Διάρροιες & Εμετοί


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Καλημέρα σε όλους και όλες. Παρακολουθώ το φόρουμ περίπου ένα χρόνο αλλά έχω κάνει εγγραφή μερικούς μήνες τώρα. Δεν έχω κάνει ακόμα παρουσίαση του γλυκού μας αγοριού αλλά έρχεται και αυτό. Το όνομα του είναι Σερζ και είναι ένα πιτ-μπουλάκι (μάλλον) περίπου 4 χρονών (μάλλον) που μας υιοθέτησε και τον υιοθετήσαμε τον Αύγουστο. Μετά από διάφορες θεραπείες (ερλίχια κ.α.) και εντατική φροντίδα (και εκπάχυνση) έχει γίνει ένας κούκλος.

Ήθελα μερικές γνώμες γιατί είμαι στα πρόθυρα της υστερίας (για την ακρίβεια με το ζόρι κρατιέμαι!!!). Εδώ και 15 μέρες δεν είχε και πολύ όρεξη, μέχρι που το 3ήμερο της 25[SUP]ης[/SUP] Μαρτίου άρχισε να κάνει εμετούς (1-3 την ημέρα) και 1 -2 διάρροιες τη μέρα (σε μορφή πολτού) με πορτοκαλί απόχρωση. Στην αρχή πιστεύαμε ότι κάτι τσίμπησε από το δρόμο αλλά όταν επαναλήφθηκε τον πήγαμε στο Αττικό νοσοκομείο. Έτσι κι αλλιώς ήταν η ώρα για τις επαναληπτικές του εξετάσεις (καλαζάρ και ερλίχια που κάνουμε κάθε μήνα).

Μετά από 2 επισκέψεις και υπέρηχο που έδειξε ότι δεν έχει καταπιεί κάποιο ξένο σώμα μας έδωσε η γιατρός πριμπεραν και losec και δόση «εφόδου» από drontal plus (παρότι ήταν καλυμμένος με αντιπαρασιτική ένεση) και ειδική διατροφή με κονσέρβα i/d Hill’s σπασμένη σε 4 γεύματα (αντί για 2 που του δίνουμε κανονικά κροκέτα). Οι εξετάσεις του βγήκαν πολύ καλές. Θα πάμε για επανεξέταση αύριο (7 ημέρες μετά την προηγούμενη εξέταση).

Παρόλα αυτά η διάρροια χειροτέρεψε το Σ-Κ (τελείως υγρό) και το πορτοκαλί χρώμα δεν υποχώρησε. Μιλήσαμε αρκετές φορές με τη γιατρό στο τηλέφωνο και δεδομένου ότι είναι αρκετά ζωηρός και έχει επανέλθει η όρεξη του δεν τον πήγαμε για ορό. Τη ρώτησα για 1000στη φορά αν είναι πρόβλημα το πορτοκαλί χρώμα (διάβασα ότι μπορεί να είναι συκώτι ή πάγκρεας) και μου είπε ότι δεν την ανησυχεί κάτι τέτοιο. Την ρώτησα μήπως έπρεπε να πάρει φλαζίλ ή κάτι αντίστοιχο και μου είπε ότι θα το εκτιμήσει αύριο που θα τον ξαναδεί. Επίσης μου είπε ότι θα του ξεκινήσει έρευνα μήπως έχει κάποια τροφική αλλεργία.

Ποια είναι η γνώμη σας; Παρότι από χτές είναι λίγο πιο πολτός τα κόπρανα και ελαφρά πιο καφέ αισθάνομαι ότι μετά από 7 ημέρες θεραπείας θα έπρεπε να είναι πολύ καλύτερα…

Θέλω να εκφράσω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους ανθρώπους που αποτελούν αυτό το φόρουμ, με έχει βοηθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και το βρίσκω εξαιρετική προσπάθεια!!!

Φιλικά Ελένη
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ελένη, καλώς ήρθες και επισήμως στο φόρουμ.

Μήπως βρε παιδί μου, να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη;
Δεν έχεις άλλο γιατρό που να εμπιστεύεσαι;
Θα σου έλεγα να τον αφήσεις εντελώς νηστικό και να πάτε αύριο κάπου αλλού, να επαναλάβετε κάποιες εξετάσεις. Είναι εφικτό;
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Ο βασικός μας γιατρός είναι άλλος (εδώ κοντά). Επειδή όμως έχουμε ακούσει πολλά αρνητικά από άλλους σκυλογονείς (πολλούς) στην περιοχή και μάθαμε ότι στο νοσοκομείο είναι ό,τι καλύτερο είπαμε να πάμε εκεί. Σκεφτόμαστε να πάμε αύριο να κάνουμε την επαναληπτική εξέταση και να πάρουμε τις απαντήσεις των εξετάσεων (που κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα) και την Παρασκευή να πάρουμε και άλλες γνώμες. Απλά μας είπε 5 μέρες και είπαμε να μην το τρελάνουμε το σκυλάκι, να κάνει τον κύκλο της θεραπείας και να δούμε.

Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλο πρόβλημα να μην έχεις κτηνίατρο που να τον εμπιστεύεσαι...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παρακαλω- παρε της εξετασεις απο το Αττικο και πηγαινε και αλλου και μαλιστα γρυγορα.

Εγω απο το Νοσοκομειο Ζωων μονο πολυ αρνητικες εμπειριες εχω!
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Παρακαλω- παρε της εξετασεις απο το Αττικο και πηγαινε και αλλου και μαλιστα γρυγορα.

Εγω απο το Νοσοκομειο Ζωων μονο πολυ αρνητικες εμπειριες εχω!
Αχ αγχώθηκα... ρε συ FrenchieFan μόνο καλά έχω ακούσει γι αυτό και τσακίστηκα να τον πάω... για να το λες κάτι θα ξέρεις :-|
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αχ αγχώθηκα... ρε συ FrenchieFan μόνο καλά έχω ακούσει γι αυτό και τσακίστηκα να τον πάω... για να το λες κάτι θα ξέρεις :-|
Βασικά είναι και πιασοκωλέ - τουλάχιστον ήταν πριν μερικά χρόνια, φαντάζομαι θα ισχύει και τώρα.
Γενικά σε αυτές τις κλινικές πας κατά την άποψή μου σε περίπτωση ανάγκης π.χ. νύχτα σε έκτακτα.

Σε ποια περιοχή είσαι μήπως μπορούμε να σου συστήσουμε κτηνίατρο?
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Είναι ακόμα τελείως πιασοκωλέ... είμαι κέντρο Αθήνας
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Btw (off-topic) ξετρελαίνομαι με τα γαλλάκια, σε αντίθεση με τον Σερζ που του τη δίνουν!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Υπάρχουν καλοί γιατροί για να διαλέξεις.

Λιαπής
Μαραγκός
Κέστης

Μου έρχονται στο μυαλό, χωρίς δεύτερη σκέψη.
Και πολλοί ακόμη...
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
ποτε δεν δινουμε φαρμακο μικροβιοκτονο η αντιβιωση αν πρωτα δεν εχουμε κανει καλιεργεια και αν αναπτυχθει αποικια και αντιβιογραμμα ,αυτο το λεω οσο αναφορα το φλατζιλ που ειπες
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Υπάρχουν καλοί γιατροί για να διαλέξεις.

Λιαπής
Μαραγκός
Κέστης

Μου έρχονται στο μυαλό, χωρίς δεύτερη σκέψη.
Και πολλοί ακόμη...
Tο Λιαπή θα τον επέλεγα κυρίως στο θέμα "μάτια" - για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Σας ευχαριστώ πολύ όλους και όλες για τις απαντήσεις. Πραγματικά η βοήθεια είναι πολύ μεγάλη!!

Γενικά τις 2 τελευταίες μέρες ο Σερζούκος μου πάει καλύτερα, δεν έχει κάνει κανέναν εμετό και οι κενώσεις του γίνονται πιο συμπαγής (όχι κανονικές ακόμα). Η όρεξή του έχει επανέλθει και παρότι κοιμάται περισσότερο και κουράζεται πιο εύκολα και η διάθεσή του είναι καλά.

Πήγαμε χτες για την επανεξέταση και πήρα και τις εξετάσεις που είχαμε κάνει. Του έδωσε τελικά flagyl για 10 μέρες παρότι και στην καλλιέργεια κοπράνων δε βρέθηκε κάτι. Μας είπε να ξεκινήσουμε μια υποαλλεργική τροφή για να εξετάσουμε δυσανεξία σε κάποιες τροφές. Συγκεκριμένα z/d Hill's (ultra) για 2 μήνες αποκλειστική τροφή και μετά ανά 15μερο έλεγχο μια μια τις τροφές για να δούμε εάν είναι αλλεργικός σε κάποια. Ποιά είναι η γνώμη σας;; Θέλουν απλά να πουλήσουν τροφές ή έχει κάποια βάση η συλλογιστική. Σημειωτέον ότι έχει λίγο ξηροδερμία και γενικά ψιλοξύνεται.

Εννοείται ότι από Δευτέρα θα κλείσουμε ραντεβού και σε άλλο γιατρό, σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ποιά είναι η γνώμη σας;; Θέλουν απλά να πουλήσουν τροφές ή έχει κάποια βάση η συλλογιστική.
Είναι συνήθης τακτική "εκ του ασφαλούς" των γιατρών, όταν δεν μπορούν εύκολα να προσδιορίσουν την πηγή του προβλήματος. Το Αττικό πουλάει τροφές; Δεν θυμάμαι...

Προσωπική μου εκτίμηση, χωρίς να είμαι γιατρός, και εφόσον οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα, είναι ότι οι φαρμακευτικές τροφές, είναι ίσως περιττές. Εγώ όσες φορές, με έβαλε γιατρός να καταφύγω σε τέτοια "θεραπεία" ήταν χαμένος χρόνος και χρήμα [γιατί είναι και πολύ ακριβές].

Ξηροδερμία έχουν τα περισσότερα μαυρόσκυλα, ειδικά ως πρώην αδέσποτα. Οταν όμως μπαίνουν πλέον σε ένα πρόγραμμα σταθερής και σωστής διατροφής, ιατροφαρμακευτικού ελέγχου και εξίσου σταθερής και σωστής περιποίησης του τριχώματος, έρχονται στα ίσα τους.

Πάρε και δεύτερη γνώμη όμως και ότι σου πουν οι γιατροί.
Ισως και μια εξέταση κοπράνων, να ήταν σημαντική.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Ξηροδερμία έχουν τα περισσότερα μαυρόσκυλα, ειδικά ως πρώην αδέσποτα. Οταν όμως μπαίνουν πλέον σε ένα πρόγραμμα σταθερής και σωστής διατροφής, ιατροφαρμακευτικού ελέγχου και εξίσου σταθερής και σωστής περιποίησης του τριχώματος, έρχονται στα ίσα τους.

Ισως και μια εξέταση κοπράνων, να ήταν σημαντική.
Η αλήθεια είναι ότι η ξηροδερμία είναι πλέον πολύ καλύτερα από ότι στην αρχή που τον βρήκαμε και εμφανίζεται και φεύγει άσχετα, ίσως να επηρρεάζει η αλλαγή του καιρού δεν είμαι σίγουρη. Το Αττικό δεν πουλάει τροφές αλλά έχει γιγαντοαφίσσες με διαφημίσεις.

Έκανε εξέταση κοπράνων και δεν βρέθηκε κάτι...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ε...εντάξει...έχει σπόνσορες. Κάπως πρέπει να βγάζει τα έξοδά του :rolleyes:

Φαρμακευτικές τροφές, είναι ελάχιστες οι εταιρίες που βγάζουν. Της Hill's είναι από τις καλύτερες, αν όχι οι καλύτερες.

Αν επαναλάβεις λοιπόν, μια παρτίδα των εξετάσεων, νομίζω ότι θα είσαι καλυμμένη.