Διαβιωση σκυλου labrador


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Μαλλον εχεις παρεξηγησει τα λεγομενα μου. Στην περιπτωση που ο σκυλος θα ειχε ως μονιμη κατοικια τον κηπο του σπιτιου μου, οπου θα χε περιφραγμενο χωρο περιπου 100 τ.μ. και θα πληρουνται ολες οι απαραιτητες προϋποθεσεις, θα ερχεται σε επαφη με εμενα ή την οικογενεια μου τουλαχιστον εξι ωρες την ημερα αλλα θα χει επισης χωρο για να τρεξει, να σκαψει και να απολαυσει μια παραπανω ελευθερια της φυσης. Εξαλου οι σκυλοι (γνησιες ρατσες μαλιστα) καθολη τη διαρκεια της ιστοριας εμεναν κλεισμενοι στα σπιτια με μαξιλαρακια και χαλια?
1. Μην αυταπατάσθε. 100 τμ περιφραγμένος χώρος δεν λέγεται ελευθερία στη φύση. Λέγεται κλουβί. Ρωτήστε τα ζώα στο Αττικό Πάρκο. Δεν θα λέγαμε ότι απολαμβάνουν την ελευθερία στη φύση.
2. Έχω αυλή, έχω σκύλο. Ο σκύλος είναι μέλος της οικογένειάς μου. Βγαίνει στην αυλή για να παίξει και να κοψοχολιάσει τους περαστικούς με το γάβγισμά του. Το έχουν αυτό οι σκύλοι...
3. Οι φόλες είναι επικίνδυνες και το αποτέλεσμά τους είναι μη αντιστρέψιμο. Έχω χάσει σκύλο από φόλα ενώ βρισκόταν σε αυλή. Πιστέψτε με δεν είναι ευχάριστη κατάληξη για έναν σκύλο. Καλό θα ήταν να μην ρισκάρετε.
4. Σκύλος που ζει μέσα στο σπίτι, δεν ζει σε χαλάκια και μαξιλαράκια. Ζει μαζί σας. Αν εσείς επιθυμείτε να ζείτε με μαξιλαράκια και χαλάκια ο σκύλος σας θα ζει κι αυτός με μαξιλαράκια και χαλάκια. Αν επιθυμείτε να ζείτε με βόλτες, παιχνιδι, βουνό και θάλασσα, έτσι θα ζει και ο σκύλος σας. Γι αυτό λέμε ότι ο σκύλος είναι σύντροφος του ανθρώπου.
 


Noel-lab

Member
27 Δεκεμβρίου 2020
12
0
40
@TheBestBoi δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει πως είναι δύο και όχι ένας. Το λέω γιατί εγώ δεν το κατάλαβα αμέσως.

@Noel-lab ότι και να έχει το σκυλί σου καθαρόαιμο η μη.
Χασκι ή λαμπραντόρ το έχεις διαλύσει. Είναι 14 μηνών και φοβάται να σε ακολουθήσει όταν περνάς την πόρτα.. και είναι και από τις πιο ανθρωποκεντρικές φυλές. Όποτε κρατά την αυστηρότητα για το δικό σου που φοβάται να μπει μέσα και άσε τις συμβουλές αφού δεν έχεις ιδέα τι είναι αυτό το πράγμα στον κήπο σου και στην άκρη του λουριου.

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί θύμωσα...
Ξέρω μάλλον και οι περισσότεροι ίσως καταλάβουν.
Αν διάβαζες προσεκτικότερα και δεν πρόσθετες αυθαίρετα δικές σου ερμηνείες ,δεν θα θύμωσες.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Σωστά διάβασα, αλλά μετά την διευκρίνιση σου στο άλλο θέμα ηρέμησα.. κυρίως γιατί είμαι σε ηλικία που κάνω ρυτίδες και προσπαθώ να το καθυστερήσω.

@Eriana ο σκύλος δεν είναι προϊόν φυσικής εξέλιξης αλλά δημιούργημα του ανθρώπου. Οι περισσότεροι σκύλοι δεν μπορούν να επιβιώσουν στην φύση.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@TheBestBoi δεν ξέρω αν έχει νόημα η συζήτηση. Ειδικά όταν υπάρχουν υποψίες πως παρεμβαίνουν τρολ.

Θα χαλάσω λίγο ακόμα σάλιο λέγοντάς σου να αρχίσεις από εδώ ώστε να πάρεις μια πρώτη ιδέα για τα λαμπ. Ο "άσχετος" που τα γράφει έχει αναθρέψει καμία κατοστάδα από δαύτα, ίσως λίγα λέω.

Αν θες οικιακό σκυλί και όχι οικογενειακό είναι άλλο θέμα αλλά η διαφορά μεγάλη.

* Έχω διάφορα κατοικίδια, θα δοκιμάσω στις κοκκινομάγουλες χελώνες μου τσουλήθρα και θα επανέλθω.
 


27 Δεκεμβρίου 2020
15
2
25
@TheBestBoi δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει πως είναι δύο και όχι ένας. Το λέω γιατί εγώ δεν το κατάλαβα αμέσως.

@Noel-lab ότι και να έχει το σκυλί σου καθαρόαιμο η μη.
Χασκι ή λαμπραντόρ το έχεις διαλύσει. Είναι 14 μηνών και φοβάται να σε ακολουθήσει όταν περνάς την πόρτα.. και είναι και από τις πιο ανθρωποκεντρικές φυλές. Όποτε κρατά την αυστηρότητα για το δικό σου που φοβάται να μπει μέσα και άσε τις συμβουλές αφού δεν έχεις ιδέα τι είναι αυτό το πράγμα στον κήπο σου και στην άκρη του λουριου.

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί θύμωσα...
Ξέρω μάλλον και οι περισσότεροι ίσως καταλάβουν.
Λυπαμαι τα σκυλια ιδιοκτητων που τα χουν κλεισμενα ολη μερα σενα διαμερισμα με δυο βολτουλες οπου ουτε να τρεξουν δεν μπορουν λογω του λουριου. Αυτη ειναι η εκτονωση και η σωματικη ασκηση που πρεπει να χει ενας σκυλος? Καθολου χωρο για να τρεξει, ολη μερα ξαπλα και δυο ωρες περπατημα τη μερα?
 


27 Δεκεμβρίου 2020
15
2
25
@TheBestBoi δεν ξέρω αν έχει νόημα η συζήτηση. Ειδικά όταν υπάρχουν υποψίες πως παρεμβαίνουν τρολ.

Θα χαλάσω λίγο ακόμα σάλιο λέγοντάς σου να αρχίσεις από εδώ ώστε να πάρεις μια πρώτη ιδέα για τα λαμπ. Ο "άσχετος" που τα γράφει έχει αναθρέψει καμία κατοστάδα από δαύτα, ίσως λίγα λέω.

Αν θες οικιακό σκυλί και όχι οικογενειακό είναι άλλο θέμα αλλά η διαφορά μεγάλη.

* Έχω διάφορα κατοικίδια, θα δοκιμάσω στις κοκκινομάγουλες χελώνες μου τσουλήθρα και θα επανέλθω.
Οταν δεχεσαι επισκεψη χρεωνεις εισητηριο για να θαυμασουν οι επισκεπτες τον ζωολογικο σου κηπο η το κανεις για το μερακι?
 


27 Δεκεμβρίου 2020
15
2
25
Σωστά διάβασα, αλλά μετά την διευκρίνιση σου στο άλλο θέμα ηρέμησα.. κυρίως γιατί είμαι σε ηλικία που κάνω ρυτίδες και προσπαθώ να το καθυστερήσω.

@Eriana ο σκύλος δεν είναι προϊόν φυσικής εξέλιξης αλλά δημιούργημα του ανθρώπου. Οι περισσότεροι σκύλοι δεν μπορούν να επιβιώσουν στην φύση.
Την ιστορια των σκυλων την εχεις διαβασει καθολου η οι πηγες σου ειναι μονο ταινιες επιστημονικης φαντασιας?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Λυπαμαι τα σκυλια ιδιοκτητων που τα χουν κλεισμενα ολη μερα σενα διαμερισμα με δυο βολτουλες οπου ουτε να τρεξουν δεν μπορουν λογω του λουριου. Αυτη ειναι η εκτονωση και η σωματικη ασκηση που πρεπει να χει ενας σκυλος? Καθολου χωρο για να τρεξει, ολη μερα ξαπλα και δυο ωρες περπατημα τη μερα?
Θα σε ρωτησω κατι με ομορφο τροπο και θα ηθελα να απαντησεις αν ειναι δυνατο. Μπηκες στο φορουμ και εκανες μια ερωτηση. Το οτι εκανες αυτη την ερωτηση που εκανες, εμενα που δειχνει οτι και εσυ ο ιδιος εχεις αμφιβολιες για το αν η 18ωρη+ παραμονη του σκυλου στον κηπο ειναι σωστη η οχι. πηρες καποιες απαντησεις που σου εξηγησαν πεντα πραγματα. ειπες οτι μαλλον τελικα θα κρατησεις το σκυλι μεσα. και τωρα πας απο δω και απο κει και μας λες κομπλεξικους και πως δεν φροντιζουμε τα σκυλια μας. Μηπως εχεις προσβληθει απο τις απαντησεις μας? Αν ναι, εγω σου ζηταω συγνωμη, οχι για το τι ειπα, που ειναι το σωστο, αλλα για το αν αυτο που ειπα σε πειραξε η σε εκανε να νιωσεις πως σε κατηγορω οτι δεν αγαπας το σκυλι σου. Παμε τωρα παρακατω.

ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε οτι η σωματικη ασκηση ειναι οι δυο "βολτουλες" την μερα. Το λουρι ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΠΤΟΝ ΝΟΜΟ. Η σωματικη ασκηση μπορει να γινει κατα την διαρκεια της βολτας ακομα και με λουρι. Μπορουμε να τρεχουμε μαζι με το σκυλο μας. Μπορουμε να τον παμε σε σκυλοπαρκα. Μπορουμε να τον παμε σε κεντρα ατζιλιτι. Μπορουμε να τον βγαλουμε στον κηπο μας για μια ωρα την μερα και να τον τρελανουμε στο παιχνιδι. Αυτο δεν ειναι αρκετο για εσενα? Πιστευεις οτι ο σκυλος σου στην αυλη 18 ωρες θα τρεχει περα δωθε συνεχεια? Γιατι εγω σου το υπογραφω οτι δε θα κανει κατι τετοιο. Ισα ισα θα σηκωνεται μονο για να αλλαξει σημειο ξαπλας. Θα βαριεται γιατι δε θα εχει ΤΙΠΟΤΑ να κανει. Στις "βολτουλες" ομως θα γνωρισει σκυλια. Θα γνωρισει ανθρωπους. Θα γινει κοινωνικος. Ετσι ειναι οι σκυλοι.
 


Noel-lab

Member
27 Δεκεμβρίου 2020
12
0
40
@TheBestBoi δεν ξέρω αν έχει νόημα η συζήτηση. Ειδικά όταν υπάρχουν υποψίες πως παρεμβαίνουν τρολ.

Θα χαλάσω λίγο ακόμα σάλιο λέγοντάς σου να αρχίσεις από εδώ ώστε να πάρεις μια πρώτη ιδέα για τα λαμπ. Ο "άσχετος" που τα γράφει έχει αναθρέψει καμία κατοστάδα από δαύτα, ίσως λίγα λέω.

Αν θες οικιακό σκυλί και όχι οικογενειακό είναι άλλο θέμα αλλά η διαφορά μεγάλη.

* Έχω διάφορα κατοικίδια, θα δοκιμάσω στις κοκκινομάγουλες χελώνες μου τσουλήθρα και θα επανέλθω.
@TheBestBoi δεν ξέρω αν έχει νόημα η συζήτηση. Ειδικά όταν υπάρχουν υποψίες πως παρεμβαίνουν τρολ.

Θα χαλάσω λίγο ακόμα σάλιο λέγοντάς σου να αρχίσεις από εδώ ώστε να πάρεις μια πρώτη ιδέα για τα λαμπ. Ο "άσχετος" που τα γράφει έχει αναθρέψει καμία κατοστάδα από δαύτα, ίσως λίγα λέω.

Αν θες οικιακό σκυλί και όχι οικογενειακό είναι άλλο θέμα αλλά η διαφορά μεγάλη.

* Έχω διάφορα κατοικίδια, θα δοκιμάσω στις κοκκινομάγουλες χελώνες μου τσουλήθρα και θα επανέλθω.
Ξοδεύω και εγώ λίγη ενέργεια με αφορμή την υποδειξή σου και καλοπροαίρετα σε ρωτώ :
-Ξέρεις ο “άσχετος” όπως εσύ τον αποκαλείς και ..συστήνεις,
αν ζητά 1.300,00 ευρώ το κουτάβι ;
Επίσης, τα 100 σκυλιά που “ανέθρεψε” κατά ´σε ο “άσχετος” , σε διαμέρισμα το έκανε ;
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Labradorlover25 έχω διαβάσει τις περισσότερες θεωριες προέλευσης του σκύλου και έχω υιοθετήσει αυτή που μου πάει καλύτερα. Όπως και τις περισσότερες θεωριες ενστίκτων επιβίωσης του σκύλου, όπως και το με ποιους τρόπους μπορείς να κάνεις τον εγκέφαλο των θηλαστικών να εκκρίνει συγκεκριμένες ορμόνες, όπως και της περισσότερες θεωρίες συνύπαρξης των σκύλων και διάφορα άλλα..

Γιατί ο καθένας γράφει και την θεωρία του και το καθένας δεν το λέω υποτιμητικά, μετά από έρευνα το κάνουν οι άνθρωποι. Και ο καθένας υιοθετεί αυτό που του πάει ή μένει στο πρώτο που διάβασε.

Εσύ εκτός από το λαμπραντόρ που δεν μπορείς να μετακινήσεις έχεις πιάσει κάναν άλλο σκύλο από το λουράκι; Γιατί εδώ μέσα έχει άσχετους που έχουν μεγαλώσει 200 σκύλους άσχετους που έχουν τρέξει 500 άσχετους που έχουν εκπαιδεύσει 1000.

Εγώ λέω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας γυμναστήριο για να καταφέρεις να τον σπρώξεις- σηκώσεις δεν υπάρχει άλλη σωτηρία με αυτό το σκύλο.
Τα λαμπραντόρ δεν πολύ γουστάρουν τους ανθρώπους για να τον πείσεις φωνάζοντας το απλά. Δεν έχουν ιδιαίτερη τάση στα μπαλάκια για να να του πετάξεις ένα μέσα στο σπίτι και το χειρότερο δεν είναι και λιχουδηδες. Οπότε γυμναστική.. η μόνη λύση.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ξοδεύω και εγώ λίγη ενέργεια με αφορμή την υποδειξή σου και καλοπροαίρετα σε ρωτώ :
-Ξέρεις ο “άσχετος” όπως εσύ τον αποκαλείς και ..συστήνεις,
αν ζητά 1.300,00 ευρώ το κουτάβι ;
Επίσης, τα 100 σκυλιά που “ανέθρεψε” κατά ´σε ο “άσχετος” , σε διαμέρισμα το έκανε ;
Καλημέρα.

Να αποκαταστήσω το "άσχετος" ( σε εισαγωγικά ) και να πως ότι είναι εκτροφείς. Ποιο δόκιμο είναι το κυνοτρόφοι με τριάντα ( ; ) χρόνια πείρα σε λαμπ, γνώστες της φυλής οι οποίοι λατρεύουν τα λαμπραντόρ.

Που τα ανέθρεψε ; Στο κυνοτροφείο στην Αυλώνα το οποίο δεν είναι διαμέρισμα. Το κτήμα γύρω από το κτήριο είναι μεγάλο, πόσο ακριβώς δεν το ξέρω 1 με 2 στρέμματα. Με ρωτάς για το αν τα σκυλιά περνάνε ώρες έξω ; Σαφέστατα και περνάνε, αλλά δεν είναι παρατημένα έξω. Ασχολούνται πολλές ώρες την ημέρα με τα σκυλιά τους. Το σερνικό ροτ που εκτελεί χρέη φύλακα δεν ξέρω αν μπαίνει μέσα στο κτήριο.

Για να φτάσουμε στο μέσα ή έξω αν κάποιος τους κάνει την ερώτηση αν μπορεί να ζήσει έξω ένα λαμπ θα του απαντήσουν ναι μπορεί αλλά δεν θα είναι ευτυχισμένο. Φάτσα με φάτσα την ερώτηση.
Πέρα απ' αυτό το γράφουν και στο site.

Θα μπορούσε, εφόσον έχει αρκετή τροφή, νερό και στέγη. Ωστόσο, δέν θα του άρεσε, αφού το Λαμπραντόρ έχουν ανάγκη από ανθρώπινη επαφή. Τέτοια απομόνωση μπορεί να οδηγήσει σε κάποια σοβαρά ψυχολογικά και σωματικά προβλήματα. Λαμπραντόρ που δεν έχουν αρκετή επαφή με την ανθρώπινη οικογένειά τους βαριούνται και αισθάνονται μοναξιά. Αυτό πολλές φορές οδηγεί σε καταστροφικές συμπεριφορές όπως το σκάψιμο ή το μάσημα αντικειμένων. Άλλα γαβγίζουν ασταμάτητα ή τρέχουν κύκλους γύρο από την αυλή, ενώ κάποια μαθαίνουν να δραπετεύουν, στο σημείο που κανένας φράχτης δεν τους σταματάει.
Η απομόνωση οδηγεί και σε διάφορα σωματικά προβλήματα. Σκυλιά που μένουν έξω μόνα τους συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα συχνά δεν έχουν αρκετή εξάσκηση, προτιμώντας να κοιμούνται στη σκιά μέχρι να έρθει κάποιος. Ένα σκυλί που ζεί έξω μόνιμα μπορει να παρατήσει την εξάσκηση εντελώς, είτε επειδή βαριέται, είτε για να κάνει καταστροφές στην αυλή. Με το χρόνο, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε παχυσαρκία, με τους γνωστούς κινδύνους. Eπίσης υπάρχει ο κίνδυινος του καλαζάρ που προέρχεται απο τσίμπημα σκνίπας, και τα σκυλιά που κοιμούνται εκτός σπιτιού κινδυνευουν απο αυτήν την ασθένεια κατα πολύ περισσότερο.

Το χρηματικό ποσό δεν κατάλαβα γιατί το βάζεις. Αν θες το εξηγείς.

* Και το παρακάτω εκτροφείο στον Άγιο Στέφανο δεν είναι διαμέρισμα και το κτήμα είναι πάνω από τρία στρέμματα.

Στις παρακάτω φωτό βολτάρει ο Άργος σε κτήμα τεσσάρων στρεμμάτων. Για κανένα μισάωρο καλά είναι, μετά βαριέται. Αν τον αφήσω και απομακρυνθώ προς το σπίτι έρχεται τρέχοντας δίπλα. Ο Γερμανικός δεν είναι τόσο ανθρωποκεντρικός, όμως αυτός αν έχει ερέθισμα είναι ικανός να πηδήξει τον φράχτη 1,7μ ή να σκάψει λαγούμι να περάσει από κάτω.

Τι γουστάρει πολύ ένα λαμπ ; Εξερεύνηση μαζί με τον άνθρωπό του. Όσο τραβάει κάποιου η ψυχή μπορεί να περπατά με το σκυλί του σε νέα μέρη.

IMG_20180406_180215162.jpgIMG_20180407_193406066.jpg
 


Noel-lab

Member
27 Δεκεμβρίου 2020
12
0
40
Θα σε ρωτησω κατι με ομορφο τροπο και θα ηθελα να απαντησεις αν ειναι δυνατο. Μπηκες στο φορουμ και εκανες μια ερωτηση. Το οτι εκανες αυτη την ερωτηση που εκανες, εμενα που δειχνει οτι και εσυ ο ιδιος εχεις αμφιβολιες για το αν η 18ωρη+ παραμονη του σκυλου στον κηπο ειναι σωστη η οχι. πηρες καποιες απαντησεις που σου εξηγησαν πεντα πραγματα. ειπες οτι μαλλον τελικα θα κρατησεις το σκυλι μεσα. και τωρα πας απο δω και απο κει και μας λες κομπλεξικους και πως δεν φροντιζουμε τα σκυλια μας. Μηπως εχεις προσβληθει απο τις απαντησεις μας? Αν ναι, εγω σου ζηταω συγνωμη, οχι για το τι ειπα, που ειναι το σωστο, αλλα για το αν αυτο που ειπα σε πειραξε η σε εκανε να νιωσεις πως σε κατηγορω οτι δεν αγαπας το σκυλι σου. Παμε τωρα παρακατω.

ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε οτι η σωματικη ασκηση ειναι οι δυο "βολτουλες" την μερα. Το λουρι ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΠΤΟΝ ΝΟΜΟ. Η σωματικη ασκηση μπορει να γινει κατα την διαρκεια της βολτας ακομα και με λουρι. Μπορουμε να τρεχουμε μαζι με το σκυλο μας. Μπορουμε να τον παμε σε σκυλοπαρκα. Μπορουμε να τον παμε σε κεντρα ατζιλιτι. Μπορουμε να τον βγαλουμε στον κηπο μας για μια ωρα την μερα και να τον τρελανουμε στο παιχνιδι. Αυτο δεν ειναι αρκετο για εσενα? Πιστευεις οτι ο σκυλος σου στην αυλη 18 ωρες θα τρεχει περα δωθε συνεχεια? Γιατι εγω σου το υπογραφω οτι δε θα κανει κατι τετοιο. Ισα ισα θα σηκωνεται μονο για να αλλαξει σημειο ξαπλας. Θα βαριεται γιατι δε θα εχει ΤΙΠΟΤΑ να κανει. Στις "βολτουλες" ομως θα γνωρισει σκυλια. Θα γνωρισει ανθρωπους. Θα γινει κοινωνικος. Ετσι ειναι οι σκυλοι.
@Labradorlover25 έχω διαβάσει τις περισσότερες θεωριες προέλευσης του σκύλου και έχω υιοθετήσει αυτή που μου πάει καλύτερα. Όπως και τις περισσότερες θεωριες ενστίκτων επιβίωσης του σκύλου, όπως και το με ποιους τρόπους μπορείς να κάνεις τον εγκέφαλο των θηλαστικών να εκκρίνει συγκεκριμένες ορμόνες, όπως και της περισσότερες θεωρίες συνύπαρξης των σκύλων και διάφορα άλλα..

Γιατί ο καθένας γράφει και την θεωρία του και το καθένας δεν το λέω υποτιμητικά, μετά από έρευνα το κάνουν οι άνθρωποι. Και ο καθένας υιοθετεί αυτό που του πάει ή μένει στο πρώτο που διάβασε.

Εσύ εκτός από το λαμπραντόρ που δεν μπορείς να μετακινήσεις έχεις πιάσει κάναν άλλο σκύλο από το λουράκι; Γιατί εδώ μέσα έχει άσχετους που έχουν μεγαλώσει 200 σκύλους άσχετους που έχουν τρέξει 500 άσχετους που έχουν εκπαιδεύσει 1000.

Εγώ λέω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας γυμναστήριο για να καταφέρεις να τον σπρώξεις- σηκώσεις δεν υπάρχει άλλη σωτηρία με αυτό το σκύλο.
Τα λαμπραντόρ δεν πολύ γουστάρουν τους ανθρώπους για να τον πείσεις φωνάζοντας το απλά. Δεν έχουν ιδιαίτερη τάση στα μπαλάκια για να να του πετάξεις ένα μέσα στο σπίτι και το χειρότερο δεν είναι και λιχουδηδες. Οπότε γυμναστική.. η μόνη λύση.
Αναρωτιέμαι το πως δεν το σκέφτηκα ! Ωραία αλλά άτυχη, σίγουρα άστοχη και ιδίως ανεπίκαιρη υπόδειξη ! Όμως μέχρι εδώ.
Να έχεις ένα καλό υπόλοιπο εορτών.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το καλύτερο είναι μακράν ο σκύλος να μένει μαζί στο σπίτι. Για μένα μονόδρομος.

Τις φασαρίες θα τις αποφύγετε αν ακολουθήσετε σωστά βήματα απασχόλησης και εκτόνωσης του σκύλου και με εκπαίδευση.
Δεν έχεις να λυπηθείς τον δικό σου γιατί εκτός από βόλτες με λουρί, έχεις και 100τμ που αν τα περιφράξεις, μπορείς να τον τρελάνεις στο παιχνίδι να σου ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ( ο γλυκός σου retriever) το μπαλάκι πχ και πόσα ακόμα παιχνίδια.

Εχεις περισσότερους τρόπους να δημιουργήσεις μια ευτυχισμένη συμβίωση από τους υπόλοιπους κακομοίρηδες που μένουμε σε απλό διαμέρισμα χωρίς πρόσβαση σε κήπο.
Εχεις επαρκείς λόγους να το κάνεις; Σε κόφτει αρκετά σε σχέση με τις ανάγκες της καθημερινότητάς σου;
Εκεί κρίνεται το κατα πόσο έπραξες σωστά που απέκτησες σκύλο, τόσο για εκείνον όσο και για σένα.

Μπαλκόνι για μένα είναι απαγορευτικό, με βασική προτεραιτότητα το ίδιο το σκυλί, ένα κλουβί ουσιαστικά είναι, εκτεθιμένο σε ερεθίσματα που απασχολούν το σκύλο χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα για αυτά. Ενα άκαρπο διαρκές στρες μοναξιάς που ταράζεται από κάθε είδους περαστικό, θόρυβο, μυρωδιές κλπ.

Προσωπικά δεν εισπράττω να έχεις κάποιον δεσμό με αυτό το πλάσμα. Οχι ακόμα τουλάχιστο. Ρωτάς άλλους λες και χρειάζεται manual ορθότητας το πράγμα. Για μένα θα έπρεπε ήδη να το λέει η ψυχούλα σου, να τον έχεις δεχτεί ως άλλο ένα μέλος της οικογένειάς σου. Αν καταφέρεις να δεθείς, θα εκπλαγείς με αυτά που έχει να σου προσφέρει η συμβίωση/συνύπαρξη.

Τις ιστορίες περί προέλευσης του σκύλου κλπ τις ακούω βερεσέ. Μιλάμε για το ΤΩΡΑ, για τη ζωή μας ως έχει σε αυτήν την εποχή, στις συνθήκες και τον τόπο που διαμένουμε, με τη γνώση και την πληροφορία που έχουμε σήμερα και ποιά καλύτερη δυνατή συνθήκη μπορούμε να στήσουμε στη σοβαρή ευθύνη που ακούει στο όνομα σκύλος. Οχι αξεσουάρ ούτε καπρίτσιο....σκύλος....φίλος...αδερφός, ένα βλαμμένο που βασική του προτεραιότητα θα έχει να σε ευχαριστεί, να σε ανέχεται σε κάθε σου στραβή, αν.....ΑΝ του το επιτρέψεις.
Κατ' εμέ, δε θα το μετανιώσεις.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3