Διατροφή και ουρολιθίαση


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Γεια σας,
Πριν αναρτήσω έψαξα για σχετικά θέματα αλλά δεν μπόρεσα να βρω τις πληροφορίες που ήθελα. Έχω ένα σκύλο 5 χρονων που εχτές έκανε το δεύτερο χειρουργείο για αφαίρεση λίθων μέσα σε 8 μήνες και είμαι σκασμενη. Δεν θα περιγράψω την ταλαιπωρία που πέρασε( αυτός κι εμείς μαζί) και δεν θα σχολιάσω την ανεπάρκεια στην όλη αντιμετώπιση από τους ειδικούς. Αποφάσισα να το ψάξω πολύ και να κάνω ότι μπορώ για να έχει μια καλύτερη ζωή ο σκύλος μου.
Από κουτάβι έτρωγε μαγειρευτό φαγητό το οποίο ήταν πολύ προσεγμένο όχι αποφάγια. Κάποια στιγμή στην ενήλικη ζωή του παρουσίασε κατά τα λεγόμενα του κτηνιάτρου σοβαρή τροφική αλλεργία και μου πρότεινε να πάρω υποαλλεργικη τροφή και να αποκλείσω κάθε τι άλλο. Ζήτησα να κάνουμε εξετάσεις για να πιστοποιηθεί η αλλεργία και με απετρεψε λέγοντας μου ότι δεν υπάρχει λόγος γιατί είναι πανάκριβες. Εμπιστευτηκα την κρίση του και έδωσα στο ζώο αποκλειστικά υποαλλεργικη τροφή. Ο σκύλος δεν είχε πια τα συμπτώματα που τον ταλαιπωρούσαν αλλά μετά από ένα χρόνο άρχισε προβλήματα στην ούρηση κλπ. Τώρα μας λένε ότι η ουρολιθίαση οφείλεται κατά ένα μεγάλο βαθμό στη διατροφή. Θέλω μια γνώμη από κάποιον που ξαναγύρισε στη μαγειρευτη η στη barf μετά από κάτι τέτοιο. Πώς μπορώ να βοηθήσω τον σκύλο μου με τη διατροφή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.
 
  • Like
Reactions: Vania


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Πως μπορείς να τον βοηθήσεις για την ουρολιθίαση ή για την αλλεργία;

Κτηνίατρος μου έχει παραδεχτεί τη σχέση ουρολιθιάσεων και ξηράς τροφής (παρόλο που ήταν επίσης από αυτούς που προτείνουν ξηρά για τα πάντα), στους σκύλους και πιο συχνά στις γάτες. Έχει και γενετικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες που επηρεάζουν, αλλά δευτερευόντως επί της επίδρασης της ξηράς. Δλδ δεν θα κάνουν απαραίτητα όλα τα ζώα που τρώνε αποκλειστικά ξηρά ουρολιθίαση αν δεν υπάρχει υπόβαθρο (ίσως στις γάτες να μην ισχύει καν αυτό), αλλά η ξηρά είναι ο πρωτεύων λόγος, το υπόβαθρο έρχεται κ κουμπώνει.

Προφανώς στο σκυλί σου έρχονται και κουμπώνουν αυτά τα δυο. Το να το γυρίσεις σε φρέσκια τροφή από μόνο του βοηθάει. Αλλά μετά έχεις να αντιμετωπίσεις την τροφική αλλεργία. Είναι όντως πανάκριβες οι εξετάσεις για τροφικές αλλεργίες και δε δίνουν πάντα ολοκληρωμένα αποτελέσματα. Έχετε καν κάποια υποψία για το πού έχει αλλεργία το σκυλί; Η αλλεργία του πόσο σοβαρή είναι και πώς εκδηλώνεται; Μπορεί να αντέξει "πειράματα" σχετικά με το ποιές τροφές μπορεί να φάει;

Η barf λένε τα παιδιά εδώ είναι πιο αποδοτική σε περιπτώσεις αλλεργιών από ότι το μαγειρευτό. Δεν ξέρω παραπάνω πληροφορίες, εγώ ταϊζω μαγειρευτό.
 
  • Like
Reactions: Vania


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Πως μπορείς να τον βοηθήσεις για την ουρολιθίαση ή για την αλλεργία;

Κτηνίατρος μου έχει παραδεχτεί τη σχέση ουρολιθιάσεων και ξηράς τροφής (παρόλο που ήταν επίσης από αυτούς που προτείνουν ξηρά για τα πάντα), στους σκύλους και πιο συχνά στις γάτες. Έχει και γενετικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες που επηρεάζουν, αλλά δευτερευόντως επί της επίδρασης της ξηράς. Δλδ δεν θα κάνουν απαραίτητα όλα τα ζώα που τρώνε αποκλειστικά ξηρά ουρολιθίαση αν δεν υπάρχει υπόβαθρο (ίσως στις γάτες να μην ισχύει καν αυτό), αλλά η ξηρά είναι ο πρωτεύων λόγος, το υπόβαθρο έρχεται κ κουμπώνει.

Προφανώς στο σκυλί σου έρχονται και κουμπώνουν αυτά τα δυο. Το να το γυρίσεις σε φρέσκια τροφή από μόνο του βοηθάει. Αλλά μετά έχεις να αντιμετωπίσεις την τροφική αλλεργία. Είναι όντως πανάκριβες οι εξετάσεις για τροφικές αλλεργίες και δε δίνουν πάντα ολοκληρωμένα αποτελέσματα. Έχετε καν κάποια υποψία για το πού έχει αλλεργία το σκυλί; Η αλλεργία του πόσο σοβαρή είναι και πώς εκδηλώνεται; Μπορεί να αντέξει "πειράματα" σχετικά με το ποιές τροφές μπορεί να φάει;

Η barf λένε τα παιδιά εδώ είναι πιο αποδοτική σε περιπτώσεις αλλεργιών από ότι το μαγειρευτό. Δεν ξέρω παραπάνω πληροφορίες, εγώ ταϊζω μαγειρευτό.
Έχουμε καταλήξει ότι τον ενοχλούν τα σιτιρα πολύ και το κοτόπουλο. Οπότε αυτά τα έχουμε αποκλείσει. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οι πέτρες. Στο πρώτο χειρουργείο επίσης μου είπαν ότι είναι ακριβή η εξέταση των λίθων για να μάθω την σύσταση τους και μου έδωσαν μια τροφή urinary και μετά είχαμε κι άλλα τρεξίματα.. εγώ θέλω να μάθω ποιες τροφές φρέσκες μπορώ να του δίνω. Μετά από μια μικρή έρευνα είδα ότι δεν πρέπει να τρώει τροφές με φώσφορο και κάποια μέταλλα. Ο φώσφορος όμως υπάρχει στο κρέας..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Σιτηρά κ κοτόπουλο είναι το #1 no-no για τα περισσότερα σκυλιά με δυσανεξίες. Δεν είναι δύσκολο να τα αποφύγεις στη φρέσκια διατροφή. Η γαλοπούλα είναι πολύ καλύτερη εναλλακτική από το κοτόπουλο, fyi.

Πρέπει να βρεις οδηγίες συγκεκριμένες, από κτηνίατρο (χα-χα), για το τι πρέπει να τρώει από κει κ πέρα. K κάποιο φαρμακευτικό βοήθημα για τη διάσπαση των λίθων ίσως. Όχι κτηνιατρική ξηρά. Υπάρχουν κάτι πάστες κ κάτι άλλα supplements.

Ίσως η μειωμένη αναλογία φωσφόρου σε σχέση με τις θερμίδες που προσλαμβάνει να βοηθούσε αφού λες ότι έχεις βρει ότι χρειάζεται μειωμένο φώσφορο (δε γίνεται όπως λες κι εσύ να μην προσλαμβάνει καθόλου). Eδώ υπάρχει ένας ενδεικτικός πίνακας σχετικά με αυτό, είναι για σκυλιά με νεφρική νόσο/ανεπάρκεια και ΑΝ σου συστήσουν όντως αυτό μπορεί να σε βοήθησει ως μπούσουλας.

Πρέπει όμως να πάρεις υπεύθυνη, ιατρική κατευθηντήρια γραμμή και όχι να αυτοσχεδιάσεις. Ψάξε γιατρό (άλλον μάλλον) να σε καθοδηγήσει. Ίσως κάποιο άλλο μέλος να είχε σχετική εμπειρία και να μπορέσει να σου πει δυο πληροφορίες σχετικά με το τι κατεύθυνση του είχε πάρει κ τι είχε κάνει σε ανάλογη περίπτωση.

Περαστικά!
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Σιτηρά κ κοτόπουλο είναι το #1 no-no για τα περισσότερα σκυλιά με δυσανεξίες. Δεν είναι δύσκολο να τα αποφύγεις στη φρέσκια διατροφή. Η γαλοπούλα είναι πολύ καλύτερη εναλλακτική από το κοτόπουλο, fyi.

Πρέπει να βρεις οδηγίες συγκεκριμένες, από κτηνίατρο (χα-χα), για το τι πρέπει να τρώει από κει κ πέρα. K κάποιο φαρμακευτικό βοήθημα για τη διάσπαση των λίθων ίσως. Όχι κτηνιατρική ξηρά. Υπάρχουν κάτι πάστες κ κάτι άλλα supplements.

Ίσως η μειωμένη αναλογία φωσφόρου σε σχέση με τις θερμίδες που προσλαμβάνει να βοηθούσε αφού λες ότι έχεις βρει ότι χρειάζεται μειωμένο φώσφορο (δε γίνεται όπως λες κι εσύ να μην προσλαμβάνει καθόλου). Eδώ υπάρχει ένας ενδεικτικός πίνακας σχετικά με αυτό, είναι για σκυλιά με νεφρική νόσο/ανεπάρκεια και ΑΝ σου συστήσουν όντως αυτό μπορεί να σε βοήθησει ως μπούσουλας.

Πρέπει όμως να πάρεις υπεύθυνη, ιατρική κατευθηντήρια γραμμή και όχι να αυτοσχεδιάσεις. Ψάξε γιατρό (άλλον μάλλον) να σε καθοδηγήσει. Ίσως κάποιο άλλο μέλος να είχε σχετική εμπειρία και να μπορέσει να σου πει δυο πληροφορίες σχετικά με το τι κατεύθυνση του είχε πάρει κ τι είχε κάνει σε ανάλογη περίπτωση.

Περαστικά!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ναι..το να βρεθεί κτηνίατρος να ασχοληθεί με διατροφή μαγειρευτη μοιάζει ακατόρθωτο!!!
 
  • Like
Reactions: Vania and Estranged


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Κάπου είχε γράψει η @elpinor κάτι ψιλά σε σχέση με τις δίαιτες αποκλεισμού, να:

Αντιγράφω από εδώ http://www.dogforum.gr/community/threads/ivan-το-chow.30517/page-5#post-841978 για να μην ψάχνεις.

Εγώ ακολουθώ την μέθοδο της προοδευτικής μονοφαγίας.
Κριτήρια: Να τα τρώνε, να τα χωνεύουν εύκολα και καλά, να μην τους προκαλούν αλλεργία.
Από κουτάβια κάθε 20 μέρες δοκιμάζαμε κι ένα καινούργιο κρέας (κοτόπουλο, αρνί, χοιρινό, μοσχάρι). Σκέτο. Με λίγη Nurish UM καθημερινά για τις απαραίτητες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Αφού ξεσκαρτάραμε τα κρέατα (και οι 3 αλλεργικοί στο κοτόπουλο, το μοσχάρι ήθελε λιγότερη ποσότητα γιατί τους έπεφτε βαρύ), άρχιζα τους συνδυασμούς με προσθήκη λαχανικών & φρούτων. Ένα κάθε φορά για 20 μέρες. Κολοκυθάκια, καρότα, γλυκοπατάτα, πιπεριές, αρακά, φασολάκια. Ξεσκάρταρα τι τους καθόταν καλά και πως (βρασμένο, ωμό, τριμμένο, ολόκληρο). Τα φρούτα μόνα τους σαν κέρασμα. Μετά τα ρύζια και τα ζυμαρικά (αυτά ελάχιστα).
Και κατέληξα σε μια φόρμουλα ασφαλών τροφίμων. Ωμά ή μαγειρευτά. Σε αναλογίες 50% κρέας+30% λαχανικά+20% ρύζι+αυγά. Μια φορά την εβδομάδα κόκκαλο μοσχαρίσιο βρασμένο για τα δόντια (ο ζωμός προστίθεται στο φαγητό).

Σαν ράτσα είμαστε οι άρχοντες των τροφικών αλλεργιών οπότε ψαχνόμαστε ανάλογα ;)
Πάντως αν στη βάση του είναι ορμονικό απλά θα αποφύγεις τις εξάρσεις, δεν θα αντιμετωπίσεις το πρόβλημα.
Θα σου πρότεινα πάντως, όπως είπε και η @Anniegr μαι και έχεις εξαντλήσει όλα τα "παραδοσιακά" θεραπευτικά πρωτόκολλα να δοκιμάσεις και τις "εναλλακτικές" θεραπείες. Καμιά φορά κάνουν θαύματα.
Μετά από μια μικρή έρευνα είδα ότι δεν πρέπει να τρώει τροφές με φώσφορο και κάποια μέταλλα. Ο φώσφορος όμως υπάρχει στο κρέας..
Είσαι σίγουρος για αυτό - που το διάβασες? Για ποια άλλα μέταλλα μιλάς? Για το φώσφορο,αν δεν ταίζεις κόκκαλα, θεωρητικά δεν είναι τόσο δύσκολο να κάνεις μία δίαιτα ψιλοχαμηλή σε φώσφορο. Το λινκ που σου έδωσε η @Estranged έχει και άλλες συμβουλές/οδηγίες διατροφής για τα του φωσφόρου αν ψάξεις.

Παρ'όλα αυτά εγώ λέω πως μάλλον θα έπρεπε να ψάξεις έναν γιατρό που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη, γενικά, για να το παρακολουθήσετε μαζί. Μένεις Αθήνα? Στο παρελθόν έχουν ακουστεί διάφορα ονόματα εδώ στο φόρουμ, με μια αναζήτηση είναι εύκολο να βρεις 5-6. Ειδικά για διατροφή εγώ δεν έχω κάτι να πω, ίσως κάποιο άλλο μέλος να ξέρει.
 


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Κάπου είχε γράψει η @elpinor κάτι ψιλά σε σχέση με τις δίαιτες αποκλεισμού, να:




Είσαι σίγουρος για αυτό - που το διάβασες? Για ποια άλλα μέταλλα μιλάς? Για το φώσφορο,αν δεν ταίζεις κόκκαλα, θεωρητικά δεν είναι τόσο δύσκολο να κάνεις μία δίαιτα ψιλοχαμηλή σε φώσφορο. Το λινκ που σου έδωσε η @Estranged έχει και άλλες συμβουλές/οδηγίες διατροφής για τα του φωσφόρου αν ψάξεις.

Παρ'όλα αυτά εγώ λέω πως μάλλον θα έπρεπε να ψάξεις έναν γιατρό που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη, γενικά, για να το παρακολουθήσετε μαζί. Μένεις Αθήνα? Στο παρελθόν έχουν ακουστεί διάφορα ονόματα εδώ στο φόρουμ, με μια αναζήτηση είναι εύκολο να βρεις 5-6. Ειδικά για διατροφή εγώ δεν έχω κάτι να πω, ίσως κάποιο άλλο μέλος να ξέρει.
Αθήνα μένω. Λίγο πολύ με τις αλλεργίες έχω καταλήξει και ξέρω ποια τρόφιμα να αποφύγω. Αυτό που με καίει είναι οι πέτρες γιατί δύο χειρουργεία σε 8 μήνες πάει πολύ. Το ζώο υποφέρει. Οι κτηνίατροι δεν ασχολούνται ιδιαίτερα. Δίνουν μια κλινική τροφή και τέλος. Δεν ασχολούνται με μαγειρευτά. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω συναντήσει κάποιον. Οι νοσοκομειακές για ουρολιθιασεις δεν είναι καθόλου πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά. Κάποιες κονσέρβες δεν λένε καν τι περιέχουν.
Παρόλα αυτά ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έχουμε καταλήξει ότι τον ενοχλούν τα σιτιρα πολύ και το κοτόπουλο. Οπότε αυτά τα έχουμε αποκλείσει. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οι πέτρες. Στο πρώτο χειρουργείο επίσης μου είπαν ότι είναι ακριβή η εξέταση των λίθων για να μάθω την σύσταση τους και μου έδωσαν μια τροφή urinary και μετά είχαμε κι άλλα τρεξίματα..
Για όνομα του Θεού τι λένε μερικοί κτηνίατροι... αν δεν ξέρεις τι πέτρες είναι (είναι 2 ειδών, οι στρουβίτες και το οξαλικό ασβέστιο) δεν μπορείς να δώσεις ούτε καν την κατάλληλη - κλινική τουλάχιστον - διατροφή.

Συμφωνώ με τους αποπάνω ότι η ξηρά αυξάνει πιθανότητες για πέτρες - έχω διαβάσει αντοίστοιχες περιπτώσεις.

Η αλλεργία στα σιτηρά είναι συνήθης. Την αλλεργία στο κοτόπουλο πως την κατάλαβες - τάιζες σκέτο κοτόπουλο (χωρίς ρύζι) και είχε πρόβλημα?
 
  • Like
Reactions: vek


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Για όνομα του Θεού τι λένε μερικοί κτηνίατροι... αν δεν ξέρεις τι πέτρες είναι (είναι 2 ειδών, οι στρουβίτες και το οξαλικό ασβέστιο) δεν μπορείς να δώσεις ούτε καν την κατάλληλη - κλινική τουλάχιστον - διατροφή.

Συμφωνώ με τους αποπάνω ότι η ξηρά αυξάνει πιθανότητες για πέτρες - έχω διαβάσει αντοίστοιχες περιπτώσεις.

Η αλλεργία στα σιτηρά είναι συνήθης. Την αλλεργία στο κοτόπουλο πως την κατάλαβες - τάιζες σκέτο κοτόπουλο (χωρίς ρύζι) και είχε πρόβλημα?
Ναι έδινα αρκετές τροφές σκέτες για κάποιο καιρό και κατάλαβα ποιες τον πειράζουν. Ότι κάνουμε στα μωρά!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι έδινα αρκετές τροφές σκέτες για κάποιο καιρό και κατάλαβα ποιες τον πειράζουν. Ότι κάνουμε στα μωρά!!
Όταν λες τον πειράζει? Διάρροιες? Φαγούρα? Τι συμπτώματα είχε?
 


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Όταν λες τον πειράζει? Διάρροιες? Φαγούρα? Τι συμπτώματα είχε?
Εμετούς φαγούρα αέρια δύσοσμα απώλεια τριχώματος.
Με τις πέτρες τι κάνουμε...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εμετούς φαγούρα αέρια δύσοσμα απώλεια τριχώματος.
Με τις πέτρες τι κάνουμε...
Εγώ θα έκανα τα εξής βήματα στη θέση σου:

  1. Καταρχάς για να πάρεις τα κατάλληλα όπλα πρέπει να ξέρεις τον εχθρό, δηλαδή ποια από τις 2 περιπτώσεις πέτρας είναι. Πιθανόν αυτό να μπορείς να το μάθεις τώρα πια (αφού ο ανίκανος τσαρλατάνος πέταξε τις πέτρες που έβγαλε...) με εξέταση ούρων εάν βρεθεί ίζημα. Εξυπακούεται πας σε κτηνίατρο της προκοπής και τον ρωτάς αν τα ούρα πρέπει να είναι πρωινά κλπ.
  2. Εφόσον τα ούρα αποκαλύψουν τάση προς ένα από τα 2 είδη πέτρας, σε πρώτη φάση και για λίγο διάστημα μέχρι να ψαχτείς με το θέμα διατροφή δίνεις την κατάλληλη κλινική διατροφή (C/D ή S/D ανάλογα με το είδος πέτρας - να ένας λόγος που μαλακίστηκε ο κτηνίατρός σου και μπορεί να σου έδωσε λάθος διατροφή.
  3. Παράλληλα ψάχνεις για φυσικές λύσεις καταπολέμησης της πέτρας - πχ για τις ανθρώπινες πέτρες υπάρχει φυτικό σκεύασμα stonebraker που δεν θυμάμαι τώρα από ποιο φυτό είναι ...μελισσόχορτο μάλλον και κάνει θαύματα). Μπορεί επίσης να θέλει λίγο μηλόξιδο στο νερό του κάθε μέρα - θέλει ψάξιμο αλλά θα βρεις λύσεις.
  4. Διατροφή:

    Καταρχάς θα σταματούσα την ξηρά που εκ των πραγμάτων δεν ξέρουμε τι σκ... έχει μέσα. Ειδικά όταν έχεις να αντιμετωπίσεις αλλεργία θα πρέπει να δοκιμάζεις ένα - ένα συστατικά όπως πολύ σωστά κάνεις.

    Καταρχάς θα δοκίμαζα ωμό κοτόπουλο, να δω τι γίνεται. Ο πρώτος μου σκύλος με μεγειρεμένο κοτόπουλο τον πήγαινε ποτάμι η διάρροια, με το ωμό δεν έκανε ποτέ. Δεν ξέρω αν στέκει λογικά, αλλά θα το δοκίμαζα.

    Κομμένα τα ρύζια, βρώμες κλπ. - μόνο γεύματα με κρέας ή ψάρι και λαχανικά.

    Αν το ωμό κοτόπουλο του κάθεται καλά το γυρνάς γενικώς σε ωμή δοατροφή (σπιτική) και είσαστε όλοι ευτυχισμένοι. Αν όχι,πας σε άλλα κρέατα π.χ. γαλοπούλα, μοσχάρι, γίδα, κλπ., ξεκινάς π.χ.μαγειρευτό. Πάντα δοκιμάζοντας.
 
  • Like
Reactions: Vania


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Εγώ θα έκανα τα εξής βήματα στη θέση σου:

  1. Καταρχάς για να πάρεις τα κατάλληλα όπλα πρέπει να ξέρεις τον εχθρό, δηλαδή ποια από τις 2 περιπτώσεις πέτρας είναι. Πιθανόν αυτό να μπορείς να το μάθεις τώρα πια (αφού ο ανίκανος τσαρλατάνος πέταξε τις πέτρες που έβγαλε...) με εξέταση ούρων εάν βρεθεί ίζημα. Εξυπακούεται πας σε κτηνίατρο της προκοπής και τον ρωτάς αν τα ούρα πρέπει να είναι πρωινά κλπ.
  2. Εφόσον τα ούρα αποκαλύψουν τάση προς ένα από τα 2 είδη πέτρας, σε πρώτη φάση και για λίγο διάστημα μέχρι να ψαχτείς με το θέμα διατροφή δίνεις την κατάλληλη κλινική διατροφή (C/D ή S/D ανάλογα με το είδος πέτρας - να ένας λόγος που μαλακίστηκε ο κτηνίατρός σου και μπορεί να σου έδωσε λάθος διατροφή.
  3. Παράλληλα ψάχνεις για φυσικές λύσεις καταπολέμησης της πέτρας - πχ για τις ανθρώπινες πέτρες υπάρχει φυτικό σκεύασμα stonebraker που δεν θυμάμαι τώρα από ποιο φυτό είναι ...μελισσόχορτο μάλλον και κάνει θαύματα). Μπορεί επίσης να θέλει λίγο μηλόξιδο στο νερό του κάθε μέρα - θέλει ψάξιμο αλλά θα βρεις λύσεις.
  4. Διατροφή:

    Καταρχάς θα σταματούσα την ξηρά που εκ των πραγμάτων δεν ξέρουμε τι σκ... έχει μέσα. Ειδικά όταν έχεις να αντιμετωπίσεις αλλεργία θα πρέπει να δοκιμάζεις ένα - ένα συστατικά όπως πολύ σωστά κάνεις.

    Καταρχάς θα δοκίμαζα ωμό κοτόπουλο, να δω τι γίνεται. Ο πρώτος μου σκύλος με μεγειρεμένο κοτόπουλο τον πήγαινε ποτάμι η διάρροια, με το ωμό δεν έκανε ποτέ. Δεν ξέρω αν στέκει λογικά, αλλά θα το δοκίμαζα.

    Κομμένα τα ρύζια, βρώμες κλπ. - μόνο γεύματα με κρέας ή ψάρι και λαχανικά.

    Αν το ωμό κοτόπουλο του κάθεται καλά το γυρνάς γενικώς σε ωμή δοατροφή (σπιτική) και είσαστε όλοι ευτυχισμένοι. Αν όχι,πας σε άλλα κρέατα π.χ. γαλοπούλα, μοσχάρι, γίδα, κλπ., ξεκινάς π.χ.μαγειρευτό. Πάντα δοκιμάζοντας.
Ξηρά δεν παίζει να ξαναμπεί στο σπίτι.. τώρα έστειλα τις πέτρες αλλά Μ είπαν ότι τα αποτελέσματα θα βγουν σε ένα μήνα. Μέσα στο μήνα τι κάνω; Μου έδωσαν μια κλινική u/d (δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω εταιρεία) η οποία βρωμοκοπαει και δεν διευκρινίζει για ποιο είδος πέτρας είναι στη συσκευασία. Ο σκύλος δεν την πλησιάζει, προτιμάει να μείνει νηστικός. Είναι και ακριβή η άτιμη!
Για το ωμό κοτόπουλο δεν ξέρω είμαι επιφυλακτική. Γενικώς για το ωμό. Εγώ δεν τα μαγειρεύω πολλη ώρα τα κρέατα, αλλά διστάζω να δώσω ωμό δεν ξέρω.. ίσως να το κάνω κι αυτό!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ξηρά δεν παίζει να ξαναμπεί στο σπίτι.. τώρα έστειλα τις πέτρες αλλά Μ είπαν ότι τα αποτελέσματα θα βγουν σε ένα μήνα. Μέσα στο μήνα τι κάνω; Μου έδωσαν μια κλινική u/d (δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω εταιρεία) η οποία βρωμοκοπαει και δεν διευκρινίζει για ποιο είδος πέτρας είναι στη συσκευασία. Ο σκύλος δεν την πλησιάζει, προτιμάει να μείνει νηστικός. Είναι και ακριβή η άτιμη!
Για το ωμό κοτόπουλο δεν ξέρω είμαι επιφυλακτική. Γενικώς για το ωμό. Εγώ δεν τα μαγειρεύω πολλη ώρα τα κρέατα, αλλά διστάζω να δώσω ωμό δεν ξέρω.. ίσως να το κάνω κι αυτό!!
Διάβασε λίγο για ωμή διιατροφή. Οι μισοί σχεδόν εδώ μέσα ταίζουμε ωμά ή και ωμά. Από αυτό τουλάχιστον δεν έχει πάθει κανείς τίποτα :LOL:. Αν θέλεις να νιώσεις "καλύτερα", αγόρασε ένα κατεψυγμένο κοτόπουλο όπου έχουν σκοτωθεί τα πάντα από την βαθιά κατάψυξη και δώστου αυτό (χωρίς κόκαλλα σε πρώτη φάση).

Σε ένα μήνα αποτελέσματα... δεν μου χει τύχει ποτέ. Που τις στέλνουν τις πέτρες? Τις είχες κρατήσει τελικά?
 


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Διάβασε λίγο για ωμή διιατροφή. Οι μισοί σχεδόν εδώ μέσα ταίζουμε ωμά ή και ωμά. Από αυτό τουλάχιστον δεν έχει πάθει κανείς τίποτα :LOL:. Αν θέλεις να νιώσεις "καλύτερα", αγόρασε ένα κατεψυγμένο κοτόπουλο όπου έχουν σκοτωθεί τα πάντα από την βαθιά κατάψυξη και δώστου αυτό (χωρίς κόκαλλα σε πρώτη φάση).

Σε ένα μήνα αποτελέσματα... δεν μου χει τύχει ποτέ. Που τις στέλνουν τις πέτρες? Τις είχες κρατήσει τελικά?
Δεν θα μας φάει μετά ε;;; Χαχα
Μου τις έδωσε ο χειρουργός που έκανε την επέμβαση στον σκύλο. Τα στείλαμε στην εταιρεία που έχει τις κονσέρβες.... Η οποία λέει τα στέλνει Αμερική... Δεν ξέρω αν με δουλεύουν! Πραγματικά..
 
  • Wow
Reactions: Vania


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν θα μας φάει μετά ε;;; Χαχα
Μου τις έδωσε ο χειρουργός που έκανε την επέμβαση στον σκύλο. Τα στείλαμε στην εταιρεία που έχει τις κονσέρβες.... Η οποία λέει τα στέλνει Αμερική... Δεν ξέρω αν με δουλεύουν! Πραγματικά..
Τι δουλειά έχουν οι πέτρες με την κονσερβοποία? Ποια Αμερική? Σιγά μην πάνε και σε εγκατάσταση της NASA. Να σου πω... μούντζωσέ τους όλους και φύγε - ή κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά ή σε δουλεύουν. Γράψε σε ποια περιοχή είσαι να σου συστήσει ο κόσμος εδώ μέσα 2-3 κτηνίατρους "κανονικούς".

Το ότι τα σκυλιά αγριεύουν με το ωμό κρέας είναι αστικός μύθος. Αν ίσχυε, στους μισούς εδώ θα μας έλειπε κανα χέρι ή πόδι τόσα χρόνια...
 
  • Like
Reactions: Vania


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
Τι δουλειά έχουν οι πέτρες με την κονσερβοποία? Ποια Αμερική? Σιγά μην πάνε και σε εγκατάσταση της NASA. Να σου πω... μούντζωσέ τους όλους και φύγε - ή κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά ή σε δουλεύουν. Γράψε σε ποια περιοχή είσαι να σου συστήσει ο κόσμος εδώ μέσα 2-3 κτηνίατρους "κανονικούς".

Το ότι τα σκυλιά αγριεύουν με το ωμό κρέας είναι αστικός μύθος. Αν ίσχυε, στους μισούς εδώ θα μας έλειπε κανα χέρι ή πόδι τόσα χρόνια...
Αθήνα μένουνε. Νέα Ιωνία
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αθήνα μένουνε. Νέα Ιωνία
Yπάχουν αρκετοί καλοί γιατροί εκεί κοντά:
Κέστης Χαλάνδρι
Μαραγκός χαλάνδρι
Αφοι Σιδερά σε Αγ. Ανάργυρους νομίζω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf