Διακοπές με το σκύλο.

Διακοπές με το σκύλο


  • Total voters
    268

ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
έχουμε πάει Τήνο πριν κάτι χρονια (προ-μπόμπιρα) αλλα ρε συ ηλέκτρα πολύ αέρας!!!
Κι εγω παλια ετσι την ειχα στο μυαλο μου.
Τωρα ειναι η τριτη χρονια που θα παω συνεχομενα και εχω καπως καλυτερη αποψη.
Αλλα...πολυ αερας χαχαχα :p Οχι νταξει αναλογα...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
τώρα κοιτάγαμε αλωνίσω..θα δούμε όμως έχουμε ακόμα καιρό να καταλήξουμε μέχρι αν βγούνε οι άδειες...
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
ΜΑΖΙ!!!περυσι το καλοκαιρι που ηταν μολις 4 μηνων την πηρα μαζι μου Σαντορινη στο γρηγορο πλοιο κιολας μεσα σε τσαντα!!για ενα τεταρτο ξεσηκωσε ολο το καραβι και τελικα μας κατουρησε και κοιμηθηκε τις 4 υπολοιπες ωρες!Το ιδιο κ στην επιστροφη!Και πριν λιγες μερες στις διακοπες του Πασχα την πηρα μαζι μου σε οδικο ταξιδι 5 ωρων.ηταν πολυ ησυχη αλλα δεν κατεβαινε με τπτ απο την αγκαλια μου!Το μονο που με αγχωνει ειναι σε μελλοντικο ταξιδι μρ πλοιο τι θα κανει αν συναντησει σκυλο και αν χρειαστει να ταξιδεψω με αεροπλανο σε τι κατασταση θα ειναι..
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Tην πρώτη φορά που πήγαμε 2μερο Κατερίνη το 2009,τον άφησα (7-8 μηνών) σε έναν γνωστό πετσοπά μου, τον άφησα Σάββατο πρωί και το βράδυ θα πήγαινε να τον πάρει η μαμά μου για να τον κρατήσει ως την Κυριακή το απόγευμα που θα γυρνούσαμε. Είχα απογοητευθεί γιατί δεν είχα βρει ξενοδοχείο που να δέχεται κατοικίδια ούτε στην Κατερινόσκαλα, ούτε εκεί γύρω (ακόμη και ξενοδοχεία που στα site τους έλεγαν ότι δέχονται κατοικίδια, στο τηλέφωνο μου έλεγαν όχι). Ο Δίας λοιπόν, αν και δεμένος (με το σαμαράκι του) και μέσα σε crate (δεν νομίζω να το είχαν κλειστό), κάποια στιγμή έφυγε απο το πετ σοπ (ναι έβγαλε το σαμαράκι του, βγήκε απο το πίσω δωμάτιο του πετ σοπ, περπάτησε κανονικά στο μπροστινό μέρος και έφυγε κύριος απο την πόρτα), πέρασε έναν κεντρικό δρόμο (ευτυχώς όχι ταχείας κυκλοφορίας) και πήγε στο πάρκο που τον πήγαινα καθημερινά. Τον είδε ένας γείτονας, τον μάζεψε και τον πήγε στην μαμά μου (*ΟΥΦΦΦΦΦΦ*). Εγώ ανίδεη για όλα αυτά, είμαι με τον Σήφη στα διόδια στα Μάλγαρα.Με παίρνει ο μμμμ ο πετσοπάς και μου λέει τι έγινε και ότι χάθηκε το σκυλί (βέβαια δεν είδε καν ότι έφυγε, ούτε ότι τον μάζεψε ο κύριος Λάκης και τον πήγε στην μαμά μου), εγώ έχω πάθει ΠΑΝΙΚΟ, (μην το ζήσετε ποτέ αυτό), επιστροφή πίσω, ξανά πληρώνουμε διόδια και σφαίρα να βρώ το σκυλί, στα 2 λεπτά με παίρνει η μαμά μου τηλέφωνο και αφού έχει καντηλιάσει τον μμμ τον πετσοπά, μου λέει πάνε εσύ με τον Σήφη και θα τον έχουμε εμείς σπίτι, μην στεναχωριέσε, μια χαρά είναι...Με τα πολλά, ξανά μανά διόδια, πήγαμε τελικά Κατερινόσκαλα, πέρασα απαίσια...
ΔΕΝ ξανάφησα ΠΟΤΕ τον Δία πουθενά! Είναι δεδομένο ότι όπου πάω εγώ πάει και το σκυλί μου, με ότι συνεπάγετε αυτό (πουχού τα καλοκαίρια που έρχετε η σιστερ του Σήφη με την οικογένεια της και κάθονται ενάμισι μήνα στο εξοχικό τους, βαριά να πάω 1 ΣΚ, γιατί δεν θέλουν τον Δία). Χαίρομαι που και ο Σήφης μετά την νίλα κατάλαβε ότι όταν έχεις σκυλί, δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις εσύ αλλα ότι σας κανει και τους 2 ευτυχισμένους. Πηγαίνουμε πολλά 2μερα Χαλκιδική αλλα και προς Δυτική Μακεδονία, η χαρά που έχει γιατί είναι μαζί μας, δεν υπάρχει!Και δεν είναι εκπαιδευμένος με την σωστή ορολογία, μόνο τα πολύ βασικά, δηλαδή 1, το όχι, σαν εντολή), παρόλα αυτά δεν μας κουράζει σχεδόν καθόλου.
Ποτέ μην εμπιστεύεστε το δικό σας σκυλί σε κανέναν εκτός και αν είναι απόλυτη ανάγκη (μιλάω εγώ που την πάτησα), γιατί αν πάθει κάτι το σκυλί, δεν θα το κλαίει ο κανένας αλλα εσείς...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εγω ειμαι προβληματισμενος.Καθε καλοκαιρι πηγαινα διακοπες επαρχια σε συγγενεις η σε καποιο νησι η και στα 2 το ιδιο καλοκαιρι.Την τελευται φορα ομως που πηγα διακοπες ηταν το 2009 γιατι εμεινα ανεργος.Το 2010 απεκτησα τον σκυλο και ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου τις διακοπες του 2010 αλλα δεν υπηρχαν χρηματα.Οποτε σκεφτηκα οτι εφοσον δεν θα πηγαινα καπου θα ειχα τον σκυλο να ασχοληθω,βολτες κλπ.Ημουν ενθουσιασμενος γιατι ειναι ο 1 ος σκυλος και δεν με ενοιαζε τοσο εκεινη την χρονια που δεν θα πηγαινα διακοπες.Το 2011 το ιδιο,δεν υπηρχαν χρηματα.Τον Μαιο του 2012 επιασα δουλεια αλλα δουλευα ολο το καλοκαιρι κι επηξα,μου εδωσαν αδεια Σεπτεμβρη και δεν πηγα καπου,ειχα αναγκη να ξεκουραστω.Ετσι λοιπον φτασαμε στο 2013 οπου δουλευω ακομα αλλα αγνωστο το ποτε θα παρω αδεια,οποτε δεν μπορω να κανονισω κατι,Αντε να το μαθω κανα 2 εβδομαδες πριν το ποτε θα μου δωσουν αδεια.Εξοχικο δεν υπαρχει,μονο επαρχια σε συγγενεις οπου ειναι αδυνατον λογω χωρου να παρω τον σκυλο μαζι μου.Οποτε αν ειμαι τυχερος και παρω αδεια Ιουνιο Ιουλιο η Αυγουστο θα ειναι δυσκολο να παρω και τον σκυλο γιατι δεν θα μπορω να κλεισω σε θερινη περιοδο καποιο ξενοδοχειο που να δεχεται σκυλους.Μονο σε κανα καμπινγκ οπου πιστευω θα ειναι δυσκολα με τον σκυλο.1 λυση ειναι να τον αφησω με τους δικους μου αλλα δεν μπορουν να τον βγαζουν βολτα,μονο ο αδερφος μου μπορει.Οποτε δεν μπορω να παω διαακοπες με τον αδερφο μου,μονο ξεχωριστα για να προσεχει πισω ο 1τον σκυλο.Δυσκολα τα πραγματα...
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Αν τον αφήσεις σε ξενοδοχείο σκύλων για λίγες ημέρες;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ειμαι προβληματισμενος.Καθε καλοκαιρι πηγαινα διακοπες επαρχια σε συγγενεις η σε καποιο νησι η και στα 2 το ιδιο καλοκαιρι.Την τελευται φορα ομως που πηγα διακοπες ηταν το 2009 γιατι εμεινα ανεργος.Το 2010 απεκτησα τον σκυλο και ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου τις διακοπες του 2010 αλλα δεν υπηρχαν χρηματα.Οποτε σκεφτηκα οτι εφοσον δεν θα πηγαινα καπου θα ειχα τον σκυλο να ασχοληθω,βολτες κλπ.Ημουν ενθουσιασμενος γιατι ειναι ο 1 ος σκυλος και δεν με ενοιαζε τοσο εκεινη την χρονια που δεν θα πηγαινα διακοπες.Το 2011 το ιδιο,δεν υπηρχαν χρηματα.Τον Μαιο του 2012 επιασα δουλεια αλλα δουλευα ολο το καλοκαιρι κι επηξα,μου εδωσαν αδεια Σεπτεμβρη και δεν πηγα καπου,ειχα αναγκη να ξεκουραστω.Ετσι λοιπον φτασαμε στο 2013 οπου δουλευω ακομα αλλα αγνωστο το ποτε θα παρω αδεια,οποτε δεν μπορω να κανονισω κατι,Αντε να το μαθω κανα 2 εβδομαδες πριν το ποτε θα μου δωσουν αδεια.Εξοχικο δεν υπαρχει,μονο επαρχια σε συγγενεις οπου ειναι αδυνατον λογω χωρου να παρω τον σκυλο μαζι μου.Οποτε αν ειμαι τυχερος και παρω αδεια Ιουνιο Ιουλιο η Αυγουστο θα ειναι δυσκολο να παρω και τον σκυλο γιατι δεν θα μπορω να κλεισω σε θερινη περιοδο καποιο ξενοδοχειο που να δεχεται σκυλους.Μονο σε κανα καμπινγκ οπου πιστευω θα ειναι δυσκολα με τον σκυλο.1 λυση ειναι να τον αφησω με τους δικους μου αλλα δεν μπορουν να τον βγαζουν βολτα,μονο ο αδερφος μου μπορει.Οποτε δεν μπορω να παω διαακοπες με τον αδερφο μου,μονο ξεχωριστα για να προσεχει πισω ο 1τον σκυλο.Δυσκολα τα πραγματα...
Παντος τα νοικιαζομενα Στουντιο κοντα στο Βολο, που πηγαν περισι η vrmode και η mareco ειχαν και τον αυγουστο ακομα διαθεσημα δωματια! Ηρθε μια φιλη μου απο γερμανια, που το αποφασισε τελευταια στιγμη και βρηαμε πολυ ευκολα δωματιο εκει ( κοιμοιζει 4). Και βεβαια δεχονται και σκυλους!
 


STELI

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
20
0
ATHENS
Καλημέρα,θέλω λίγο την βοήθεια σας.Τον Αύγουστο θα πρέπει να πάμε Κέρκυρα σε ένα γάμο και ψαχνουμε δωματιο που να δέχονται και τον σκύλο μας.Μήπως κάποιος γνωρίζει τίποτα και ειδικά και καμία πανσιόν για να την αφήσουμε και την ημερα του γάμου;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
russelkind

Αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι οι τουριστικές περιοχές ήταν πιο εύκολες για σκύλο (π.χ. Πάρος πολύ πιο εύκολη από Μήλος).

Πάντως μην τρελλαίνεσαι διότι πόσσσοι έλληνες θα έχουν φέτος την πολυτέλεια να πάνε διακοπές? Σιγά μην είναι γεμάτα όλα...
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
russellKind θα βρεις δωματια να μεινεις με το σκύλο.

μπορει να σου πουν πχ παρε το πισω δωματιο κλπκλπ αλλα θα βρεις.

εγω οπου εχω παει για 1-2-3-4-5 μέρες παντα εχω βρει σε βουνα και θαλασσες και ειναι και 25 κιλα ο ρωμαιος.
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Πιο ευκολα θα βρεις φετος δωματιο ακομα και την τελευταια στιγμη,παρα χωρο να στησεις την σκηνη σου σε καποιο οργανωμενο καμπινγκ.Αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι θεωρεις δυσκολοτερη την διαμονη σου σε καμπινγκ με το σκυλο;Πηγαινα σε οργανωμενο καθε καλοκαιρι (πλεον κανω μονο ελευθερο)και δεν αντιμετωπισα καμια δυσκολια με το σκυλο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ισως το εχω φανταστει πιο δυσκολο απ'οτι ειναι για τον λογο οτι δεν ξερω ποια θα ειναι η συμπεριφορα του σκυλου.Με το που δει σκυλο θελει να παει πανω του ειτε θυληκο ειτε αρσενικο.Με ολα τα θυληκα τα παει καλα,ανεξαρτητου μεγεθους.Με τα αρσενικα ειναι αρκετα επιθετικος, το λιγοτερο επιφυλακτικος.Ειναι αρσενικο Τζακ Ρασσελ 3 χρονων αστειρωτος.Οποτε ισως αντιμετωπισω προβλημα αν σε καμπινγκ υπαρχουν αλλα σκυλια.Το καλο ειναι οτι αν θα παω θα ειμαι με τον αδερφο μου.Παντως εχω 1 σκηνη 4 ατομων στην οποια χωραμε 2 ατομα μαζι με τα πραγματα και πιστευω θα χωρα και ο σκυλος.Αν τελικα παω σε καποιο νησι σε καμπινγκ ειναι καλυτερα να παρω το αυτοκινητο η το παπακι?Παντως με το αυτοκινητο θα ηταν νομιζω πιο ασφαλες αλλα ειναι ακριβα τα εισητηρια.Οσο για ερημικες παραλιες λογικα σε οποιο νησι παω θα βρω.Και κατι αλλο,επιτρεπεται να εχω τον σκυλο μαζι μου στο καταστρωμα?Κι αν ναι,μονο σε Crate?Δεν θα μπορουσα τον αφησω καπου αλλου.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Κλείσαμε τελικά δωμάτιο στο Τολό σε ξενοδοχείο που δέχονται σκυλιά. Οταν πήγαμε να δούμε το camping, είπαμε να ρίξουμε μία ματιά και στα ξενοδοχεία και δεν μας βγήκε σε κακό. Το μεγάλο μου άγχος είναι μήπως έχει τότε η μικρή περίοδο και οι πιθανότητες είναι μεγάλες.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Κλείσαμε τελικά δωμάτιο στο Τολό σε ξενοδοχείο που δέχονται σκυλιά. Οταν πήγαμε να δούμε το camping, είπαμε να ρίξουμε μία ματιά και στα ξενοδοχεία και δεν μας βγήκε σε κακό. Το μεγάλο μου άγχος είναι μήπως έχει τότε η μικρή περίοδο και οι πιθανότητες είναι μεγάλες.
Βρακακι σεξυ και είστε μια χαρά!
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εμεις βασικα οπου παμε περνουμε και το κομβοι μαζι,κιρκη,μορφεα,πανδωρα,κουναβια,σκατζοχοιρους,ινδικο χοιριδιο,ασε χαμος αλλα παντα περναμε σουπερ,βεβαια παμε οπου εχουμε σπιτι,συνηθως λευκαδα που εχουμε διαμορφωσει και το χωρο αναλογα,καγκελα.κλουβες για τα τερατα(τα κουναβια) και κλουβα για το ινδικο με τα σκατζοχοιρια και ολοι περναμε ζαχαρη,το ταξιδι περισσοτερο μας προβληματιζει με την ζεστη αλλα κανονιζουμε να φευγουμε ξημερωματα ωστε μεχρι να βγει ηλιος να ειμαστε σχετικα κοντα να μην φρικαρουν απο την ζεστη. αυτα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εμείς λέμε για αλοννησο να ψάξουμε για δωμάτια φέτος...έχει πάει κανεις?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μια συμβουλη: καλο ειναι οπου πατε να κοιτατε πρωτα αν εχει κτηνιατρο, ή που ειναι ο πλησιεστερος και να χετε τα στοιχεια του μαζι!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Μια συμβουλη: καλο ειναι οπου πατε να κοιτατε πρωτα αν εχει κτηνιατρο, ή που ειναι ο πλησιεστερος και να χετε τα στοιχεια του μαζι!


Sent from my iPad using Tapatalk HD

έχεις δίκιο σε αυτό που λες..
πέρσι που πήγαμε πήλιο ο κοντινότερος γιατρός ήταν τουλάχιστον μια με μιάμιση ώρα μέχρι τον βόλο... δυστυχώς ο συνδυασμός θάλασσας και κτηνιάτρου είναι λίγο δύσκολος...
εδώ πολλά νησιά δεν έχουν γιατρούς για μας τους ανθρώπους...
ποσο μάλλον για τα κατοικίδια μας
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μια συμβουλη: καλο ειναι οπου πατε να κοιτατε πρωτα αν εχει κτηνιατρο, ή που ειναι ο πλησιεστερος και να χετε τα στοιχεια του μαζι!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Α γειά σου!
 


STELI

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
20
0
ATHENS
εμείς λέμε για αλοννησο να ψάξουμε για δωμάτια φέτος...έχει πάει κανεις?
Αλόννησο πήγαμε πέρυσι με την μικρή μας να είναι 4 μηνών,τέλεια ήταν.Την παιρναμε παντού μαζί ταβέρνες και παραλία απλώς δεν την βάζαμε θαλασσα