Διατροφή & Ανάπτυξη Λάμπραντορ


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
ΓΕΙΑ ΣΑΣ...έχω ένα θηλυκό λαμπραντόρ 3 μηνών και 14 κιλών και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η ράτσα θεωρείται μεσαίου ή μεγάλου μεγέθους.Μέχρι τώρα έδινα τροφή για σκύλους μεσαίου μεγέθους αλλά διάβασα σε ενα φυλλάδιο της hill's ότι όταν το σκυλί είναι πάνω από 25 κιλά θεωρείται μεγαλόσωμο οπότε πρέπει να δίνεται η αντίστοιχη τροφή.
Η hill's large breed εχει ενα golden στην συσκευασια....τι αλλο να σου πει?:)
 


georgia s

Member
1 Απριλίου 2010
9
0
Mytilini
Γεια χαρά σε όλους!
Λοιπόν, δεν ξέρω πόσοι απο εσάς το έχετε ψάξει, αλλά το θέμα με τις σκυλοτροφές στην Ελλάδα έχει ξεφύγει. Και εξηγώ: καθώς μένω στην Μυτιλήνη, πληρώνω την Royal Canin Maxi Adult για το Golden μου 68 € τα 15 kg. Μεσω ιντερνετ στην Θεσ/νικη βρήκα την ιδια τροφή 57,50 €!!! Εντάξει είναι τα μεταφορικά δεν λέω αλλά αν εμένα μου χρεώνει τα μεταφορικά 10 € ( το ρώτησα) για να μου στείλει οτι θέλω απο Θεσ/νίκη αυτοί που τις πουλάνε πανάκριβα τι ποσοστό κέρδους έχουν δηλαδή???????????????????
Οσο για την Ηιlls βρήκα σε αγγλικο site τα 12 Kg 29.99 λίρες δηλ 36€ περίπου και την ίδια εδώ την αγοράζουμε 75€!!!!!
Περιμένω σχόλια....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Και οι έμποροι, επιβαρύνονται με μεταφορικά, τα οποία εννοείται ότι μετακυλίουν στις τιμές τους. Επίσης, εκμεταλλεύονται ίσως την έλλειψη σοβαρού ανταγωνισμού, σε περιοχές όπως η δική σου. Και βεβαίως εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι εσείς οι ιδιοκτήτες, θέλετε δεν θέλετε, δεν έχετε επιλογή. Πρέπει να τα ταίσετε τα σκυλιά σας, οπότε στο μαγαζί τους θα καταλήξετε... Οπως καταλαβαίνεις, έχει την λογική του το πράγμα...
 


georgia s

Member
1 Απριλίου 2010
9
0
Mytilini
Το ξέρω ότι επιβαρύνονται αλλά πόσο πια? Υποτίθεται ότι στις περιοχές που είναι παραμεθόριος το ΦΠΑ είναι χαμηλότερο 9% αντί 13%, ακριβώς επειδή τα προιόντα επιβαρύνονται με μεταφορικά.
 




AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Γενικα το θεμα των τιμων στην Ελλαδα ειναι μεγαλο...
παιδια εγω δινω στη δικια μου hill's...ειναι 9 μηνων και 28 κιλα...τον τελευται καιρο της εκανα διαιτα και της εδινα 3χ70 γρ την ημερα(210γρ την ημερα)...ωστοσο η τροφη επανω ελεγε 450 ισως και παραπανω γρ την ημερα...αυτες τις μερες που αρχισα να της δινω 300 γρ την ημερα(3χ100) εβαλε παλι κιλα...τελικα πρεπει να δινουμε οσο λεει η τροφη η οσο βλεπουμε οτι πρεπει? εσεις ποσα γρ δινετε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Καταρχάς όσο λέει η συσκευασία, αλλά εξαρτάται και από τον οργανισμό του σκυλιού σου.
Παρακολουθείς λοιπόν, με την ενδεδειγμένη ποσότητα πως τα πάει. Αν το τρώει όλο, αν το αφήνει, τι "παραγωγή" έχει, αν κάνει εμμετούς, αν πεινάει κι άλλο.
Και αναλόγως προσαρμόζεις και συνεχίζεις.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ναι, αν συνέχιζα και γω κρίνοντας από τα "σημάδια" που μου δίνει ο Keagan...τώρα θα έπρεπε να του βάλω δακτύλιο στο στομάχι...γιατί θα είχε φτάσει τα 100 κιλά...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Κάποια σκυλιά παχαίνουν με ελάχιστη τροφή, κάποια άλλα όσο και να φάνε δεν λένε να πάρουν βάρος, αυτό εξαρτάται απο τον οργανισμό και απο τον βαθμό δραστηριότητας του κάθε σκύλου,
παρακολουθούμε το βάρος και βλέπουμε οτι είμαστε καλά όταν μπορούμε να ψηλαφίσουμε (οχι να δούμε) τα πλευρά του σκύλου, και οταν κοιτώντας τον σκύλο απο πάνω βλέπουμε να διαγράφεται καθαρά η μέση του.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
αλά όταν μπορούμε να ψηλαφίσουμε (οχι να δούμε) τα πλευρά του σκύλου, και οταν κοιτώντας τον σκύλο απο πάνω βλέπουμε να διαγράφεται καθαρά η μέση του.
Tricky, ακούς??????:p:p:p
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Tricky...μην δίνεις σημασία αγόρι μου...όπως και δεν δίνω και εγώ...στο κάτω κάτω...Πηγή μου...ποιος σκύλος έκανε "αρπαχτές" στη κουζίνα μου?
Τα "χοντρά" δικά μας η κάααααποιος άλλος?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σας το είπα οτι είναι μουλωχτός!!!! Προείδοποίησα, μη γκρινιάζετε! Σε ρώτησα τουλάχιστον 5 φορές αν έχει φαγώσιμα στην κουζίνα!!! ΧΑχαχαααα....

Πάντως για να επανελθουμε στο θέμα Λαμπραντόρ (και παρεμφερή....), τα οι χοντρομπαλάδες δεν ξεκούνησαν απο δίπλα απο το τραπέζι!! Κι όλο και κάτι έπαιρναν!!!! Α, ρε δάσκαλε που δίδασκες!!! ;)
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Χα,χα,χα...tricky που είσαι? Για υπερασπίσου τη τιμή των χοντρομπαλάδων μας...
Πάντως για να επανέλθω και γω στο θέμα...θεωρώ ότι τα λαμπ & τα golden είναι από τα πιο "φαγανά" σκυλιά...
Και για δοκιμάστε να κάνετε δίαιτα στο αγαπημένο σας ριτρίβερ...που θα σας κοιτάει με αυτά τα μάτια με το "ειδικό ριτριβερ" βλέμμα γεμάτο απελπισία...και πόνο και πείνα...και..και..και...να μη μιλήσω για τους "αναστεναγμούς" όλο νόημα...
 
  • Like
Reactions: Giota_arg


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ο Οσκαρ πάντως είναι ικανός να κοιτάει κάποιον που ξέρει ότι θα του δώσει φαί μέχρι να τον καταφέρει (συνήθως όχι εμένα). Η κτηνίατρος του δίνει πάντα διπλή λιχουδιά( αχ βρε έτσι όπως με κοιτάς πως μπορώ να σου αντισταθώ!) και η μαμά μου προχθές που μας είχε τραπέζι όλο αναστέναζε και του έλεγε αχ καημένο αν ήξερα ότι θα έρθεις θα έφτιαχνα τυροπιτάκια που σου αρέσουν!!!

Πάντως και τα πλευρά του τα ψηλαφίζω και η μέση του φαίνεται αλλά έχει φτάσει αισίως τα 42 κιλά!!!
 


florenia

Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
13
0
κι εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει πιο λαιμαργο σκυλι απο τον χορχε (λαμπραντορ 2,5 μηνων)! του βαζω να φαει τρει φορες την μερα την ωρα που τρωμε κι εμεις. τελειωνει το οτιδηποτε τρωει σε δευτερολεπτα και μετα καθεται διπλα (εμαθε πως δεν πρεπει να γαυγιζει οταν τρωμε) και μας κοιταει με λυπη! οταν σηκωνομαστε απο το τραπεζι του δινουμε κατι λιγο για επιβραβευση επειδη ηταν ησυχος. μετα καθομαστε στον καναπε κι αυτος καθεται σε ειδικη θεση ετσι ωστε να κοιταει το πιατακι του. καθε λιγο πηγαινει να ελεγξει αν υπαρχει τιποτα στο πιατο και πινει νερο. μιλαμε για πολυ νερο!!! το μονο πολυ ενοχλητικο ειναι οταν τον πιανει μανια με το πιατο και το δαγκωνει και το αναποδογυριζει και του φαγητου και του νερου! τα κανει ολα μουσκεμα και οσο και να φωναξω δεν καταλαβαινει με τιποτα!!! υπαρχει τροπος να το σταματησει?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ειναι ενα θεμα αυτο με το αναποδογυρισμα του νερου....κι εμενα της ειχε κολλησει, ειδικα το καλοκαιρι που εκανε ζεστη...της εδινα και μια λεκανιτσα στη βεραντα να τσαλαβουταει και τη μπερδεψα κι εγω....δυσκολα το κοβουν πιστευω...τους αρεσει πολυ γιατι ειναι νεροσκυλα...νομιζω οτι πρεπει να κανεις υπομονη....με την ενηλικιωση (νομιζω στους 18 μηνες) θα ξεπερασει πολλα....
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
κι εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει πιο λαιμαργο σκυλι απο τον χορχε (λαμπραντορ 2,5 μηνων)! του βαζω να φαει τρει φορες την μερα την ωρα που τρωμε κι εμεις. τελειωνει το οτιδηποτε τρωει σε δευτερολεπτα και μετα καθεται διπλα (εμαθε πως δεν πρεπει να γαυγιζει οταν τρωμε) και μας κοιταει με λυπη! οταν σηκωνομαστε απο το τραπεζι του δινουμε κατι λιγο για επιβραβευση επειδη ηταν ησυχος. μετα καθομαστε στον καναπε κι αυτος καθεται σε ειδικη θεση ετσι ωστε να κοιταει το πιατακι του. καθε λιγο πηγαινει να ελεγξει αν υπαρχει τιποτα στο πιατο και πινει νερο. μιλαμε για πολυ νερο!!! το μονο πολυ ενοχλητικο ειναι οταν τον πιανει μανια με το πιατο και το δαγκωνει και το αναποδογυριζει και του φαγητου και του νερου! τα κανει ολα μουσκεμα και οσο και να φωναξω δεν καταλαβαινει με τιποτα!!! υπαρχει τροπος να το σταματησει?
Πρώτα να τρώτε εσείς, μετά ο σκύλος.

Οταν αρχίσει να δαγκώνει το πιάτο με το νερό να το παίρνεις.
 






Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
ΣΟΣ Καλησπέρα σε όλους!Έχω αγοράσει ένα λαμπραντόρ κουτάβι κοντά 3 μηνών,το έχω εδώ και 2 εβδομάδες περίπου και αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με την διατροφή του!!!Δεν τρώει σχεδον καθόλου,ελάχιστες ποσοτητες φαγητού!Η τροφή που του δίνω ειναι η Hils,απο τις καλύτερες νομίζω!Υποτίθεται οτι ως κουτάβι θα έπρεπε να τρωει και δυο και τρεις φορές την ημερα,η δικιά μου τρώει μονο μία και δεν αδιάζει και το μπόλ της,μην φανταστείτε και οτι βάζω την ποσότητα περιπου 100 γραμμαρια,και δεν τα τρωει!
Δοκίμασα τα παντα
1)με κονσέρβα παλι hils,απλά γλύφει την κονσερβα και αφηνει την τροφη
2) τροφή με λιγο λάδι και πάλι τιποτα
3) με γιαούρτι επίσης τπτ
Δεν ξέρω τι αλλο να κάνω η κοιλιά της ειναι αδυνατισμένη και ανησυχω!!!Παρακαλώ πειτε μου μία λύση..