Διαλέγοντας 2ο σκύλο


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
όπως θα διαβάσατε και στο μήνυμα που σας συ-στήθηκα
:lol:
Τον τελαιταίο καιρό μου εχει καρφωθεί στο μυαλό να πάρω ένα σκύλο τον οποίο θα μεγαλώσο ΜΟΝΟ εγώ όπως ακρίβώς θέλω (με την απαραίτητη εκπαίδευση βέβαια)

(για να έχω έναν σκύλο που θα τον ευχαριστιέμαι και θα τον απολαμβάνω..)
Μετά από πολύ ψάξιμο έχω κατασταλάξει στις εξής ράτσες:
1)Μαστιννο Ναπολιτάνο
2)Μπορντώ
3)Μπουλ Μαστιφ

Θα ήθελα ένα μεγάλο σκυλί όπως καταλάβατε,Φύλακα και σκοπεύω να ασχοληθώ και εγώ και ο εκπαιδευτής (βασική , Φύλαξη χώρου, σωματοφυλακήςκτλ) και ο εκτροφέας ώρες μαζί του....και γιατί όχι να καταίβουμε σε εκθέσεις....?
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Γεια σου!!!

Οπως καταλαβα σαν 2η επιλογη θες μεγαλο σκυλο...!!!
Εχεις σκεφτει πως θα αντιδρασει το 1ο σου σκυλι με καποια απο αυτες τις ρατσες?Λογικα θα θελουν πολυ χωρο και...αααπλα!!! :!:
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
εγω φιλε προτινα στο καλωσορισμα!!

και η ROTTIE στο εδειξε και φοτο!! εχει και τρομερο χρωμα και ειναι και πανεμορφο!!

Γνωμη μου!
 


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
Το έχω σκεφτεί και αυτο το θέμα Έμιλη, αλλά πιστεύω οτι εάν πάρω θηλυκιά ,
πιστεύω οτι στην αρχή θα έχω καποιες ζήλιες από τον Μαξ αλλά δεν νομίζω να τσακοθούνε.... ή κάτι αλλο ακραίο...
 




emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Θα πρεπει να ψαξεις πολυ καλα αν εχουν καποιες κληρονομικες παθησεις,η καποια προβληματα λογου βαρους!Επισης τροφη και λοιπα αλλα αυτα θα στα πει ο εκτροφεας.Εγω θα διαλεγα μπουλ μαστιφ.Δεν ξερω γιατι!!!!!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιώργο πρέπει να λάβεις υπ’ όψιν αρκετές παραμέτρους πριν πάρεις την τελική σου απόφαση.

1. Ασχέτως τι μας αρέσει και τι όχι, μπορούμε να αντεπεξέλθουμε στις ιδιαιτερότητες της φυλής που θα επιλέξουμε?
2. Διαθέτουμε τα απαραίτητα σε χώρο, χρόνο, χρήμα?
3. Υπάρχουν εκτροφείς των φυλών αυτών στην Ελλάδα?
4. Εάν υπάρχουν, είναι σωστοί εκτροφείς?
5. Εάν δεν υπάρχουν, είσαι διατεθειμένος να πάρεις σκύλο από το εξωτερικό, με το ανάλογο κόστος?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ROTTIE said:
Γιώργο πρέπει να λάβεις υπ’ όψιν αρκετές παραμέτρους πριν πάρεις την τελική σου απόφαση.

1. Ασχέτως τι μας αρέσει και τι όχι, μπορούμε να αντεπεξέλθουμε στις ιδιαιτερότητες της φυλής που θα επιλέξουμε?
2. Διαθέτουμε τα απαραίτητα σε χώρο, χρόνο, χρήμα?
3. Υπάρχουν εκτροφείς των φυλών αυτών στην Ελλάδα?
4. Εάν υπάρχουν, είναι σωστοί εκτροφείς?
5. Εάν δεν υπάρχουν, είσαι διατεθειμένος να πάρεις σκύλο από το εξωτερικό, με το ανάλογο κόστος?
+ τι θες απο τον σκυλο ?
 


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
ROTTIE said:
Γιώργο πρέπει να λάβεις υπ’ όψιν αρκετές παραμέτρους πριν πάρεις την τελική σου απόφαση.

1. Ασχέτως τι μας αρέσει και τι όχι, μπορούμε να αντεπεξέλθουμε στις ιδιαιτερότητες της φυλής που θα επιλέξουμε?
2. Διαθέτουμε τα απαραίτητα σε χώρο, χρόνο, χρήμα?
3. Υπάρχουν εκτροφείς των φυλών αυτών στην Ελλάδα?
4. Εάν υπάρχουν, είναι σωστοί εκτροφείς?
5. Εάν δεν υπάρχουν, είσαι διατεθειμένος να πάρεις σκύλο από το εξωτερικό, με το ανάλογο κόστος?
1)Μετά τις 16¨00 που σχολάω είμαι όλος δικός του και αυτά τα μαστιφοειδή δεν είναι και πολύ δραστήρια από ουτι έχω καταλάβει..
2)χώρος είναι κυρίως το δωμάτιο μου και το μπαλκόνι και το υπόλοιπο σπίτι βέβαια αλλά τις περισσότερεσ ώρες θα είμαστε στο δωμάτιο ή μπαλκόνι από θέμα χρημάτων θα ήθελα μια καλή αναλογιά ποιότητας τιμής....ούτε το ποιο ακριβό ούτε κάτι που να μην ξέρω από που έρχεται και τι θα βγει....
3 - 4) έχω βρει έναν εκτροφέα στην Αίγινα (για μαστινο) καλός μου φαίνεται σκοπεύω μόλις φτιάξει ο καιρός να πάω να τον δω από κοντά....και για τις άλλες 2 ράτσες έχω βρει εκτροφεία τωρα για την ποιότητα του καθενός θα ζητήσω και τις γνώμες σας..στο ανάλογο τόπικ που θα αναφέρω του εκτροφείς...
5)όχι από το εξωτερικό....σκοπεύω αυτά τα παραπάνω χρήματα να τα δώσω για την καλύτερη εκπαίδευση του.....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τους εκτροφείς πως τους βρήκες? Σου έστειλε κάποια λίστα ο ΚΟΕ?
Σχετικά με το χώρο έχω τις ενστάσεις μου βρε Γιώργο! Στο υπνοδωματιο/μπαλκονι θα έχεις ένα ζώο 60+ κιλών? :roll:
 


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
Τους βρήκα από το νετ Κατερίνα, και οκ δεν έχω το μεγαλύτερο δωμάτιο, ούτε μένω σε ρετιρέ με μπαλκονάρα, δεν είναι όμως και μικρα...θα βγαίνουμε πολλές και μεγάλες βόλτες, και μιας και δεν είναι και τα πιο ενεργητικά σκυλιά πιστεύω κάποιες αμοιβαιες υποχωρήσεις και αγάπη θα βοέυτούμε και οι δύο
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ξεκινάς λάθος. Στον ΚΟΕ έπρεπε να απευθυνθείς για εκτροφείς, όχι στο διαδίκτυο.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
George peiraias said:
τα πιο ενεργητικά σκυλιά πιστεύω κάποιες αμοιβαιες υποχωρήσεις και αγάπη θα βοέυτούμε και οι δύο
ειδικα το μαστινο θα βολευτη μια χαρα στο δωματιο του, εσυ δεν ξερω πως θα την βγαλεις :lol: !

γιατι δεν παιρνεις ενα αγγλικο μπουλντογκ που δεν θα του ειναι τοσο δυσκολο σε ενα δωματιο.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
χωραει..ισα ισα...αλλα χωραει.


περα απο την πλακα..δεν ξερω τι υποχωρησεις ειναι διατεθημενος να κανει ο γιωργος..αλλα και γω δεν ειμαι της γνωμης οτι για σκυλο θες ΤΟΝ χωρο..

σε τετοιου μεγεθους ομως σκυλια...:-k εχουμε θεμα με το δωματιο..

ο εκτροφεας τι σου ειπε για τον χωρο?
 






George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
@sir - erlic : ναι θέλω φύλακα και πιστέυω οτι το μαστινο (εκτός του οτι τα θεωρώ πανεμορφα) θα περάσει καλά μαζίμου ή μάλλον θα περάσουμε καλά και οι δυο και πιστευω οτι ένα θηλυκό μαστίνο μπορεί να "μοιραστούμε" το δωμάτιο μου και να έχει και το μπαλόνι δικό του και βεβαια και το υπόλοιπο σπίτι απλά όχι όταν λοίπω εγώ.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
George peiraias said:
@sir - erlic : ναι θέλω φύλακα και πιστέυω οτι το μαστινο (εκτός του οτι τα θεωρώ πανεμορφα) θα περάσει καλά μαζίμου ή μάλλον θα περάσουμε καλά και οι δυο και πιστευω οτι ένα θηλυκό μαστίνο μπορεί να "μοιραστούμε" το δωμάτιο μου και να έχει και το μπαλόνι δικό του και βεβαια και το υπόλοιπο σπίτι απλά όχι όταν λοίπω εγώ.
κοιτα και ιταλια δεν ειναι μακρυα και το κοστος δεν θα εχει τρομερη διαφορα!!