Διάρροια, εμετός, αλλαγή τροφής


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Ηρεμηστε ρε παιδια. δεν ειπε η γυναικα οτι θα το κλεισει σε ενα καλυβι στο κωσταλεξι.
Αλμα καλως ηρθες. να σου ζησει το σκυλακι σου!
Το ιδανικο για την ευζωια του σκυλου ειναι να μοιραζεται την ιδια στεγη με την οικογενεια του. Αν αυτο δεν ειναι εφικτο, τοτε θα πρεπει να δουλεψετε πιο σκληρα για να καλυψετε τις αναγκες του για πνευματικη και σωματικη εκτονωση, για εκπαιδευση, για επικοινωνια, για αγαπη, παιχνιδι, κοινωνικοποιηση κλπ κλπ...
Με υπομονη και αφοσιωση ολα γινονται. Διαβασε τα θεματα για εκπαιδευση και κοινωνικοποιηση για αρχη. Θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα post εδω μεσα.
Οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε!
 


αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
Ηρεμηστε ρε παιδια. δεν ειπε η γυναικα οτι θα το κλεισει σε ενα καλυβι στο κωσταλεξι.
Αλμα καλως ηρθες. να σου ζησει το σκυλακι σου!
Το ιδανικο για την ευζωια του σκυλου ειναι να μοιραζεται την ιδια στεγη με την οικογενεια του. Αν αυτο δεν ειναι εφικτο, τοτε θα πρεπει να δουλεψετε πιο σκληρα για να καλυψετε τις αναγκες του για πνευματικη και σωματικη εκτονωση, για εκπαιδευση, για επικοινωνια, για αγαπη, παιχνιδι, κοινωνικοποιηση κλπ κλπ...
Με υπομονη και αφοσιωση ολα γινονται. Διαβασε τα θεματα για εκπαιδευση και κοινωνικοποιηση για αρχη. Θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα post εδω μεσα.
Οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε!
σε ευχαριστω πολυ....
 




αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
επισης θελω να ρωτησω ολους εσας που ειστε τοσο κατηγορηματικοι......
τι ειναι καλυτερο για εναν σκυλο,οταν ειστε εσεις στη δουλεια και τα παιδια σας στο σχολειο....να ειναι οσκυλος σε ενα διαμμερισμα περιτριγυρισμενος απο επιπλα η σε μια προφυλαγμενη ασφαλη αυλη με κηπο????

επειδη και εγω μπορω να πω πολλα για να αντικρουσω τις γνωμες σας...οπως πχ μελετες που εχουν γινει ως προς τις αλλεργιες που μπορει να επιφερει η διαμονη ζωων μεσα στο σπιτι.....καλυτερα να χρησιμοποιουμε το φορουμ ως μεσω επικοινωνιας και ανταλλαγης αποψεων!!!!! για τσακωμο...προτεινω τις πεθερες μας!!!!!!
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Άλμα, κανείς δεν έχει διάθεση για τσακωμό, αυτό είναι σίγουρο...

Το καλύτερο για το σκύλο όταν εμείς λείπουμε από το σπίτι (ειδικά όταν είναι κουτάβι) είναι να είναι κάπου ασφαλής. Όμως στη δική σας περίπτωση ο σκύλος δεν είναι ποτέ σπίτι μαζί σας και επιπλέον η αυλή δεν είναι και τόσο ασφαλής χώρος για ένα κουτάβι από πολλές απόψεις.

Όσο για τις μελέτες στις οποίες αναφέρεσαι πού τις βρήκες; Γιατί οι μελέτες που έχουν γίνει πάνω στο θέμα αναφέρουν ότι στατιστικά,τα παιδιά τα οποία μεγαλώνουν σε περιβάλλον με κατοικίδια έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσουν αλλεργίες, αλλεργικό άσθμα και άλλες παθήσεις του αναπνευστικού από τα παιδιά που μεγαλώνουν χωρίς κατοικίδια. Τάδε έφη η παιδίατρος μου που είναι και καθηγήτρια Πανεπιστημίου...

Εγώ δεν έχω πεθερά...
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
επισης θελω να ρωτησω ολους εσας που ειστε τοσο κατηγορηματικοι......
τι ειναι καλυτερο για εναν σκυλο,οταν ειστε εσεις στη δουλεια και τα παιδια σας στο σχολειο....να ειναι οσκυλος σε ενα διαμμερισμα περιτριγυρισμενος απο επιπλα η σε μια προφυλαγμενη ασφαλη αυλη με κηπο????

επειδη και εγω μπορω να πω πολλα για να αντικρουσω τις γνωμες σας...οπως πχ μελετες που εχουν γινει ως προς τις αλλεργιες που μπορει να επιφερει η διαμονη ζωων μεσα στο σπιτι.....καλυτερα να χρησιμοποιουμε το φορουμ ως μεσω επικοινωνιας και ανταλλαγης αποψεων!!!!! για τσακωμο...προτεινω τις πεθερες μας!!!!!!
Το πιθανοτερο ειναι να αποτρεψει τις αλλεργιες η διαμονη του σκυλου κατω απο την ιδια στεγη με τους ανθρωπους του.

Δεν ξερω σε τι περιοχη μενεις αλλα γενικα ο κηπος ειναι ενας επικινδυνος χωρος για εναν σκυλο οταν δεν υπαρχει επιτηρηση, αλλα υπαρχουν κακοι γειτονες...
Επισης να μην ξεχναμε και την σκνιπα που μεταφερει τη νοσο της λεισμανιωσης.

Τελικα μενει σε αυλη η μικρη ή σε γκαρσονιερα?
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αμα ειναι να το γυρισουμε στις αερολογιες , αστο καλυτερα!! Οπως σου λεει το μελος παραπανω οσες μελετες εχουν γινει δειχνουν ακριβως το αντιθετο, και ισα ισα παιδια που μεγαλωνουν με κατοικιδια εχουν πιο δυνατο ανοσοποιητικο.

Καταλαβα.. βλεπω να σαι απ αυτους που φωναζουνε στα παιδια να μη πιανουν το σκυλι γιατι ειναι βρωμικο. Ωραια πραγματα...

Υγ: ασφαλης αυλη ΔΕΝ υπαρχει. Ο σκυλος ειναι απολυτα προστατευμενος σ ενα διαμερισμα , στο κηπο οταν δεν εισαι εσυ θα τον τσιμπησει μια μελισσα και θα τεζαρει πριν καν γυρισεις σπιτι οκ?
Σου λενε καποια πραγματα ΣΩΣΤΑ και με καλη διαθεση κι εσυ πας να βγεις απο πανω. Κριμα
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Γιατι παντα πρεπει να βγαζουμε συμπερασματα για το τι σόι ανθρωπος ειναι καποιος που δεν εχει ακριβως τις ιδιες αποψεις με εμας?Ψυχραιμια..ας αφησουμε την κοπελα να ψαχουλευτει στο φορουμ και ισως αλλαξει καποιες αποψεις απο μονη της.Ηδη δειχνει να ενδιαφερεται και να το ψαχνει.
Αλμα,δωσε λιγη παραπανω βαση σ'αυτα που σου λενε τα παιδια για την ασφαλεια του κουταβιου απο ''καλοθελητες'' γειτονες
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ασε γιατι το χουμε δει το εργο παρα πολλες φορες δυστυχως.. αμα ακους ανθρωπο να σου λεει οτι δε θελει το σκυλι στο σπιτι γιατι εχει μελετες που δειχνουν εμφανιση αλλεργιων, ειναι προδιαγεγραμμενο το σεναριο. Μακαρι να κανω λαθος βεβαια αλλα ενας ενηλικας ανθρωπος που χει παγιωμενες καποιες αποψεις δε τις αλλαζει ευκολα.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Αλμα καλως ηρθες...καλως την δεχτηκες την μικρη σου..ευχομαι να ειναι παντα υγιης και να χετε μαζι πολλα χρονια γεματα ομορφες στιγμες!
Επετρεψε μου να σου πω οτι αυτη την στιγμη εχεις ενα κουταβι στα χερια σου που τωρα διαμορφωνει χαρακτηρα...οποτε καλο θα ειναι να παρει θετικα ερεθισματα απο την οικογενεια ακι το περιβαλλον. Δεν θα σου παραλληλισω το κουταβι με το μωρο...οπως κανουν πολλοι....οχι οτι ειναι λαθος...απλα δεν ειναι καλο σαν παραδειγμα. Θα σου πω ομως οτι με λιγη αναζητηση στο φορουμ θα βρεις πολλες λυσεις...σε πολλα θεματα σου!
Αρχικα ξεκινα απο την τροφη...μεχρι και 14μηνων που θα παει το κουταβι...πρεπει να τρωει puppy τροφη...και σχετικα καλης ποιοτητας...αν τωρα το σκυλακι δεν τραφει σωστα ωστε να αναπτυχθει πληρως....λυπαμαι αλλα οταν μεγαλωσει...θα βγαζει ολο προβληματα...που σημαινει...χρονο σε θεραπειες..λεφτα σε θεραπειες και κτηνιατρους...οποτε...προνοησε και δωσε κατιτις παραπανω τωρα στην αρχη για τροφη!
Εν συνεχεια να σου πω,αν και θα στο πουν και τα παιδια εδω στο φορουμ...οτι υπαρχει το crate ή το puppy pen που μπορεις να περιορισεις τον σκυλο σε ενα μερος ενος δωματιου του σπιτου...και ετσι και το σκυλακι να μην ειναι μονο του...αφου θα μπορει να βλεπει και να αλληλεπιδρα με τα μελη της οικογενειας...και δεν θα σου κανει ζημιες μες στο σπιτι!
Επισης να σου πω....οτι τα λαμπραντορ...ειναι σουπερ ανθρωποκεντρικα σκυλια...και αν τωρα που ναι μικρο το αφηνεις ωρες μονο του...σε μια αυλη...αργοτερα θα το βρεις να σου εχει κανει την αυλη μπλε-μαρε...και θα εχει αυτοκαταστροφικες τασεις οποτε θα ναι μονο του.
Τεος να σου πω....οτι το σκυλακι θελει βολτες αφοτου συμπληρωσει τον καταληλο κυκλο εμβολιων...ωστε να ξεκινησει να παιρνει ερεθισματα και απο τον κοσμο εξω...να εξικοιωνεται με θορυβους της πολεις...και να κοινωνικοποιειται με αλλα σκυλακια που θα συναντησετε στην βολτα σας!
Υ.Γ: Ενημερωσου για τι μέσα μπορεις να χρησιμοποιησεις ωστε το σκυλι να μπει στο σπιτι σας και να ειναι περιορισμενο σε καποιο χωρο τις ωρες που λειπετε....και τις υπολοιπες να ναι ελευθερο σε ενα δωματιο του σπιτιου..και να παιζει με τα παιδια και με εσας!
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Νομιζω οτι ολοι ετυχε να εχουμε λαθος η ελλειπη ενημερωση,σε διαφορα πραγματα στη διαρκεια της ζωης μας.Ενδιαφερθηκαμε,διαβασαμε,το ψαξαμε και πολλες φορες αναθεωρησαμε.Δεν πιστευω οτι παιζει ρολο η ηλικια και κυριως σε εναν ανθρωπο που μπηκε σε ενα φορουμ για να λυσει καποιες αποριες.
Θελω να πιστευω οτι η Αλμα ειναι μια τετοια περιπτωση:)
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Κανείς δε χαρακτήρισε το μέλος.

Έγιναν κάποιες ερωτήσεις αλλά απάντηση δε ήρθε παρά μόνο αυθαίρετες απόψεις περί ανύπαρκτων μελετών...

Δυστυχώς το ίδιο έργο επαναλαμβάνεται καθημερινά. Και αυτό που το μέλος έγραψε απόλυτα και συνοπτικά : είναι επιλογή μας ο σκύλος να μη μενει στο σπίτι μας.

Αυτή η ρημάδα η διαφήμιση με τα kleenex φταίει...
 
Last edited:


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Καταρχάς αγόρασε μία τροφή καλής ποιότητας ,για αρχή σου προτείνω δύο που γνωρίζω και θεωρούνται απο τις πιό ποιοτικές(την acana puppy large breed και την orijen puppy large breed που αυτήν συγκεκριμένα έδινα για να μεγαλώσω το δικό μου λαμπραντόρ). Άν τώρα στην πορεία δείς πώς τα λεφτά δεν σε βγάζουν ψάξε να βρείς μία πιό οικονομική τροφή αλλά καλή σε συστατικά.
Επιπλέον να ξέρεις πώς για να δώσεις μία τροφή πρέπει να φτιάξεις την δοσολογιά παλιάς με καινούρια αλλίως το σκυλί θα έχει πρόβλημα με το στομάχι του ,δηλαδή πρέπει να δίνεις αρκετή απο την παλιά και λίγο απο την καινούρια ώστε ν αρχίσει να συνηθίζει και με τις μέρες ανεβάζεις την πόσοτητα της νέας τροφής και λιγοστεύεις της παλιάς όπου δεν την ξανα χρησιμοποιείς.
Η τροφή που δίνεις είναι κακή σε θέμα συστατικών αλλά και σαν μάρκα πρώτη φορά την γνωρίζω ,άσε που μπορεί να δίνεις και για μεγάλα σκυλιά.Ακόμα που γράφεις ότι δυσκολεύεσαι να υπολογίσεις την ποσότητα που πρέπει να δίνεις ,κοίταξε στο πίσω μέρος της συσκευασίας που γράφει για κιλά και ηλικία ώστε να δώσεις αυτό που πρέπει.

Όσον αφορά που την έχετε μόνη της σε ένα άδειο διαμέρισμα είναι ΛΑΘΟΣ ,συζητήστε το με τους υπόλοιπους το σκυλί θα νιώθει μόνο και λυπημένο καταλάβετε το. Εμένα που την έχουμε μέσα στον κήπο μόνη της δεν βγαίνει παρά μόνο για τις ανάγκες της και αν λίγο την αφήσουμε γκρινιάζει γιατί θέλει παρέα.
 
Last edited:


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Αν δεν θελατε ο σκυλος να μενει μεσα στο σπιτι τοτε η επιλογη λαμπραντορ ηταν η χειροτερη που θα μπορουσατε να κανετε.
Κριμα.
Μη κολλάτε στη φυλή, το σκυλάκι δεν είναι λαμπραντόρ - είναι κάτι σαν λαμπραντόρ (αφού ειναι από σέρβικο puppy mill), αλλά σαφώς όπως όλα τα σκυλιά κουτάβια και μη πρέπει να ζουν μέσα στο σπίτι και όχι σε μια άδεια γαρσονιέρα που είναι κύπος (?) τελικά, έχω μπερδευτεί και γω. Και δεν καταλαβαίνω γιατι οι άνθρωποι παίρνουν ένα ζωάκι που δεν το θέλουν να ζει μαζί τους αλλά απλά να υπάρχει κάπου για να μην τους ενοχλεί άντε και που και που να παίζουν μαζι του τα παιδιά. Για βόλτες, περιποίηση και εκπαίδευση δεν άκουσα τίποτα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι ο σκυλος ως ζωο δεν εχει αναγκη απο κατι αλλο. Ποσες φορες δεν ακουμε τη φραση "σκυλος ειναι τι θα παθει?"
Το κακο ειναι οτι υπαρχουνε πετ σοπς κ ιδιωτες απ οπου μπορει οποιος γουσταρει να παρει σκυλο. Αν για παραδειγμα το μελος εδω, πηγαινε και τα λεγε αυτα σ εναν σωστο εκτροφεα θα τρωγε ακυρο και θα ακουγε και 2-3 πραματα για να καταλαβει.
 


αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
αν και εχω μαθει να ακουω και να σκεφτομαι τις διαφορετικες αποψεις απο την δικη μου,δυστηχως εδω καποια μελη ειναι κολλημενα !!!!! δεν λεει πουθενα οτι τα λαμπραντορ ειναι εσωτερικου χωρου.....εγω εδω μπηκα απο ενδιαφερον για το σκυλακι μου,γιατι οπως ειπα απο την αρχη δεν εχω καμμια γνωση ως προς το θεμα.......η πλειοψηφια σας αντι να με βοηθησει να λυσω τις αποριες μου και να με δεχτητε ως ενα μελος που εχει καλη διαθεση....με κατακρινατε σαν να θελω να κακοποιησω το σκυλι μου.....τι να πω....δεν μπορειτε να ξερετε τα προβληματα υγειας καθε οικογενειας ουτε να κανετε τους εξυπνους σαν να εχετε γεννηθει παντογνωστες......εγω πχ εχω ενα παιδι με ασθμα ...και ως αλλεργιολογος ξερω τι επιπτωσεις θα εχει η διαμονη του ζωου μεσα στο σπιτι μου.....αγαπω τα ζωα και δεν ειμαι υποχρεωμενη να απολογηθω σε κατι.....θα προσεχω το ζωακι μου οσο μπορω καλυτερα,και ευχομαι να ειμαι η μοναδικη εδω μεσα που το σκυλι της θα θελει σκυλοψυχολογο!!!!!!!! αυτα......σας ευχαριστω ολους που προσπαθησατε να με βοηθησετε........καλημερα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν είσαι και αλλεργιολόγος, ακόμη χειρότερα. Οταν η επιστήμη κάνει βήματα πίσω, άστα να πάνε...
Ξέρεις πόσα μέλη του φόρουμ, έχουν αντιμετωπίσει με επιτυχία τις αλλεργίες τους, έχοντας έναν σκύλο στο σπίτι τους;

Και τελικά, αφού πιστεύεις οτι ο γιός σου με το άσθμα, θα έχει πρόβλημα με τον σκύλο, για ποιό λόγο βάλατε το μωρό στην ζωή σας; Σε έχουν ξαναρωτήσει, αλλά δεν θυμάμαι να έδωσες απάντηση. Για ποιό λόγο, σκεφτήκατε ότι ήταν καλή ιδέα, να αποκτήσετε σκύλο;
 


αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
να μου επιτρεψεις να εχω μια γνωμη με μεγαλυτερη αξιοπιστια απο την δικια σας σε αυτο το θεμα ως ειδικος.σπουδασα 5 χρονια πανω σε αυτο το κομματι και δεν δεχομαι φημες ,υποθεσεις κτλ. δεν περνουμε ενα ζωακι με σκοπο να μενει μεσα στο σπιτι μας,οποιος φυσικα θελει μπορει να το κανει ,αλλα δεν μπορει να επιβαλλει σε ολους τους αλλους να κανουν το ιδιο! δεν μπηκα εδω να πω στον καθενα σας τους λογους που πηρα σκυλακι...οπως και δεν με νοιαζει γιατι πηρατε εσεις.......ολοι εδω μεσα παντως το σιγουρο ειναι οτι αγαπαμε τα ζωα και δεν υπαρχει λογος να προσπαθει να πεισει ο ενας τον αλλο για κατι!γνωμες μπορουν να ακουγονται και αν μπορει να βοηθησει καποιος στις αποριες μου....θα το εκτιμουσα!!!! ας σταματησει ολο αυτο για το που θα εχω τον σκυλο μου.....ειναι δικο μου θεμα .σας ευχαριστω
 




αλμα

Active Member
17 Οκτωβρίου 2013
28
0
καταλαβα οτι εκανα χαζομαρα,μου την συστησαν ως καλη .λοιπον αν καταλαβα καλα ακανα ,χιλς ,πριντ και οριζεν.........λετε να ξανακανει διαρροια με τριτη αλλαγη τροφης σε μια βδομαδα?????