Διατροφή μεγαλόσωμου-γιγαντόσωμου κουταβιού


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, θα ήθελα τις συμβουλές ιδιοκτητών μεγαλόσωμων σκύλων για ζήτημα διατροφής.
Υιοθέτησα από καταφύγιο ένα κουτάβι (3-4-5 μηνών). Δεν έχει αλλάξει ακόμα δόντια (τουλάχιστον όλα). Το κουτάβι είναι τεράστιο (24 κιλά). Κατά την εκτίμηση της κυρίας του καταφυγίου και του κτηνιάτρου που το ήλενξε πιθανολογείται ότι θα φτάσει +45 κιλά. Εξωτερικά μοιάζει τσοπανάκι.
Του πήρα μια ποιοτική τροφή (royal canin giant breed puppy), την οποία τρώει με λαιμαργία. Ακολουθώ τις δοσολογίες της τροφής που λέει η συσκευασία. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι ως την ενηλικίωση του σκύλου χρειάζεται υποστήριξη με χαπάκια ασβεστίου και ένα άλλο συμπλήρωμα καθώς ο σκύλος έχει αυξημένες ανάγκες. Διαβάζω ότι ειδικά στις μεγαλόσωμες φυλές για να αποφευγχθούν μυοσκελετικά προβλήματα πρέπει ο σκύλος να μεγαλώνει αργά. Γενικότερα υπάρχει μια μεγάλη διαμάχη στο διαδίκτυο για το αν πρέπει να χορηγούνται συμπληρώματα διατροφής ή όχι σε κουτάβια...Αγόρασα τα συμπληρώματα αλλά θα ήθελα και γνώμες ανθρώπων που έχουν σχετική εμπειρία με μεγαλόσωμες-γιγαντόσωμες φυλές ώστε να αποφύγω λάθη.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε θα έδινα συμπλήρωμα ασβέστιο σε μεγαλόσωμο κουτάβι αν δεν υπήρχε επιβεβαιωμένη έλλειψη ασβεστίου. Έχει μια λογική ότι το ασβέστιο βοηθά τον σκελετό, αλλά η περίσσεια ασβεστίου όχι μόνο δεν κάνει καλό, αντιθέτως μπορεί να προκαλέσει και ζημιά. Από συμπληρώματα θα έδινα μόνο γλυκοζαμίνη/χονδροϊτίνη, και ακόμα περισσότερο από τα συμπληρώματα θα πρόσεχα το βάρος του, τα άλματα, τα γλυστερά πατώματα. Αν είναι και 3 μηνών/24 κιλά, θα άρχιζα και αποταμίευση για γερανό :p

Να σου ζήσει το πιτσιρίκι, εύχομαι να είναι πάντα γερό και τυχερό!
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα φίλε μου,

Όντως οι μεγαλόσωμες φυλές πρέπει να μεγαλώνουν αργά και να μην παίρνουν απότομα βάρος.
Το μυοσκελετικό σύστημα πρέπει να αναπτύσσεται αργά και δεν πρέπει να επιβαρυνθεί από το βάρος του σκύλου, ειδικά αν μεγαλώνει σε διαμέρισμα που έχει ολισθηρό δάπεδο.
Δεν ξέρω αν το δικό σου είναι ημίαιμο, αλλά με τα στοιχεία που δίνεις πιθανόν να αναπτύσσεται μέχρι 3 χρονών. Τον τρίτο χρόνο θα παίρνει μόνο όγκο.

Μετά το γονιδιακό κομμάτι, η τροφή παίζει το σημαντικότερο ρόλο για την ανάπτυξη του σκύλου.
Σίγουρα μετράει και η εκγύμναση του, αλλά η διατροφή του είναι πάρα πολύ σημαντική.
Η royal που παίρνεις είναι μια τροφή που συμβάλει πολύ στη γρήγορη ανάπτυξη και στην προκειμένη περίπτωση εσύ αυτό δεν το θες. Γενικά για τη συγκεκριμένη τροφή δεν έχω την καλύτερη άποψη, υπάρχουν πιο ποιοτικές τροφές στο εμπόριο.

Τώρα για τα συμπληρώματα...
Εδώ οι απόψεις διίστανται... Μετά από πολύ έρευνα και συζήτηση με επαγγελματίες και ειδικούς, έχω καταλήξει ότι τα συμπληρώματα κάνουν καλό στις μεγαλόσωμες φυλές, αρκεί να μην υπερβάλεις.
Μπορείς να δώσεις συμπλήρωμα που βοηθάει στις αρθρώσεις(γλυκοζαμίνη-χονδροιτίνη-msm), ειδικά τώρα που είναι κουτάβι.
Ξέρω ότι αν η τροφή είναι ποιοτική και δεν είναι από το supermarket δεν χρειάζεται να δίνεις ασβέστιο, θα πάρει απ' την τροφή την ποσότητα που θα χρειαστεί, άσε που το παραπάνω ασβέστιο μπορεί να κάνει και κακό.
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Για να γίνω πιο σαφής. Ο κτηνίατρος μου είπε: 1 χαπάκι για το ασβέστιο ως 18 μηνών και 2 χαπάκια τη μέρα cosequelin. Το ξέρω ότι οι απόψεις αναφορικά με τη χορήγησή τους είναι διαφορετικές αλλά από την άλλη εγώ ως ιδιοκτήτης τι κάνω άραγε;.... Αναφορικά με τη royal (αγόρασα το μεγάλο τσουβάλι 85 ευρώ...., αν όμως είναι ακατάλληλη να την αραιώσω με άλλη ποιοτικότερη; Και αν ναι ποια; (αν υπάρχει κώλυμα να ειπωθεί μάρκα δέχομαι και p.m.).
Υ.Γ. Η απορία μου αναφορικά με τα συμπληρώματα δεν λύθηκε, συνεπώς αν κάποιος θέλει να συμβάλει στο διάλογο θα χαρώ...
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Για να γίνω πιο σαφής. Ο κτηνίατρος μου είπε: 1 χαπάκι για το ασβέστιο ως 18 μηνών και 2 χαπάκια τη μέρα cosequelin. Το ξέρω ότι οι απόψεις αναφορικά με τη χορήγησή τους είναι διαφορετικές αλλά από την άλλη εγώ ως ιδιοκτήτης τι κάνω άραγε;.... Αναφορικά με τη royal (αγόρασα το μεγάλο τσουβάλι 85 ευρώ...., αν όμως είναι ακατάλληλη να την αραιώσω με άλλη ποιοτικότερη; Και αν ναι ποια; (αν υπάρχει κώλυμα να ειπωθεί μάρκα δέχομαι και p.m.).
Υ.Γ. Η απορία μου αναφορικά με τα συμπληρώματα δεν λύθηκε, συνεπώς αν κάποιος θέλει να συμβάλει στο διάλογο θα χαρώ...
Για το ασβέστιο σου είπα την άποψη μου...
Τα cosequin είναι πολύ καλά...εγώ δίνω στον Roger(ΓΠ, 12 μηνών) το solgar metaflex, ένα την ημέρα...

Υπάρχουν πολλές καλές ξηρές τροφές...πχ essential, n&d, belcando, wellness core..κ.ά..
 
  • Like
Reactions: Θανος


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα...
εγω θα ειμαι απόλυτος ...
σε γιγαντοσωμο κουταβι 5 μηνων αυτό που ρητα απαγορεύεται να δωσεις είναι συμπληρωμα ασβεστιου....
να αλλαξεις κτηνιατρο...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Και γω Θα έλεγα το ίδιο εγώ ξεκίνησα χονδροιτινη και γλυκοζαμηνη στον τέταρτο μήνα και πάλι χωρίς υπερβολές εμένα ο κτηνίατρος μου είπε αν δίνω καλή τροφή να μην δώσω ασβέστιο
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν ο οργανισμός απορροφήσει υπερβολικό ασβέστιο, υπάρχουν καλές πιθανότητες να συγκεντρωθεί σε μέρη που δε θέλουμε, από τα κόκκαλα μέχρι το αίμα. Παραπάνω ποσότητα ασβεστίου στο σκελετό μπορεί να εντείνει ή και να δημιουργήσει προβλήματα σε κόκκαλα ή αρθρώσεις. Δεν είναι υποχρεωτικό ότι όλοι οι σκύλοι θα παρουσιάσουν προβλήματα λόγω παραπάνω ασβεστίου, δεν είναι όμως ούτε και σπάνιο. Για μένα είναι πολύ πιο ασφαλές αν θέλεις να δώσεις κάποιο συμπλήρωμα να αποφύγεις το ασβέστιο, και να προτιμήσεις γλυκοζαμίνη/χονδροϊτίνη για να βοηθήσεις τις αρθώσεις. Η πλειοψηφία των σκυλοτροφών περιέχει αρκετό ασβέστιο, οπότε δε χρειάζεσαι παραπάνω.
Αν τελικά αποφασίσεις να αυξήσεις το ασβέστιο, θα πρέπει αντίστοιχα να αυξήσεις και τον φωσφόρο, και σε κάποιο βαθμό και τη βιταμίνη D, αλλιώς η δυσαναλογία δε θα ωφελήσει ιδιαίτερα τον σκύλο.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν κατάλαβες καλά και σου είπε ο κτηνίατρος να δώσεις ασβέστιο (συγκεκριμένα ασβέστιο) για προληπτικούς λόγους τότε θα άρχιζα σιγά σιγά να ψάχνω για άλλον.
Πολύ πρόχειρη δουλειά. Έτσι να πετά αγωγές και συμπληρώματα αβερτα. Αυτά τα χαπακια από πού τα παίρνεις αν επιτρέπεται;
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλημέρα σε όλους!
Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας.
Γίνομαι πιο συγκεκριμένος:
Ο κτηνίατρος σύστησε να παρέχω ως 18 μήνες:
1 χάπι ημερησίως kawu calcium-phosphorus (βάζω σχετικό link: Kawu Calcium and Phosphorus Dog Supplement - Pet Warehouse | Philippines) και 2 χαπάκια ημερησίως: cosequin ds (COSEQUIN 40 TABS ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΡΘΡΩΣΕΩΝ).
Και τα δύο σκευάσματα τα αγόρασα από την κτηνίατρο την ημέρα παραλαβής του κουταβιού.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Άντε για την γλυκοζαμινη και την χονδροιτινη δεν θα έχει θέμα απλά να μην υπερβάλεις το ασβέστιο σταμάτησε το και όπως είπαν και τα παιδιά άλλαξε κτηνίατρο ειδικά αν δίνεις μια καλή τροφή δεν χρειάζεται σίγουρα!!
 
  • Like
Reactions: Θανος






Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλημέρα, φωτογραφίες και περιγραφή θα κάνω σε ξεχωριστό ποστ. Προς το παρόν γνωριζόμαστε με το αρκούδι. Μεγαλώνει πολύ γρήγορα πάντως.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το συμπλήρωμα ασβεστίου που αναφέρεις δεν είναι μόνο ασβέστιο. Είναι συμπληρωμα ασβεστίου με φώσφορο το οποίο είναι πιο σωστό.

Αν ταιζεις μια καλή ξηρά πιθανόν να έδινα μόνο γλυκοσαμινη- χονδροιτινη. Συνήθως στην ξηρά υστερούν σε αυτά. Σε ασβέστιο- φωσφορο είναι ικανοποιητικα.

Αν θες και δεν σου είναι πρόβλημα δώσε.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3