεται και αυτό υιοθετούμε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχεις δει προσωπικά άνθρωπο να τιμωρεί σκύλο επειδή έχασε ; Με ποιό τρόπο;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έχεις δει προσωπικά άνθρωπο να τιμωρεί σκύλο επειδή έχασε ; Με ποιό τρόπο;
Βεβαίως!
Φωνές, τινάγματα του λουριού, χτυπήματα (!!!)
κι όλα αυτά επειδή ο σκύλος δεν περπάτησε πχ ή δεν έκατσε να τον εξετάσει ο κριτής ή δεν απέδωσε όπως περίμενε ο ιδιοκτήτης του.
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Βεβαίως!
Φωνές, τινάγματα του λουριού, χτυπήματα (!!!)
κι όλα αυτά επειδή ο σκύλος δεν περπάτησε πχ ή δεν έκατσε να τον εξετάσει ο κριτής ή δεν απέδωσε όπως περίμενε ο ιδιοκτήτης του.
Καλά κάνω και δεν πάω, στη στενή θα κατέληγα..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι ο κανόνας Μυρτώ μου, δεν είναι κάτι που συνηθίζεται.
Είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.
Οπως υπάρχουν φανταστικοί άνθρωποι με ήθος και αξίες, έτσι υπάρχουν και άλλοι, όπως συμβαίνει παντού.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν είναι ο κανόνας Μυρτώ μου, δεν είναι κάτι που συνηθίζεται.
Είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.
Οπως υπάρχουν φανταστικοί άνθρωποι με ήθος και αξίες, έτσι υπάρχουν και άλλοι, όπως συμβαίνει παντού.
Δεν αντιλέγω..Αλλά όταν πάω στη γιορτή του σκύλου να δω έκθεση μορφολογίας δεν περιμένω να δω κακοποίηση όπως βλέπω στους δρόμους. Γενικά δεν μου αρέσουν πολλά, αλλά είναι άλλο θέμα συζήτησης.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πρώτα απο ολα:

Υπάρχει ιατρική γνωμάτευση οτι το κουτάβι πέθανε απο φυτοφάρμακο;

Και δεύτερον εχει αποκλειστεί η περίπτωση ατυχήματος;
Μηπως μπερδεύτηκαν τα σπρέι καλλωπισμού με κατι αλλο;
Εχουν αποκλεισθεί ολα τα αλλα ενδεχόμενα για να πέσουν μετα
βαριές υποψίες;
Η κατηγορία ειναι πολυ σοβαρή και θελει προσοχή.

"Αιμορραγική ουσία είχε χορηγηθεί στο άτυχο σνάουτσερ που βρήκε τραγικό θάνατο την Κυριακή κατά την διάρκεια έκθεσης του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος στο Μαραθώνα.

Αυτό έδειξε η νεκροψία σύμφωνα με τον κτηνίατρο κ. Μάντακα με τον οποίο επικοινώνησε το notioanatolika.gr.

Αν και είναι νωρίς να βγουν ασφαλή συμπεράσματα καθώς απαιτούνται οι τοξικολογικές οι οποίες δεν θα ολοκληρωθούν σε διάστημα μικρότερο των είκοσι ημερών, εκείνο που είναι σαφές είναι πως το ζώο δηλητηριάστηκε. Ασαφές παραμένει όμως το που συνέβη αυτό καθώς οι ουσίες που έχουν αυτό το αποτέλεσμα έχουν χρόνο δράσης από 4 έως 6 ώρες. Κάτι που δεν αποκλείει το ενδεχόμενο η δηλητηρίαση να έγινε πριν από την έκθεση αν και σύμφωνα με τον κ. Μάντακα ο μέσος χρόνος δράσης είναι 2 ώρες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το άτυχο ζώο έλαβε το δηλητήριο μέσω της πεπτικής οδού είχε ως τροφή είτε ως υγρό ενώ αυτός που το έκανε γνώριζε πολύ καλά τι έκανε.

Σε κάθε περίπτωση το μωρό οδηγήθηκε στο κτηνιατρείο σε μη αντιμετωπίσιμη κατάσταση σύμφωνα με τον κ. Μάντακα οπότε και παρά τις προσπάθειες εν τέλει κατέληξε.

Θυμίζεται πως ο δολοφόνος του έχει επικηρυχθεί με 10.000 ευρώ από συγγενή της ιδιοκτήτριας. "

Πηγή
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τώρα ετοιμαζόμουν να το ποστάρω.

Ματίλντα άστο οι προσωπικές μου απόψεις δεν έχουν κατ'ανάγκη τόσο ενδιαφέρον για να ανοιχτεί ολόκληρο θρεντ.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Να "φωνάξω" εγώ κάπως διαφορετικά;;;

Ε λοιπόν ο Μάνι, δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος επαγγελματίας handler.
Το τι κάνουν, πόσα παίρνουν και πως φέρονται στα σκυλιά που αναλαμβάνουν ΕΚΤΟΣ έκθεσης, είναι κάτι που ΔΕΝ είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Γιατί από φήμες και ράδιο αρβύλα έχουμε πήξει.
Το σκηνικό με το αυτοκινούμενο θεωρείτε πως ήταν εσκεμμένο;
Το έκανε επίτηδες;
Είπε τί θα κάνω σήμερα για να περάσει ευχάριστα η ώρα μου....
Να κλείσω τον κλιματισμό να πεθάνουν από ασφυξία τα σκυλιά των πελατών μου.... Τι ωραία....
Οχι, σιγουρα δεν το εκανε εσκημεννα! ΑΛΛA : υπαρχουν συσκευες, καθολου ακριβες, που θα μπορουσαν να τοποθετουνται μεσα στο Van που ηταν στοιβαγμενα τα box με τα σκυλι και θα ειδιποιουσαν εαν μεταβαλεται η θερμοκρασια η ανεβαινουν τιποτα αερια η αλλα στα υψη.
Και αμα ρωτας εμενα- θα επρεπε ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ να ειναι ενας ανθρωπως κοντα στα σκυλια ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ! Να κοιμαται μεσα στο VAN η εξω απο αυτο.
Αυτο!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Το σκηνικό με το αυτοκινούμενο θεωρείτε πως ήταν εσκεμμένο;
Το έκανε επίτηδες;
Είπε τί θα κάνω σήμερα για να περάσει ευχάριστα η ώρα μου....
Να κλείσω τον κλιματισμό να πεθάνουν από ασφυξία τα σκυλιά των πελατών μου.... Τι ωραία....
Yorkaddict όχι, προφανώς δεν το έκανε επίτηδες.
Αν όμως εμπιστευόμουν το σκυλί μου σε κάποιον επαγγελματία του χώρου εύλογα θεωρώ ότι πρώτα από όλα τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας.

Δε ξέρω λεπτομέρειες του περιστατικού, εδώ όμως ο αριθμός των σκύλων που έχασε τη ζωή του δείχνει ότι αρκετά πράγματα πήγαν στραβά.
Δε θα ήταν το ίδιο αν είχε χάσει τη ζωή του ένας senior σκύλος βραχυκέφαλης φυλής (που και πάλι με ένα τέτοιο ζώο τα στάνταρ σου θα πρέπει να μεταβάλλονται προς τα πάνω).

Το ότι αμέλησε ( : δεν το έκανε εσκεμμένα) δεν αναιρεί την ευθύνη του.
Ξέχασε να ανάψει το κλιματιστικό; Δικαιολογείται αυτή του η αφηρημάδα;
Ακόμα όμως και αν τα έκανε όλα σωστά και με κάθε επιμέλεια αλλά εμφανίστηκε κάτι εντελώς αιφνίδιο που δε μπορούσε να προβλεφθεί (πχ ένα πρόβλημα στο άψογα συντηρημένο και τακτικά ελεγμένο σύστημα κλιματισμού του) πόσες ώρες έμειναν κλεισμένα τόσα σκυλιά σε έναν τόσο μικρό χώρο χωρίς κανείς να ρίξει μία ματιά για να επιβεβαιώσει ότι όλα πηγαίνουν ομαλά;
Πολλές για να έχουν ήδη φύγει τα 10 από τα 12 όταν πήγε να ελέγξει.


Και η αεροπορική εταιρεία δεν είχε βάλει στόχο να σκοτώσει το σκύλο της Καμμένου, δεν το έκανε επίτηδες, αλλά η έλλειψη προσοχής που επέδειξε ήταν υπεύθυνη για το θάνατο του (και για το περιστατικό αυτό υπάρχει δικαστική απόφαση, δεν κάνουμε υποθέσεις).
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να "φωνάξω" εγώ κάπως διαφορετικά;;;

Ε λοιπόν ο Μάνι, δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος επαγγελματίας handler.
Το τι κάνουν, πόσα παίρνουν και πως φέρονται στα σκυλιά που αναλαμβάνουν ΕΚΤΟΣ έκθεσης, είναι κάτι που ΔΕΝ είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Γιατί από φήμες και ράδιο αρβύλα έχουμε πήξει.
Το σκηνικό με το αυτοκινούμενο θεωρείτε πως ήταν εσκεμμένο;
Το έκανε επίτηδες;
Είπε τί θα κάνω σήμερα για να περάσει ευχάριστα η ώρα μου....
Να κλείσω τον κλιματισμό να πεθάνουν από ασφυξία τα σκυλιά των πελατών μου.... Τι ωραία....
Δεν μίλησε κανείς για συνομωσία Μιχάλη. Αν ήταν ο σκύλος σου ένα από τα σκυλιά αυτά θα ήσουν τόσο large;
Με όλα τα άλλα συμφωνώ στο ποστ σου, οπως συνήθως .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@Yorkaddict όλο αυτό το σκηνικό του να στοιβάζω κλούβες στο αυτοκινούμενο (μετά μιλάμε για τις νταλίκες από τα παπυ μιλς τομάρα μας...) και να περιφέρω τους σκύλους, εμένα για "κυνοφιλικό" δεν μου φαίνεται.
Ας λάμβανε τα μέτρα του ο πρασινοπαπουτσάκιας - αλήθεια γιατί δεν κοιμάται και ο ίδιος στο αυτοκινούμενο για να ελέγχει τους σκύλους?

Και ο ιδοκτήτης που θέλει να διαπρέψει το σκυλί του σε εκθέσεις ας σηκωθεί να το πάει αυτός ανθρώπινα με το αυτοκίνητό του.
Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και πιδέξιους κώλους.

Κυνοφιλία του κώλου λέγεται αυτό. Αρχίζει να μου θυμίζει Κινέζους εκτροφείς βρώσιμου σκυλοκρέατος σε έκθεση πανηγύρι για το ποιανού η εκτροφή έχει το πιο πρίμιουμ κρέας...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Kαι επειδή θέλω να φωνάξω κι εγώ, το ιερόν τέρας της κυνοφιλίας που αναφώνησε "We still love you Fabrizio" και άλλα τέτοια γλυκανάλατα είναι ο Κωστόπουλος ...oh yeah baby!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αν "απογυμνώσουμε" το γεγονός από τις (σημαντικές) λεπτομέρειες μένει πως "άλλος ένας σκύλος έπεσε θύμα της ανθρώπινης ματαιοδοξίας".

Καθημερινά τα θύματα είτε του εμπορίου, είτε της εκτροφής (δε θα μπω στην διαδικασία διαχωρισμού), είτε της μόδας... Άλλος πετάει κιμά με γυαλιά στην πλατεία, άλλος ψεκάζει σε μια έκθεση, άλλος εκτρέφει exotic bullies ή και Doberman (προηγούμενο θέμα), άλλος μεταφέρει 14-15 αντί για 4-5...

Η λογική του κάθε ενός από εμάς τα μεταφράζει διαφορετικά και τα αποδίδει ανάλογα... Κάτι σαν την τρομοκρατική επίθεση της περασμένης εβδομάδας στην Τουρκία που είχε άλλη "μετάφραση και απόδοση" από αυτές του Παρισιού ή του Βελγίου (για να μην πούμε για τα καθημερινά θύματα σε Ιρακ, Αφγανιστάν, κ.α.).

Άλλος ένας σκύλος πέθανε και ένας (οι περισσότεροι) άνθρωπος φταίει... no news.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολλές φορές οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά.
Αν πχ κάποιος πεθάνει στην Αφρική από δαγκωμα κομπρας δεν θα γίνει καν είδηση. Θα θεωρηθεί φυσιολογικό. Αν αυτό γίνει στην Γροιλανδία ε όπως και να το κάνουμε θα γίνει είδηση. Το ίδιο ισχύει και για την είδηση που συζητήσαμε στο παρόν θεμα.
Ναι να απογυμνωσουμε το γεγονός από τις λεπτομέρειες γιατί τα σκυλιά είτε αδέσποτα είτε εκθεσιακα έχουν την ίδια αξία και το ίδιο δικαίωμα στην ζωή. Αλλά όχι και να περάσει στο ντουκου. Σε χώρο που υποτίθεται πως είναι κόσμος που αγαπά τα σκυλιά έγινε . Στον ναό της κυνοφυλιας (εδώ γελαμε) Όχι στην ππλατεία της γειτονιάς.

Ναι υπάρχει είδηση.