Διάγνωση: Βαριάς Μορφής Δυσπλασία


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οσο και να σου φαινεται παραξενο ..ναι.
Τα σκυλια μου τα ανασκελωνω απο κουταβια και παιρνουμε τις αναλογες ποζες για ακτινογραφιες.
Επισης μπορειτε να γελατε οσο θελετε,αλλα το θεμα δεν ειμαι εγω αλλα το σκυλακι του Ricos.
 








kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Η νάρκωση δεν είναι για να μην κινείται το ζώο ... λυπηθείτε μας :-D
συμφωνω, ενα μονο θα πω παιρνετε και αλλες αποψεις ωσπου να καταληξετε σε σοβαρα θεματα και προπαντων καλο ειναι να ενημερωνεστε για οποιοδηποτε θεμα πριν την οποια τελικη αποφαση.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.819
5.048
patra
grdane.blogspot.com
γιασμιν ακτινογραφια χωρις ναρκωση για δυσπλασια?
και ο σκυλος εμεινε ακινητος?
γι αυτο το εθεσα στην αρχη ετσι....

οκ.. απλα μου φανηκε παραξενο....
κι εγω ζαβωνω αναστροφα τα σκυλια... αλλα κουνιουνται τα καταραμενα...
μετα το γυρισα............
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η νάρκωση δεν είναι για να μην κινείται το ζώο ... λυπηθείτε μας :-D
συμφωνω, ενα μονο θα πω παιρνετε και αλλες αποψεις ωσπου να καταληξετε σε σοβαρα θεματα και προπαντων καλο ειναι να ενημερωνεστε για οποιοδηποτε θεμα πριν την οποια τελικη αποφαση.
Αν θέλετε μπορείτε να μας αναπτύξετε κάποια πράγματα για να μην αναλωνόμαστε σε posts περί νάρκωσης=ανάγκη ακινητοποίησης του ζώου ή...περί λύπησης!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν θέλετε μπορείτε να μας αναπτύξετε κάποια πράγματα για να μην αναλωνόμαστε σε posts περί νάρκωσης=ανάγκη ακινητοποίησης του ζώου ή...περί λύπησης!
Aν είχα ένα πτυχίο και χρέωνα 100 ευρώ την επίσκεψη θα ήταν πιο εύκολο για μένα, τώρα κωλύομαι :-D
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αν θέλετε μπορείτε να μας αναπτύξετε κάποια πράγματα για να μην αναλωνόμαστε σε posts περί νάρκωσης=ανάγκη ακινητοποίησης του ζώου ή...περί λύπησης!
στελιο ηδη εχουν γραφτει παρα πολλα για ενα φορουμ, απο το τους ορους πολυγονιδιακος και πολυπαραγοντικος εως και αναλυση των βαθμων που υπαρχουν για 'να υπαρχουν' και να γινεται πιο κατανοητη μια κατασταση. Θα σου πω το εξης οσες φορες εχει προκυψει σοβαρο προβλημα υγειας στην οικογενεια μου φροντισα να ενημερωθω οσον το δυνατο καλυτερα για τα παντα, απο το ιδιο το προβλημα, απο τους τροπους αντιμετωπισης του, απο τα συμπτωματα, απο τους τροπους διαγνωσης εως στο ποιοι ειναι οι καλυτεροι στον εκαστοτε τομεα. Τυφλα και απο λογια αλλων δεν παω πουθενα και τιποτα οταν προκειται για σοβαρο θεμα και παντα φροντιζω για μια δευτερη ή τριτη γνωμη. Η αναισθησια μερικη ή πληρης επιτυγχανει μυοχαλαση.
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
υπαρχει ηδη ενα θεμα για την δυσπλασια,προσφατο κιολας.(...και κλειδωμενο)

γνωμες και αποψεις διαβαστηκαν πολλες...

Θοδωρη,νομιζω οτι πλεον εχεις παρει πολλες αποψεις απο πολλους ανθρωπους και πολυ καλα εκανες!

ομως δεν θεωρω οτι πρεπει να συνεχιστουν περαιτερω αναλυσεις γιατι περισσοτερο μπερδευομαστε ολοι μας...

ηδη εχουμε πολυ υλικο.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τροφή για την σκέψη παιδιά....
κανείς δεν θέλει ιατρικές γνωματευσεις και αναλύσεις εδω μέσα(κι αν θέλει το πρόβλημα είναι δικό του)

τροφή για την σκέψη-διάλογος-ανάπτυξη απόψεων και σχέσεων

free your mind ρε γμτ....να μην συζητηθεί το θέμα δηλαδή γιατί υπάρχουν καταρτισμένοι επιστήμονες να το συζητήσουμε ή γιατι σε ένα σοβαρό ιατρικό θέμα πρέπει να πάμε να ενημερωθούμε περιεκτικά και ποιοτικά και όχι να κουβεντιάζουμε σε ενα ...(μπλιάααααχ) φόρουμ?????
τι να πώ?

είμαστε για λύπηση - λυπηθείτε μας....
μπαίνει ο κάθε άσχετος και γράφει ότι νά ναι - "κάτω οι άσχετοι" "να τους αφαιρεθεί το δικαίωμα λόγου" "λόγο μόνο στους γνωρίζοντες"
πολυγονιδιακός σε φόρουμ....τσκ τσκ τσκ πολύ υψηλού επιπέδου γνώσεις για ένα φόρουμ-αυτά είναι επτασφράγιστα μυστικά που συζητιούνται πίσω απο κλειστές πόρτες κτηνιατρίων ..... και με απόδειξη παροχής υπηρεσιών 100 ευρά....


χαλαρώστε επιτέλους.....τροφή για την σκέψη λέμε...
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
τροφή για την σκέψη παιδιά....
κανείς δεν θέλει ιατρικές γνωματευσεις και αναλύσεις εδω μέσα(κι αν θέλει το πρόβλημα είναι δικό του)

τροφή για την σκέψη-διάλογος-ανάπτυξη απόψεων και σχέσεων

free your mind ρε γμτ....να μην συζητηθεί το θέμα δηλαδή γιατί υπάρχουν καταρτισμένοι επιστήμονες να το συζητήσουμε ή γιατι σε ένα σοβαρό ιατρικό θέμα πρέπει να πάμε να ενημερωθούμε περιεκτικά και ποιοτικά και όχι να κουβεντιάζουμε σε ενα ...(μπλιάααααχ) φόρουμ?????
τι να πώ?

είμαστε για λύπηση - λυπηθείτε μας....
μπαίνει ο κάθε άσχετος και γράφει ότι νά ναι - "κάτω οι άσχετοι" "να τους αφαιρεθεί το δικαίωμα λόγου" "λόγο μόνο στους γνωρίζοντες"
πολυγονιδιακός σε φόρουμ....τσκ τσκ τσκ πολύ υψηλού επιπέδου γνώσεις για ένα φόρουμ-αυτά είναι επτασφράγιστα μυστικά που συζητιούνται πίσω απο κλειστές πόρτες κτηνιατρίων ..... και με απόδειξη παροχής υπηρεσιών 100 ευρά....


χαλαρώστε επιτέλους.....τροφή για την σκέψη λέμε...
Kokoni επειδη αναφερεσαι και σε μενα θεωρω οτι πρεπει να απαντησω. Πουθενα καταρχην δεν εχω πει οτι ειμαι πανεπιστημονας και παντογνωστης ισα ισα που προσπαθω να γραφω μονο εαν μπορω να βαλω και γω ενα μικροσκοπικο λιθαρακι. Πουθενα δεν αναφερομαι στο ποιοι πρεπει να εχουν λογο και ποιοι οχι (φορουμ ειναι αλλωστε). Η αποψη μου οτι τα παντα δεν μπορουν να απαντιουνται και να αναλυονται εδω μεσα είτε για λογους προσωπικου ενδιαφεροντος είτε καθαρα περιεργιας και κουτσουμπουλιου παραμενει ως εχει.


Στο συγκεκριμενο νημα εχει δοθει τροφη για τα επομενα 2 χρονια εαν θελεις να σκεφτεις ή να προβληματιστεις, τωρα οποιος θελει την τρωει και οποιος θελει οχι (απο διαγραμματα πληρως κατατοπιστικα, απο αναλυσεις εμπεριεκτικοτατες εως προσωπικες γνωσεις που πηγαζουν απο την εμπειρια καθενος). Οσο για την χαλαρωση προσωπικα ειμαι πολυ χαλαρος και χωρις αναισθησια. Αν θεωρουσα οτι το οποιοδηποτε φορουμ ειναι μπλιαχ οπως χαρακτηριστικα αναφερεις δε θα εγραφα καθολου να εισαι σιγουρος και νομιζω εστω και με τα ποστ που εχω γραψει για τη φυλη που ασχολουμαι κατι εχω κανει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λυπάμαι για την λήψη που έκανες-το μισό φταίξιμο προφανώς είναι δικό μου αφού εγώ εξέπεμψα....:)

αναφέρθηκα και σε εσένα (όχι προσωπικά) αλλά όχι μόνο σε εσένα....
οπότε απαντάς και για "τεμάχια" του πόστ μου που δεν απευθύνονται σε εσένα-μόνο

ουδώλως και σε κανένα σημείο της διαδυκτιακής μου δραστηριότητας δεν έχω θέσει σε αμφισβήτηση την προσφορά σου στο φόρουμ-ούτε και κανενός άλλου επίσης

συγκεκριμένα εσύ το μόνο που είπες και εγώ σχολίασα ήταν το "πολλά για ένα φόρουμ" τα υπόλοιπα που είπες είναι όχι μόνο κατανοητά απο εμένα αλλά και σεβαστά

μπλιαχ και κλειστές πόρτες και αποδείξης παροχής και χαλαρώσεις πήγαιναν αλλού

πολλά για ένα φόρουμ όμως ,προσωπικά, δεν μου αρέσει σαν έκφραση-και ευκολα παρεξηγήτε ... όχι απο εμένα (γιατί και εδώ κατανοώ ακριβώς τι λές)

Ελπίζω να κατάφερα να γίνω πιο σαφής :)

Γενικά βέβαια δεν στοχευω στα πρόσωπα αλλά στην συνέχεια της ενημερωσης και της συζήτησης....
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
@kokoni
Noμιζω πως καποια θεματα ειναι τοσο πολυπλοκα που μετα απο καποια αναλυση, μετα απο καποιες αποψεις σοβαρες ή μη, ισχυουσες ή μη, μετα απο παραθεσεις προσωπικων εμπειριων αληθινων ή μη, οι περαιτερω αναλυσεις οδηγουν σε συνεχεις κυκλους που στη τελικη επιτυγχανουν τη συγχηση των αναγνωστων εξου και θεωρω οτι καπου μερικα πραγματα ειναι πολλα για ενα φορουμ και χρηζουν, ειτε προσωπικου ειτε με τη βοηθεια καποιων αλλων, βαθυτερου ψαξιματος.

Τωρα να σου απαντησω και για τα αλλα γραφοντας καθαρα την αποψη μου. Κατανοω ακριβως σε ποιον απευθυνεσαι και συ και πολλοι αλλοι. Ειλικρινα δεν μπορω να κατανοησω γιατι γινεται τοσος ντορος με τον ντενις και αλλος τοσος με τη rottie. Kαι τους δυο τους γνωριζω εξ οψεως και δεν εχω περαιτερω σχεσεις γιατι πολυ απλα δεν τους γνωριζω. Το αν ειναι καυστικοι, το αν ειναι προκλητικοι ή οτιδηποτε αλλο δε νομιζω οτι χρηζει τετοιας αναλυσης και μαλιστα σε οποιοδηποτε ποστ. Για μενα αν καποιος ειναι μαγκας μπορει σε καθε ποστ να αφαιρεσει και τον προκλητικο και τον καυστικο χαρακτηρα του και να παρει αυτο που του χρειαζεται(την απαραιτητη πληροφορια, και μαλιστα γρηγορα και δωρεαν). Λεω λοιπον και γω οτι π.χ. δε γουσταρω ετσι οπως γραφει ο προμηθεας με κουιζ ή οπως γραφει ο johnQ που γραφει μυθιστορηματικα (πες οτι μου την σπαει ρε παιδι μου) τι πρεπει να γινει να σχολιαζεται σε καθε ποστ; (χρησιμοποιω τους συγκεκριμενους επιτηδευμενα γιατι τους γνωριζω πολυ καλα και δεν θα παρεξηγηθω)

Αρκετοι θα νομισουν οτι υποστηριζω τον Denis, τους προτρεπω να μη βιαστουν μις και ειναι ουκ ολιγα τα ποστ που εχουμε αντιπαραθεσεις, ως εκει ομως και το εννοω. Μεσα απο τις αντιπαραθεσεις οσο και βλακωδεις να ειναι μαθαινεις. Προσωπικα δε με ενδιαφερει ουτε ποιος ειναι ο admin ουτε ποιες ειναι οι δικαιοδοσιες των moderators (μην τρελαθουμε ξεσκαρταρισμα σε ενα φορουμ κανουν, κατι που τους τιμα βεβαιως γιατι το κανουν αφιλοκερδως τρωγοντας απο το χρονο τους, ως εκει ομως γιατι μερικες φορες καποιοι δινουν την εντυπωση οτι εχουν πιασει τον παπα απο τα ....).

Καλως ή κακως πρεπει να μαθουμε να αποδεχομαστε το στιλ του καθενος, κατι που με δυκολευε αρκετα στην αρχη και λιγοτερο τωρα, μονο ετσι θα παρουμε χρησιμες πληροφοριες και θα παψουμε να γεμιζουμε σελιδες με προσωπικες αντιπαραθεσεις ειτε μεταξυ προσωπων ειτε ακομη και φυλων (που φυσικα παλι εκπροσωπουνται απο ατομα).
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κokoni θεωρείς ότι πρέπει να μάθεις από την συνέχεια την συζήτησης κάτι περισσότερο από εμένα για την δυσπλασία ... ?

Πρέπει να αναλύω αυτό το τεράστιο θέμα σε κάθε ερώτηση οποιουδήποτε μέλους ... ?

Πρέπει τώρα να πώ δημοσίως και άλλη μία φορά την γνώμη μου επώνυμα για experts γιατρούς και τοπώς ακτινογραφούν - σε ένα θέμα - αγκάθι - και αυτό θα σε κάνει να ικανοποιηθείς, αλλιώς είμαι άδικος και ειρωνικός ... ?

Τί να πώ ... ή δεν σκέφτεστε πρίν γράψετε, ή κάτι άλλο συμβαίνει, σε προκαλώ να βρείς άλλον χρήστη που να έχει αναλύσει την δυσπλασία περισσότερο σε οποιοδήποτε forum ... την γνώμη μου για το συγκεκριμένο θέμα μπορείς να την μάθεις μόνο face to face ούτε κάν με pm.

Iσως λάθος το άγγιξα, ίσως λάθος ανφέρθηκε ο κτηνίατρος (οπότε πάμε σε άλλες συζητήσεις που ήδη γίνονται)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...οι περαιτερω αναλυσεις οδηγουν σε συνεχεις κυκλους που στη τελικη επιτυγχανουν τη συγχηση των αναγνωστων εξου και θεωρω οτι καπου μερικα πραγματα ειναι πολλα για ενα φορουμ και χρηζουν, ειτε προσωπικου ειτε με τη βοηθεια καποιων αλλων, βαθυτερου ψαξιματος.

2) ...Λεω λοιπον και γω οτι π.χ. δε γουσταρω ετσι οπως γραφει ο προμηθεας με κουιζ ή οπως γραφει ο johnQ που γραφει μυθιστορηματικα (πες οτι μου την σπαει ρε παιδι μου) τι πρεπει να γινει να σχολιαζεται σε καθε ποστ; (χρησιμοποιω τους συγκεκριμενους επιτηδευμενα γιατι τους γνωριζω πολυ καλα και δεν θα παρεξηγηθω)
Να ένα από τα λίγα ...μυθιστορηματικά posts του φίλου kos !!!

1) Συμφωνώ, Κώστα, αρκεί να μην καταλήξουμε να "κουκουλώνουμε" σημαντικά θέματα και φτάσουμε στο σημείο να λέμε "δεν πειράζει, όλες οι φυλές συγκεκριμένων τύπων - π.χ. μεγαλόσωμες, ή μολοσσοειδείς - έχουν δυσπλασία, οπότε είναι άθώα περιστερά όποιος δεν κάνει εξετάσεις στους γενήτορες, ή διασταυρώνει δυσπλαστικούς γενήτορες". Με καταλαβαίνεις, νομίζω...:cool:

2) Και κάτι επί "προσωπικού":
Δε με ενδιαφέρει αν με διαφημίζετε ή με δυσφημίζετε, αν σας αρέσω ή όχι, εφόσον γράφετε σωστά το όνομά μου, όπως έλεγε ο Αντυ Γουόρχολ !
Ετσι, Κώστα, μάλλον με έχεις μπερδέψει με τη ...Suzie Q !!!
Οπως, λοιπόν, θα έλεγε και ο Σών Κόνερυ, στις ταινίες του James Bond:
My name is καίει - john καίει !!!:D
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Να ένα από τα λίγα ...μυθιστορηματικά posts του φίλου kos !!!

1) Συμφωνώ, Κώστα, αρκεί να μην καταλήξουμε να "κουκουλώνουμε" σημαντικά θέματα και φτάσουμε στο σημείο να λέμε "δεν πειράζει, όλες οι φυλές συγκεκριμένων τύπων - π.χ. μεγαλόσωμες, ή μολοσσοειδείς - έχουν δυσπλασία, οπότε είναι άθώα περιστερά όποιος δεν κάνει εξετάσεις στους γενήτορες, ή διασταυρώνει δυσπλαστικούς γενήτορες". Με καταλαβαίνεις, νομίζω...:cool:

2) Και κάτι επί "προσωπικού":
Δε με ενδιαφέρει αν με διαφημίζετε ή με δυσφημίζετε, αν σας αρέσω ή όχι, εφόσον γράφετε σωστά το όνομά μου, όπως έλεγε ο Αντυ Γουόρχολ !
Ετσι, Κώστα, μάλλον με έχεις μπερδέψει με τη ...Suzie Q !!!
Οπως, λοιπόν, θα έλεγε και ο Σών Κόνερυ, στις ταινίες του James Bond:
My name is καίει - john καίει !!!:D
Γιαννη μου εχεις δικιο για το nickname, ειναι ευνοητο εξαλλου για οποιον γνωριζει το ονοματεπωνυμο σου μαλλον σε μπερδεψα με τον
denzel washington απο την ταινια john q. Eπ ουδενι δεν ειμαι υπερ του κουκουλωματος, απο την αλλη δεν μπορουν να γινονται τα παντα γνωστα μεσα σε ενα φορουμ και να μετατρεπεται που και που σε λαικο δικαστηριο. Ξερεις πολυ καλα πως προσωπικα θα μπορουσα να εκμεταλλευτω πολλες καταστασεις, μηπως δεν ειναι ομως ο σκοπος μου, μηπως δεν ειναι ο σκοπος των πραγματικων κυνοφιλων; Δυστυχως τα γραπτα μενουν και ειναι αρκετοι αυτοι που φασκουν και αντιφασκουν μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα. Καποιοι δηθεν ενδιαφερθηκαν να μαθουν για τη φυλη που αγαπαμε, ακομα αναρωτιεμαι το γιατι, ακομα δεν εμαθαν και κοντευουν να σκασουν, πραγματικο ενδιαφερον ή απλα κουτσομπολιο για να τους παιρνει ολους η μπαλα;

Σιγουρα δεν ειναι ολα ροδινα, σιγουρα αρκετοι εχουν μπερδεψει το τι ειναι εκτροφεας και το τι θα πει κυνοφιλος (ο ορισμος της κυνοφιλιας δεν ειναι αυτος που κερδιζει CAC, το μονο σιγουρο). Καθενας επιλεγει το δρομο του που πολλες φορες δεν εχει επιστροφη αν δεν το καταλαβει εγκαιρα. Για μενα υπαρχουν σημαντικοτερα προβληματα απο τη δυσπλασια (οχι οτι αμφισβητω την τεραστια σημασια της) στα οποια πρεπει να δινουμε βαση εκτος και αν κοιταμε μονο γυρω απο τον εαυτο μας. ΤΟ να γραφουμε και να κατηγορουμε ή να επαινουμε μονο μεσα σε ενα φορουμ δε μου λεει κατι απο μονο του, η αληθεια βρισκεται εξω και οποιος εχει θεληση και γερο στομαχι και θα τη βρει και θα ειναι ετοιμος για ολα.

Καπου υπαρχει και μια λεπτη γραμμη στα γραφομενα μας που πολλες φορες ξεπερνιεται και συμπαρασυρει ανθρωπους και αξιες (ακομα και ο πιο τιποτενιος διακαταχεται απο απο καποιες αξιες), θελει λοιπον προσοχη στο τι γραφουμε ( απο το μηδενισμο οποιουδηποτε ανθρωπου εως το μηδενισμο καποιας φυλης). Θεωρω λοιπον οταν αποφασιζεται να γραφτει κατι ιδιαιτερως σοβαρο να υπαρχει μια ενιαια σταθερη σταση και οχι σταση συνεχης εναλλαγης.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κώστα, με το τελευταίο post σου, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο !!!
Δεν θα μπορούσα να αλλάξω ούτε μία λέξη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.051
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli