Διάγνωση: Βαριάς Μορφής Δυσπλασία


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μυες στην λεκανη και γενικα τα πισω ποδια εχει το Μπουλμαστιφ και αγυμναστο,εχει πολυ περισσοτερο απο αρκετα σκυλια γυμνασμενα,ειναι και στον σκυλο στην ρατσα(οπως λεμε στον ανθρωπο)εχει ανεπτυγμενους μυες,ισως ενα δυσπλαστικο λογο του προβληματος οχι γυμνασμενους
παντως μυικη μαζα εχει αρκετη δεν εχει πλακε μπουτι το Μπουλ αλλα στρογγυλο απο τους μυες,το προβλημα μου εμενα ειναι το βαρος και η γεωμετρια του.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Κύριοι γνωρίζετε τί σημαίνει βαριά δυσπλασία και τί μυικός τόνος ή συζητάμε στον αέρα ?

Αλλο αυξάνω την μυικότητα άλλο χαρακτηρίζομαι "μυώδης"

Γνωρίζετε κάποιο σκυλί με ΒΑΡΙΑ δυσπλασία και ΜΥΩΔΕΙΣ γλουτούς ?
Dennis μιλα ξεκαθαρα και ασε τις ερωτησεις. Και εγω ερωτησεις εχω και απαντησεις ψαχνω.

π.χ. εγω εχω ενα σκυλι που μπορεις να το χαρακτηρισεις με βαρια δυσπλασια και ειναι μυωδες

τωρα, τι ειναι βαρια δυσπλασια ακομα δεν εχω το εχω αποσαφηνισει στο μυαλο μου, βοηθησε στην συζητηση αν γνωριζεις!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
στο δικό μου μυαλό βαριά δυσπλασία είναι καταστρεμένη άρθρωση-πόνος και δυσκινησία
δυσπλασία είναι όχι αρκετά καλή αρθρωση για εκτροφή
ελαφρά δυσπλασία είναι δυσπλασία υποφερτή για εκτροφή
και καθόλου δυσπλασία είναι μιά τέλεια άρθρωση

όποιος μπορεί ας με επιβεβαιώσει ή διορθώσει
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Βοηθησε με λιγο, τι εννοεις με ποια κριτηρια?
Με βαση τις ακτινογραφιες που του πηγα μου απεκλεισε την Ε δυσπλασια.
τωρα, τι ειναι βαρια δυσπλασια ακομα δεν εχω το εχω αποσαφηνισει στο μυαλο μου, βοηθησε στην συζητηση αν γνωριζεις!
Τα κριτήρια της FCI είναι (δεν τα μεταφράζω μιας και δεν κατέχω την ορολογία στα ελληνικά)

A - No signs of hip dysplasia
Femoral head and acetabulum are congruent, and the joint space is narrow
The cranial acetabular edge is congruent with the femoral head
The NA measures at least 100°
The FHC is clearly medial to the dorsal acetabular edge
There are no signs of osteoarthritis

B - Near-normal hip joints

Femoral head and acetabulum are slightly incongruent, but the NA measures at least 100°
The cranial acetabular edge is curvilinear and smooth, and the cranial effective acetabular rim is horizontal
The FHC is just medial to or on the dorsal acetabular edge
There are no signs of osteoarthritis

C - Mild hip dysplasia

Femoral head and acetabulum are incongruent
The NA measures at least 95°
There is mild receding of the cranial acetabular rim
The FHC is on the dorsal acetabular edge or slightly lateral to it
Mild osteoarthritis is present

D - Moderate hip dysplasia

Femoral head and acetabulum are obviously incongruent
The NA measures at least 90°
The FHC lies clearly lateral to the dorsal acetabular edge
There may be receding of the cranial effective acetabular rim
Signs of osteoarthritis are usually present

E - Severe hip dysplasia

The femoral head is markedly subluxated or luxated
The NA measures less than 90°
The FHC lies obviously lateral to the dorsal acetabular edge
The craniolateral acetabular rim is obviously receding
Obvious signs of osteoarthritis are usually present
Για να γίνει σωστή εκτίμηση όμως πρέπει οι ακτινογραφίες να είναι καλής ποιότητας, η τοποθέτηση του σκύλου σωστή και να γίνει ακριβής μέτρηση της γωνίας Norberg

και last but not least


να γίνει
εκτίμηση από έμπειρο κτηνίατρο.

Η εκτίμηση είναι το πιο δύσκολο κομμάτι της διάγνωσης.

Στο πανεπιστήμιο της Γανδης έκαναν οι καθηγητές:
Verhoeven, Geert; Ghent University, Medical Imaging and Orthopaedics - Fortrie Ruth; Algemene Dierenkliniek Randstad - Saunders, Jimmy; Ghent University, Faculty of Veterinary Medicine, Medical Imaging - Duchateau, Luc; Faculty of Veterinary Medicine, Ghent University, Department of Physiology and Biometrics - VanRyssen, Bernadette; Ghent university, medical imaging - van Bree, Henri; Ghent University, Medical Imaging - Coopman, Frank; University College Ghent, Agrotechnology
μια έρευνα* για να δουν κατά πόσο συμφωνούν, εξπέρ και μη, στην ερμηνεία των ακτινογραφιών και στην εκτίμηση της δυσπλασίας του ισχίου.
Μεθοδολόγια
:
50 ακτινογραφίες από 25 σκύλους εκτιμήθηκαν από 30 σπεσιαλίστες, από τους οποίους οι 9 ήταν εξπέρ στο θέμα δυσπλασίας.
Αποτελέσματα
:
onderzoek HD eva&#108.jpg


onderzoek HD eva&#108.jpg


-------------------------------------

* Interobserver agreement in the diagnosis of canine hip dysplasia using the standard ventrodorsal hip-extended radiographic method


Ενα παρόμοιο workshop έγινε και στην τελευταία FCI Hip Dysplasia Conference
Ακτινογραφίες 5 σκύλων εκτιμήθηκαν από 4 τοπ κτηνίατρους. Δεν έχω τα αποτελέσματα μπροστά μου, άλλα από ότι θυμάμαι τουλάχιστον 2 από τους 5 σκύλους είχαν χαρακτηρισθεί ως A,B,C,D
. Οι 4 σπεσιαλίστες έκαναν δηλαδή τελείως διαφορετική εκτίμηση.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πλήρης και εμπεριστατωμένη δημοσιευση απο την Αλεξία ,κατα την προσφιλή της συνήθεια (και δεν εκτρέφει καν φυλή με πρόβλημα δυσπλασίας!!!)

πολύ μπερδεμένο θέμα όμως προφανέστατα-ειδικά με τις δυό τελευταίες εργασίες που αναφέρονται και που οι ειδικοί εκτιμούν ακραίως διαφορετικά τα ίδια σκυλιά!!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Sorry δεν κατάλαβα ότι υπήρχε ερώτηση.

Ο σκύλος σου είναι ανάμεσα σε αυτά θα ήμουν γελοίος αν έλεγα πού ακριβώς ...

C - Mild hip dysplasia
Femoral head and acetabulum are incongruent
The NA measures at least 95°
There is mild receding of the cranial acetabular rim
The FHC is on the dorsal acetabular edge or slightly lateral to it
Mild osteoarthritis is present

D - Moderate hip dysplasia
Femoral head and acetabulum are obviously incongruent
The NA measures at least 90°
The FHC lies clearly lateral to the dorsal acetabular edge
There may be receding of the cranial effective acetabular rim
Signs of osteoarthritis are usually present

Αρα έχει ελαφρά - μέτρια και σε καμία περίπτωση βαριά δυσπλασία.

Ελπίζω να σε κάλυψα, αν όχι, μπορείς να απευθυνθείς σε 4-5 κτηνιάτρους ακόμα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Μετα το ποστ της Αλεξιας ειμαι πιο μπερδεμενος απο πριν.
Δηλαδη τωρα αν εγω παω και βγαλω σε εναν πιστοποιημενο ορθοπεδικο κτηνιατρο του Κοε ακτινογραφιες, για να εχω τον ακριβη βαθμο δυσπλασιας του σκυλου μου, ποιος μου λεει οτι θα μου δωσει τον σωστο βαθμο?
Οταν σε 30 ειδικους εχουμε ανομοια αποτελεσματα δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικο! Μαλλον ειναι πολυπλοκο

@ Dennis
Με εχεις καλυψει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το ουσιώδες είναι ο σκύλος σου να μην πονάει και να μην έχει προβλήματα στις μετακινήσεις του
τα άλλα είναι πολύ ψιλά γράμματα
αυτό κατάλαβα εγώ....
αν μιλάμε για εκτροφή τώρα τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο πολύπλοκα και τελικά εκεί ίσως αυτό που να μετράει ουσιαστικά είναι αν οι πρόγονοι υπέφεραν και είχαν προβλήματα μετακίνησης πάλι σε συνδιασμό με απόψεις διαφορετικών ειδικών
Για αρχή όμως χρειάζονται πολύ άρτιες ακτινογραφίες
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@Ricos ειναι καιρος να χαλαρωσεις γιατι δεν θα περνας καλα με τον σκυλο σου και αυτος θα το καταλαβει. Εχεις πιεστει τιε τελευταιες μερες(εδω πιεστηκαμε εμεις που τα διαβαζουμε:rolleyes:) Εγω νομιζω οτι το προβλημα ειναι μικρο και υποφερτο, αρα αστο να κυλισει...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μετα το ποστ της Αλεξιας ειμαι πιο μπερδεμενος απο πριν.
Να σε μπερδέψω ακόμα λίγο; Οι καθηγητές στο σεμινάριο που παρακολούθησα υποστηρίζουν ότι το πρόβλημα της δυσπλασίας δεν είναι τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζουν και ότι κακώς χάνεται καλό γενετικό υλικό. Οι ιδιοι θα ζευγάρωναν ενα πολύ καλό γεννήτορα HD-D, με A ή B. Πιστεύουν ότι η εκτροφή έχει σημαντικότερα προβλήματα να αντιμετωπίσει αλλά δυστυχώς πολλές μελέτες χρηματοδοτούνται από την Hill's, Royal, ... ή φαρμακευτικές εταιρίες.

Και έχουν αμφιβολίες αν τα omega 3/6 χρησιμεύουν σε κάτι όσο αφορά την δυσπλασία.

Επίσης θεωρούν λάθος να κρίνεις διαφορετικές φυλές με τα ίδια κριτήρια.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Να σε μπερδέψω ακόμα λίγο; Οι καθηγητές στο σεμινάριο που παρακολούθησα υποστηρίζουν ότι το πρόβλημα της δυσπλασίας δεν είναι τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζουν και ότι κακώς χάνεται καλό γενετικό υλικό. Οι ιδιοι θα ζευγάρωναν ενα πολύ καλό γεννήτορα HD-D, με A ή B. Πιστεύουν ότι η εκτροφή έχει σημαντικότερα προβλήματα να αντιμετωπίσει αλλά δυστυχώς πολλές μελέτες χρηματοδοτούνται από την Hill's, Royal, ... ή φαρμακευτικές εταιρίες.

Επίσης θεωρούν λάθος να κρίνεις διαφορετικές φυλές με τα ίδια κριτήρια.
Παρομοιο πραγμα μου ειπε σε μηνυμα η Adele Pfenninger (πρωην εκτροφεας bullmastiff). Επισης και αυτο:
"I have to tell you that many people don't agree with my view on HD but I have the experience to make a good arguement with them."
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
γ@μω την πληρωμένη επιστημονική μου έρευνα.....
κι εμείς τρωγόμαστε με τις σάρκες μας περι "εκτροφής και δυσπλασίας" και όχι μόνο και δεν μπορούν οι επιστήμονες να καταλήξουν..........

για να μην πώ για το άγχος που τρώει το φίλο Rico και άλλους...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Το προβλημα της δυσπλασιας ειναι και παραειναι σοβαρο , οταν ενας σκυλος δεν μπορει να περπατησει και κλαιει απο τους πονους ειναι σοβαρο

και οταν ολοκληρες φυλες εχουν προβλημα και οταν πρεπει να εξηγησεις στο παιδι σου γιατι το σκυλακι του θα παει ενα ταξιδι , ειναι σοβαρο

δεν προσπαθω να γινω " τραγικος " αλλα , επειδη ειναι σχεση πελατη - επαγγελματια το αγαθο πρεπει να ειναι σωστο
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καμά αμφιβολία επι τούτου......
απλά ,όπως είναι λογικό ,μετά απο μιά εποχή που η δυσπλασία "έστειλε" πολλά σκυλιά και ,απο ότι ακούω, έχει "καταστρέψει" πολλές φυλές
έχουμε περάσει σε μιά εποχή δυσπλασιοφοβίας :p όπου μάλλον πολλοί κτηνίατροι προτιμούν μιά πιο απαισιόδοξη εκτίμηση προκειμένου να ευαιθητοποιηθεί ο ιδιοκτήτης και να προσέχει
απο μιά εφησυχαστική διάγνωση που ίσως να τους έβγαζε ψευτες τελικά....

αφού προφανώς η επιστήμη δεν έχει καταλήξει σε ασφαλή συμπεράσματα και αντικειμενικές μεθόδους μέτρησεις και πρόβλεψης της μελλοντικής εξέλιξής της....

μάλιστα νιώθω κάπως παρωχημένη την άποψη
"το πρόβλημα της δυσπλασίας δεν είναι τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζουν και ότι κακώς χάνεται καλό γενετικό υλικό. Οι ιδιοι θα ζευγάρωναν ενα πολύ καλό γεννήτορα HD-D, με A ή B."
εκτός κι αν αναφέρεται σε συγκεκριμένες φυλές που για τον Α ή Β λόγο έχει αποδειχτεί ότι τελικά ακόμα και το D δεν δημιουργεί ουσιαστικά προβλήματα.....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τείνω να συμφωνήσω και με τις 3 παραγράφους του τελευταίου post του Νικος!

Πρώτον, λόγω προσωπικής ιδιοσυγκρασίας και θεώρησης των πραγμάτων.

Δεύτερον, επειδή ζούμε στην Ελλάδα και θα ήταν πάρα πολύ εύκολο να ακολουθηθεί ο ολισθηρός δρόμος: "Δε βαριέσαι, όλα τα μεγαλόσωμα σκυλιά έχουν δυσπλασία, μη σου πω και τα μικρόσωμα, οπότε δε χρειάζεται τόσο μεγάλη προσοχή και "φύρα" στην εκτροφή"...
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κοίτα, Βαγγέλη,

Στο θέμα της εκτροφής, όσοι είναι "σωστοί" εκτροφείς ξέρουν (λιγότερο ή περισσότερο - νομίζω ότι το ζήτημα αυτό δεν εξαντλείται) τα θέματα και δεν θάλεγα ότι πρέπει να υπάρχει "δυσπλασιοβοβία", απλά θα πρέπει οι επίδοξοι κάτοχοι σκύλων να είναι συνειδητοποιημένοι και να "την ψάχνουν" πολύ.
Σε σχέση δε με τα σκυλιά pet shops και byb, έχω δει τον τελευταίο καιρό ...θύελλα από δυσπλαστικά σκυλιά, μέχρι σημείου να "πονάς" που τα βλέπεις, σε σημείο που να μην μπορούν να αντέξουν ούτε την εκπαίδευση βασικής υπακοής (μιάς και πρέπει, ας πούμε, να "κάτσει" το σκυλί, οπότε υποφέρει κλ.)...:(

Στο θέμα, όμως, των περιβαλλοντικών συνθηκών, πιστεύω ότι η "δυσπλασιοφοβία" οφείλει να είναι τόση και ακόμα περισσότερη !!! Ας πούμε, μέχρι πρότινος, όλη μου η οικογένεια και οι φίλοι με θεωρούσαν υποχόνδριο με την προσοχή που έχω δώσει στη Μόκα, εδώ και 12 μήνες! Ακολούθησα (και ακολουθώ ακόμα, έστω και λίγο πιο χαλαρά, αλλά στην ίδια κατεύθυνση) την αρχή "better safe than sorry" (δηλαδή, υιοθέτησα τις πιο αυστηρές προτάσεις πρόληψης, από όσες έχω διαβάσει) και βλέπω καλή εξέλιξη στο σκυλί και στην κίνησή του...
Τον τελευταίο καιρό, ακόμα και ο ...υπέρτατος κριτής (η γυναίκα μου) με αυτά που βλέπει και ακούει έχει αρχίσει να ψελλίζει "μπράβο και εμείς που σε κατηγορούσαμε αδίκως ότι γερνάς και γίνεσαι παράξενος"...:)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.327
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc