Δημιουργία εκτροφείου;


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
εκτροφεας για μενα στην ελλαδα των πετ που πουλανε ζωα , των πουλαδων και των ασχετων γινετε ο πραγματικα ιδεολογος .
ο επαναστατης με αιτια που αγαπα την φυλη που εκτρεφει και η αγαπη του αυτη φαινετε καθε φορα στην εκθεση .
δεν εχω χασει εκθεση εδω κ χρονια κ παρακολουθω την εξαφάνιση των εκτροφεων .μια εξαφανιση που οφειλετε στην εμμονη των ελληνων να αγοραζουν σκυλια απο τα πετ απο την μια και απο την αλλη η αρνηση των εταιριων να στηριξουν τους ελληνες εκτροφεις .
δυσκολο δρομο διαλεξες και αμα θελησεις να τον περπατησεις με αρετη θα γινει δυσκολοτερος .
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Θα τα πω λιγο απο την αναποδη:
δεν εμπιστευομαι εκτροφεα που δεν εχει γινει πρωτα ιδιοκτητης πολλα χρονια της ιδιας ρατσας και δεν εχουν περασει απο τα χερια του αρκετα σκυλια της ιδιας ρατσας(αρα δε γνωριζει απο πρωτο χερι τα περι υγειας και χαρακτηρα της συγκεριμενης ρατσας)
δεν εμπιστευομαι εκτροφεα,που δεν εχει "μαθητευσει" διπλα σε σωστο εκτροφεα για αρκετα χρονια,
δεν εμπιστευομαι εκτροφεα που μαθαινει μονο με διαβασμα,
δεν εμπιστευομαι εκτροφεα που δεν ηξερε αν ηθελε να εκτρεφει γατες ή σκυλους ή ιπποποταμους και κατεληξε εκει αναλογα το κερδος και την ευκολια.

Με εχει εξοργισει το θεμα!
να προσθέσω...
δεν εμπιστεύομαι εκτροφέα που δεν ξέρει να εκπαιδεύει.........
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
να προσθέσω...
δεν εμπιστεύομαι εκτροφέα που δεν ξέρει να εκπαιδεύει.........
Μαργαρίτα, αν και το θεωρώ σημαντικό, δε θα έφτανα στο σημείο να πω ότι δεν εμπιστεύομαι τον εκτροφέα που δεν ξέρει να εκπαιδεύει.

Ξέρω αρκετούς Έλληνες ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΟΥΣ εκτροφείς (και μάλιστα εργασιακών φυλών) που από εκπαίδευση δεν έχουν ιδέα.

Κατ' εμέ, άλλη η μια δουλειά και άλλη η άλλη...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν εξοργιστώ με αυτο το θέμα
τότε στο εμπειρίες απο πέτσοπ και byb πρέπει να ντυθώ ράμπο και να βγώ να καίω μαγαζιά και εγκαταστάσεις.........
στο δε θέμα περι κακοποιήσεων???? ευλογητός και πάνω.....

είπε το μέλος ότι το σκέφτεται....σιγά σιγά να δεί μήπως....και πάμε να του πούμε ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα,να κάνει εκτροφή για βιοποριστικούς λόγους

σιγά τα αίματα.....
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
εγω ξερω και ξενους κορυφαιους εκτροφεις,που δεν ξερουν να εκπαιδευουν.

(με την εννοια της πραγματικης εκπαιδευσης ενος σκυλου και οχι τα βασικα απλα καθημερινα.)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
στο εξωτερικό όντως αυτό γίνεται πολύ συχνά, ..........δηλ. ο κάθε ένας ξέρει να γυρνά μόνο την δική του βίδα......

αλλά πως κρίνει ο εκτροφέας τους χαρακτήρες των σκυλιών; ρωτάει τον εκπαιδευτή του;
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ο χαρακτηρας ενος κουταβιου κρινεται με βαση το προτυπο της φυλης,την εμπειρια του εκτροφεα απο τις γεννες που εχει κανει και τα οσα εχουν δει τα ματια του και απο τις οποιες ευρυτερες κυνολογικες γνωσεις εχει...και ενας καλος εκτροφεας,εχει ευρυτερες γνωσεις.

φανταζεσαι Μαργαριτα σε καθε γεννα,ο Χ εκτροφεας να ζητουσε την βοηθεια ενος εκπαιδευτη?...επισης ειναι δυνατον ποτε ο εκπαιδευτης που ασχολειται με 200 διαφορετικες φυλες,να γνωριζει τα συγκεκριμενα Ψ κουταβια καλυτερα απο εναν εκτροφεα που ασχολειται με μια μονο φυλη για 20 χρονια (π.χ)?

κανεις δεν ξερει και δεν μπορει να ξερει καλυτερα τον χαρακτηρα των κουταβιων,απο τον ιδιο τον εκτροφεα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
α μπράβο....άρα ο εκτροφέας για να ξέρει να αξιολογήσει χαρακτήρες πρέπει να ξέρει και να εκπαιδεύει...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Παιδιά μπορεί η συζήτηση να "νοσεί" όπως είπε και ο Άρης, αλλά μέσα από αυτή βγαίνουν και κάποια καλά συμπεράσματα και ακούγονται και πολύ σωστές απόψεις.

@lunadark
Εκτροφέας δεν θα μάθεις εδώ μέσα πως θα γίνεις, και ούτε είναι κάτι που προαποφασίζεις επειδή αγαπάς τα ζώα.
Εκτροφέας δεν θα μάθεις πως να γίνεις διαβάζοντας γιατί συνήθως το πειραματικό σφάλμα είναι τεράστιο, και η θεωρία απέχει από την πράξη.

Δεν νοείτε να θέλει κάποιος να κάνει εκτροφή ενώ δεν ξέρει καν την φυλή.

Επίσης εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα τον σκύλο μου σε πανσιόν όπου ο ιδιοκτήτης είναι άπειρος, και δεν έχει μεγάλη εμπειρία στα σκυλιά.

Αλλά ας αφήσουμε τις εικασίες.
1)Έχεις σκύλο;
2)Αν ναι, τι φυλή;
3)Πόσα σκυλιά είχες στο παρελθόν;
4)Πως τα απέκτησες;
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ή εγω δεν σε εχω καταλαβει απολυτα ή εσυ...

πως εννοεις να εκπαιδευει?(να ειναι εκπαιδευτης με την πραγματικη εννοια?)

*(αν ξεφυγουμε,παμε σε νεο θεμα.)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
α μπράβο....άρα ο εκτροφέας για να ξέρει να αξιολογήσει χαρακτήρες πρέπει να ξέρει και να εκπαιδεύει...
Γιατί και πάλι;

Ο εκτροφέας μπορεί άνετα να δει τους χαρακτήρες των κουταβιών του. Και να κρίνει σε τι προφίλ υποψηφίου αναδοχου ταιριάζει το καθένα

Χωρίς απαραίτητα να ξέρει να εκπαιδεύει

:)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Εκτροφέας δεν θα μάθεις πως να γίνεις διαβάζοντας γιατί συνήθως το πειραματικό σφάλμα είναι τεράστιο, και η θεωρία απέχει από την πράξη.
υπαρχει καποιος εκτροφεας παγκοσμια,που να ξεκινησε αμεσως απο την πραξη?...ολοι δεν διαβασαν,εψαξαν την φυλη,ειχαν ατομο-μα της φυλης και καποια στιγμη εκαναν το βημα?

μια για να υπαρξει η πραξη,πρωτα εχει προηγηθει το θεωρητικο κομματι...αλληλενδετες εννοιες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Γιατί και πάλι;

Ο εκτροφέας μπορεί άνετα να δει τους χαρακτήρες των κουταβιών του. Και να κρίνει σε τι προφίλ υποψηφίου αναδοχου ταιριάζει το καθένα

Χωρίς απαραίτητα να ξέρει να εκπαιδεύει

:)
Συμφωνώ με kkranis. Τα βασικά μπορεί να τα κάνει. Δεν γίνεται να είναι και επαγγελματίας εκπαιδευτής (μπορεί να τύχει αλλά δεν είναι απαραίτητο). Άλλο το ένα και άλλο το άλλο...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
υπαρχει καποιος εκτροφεας παγκοσμια,που να ξεκινησε αμεσως απο την πραξη?...ολοι δεν διαβασαν,εψαξαν την φυλη,ειχαν ατομο-μα της φυλης και καποια στιγμη εκαναν το βημα?

μια για να υπαρξει η πραξη,πρωτα εχει προηγηθει το θεωρητικο κομματι...αλληλενδετες εννοιες.
Μα αν δεν έχεις ζήσει με την φυλή δεν την έχεις γνωρίσει-μελετήσει,
τι θα κάνεις;
Θα πάρεις π.χ. ένα καλό ζευγάρι τάδε φυλής και θα τα ζευγαρώσεις με τις γνώσεις των βιβλίων;;

Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν εκτροφέα που αγόρασε ένα ζευγάρι και έκανε γέννα χωρίς να είχε σκύλο της ίδιας φυλής προηγουμένως ;)
Άποψη μου :)
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
θα συμφωνησω εν μερη με τη Tara ,ενας εκτροφεας ξερει τη φυλη του, ξερει τους χαρακτηρες των κουταβιων του ,και κατα συνεπεια η "βασικη" ερχετε στη πραξη και στη καθημερινοτητα του καθως επισης και η γνωση και η δουλεια παρουσιασης των σκυλων του στο στιβο,οι εντολες βασικης στα σκυλια του ειναι λογικο επακολουθο της γνωσης του και της συμβιωσης του με αυτα

αν ο εκτροφεας ασχολειται με εργασιακη φυλη σαφως και γνωριζει το ταπεραμεντο της φυλης και τα σταδια της εργασιας ,αλλα μπορει να μην ξερει οπως ενας εκπαιδευτης πως θα περασει πχ ipo και ετσι να δουλευει και να συνεργαζετε με καποιον γνωστη της εργασιας, αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει μονος του να δει το drive και βεβαια μπορει ,ομως λογω υπευθυνοτητας σοβαροτητας και θελησης για γνωση και μαθηση ζητει την βοηθεια ειδικων εργασιας και πολυ σωστα πραττει
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάλι με τις λέξεις κολλάμε

ο εκπαιδευτής και ο κάθε άνθρωπος που λέγεται εκπαιδευτής μπορεί να εκπαιδευσει κάθε σκύλο που θα του πάς-κουτάβι ενήλικο προβληματικό κλπ απο κάθε φυλή δυναμική ήρεμη καναπεδάτη διαολισμένη κλπκλπκλπ

ο εκτροφέας ψυχολογεί τα σκυλιά της φυλής του-ψυχογραφεί τα κουτάβια της γέννας του και τους μαθαίνει να ακούνε το όνομά τους και να κάνουν πέντε πράγματα που μαθαίνει ο κάθε ψαγμένος ιδιοκτήτης στα σκυλίά του χωρίς να τον λέμε εκπαιδευτή....

Δηλαδή έμαθε η Αργώ να μπαίνει στο αμάξι μου ή να κάθεται πίσω με παράγγελμα και έγινα εκπαιδευτής?....

αν πάρεις έναν εκτροφέα τσιουάουα (πρωτοκλασσάτο και πλήρως καταρτισμένο) και του δώσεις ένα ροτβάιλερ να εκπιαδευσει θα τα καταφέρει καλύτερα απο έναν απλό ιδιοκτήτη σκύλου που είναι στο τρίτο ροτβαίλερ που μεγαλώνει?
ή αν τον ίδιο εκτροφέα τσιουάουα τον πάρεις να εκτιμήσει μια γέννα ντόπερμαν θα μπορέσει να πεί τίποτα?

μην τα μπερδευουμε
άλλο γνώση της φυλής απο εμπειρία και γνώση
και άλλο η εκπαιδευση
άλλο εκπαιδευω τον σκύλο μου
και άλλο είμαι εκπαιδευτής
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Σίγουρα δεν είναι προϋπόθεσή του σωστού εκτροφέα οι γνώσεις εκπαίδευσης.
Αλλά όταν κάποιος τις έχει, υπερτερεί.

Είναι σαφώς προτιμότερο να έχεις εικόνα του τι παράγεις στην πράξη.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
2 μηνών κουτάβι -ξέρει ΜΗ/ ΚΑΤΣΕ/ ΕΛΑ /ΦΕΡΕ ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ/ ΣΚΑΣΕ ΓΑΜΩΤΗ ΜΟΥ και λίγο πιάνο....
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Το κουτάβι θα μεγαλώσει...
Τότε.
Να δεις, κάνει αυτά που υπόσχομαι?
Τον κρατάω να συνεχίσω το έργο?
Κτλ....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...αν πάρεις έναν εκτροφέα τσιουάουα (πρωτοκλασσάτο και πλήρως καταρτισμένο) και του δώσεις ένα ροτβάιλερ να εκπιαδευσει θα τα καταφέρει καλύτερα απο έναν απλό ιδιοκτήτη σκύλου που είναι στο τρίτο ροτβαίλερ που μεγαλώνει?
Αυτό ήταν πολύ πειστικό παράδειγμα!!!:cool:

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο εκτροφέας (εκ των ον ουκ άνευ - που λέμε κι εμείς οι Ελληνες) πρέπει να ξέρει τόσο από χαρακτήρες σκύλων (και σίγουρα της φυλής του) και να ξέρει να εκπαιδεύει τα σκυλιά του στα βασικά...

Και, οπωσδήποτε, να ξέρει καλά τι σημαίνει εκπαίδευση και όλα τα σχετικά θέματα...

Δεν, όμως, είναι απαραίτητο να είναι εκπαιδευτής.
Μου έρχεται στο μυαλό ένας φίλαθλος που, π.χ., του αρέσει το μπάσκετ και έχει και "μάτι" για το άθλημα, που μπορεί να σου εξηγήσει συστήματα κλπ και να προβλέψει το σύστημα που θα εφαρμόσει την επόμενη στιγμή η αμυνόμενη ομάδα.
Ομως, δεν μπορεί, δεν έχει όλες τις προϋποθέσεις για να ονομαστεί προπονητής μπάσκετ και να γίνει ...πιστευτός.