Διάρροια που δε σταματάει με τίποτα


Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Καλησπέρα,
πριν 2 βδομάδες ακριβως ξεκινήσαμε την Urinary S/O της Royal Canin μετά από οδηγίες του κτηνιάτρου μας γιατί βρέθηκαν κρύσταλλοι στα ούρα του. Αμέσως μετά ξεκίνησα να έχει φοβερή διάρροια. Ο κτηνίατρος μου είπε να του αναμίξω την Urinary με i/d (γαστρεντερικη τροφή). Το έκανα για 3 μέρες και πάλι τίποτα. Μετά μας είπε να αναμίξουμε την παλιά του τροφή (την κανονική που έτρωγε) με i/d. Το κάναμε για 6 μέρες σχεδόν και η μόνη βελτίωση ήταν να μην είναι τελείως νερό.
Τελικά ξεκίνησα να του δίνω την ξηρά i/d μόνη της από τη Δευτέρα και συνεχίζεται η ίδια κατάσταση. Ο κτηνίατρος λέει να συνεχίσουμε το ίδιο μέχρι να φτιάξει. Αλλά μιλάμε για 10 μέρες που τρώει γαστρεντερικές τροφές και δε βλέπω καμία βελτίωση.
Πάντα ήταν μαλακά τα κακά του αλλά πλέον είναι ένα κλικ καλυτερα από το να είναι τελείως νερό.
Υπάρχει κάποις που να εχει περάσει κάτι αντίστοιχο?
 




Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Πριν ξεκινήσει την την royal canin τι έτρωγε? Που οφείλονται οι κρύσταλλοι, παίρνει ζιλαπουρ?
Πριν τη royal canine του έδινα τη Belcando τη light.
Έπαθε μια ουρολοίμωξη (από στρουβίτη) και ο γιατρός μας είπε ότι μπορεί είτε να προκάλεσε το μικρόβιο τους κρυστάλλους, είτε οι κρύσταλλοι το μικρόβιο και επειδή σαν ράτσα εμφανίζουν πολλά θέματα με το ουροποιητικό τους, μας είπε να πάρει την φαρμακυτική τροφή και τα χάπια urinovet και να ξανακάνουμε εξετάσεις ούρων και υπέρηχο σε 3-4 μήνες.
 




Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Προτείνω λίγα αποξηραμένα cranberries κάθε μέρα, θεωρούνται ιδιαίτερα ευεργετικά για το ουροποιητικό σύστημα. Κατά τα λοιπά, μήπως έχει κάτι διαφορετικό, π.χ. giardia;
 


Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Καλησπερα και παλι. Δυστυχως 3 βδομαδες σχεδον μετα η κατασταση παραμενει η ιδια.
Αιματολογικες, βιοχημικες, παρασιτολογικη κοπρανων, ουρολογικες, λεισμανια, ερλιχια, ολα αριστα.
Δοκιμασαμε 5 μερες flagyl, τιποτα. Μετα για μια βδομαδα επαιρνε προβιοτικα, παλι τιποτα.
Το μονο με το οποιο εφτιαξαν ηταν οι κονσέρβες i/d. Μολις το γυρισα σε ξηρα i/d της hills, ξανα διαρροιες. Δυστυχως για ενα σκυλι 27-28 κιλων, οι κονσερβες ειναι ασυμφορες.
Πλεον και οι δυο κτηνιατροι που τον παρακολουθουν συγκλίνουν στο οτι ειναι ρνα απο τα τρια: φλεγμονωδης νοσος του εντέρου (που μεχρι τωρα ψιλοκαλυπτοταν), ηππατοπαθεια (που ταιριαζει με καποια οζιδια στο ηπαρ που ειχαμε δει στον υπερηχο) ή λεμφωμα του εντερου. Τα δυο τελευταια διαγνωσκονται μονο με βιοψία, σε ενα μήνα περιπου θα κανουμε επαναληπτικο υπερηχο και μαλλον θα γινουν και οι βιοψιες.
Για τη φλεγμονωδη νοσο του εντερου πηραμε μονοπρψλωτεινικη τροφη και τη ξεκινησαμε απο χθες μαζι με κορτιζονη. Δυστυχβς δεν εχει υπαρξει καμια βελτιωση οππτε μαλλον αποκλειεται αυτο και μενει ενα απο τα αλλα δυο.
Το μονο θετικο ειναι οτι ειναι πολυ ευδιαθετος και χαριυμενος και δε δειχνει να ταλαιπωρειται.
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Ίσως αν δοκίμαζες την HYPOALLERGENIC της Royal να είχες καλύτερα αποτελέσματα. Και ο δικός μου σκύλος πέρασε πολλά θέματα με διάρροιες αιμορραγικές και η i/d τις έκανε χειρότερες σε σημείο που αρνιόταν να τη φάει. Σε περίπτωση που όντως είναι Φλεγμονώδης νόσος του εντέρου (όπως υπάρχει η υποψία για το δικό μου σκυλί), πιθανόν η υποαλλεργική της Royal να του κάτσει καλά. Επίσης, η μονοπρωτεινική δεν είναι πάντα λύση γιατί με τόσα πράγματα που έχουν μέσα δεν μπορείς να ξέρεις τι τον ενοχλεί.
 


Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Ναι συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες. Και η κτηνιατρος μου ειπε οτι αν θελουμε να παμε by the book, ιδανικα θα επρεπε να ξεκινησει την υποαλλεργικη της hill's και αν του κατσει καλα, να δουμε μετα τι γινεται.
Ο μονος λογος που δεν μπορεσα να το κανω ειναι γιατι με τις εξετασεις και τις φαρμακευτικες τροφες εχουν ξεφυγει τα εξοδα το τελευταιο διμηνο και η υποαλλεργικη της hills ειναι αρεκτα ακριβη, οποτε αν επαιρνα το 12κιλο και δε του εκανε δουλεια θα μου εμενε πισω, αν επαιρνα το 2κιλο θα χρειαζοταν δυο για δεκα μερες οποτε παλι θα ανεβαινε πολυ. Γ αυτο ειπαμε να προσπαθησω πρωτα με την μονοπρωτεινικη και να δουμε.
Δυο μερες μετα εχει βελτιωθει παρα πολυ παντως, αλλα φανταζομαι οτι ειναι λογω κορτιζονης. Το ανησυχητικο ειναι οτι ενω με την i/d εκανε μια φορα σε καθε βολτα, τωρα κανει 2-3 φορες σε καθε βολτα και το βραδυ κατα τις 3πμ χτυπαει να βγει στο μπαλκονι και κανει ξανα κακα του. Δε ξερω κατα ποσο αυτο ειναι παρενεργεια της κορτιζονης ή ειναι λογω της τροφης.
Σημερα θα παμε παλι στον κτηνιατρο για να κανει και μια καλλιεργεια ουρων (λογω της κορτιζονης) οποτε θα δω τι θα μου πει κ αυτη.
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ηρεμήσει και το σκυλί σου και εσύ. Δοκίμασε να του δώσεις λίγη κολοκύθα βραστή μήπως τον βοηθήσει να σφίξει, γενικά τους αρέσει αρκετά και βοηθάει πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις και ηρεμεί το έντερο και το στομάχι.
Αν αποφασίσεις να πάρεις υποαλλεργική προτίμησε της royal, η z/d της hills και πιο ακριβή είναι και πρόσφατα έκανε μεγάλη ανάκληση λόγω υψηλής (θανατηφόρας) δόσης βιταμίνης d που έστειλε στον άλλο κόσμο αρκετά σκυλιά...
 
  • Like
Reactions: Άριελ


rastakan

Member
22 Ιανουαρίου 2016
22
18
42
οταν λετε φλεγμονωδη νοσο του εντερου ...εννοειται αυτο που λεμε γενικως εντεριτιδα στα σκυλια?
 


Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
Καλησπερα και παλι. Δυστυχως 3 βδομαδες σχεδον μετα η κατασταση παραμενει η ιδια.
Αιματολογικες, βιοχημικες, παρασιτολογικη κοπρανων, ουρολογικες, λεισμανια, ερλιχια, ολα αριστα.
Δοκιμασαμε 5 μερες flagyl, τιποτα. Μετα για μια βδομαδα επαιρνε προβιοτικα, παλι τιποτα.
Το μονο με το οποιο εφτιαξαν ηταν οι κονσέρβες i/d. Μολις το γυρισα σε ξηρα i/d της hills, ξανα διαρροιες. Δυστυχως για ενα σκυλι 27-28 κιλων, οι κονσερβες ειναι ασυμφορες.
Πλεον και οι δυο κτηνιατροι που τον παρακολουθουν συγκλίνουν στο οτι ειναι ρνα απο τα τρια: φλεγμονωδης νοσος του εντέρου (που μεχρι τωρα ψιλοκαλυπτοταν), ηππατοπαθεια (που ταιριαζει με καποια οζιδια στο ηπαρ που ειχαμε δει στον υπερηχο) ή λεμφωμα του εντερου. Τα δυο τελευταια διαγνωσκονται μονο με βιοψία, σε ενα μήνα περιπου θα κανουμε επαναληπτικο υπερηχο και μαλλον θα γινουν και οι βιοψιες.
Για τη φλεγμονωδη νοσο του εντερου πηραμε μονοπρψλωτεινικη τροφη και τη ξεκινησαμε απο χθες μαζι με κορτιζονη. Δυστυχβς δεν εχει υπαρξει καμια βελτιωση οππτε μαλλον αποκλειεται αυτο και μενει ενα απο τα αλλα δυο.
Το μονο θετικο ειναι οτι ειναι πολυ ευδιαθετος και χαριυμενος και δε δειχνει να ταλαιπωρειται.
Δοκίμασε ανθοτυρο. Δεν έχει αλάτι, δεν έχει λιπαρά, μπορεί να το φάει άφοβα και το λατρεύουν.
 


Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Καλησπέρα ξανά. Τα νέα δεν είναι και πολύ καλά. Ακόμα δε ξέρουμε τι έχει ακριβώς.

οταν λετε φλεγμονωδη νοσο του εντερου ...εννοειται αυτο που λεμε γενικως εντεριτιδα στα σκυλια?
απο ότι έχω καταλάβει η φλεγμονώδης νόσος του εντέρου είναι σαν ομπρέλα που καλύπτει πολλά, από απλές δυσανεξίες, μέχρι χρόνιες φλεγμονες στο έντερο και δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος διάγωσης πέραν του αποκλεισμού. Δλδ δοκιμάστηκαν/εξετάστηκαν όλα τα άλλα και απέμεινε αυτό.
Αλλά στην περίπτωση μας λόγω ηλικίας και συκωτιού, το ψάχνουμε περισσότερο.

Έπαιρνε για 7 μέρες 5 χάπια prezolon και του έδωσα την optima nova με σολωμό (κάνοντας μετάβαση με την hills i/d). Από την επόμενη μέρα είδαμε τεράστια διαφορά. Έσφιξαν αμέσως τα κακά του. Φυσικά είχαμε και όλες τις παρενέργειες της κορτιζόνης. Μέσα σε αυτό το 7ήμερο, σε ένα γεύμα του έβαλα λίγο παραπάνω hills και ξανάρχισε αμέσως η διάρροια, οπότε θεωρήσαμε πως έχει σίγουρα δυσανεξία στην hills. Όλα ωραία όλα καλά, ώσπου αρχίσαμε να μειώνουμε τη δόση της κορτιζόνης και τώρα ειμαστε περίπου στις 48 ώρες χωρός κορτιζόνη και έχουν αρχίσει να μαλακώνουν πάλι τα κακά του.

Δε ξέρω τι γίνεται πια. Η κτηνίατρος μου ανέφερε ότι μπορεί να χρειάζεται μόνιμη θεραπεία με κορτιζόνη, πρ'αγμα που μου φαίνεται too much. Δε ξέρω αν έχει νόημα να περιμένω λίγο ακόμα, ή να πάω να πάρω και τρίτη γνώμη. Επίσης να πω ότι με τις κονσέρβες i/d της hill's, είχα φτιάξει πάρα πάρα πολύ τα κακά του. Και παρότι για ένα σκύλο 27 κιλών είναι ασύμφορες οικονομικά, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά. :/
 


rastakan

Member
22 Ιανουαρίου 2016
22
18
42
εχει αδυνατισει????
δε στα γραφω για να σε στεναχωρησω απλα μας ετυχε προσφατα....
προ μηνος δυστυχως ο πατερας εχασε το σκυλι του απο εντεριτιδα....
ετσι του ειπαν και οι 2 γιατροι...κ οι δυο δεν ανακαλυψαν ακριβως τι ειχε...
φαρμακα, κορτιζονες, εξετασεις, υπερηχους, ακτινογραφιες, μεχρι κ σιδερο....το κοιταξε μεχρι εκει που δεν επαιρνε και του εφυγαν και πολλα λεφτα,
στην αρχη εμετο και διαρροια....μετα μονο διαροια συνεχεια....
ειδικη διατροφη αλλα μπα....ειχε μεινει κοκκαλα ο κακομοιρης αλλα ειχε ορεξη και διαθεση...
4 μηνες διηρκησε ολο αυτο
υ.γ οι εξετασεις του εβγαιναν μια χαρα
 
Last edited:


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Στην περίπτωση του εντερικού συνδρόμου, πολλές από τις κλινικές που απευθύνονται σε αυτές τις ευαισθησίες, μπορεί να έχουν συστατικά που τελικά συντηρούν ή εντείνουν το πρόβλημα.
Η υποαλλεργική της RC εμάς δε μας έκατσε καλά.
Καιρό τώρα έτρωγε ως μόνιμη τη gastrointestinal της ίδιας εταιρείας, χωρίς ποτέ να είναι ακριβως οκ τα αποτελέσματα. Κάπου είχα αρχίσει να συνηθίζω τα μαλακά κακά, ή τη βλέννα σε αυτά κατά διαστήματα, ώσπου η επιμονή αυτών των συμπτωμάτων τον χτύπησε και στο στομάχι.
Αλλάξαμε τροφή σε μια υποαλλεργική που βασίζεται σε τελείως άλλη φιλοσοφία, με λίγο ποσοστό σε grains (ρύζι), μονοπρωτεινική (στην περίπτωσή μας σολωμός) και διάφορα άλλα συστατικά που στοχεύουν στην αποκατάσταση του πεπτικού.
Μέχρι στιγμής ανταποκρίνεται καλά.
Τι θέλω να πω...
Οι κλινικές της Hills και της Royal δεν είναι πάντα πανάκεια.
Αν πχ θεωρούν ότι το κοτόπουλο βοηθάει ενώ έχουμε διαπιστώσει ότι δεν το ανέχεται τότε τρακάρουμε σε ασυμβατότητα...
Επίσης αν λόγω εμπειρίας, αποκλείσει κανείς κάποια είδη πρωτείνης (πχ κοτόπουλο σε εμάς και όχι μόνο), τότε αρχίζει να εξετάζει κι άλλα συστατικά όπως τα εκάστοτε grains, και αφαιρώντας τα από το μενού ή διαφοροποιώντας τα πχ αντί για ρύζι πατάτα ή γλυκοπατάτα, μπορεί κάπου να καταλήξει. Και η κολοκύθα που σου πρότειναν βοηθάει.
Δε μπορούσα να καταλάβω πως ενώ έτρωγε και κονσέρβα τη gastro της RC έκανε πρωινό εμετό και μετά διάρροιες...
Αρα δεν κάλυπτα το πρόβλημα του σκύλου μου με αυτές τις επιλογές. Ευτυχώς η κτηνίατρος μας έχει και άλλες προτάσεις, άλλων κλινικών και πάμε συντηρητικά προς το παρόν βλέποντας σημαντική βελτίωση στα κόπρανα αν μη τι άλλο.
Δεν ξέρω πόσο άγρια είναι η κατάσταση και πρέπει να παίρνετε και αντιβιώσεις και κορτιζόντες, δεν έτυχε ποτέ να φτάσουμε σε τέτοιο σημείο, όμως μήπως και αυτή η λογική γυρνάει μπούμερανγκ για το πεπτικό;
Βιοψία κάνατε;

Υγ: τη μετάβαση από την gastro στην υποαλλεργική-μονοπρωτεινική την κάναμε κατευθείαν και δε χρειάστηκε να τρώει και απο τις 2
 
Last edited:


akoyl

Member
23 Ιουλίου 2018
9
2
Αθήνα
Καλησπέρα,
πριν 2 βδομάδες ακριβως ξεκινήσαμε την Urinary S/O της Royal Canin μετά από οδηγίες του κτηνιάτρου μας γιατί βρέθηκαν κρύσταλλοι στα ούρα του. Αμέσως μετά ξεκίνησα να έχει φοβερή διάρροια. Ο κτηνίατρος μου είπε να του αναμίξω την Urinary με i/d (γαστρεντερικη τροφή). Το έκανα για 3 μέρες και πάλι τίποτα. Μετά μας είπε να αναμίξουμε την παλιά του τροφή (την κανονική που έτρωγε) με i/d. Το κάναμε για 6 μέρες σχεδόν και η μόνη βελτίωση ήταν να μην είναι τελείως νερό.
Τελικά ξεκίνησα να του δίνω την ξηρά i/d μόνη της από τη Δευτέρα και συνεχίζεται η ίδια κατάσταση. Ο κτηνίατρος λέει να συνεχίσουμε το ίδιο μέχρι να φτιάξει. Αλλά μιλάμε για 10 μέρες που τρώει γαστρεντερικές τροφές και δε βλέπω καμία βελτίωση.
Πάντα ήταν μαλακά τα κακά του αλλά πλέον είναι ένα κλικ καλυτερα από το να είναι τελείως νερό.
Υπάρχει κάποις που να εχει περάσει κάτι αντίστοιχο?
Καλησπέρα,
παρόμοια συμπτώματα αντιμετωπίζουμε κι εμείς. Πιο συγκεκριμένα πριν 3-4 μήνες περίπου διαπιστώσαμε ότι ο μικρός μας είχε αυξημένα ALT/AST κι έτσι ο κτηνίατρος μας πρότεινε να ξεκινήσουμε hepatic της royal canin.
Μετά από 2-3 μήνες περίπου επαναλαμβάνοντας τις εξετάσεις διαπιστωνουμε οτι οι ALT/AST έχουν επανέλθει σε πιο φυσιολογικές τιμές, αλλά ανακαλύψαμε ότι του δημιουργήθηκαν κρύσταλλοι στα ούρα του. Ετσι ο κτηνίατρος μας πρότεινε να συνεχίσουμε με την Urinary S/C της royal canin.
Την συγκεκριμένη την έτρωγε με πολύ δυσκολία, ενώ άρχισε να κάνει μετά από κάποιο διάστημα, περίπου ενός μήνα, εμετούς οι οποίοι χειροτέρευαν στη συνέχεια είχαμε και πολλές διάρροιες. Ο κτηνίατρος μας είπε να συνεχίσουμε για λίγες μέρες με γαστρεντερικη τροφή κονσέρβα (gastro intestinal) ενώ παράλληλα μας έδωσε και αντιβίωση. Ετσι μετά από μία εβδομάδα περίπου σταμάτησαν οι διάρροιες και οι εμετοί και αρχίσαμε σιγα σιγά να επανερχόμαστε στην Urinary S/C, αλλά......
ξανα άρχισαν οι έμετοί!!!!

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!!
Εάν κάποιος πιστέυει οτι γνωρίζει κάποιο καλό κτηνίατρο που εμπιστεύεται, για να πάρω και μία δεύτερη γνώμη (στα βόρεια προάστια κατά προτίμηση) ας μου στειλει μνμ.
Ευχαριστώ
 


Άριελ

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
80
4
Καλημέρα,

εμένα τελικά εδώ και 1 μήνα, έχει επανέλθει πλήρως. Δεν κάνει καθόλου διάρροιες, έχει πάρει και λίγο βάρος. Προχθές κάναμε και τον επαναληπτικό του υπέρηχο και είδαμε ότι τα οζίδια στο συκώτι έχουν επειδεινωθεί ελάχιστα (άρα μιλάμε για σίγουρη ηππατοπάθεια) και έχει ακόμα αρκετή άμμο.
Μείναμε στην μονοπρωτεινική grain free τροφή προς το παρόν και ίσως δοκιμάσουμε και ηπατική. Εν τέλει καταλήξαμε ότι έχει μια δυσανεξία ή φνε οπότε απορρίψαμε την βιοψία εντέρου (κάποια στιγμή φοβόμασταν για λεέμφωμα) και συνεχίζουμε έτσι.

Όσον αφορά τους κρυστάλλους, το αφήσαμε σε πρώτη φάση με τη σύμφωνη γνώμη και των δύι κτηνιάτρων του για τους εξής δυο λόγους
1) Οι τύπου urinary τροφές είναι αρκετλα βαριές και στον δικό μου λόγω ηλικίας και ράτσας που έχει έντονη προδιάθεση για ουρολογικά, είναι καλυτερα να το παρακολουθούμε ανά τρίμηνο με ουρολογικές.
2) Ένας από τους στόχους αυτών των τροφών είναι να πίνουν πολύ νερό. Εμένα πίνει έτσι κ αλλιώς πάρα πολύ νερό, οπότε απλά τώρα δε του περιορίζω καθόλου τη πρόσβαση.

Αν θυμάμαι καλά ψάχνοντας στο foroum, είχα βρει μια ακόμα τροφή που ήταν για κρυστάλλους στρουβίτη και αρκετά μέλη την πρότειναν. Νομίζω ότι ήταν αυτή Farmina Vet Life Struvite Management Feline
Ίσως να αξιζει να το συζητήσετε με τον κτηνίατρο μήπως είναι πιο ελαφριά κάπως.
 
  • Like
Reactions: zerom0


akoyl

Member
23 Ιουλίου 2018
9
2
Αθήνα
Καλημέρα,

εμένα τελικά εδώ και 1 μήνα, έχει επανέλθει πλήρως. Δεν κάνει καθόλου διάρροιες, έχει πάρει και λίγο βάρος. Προχθές κάναμε και τον επαναληπτικό του υπέρηχο και είδαμε ότι τα οζίδια στο συκώτι έχουν επειδεινωθεί ελάχιστα (άρα μιλάμε για σίγουρη ηππατοπάθεια) και έχει ακόμα αρκετή άμμο.
Μείναμε στην μονοπρωτεινική grain free τροφή προς το παρόν και ίσως δοκιμάσουμε και ηπατική. Εν τέλει καταλήξαμε ότι έχει μια δυσανεξία ή φνε οπότε απορρίψαμε την βιοψία εντέρου (κάποια στιγμή φοβόμασταν για λεέμφωμα) και συνεχίζουμε έτσι.

Όσον αφορά τους κρυστάλλους, το αφήσαμε σε πρώτη φάση με τη σύμφωνη γνώμη και των δύι κτηνιάτρων του για τους εξής δυο λόγους
1) Οι τύπου urinary τροφές είναι αρκετλα βαριές και στον δικό μου λόγω ηλικίας και ράτσας που έχει έντονη προδιάθεση για ουρολογικά, είναι καλυτερα να το παρακολουθούμε ανά τρίμηνο με ουρολογικές.
2) Ένας από τους στόχους αυτών των τροφών είναι να πίνουν πολύ νερό. Εμένα πίνει έτσι κ αλλιώς πάρα πολύ νερό, οπότε απλά τώρα δε του περιορίζω καθόλου τη πρόσβαση.

Αν θυμάμαι καλά ψάχνοντας στο foroum, είχα βρει μια ακόμα τροφή που ήταν για κρυστάλλους στρουβίτη και αρκετά μέλη την πρότειναν. Νομίζω ότι ήταν αυτή Farmina Vet Life Struvite Management Feline
Ίσως να αξιζει να το συζητήσετε με τον κτηνίατρο μήπως είναι πιο ελαφριά κάπως.
Σε ευχαριστώ πολύ!