Διατροφή πίτμπουλ




kwstaskwsto

New Member
2 Μαρτίου 2024
2
0
32
Καλησπέρα παιδιά!

Εδώ και ένα μήνα έγινα σκυλομπαμπας ενος american pitbull terrier που είναι τώρα 2 μηνών ακριβώς. Μη γνωρίζοντας ακόμα πολλά προσπαθώ να αναζητήσω και να μάθω πραγματα ώστε να της προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ. Την μικρή την πήρα 5 εβδομάδων και με υποδειξη απο τον άνθρωπο που τη πήρα και μετέπειτα του κτηνιάτρου ακοούθώ διατροφή με κροκέτες. Σημείωση δεν εχω παρατηρήσει κάτι αξιοσημειώτο, τις διαλύει!. Της δίνω την royal canin μέχρι στιγμής. Αυτή την εβδομάδα ήρθε στο σπίτι ένας επικείμενος εκπαιδευτής ώστε να μάθουμε και εμεις κάποια πραγματα και πως να συμπεριφερόμαστε και επι της ουσίας μου την απέρριψε τη μάρκα αυτή. Μου προτάθηκε βέβαια να της δίνω και ωμό κόκκαλο αφού μπει κατάψυξη, βέβαια ο κτηνίατρος μου το απέρριψε λογω της επικινδυνότητας να της κάτσει, κοπέιο κ.ο.κ.
Διαβάζοντας αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν διαφορετικές σχολές και φιλοσοφίες που μπορείς να ακολουθήσεις στη διατροφή και γι αυτο δημιούργησα το θέμα αυτό για να μαζέψω και άλλες πληροφορίες. Εγω προσανατολίζομαι σε μια διατροφή με κροκέτα και θα ήθελα να ρωτήσω ποια ενδείκνυται για τα συγκεκριμένα σκυλιά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
καλησπερα και καλως ηρθες. να φανταστω το σκυλακι το πηρες απο γεννα γνωστου, ε; δυστυχως 5 βδομαδων ειναι υπερβολικα νωρις να παρεις ενα σκυλι απο την μητερα του. να το εχεις στο νου σου γιατι μπορει να συναντησεις προβληματα συμπεριφορας στο μελλον εξ αιτιας αυτου. να πεις στον εκπαιδευτη πως εφυγε προωρα απο την τοκετοομαδα. επισης να πουμε τα γνωστα, εν ετη 2024 δεν δικαιολογειται ο κοσμος να αγοραζει/υιοθετει ζωα απο γεννες ανειδικευτων εκτροφεων της πισω αυλης...

περαν αυτου, μην αγχωνεσαι τοσο για την τροφη. ναι, ειναι αληθεια πως η ρογιαλ δεν ειναι ο,τι καλυτερο. σκετο αχυρο, τροφη ειδανικη για κοτοπουλα. οποτε ναι, καλο θα ηταν να την αλλαξεις. υπαρχουν και αλλες μορφες διατροφης οπως τα μαγειρευτα και η ωμη διατροφη. αν δεν νιωθεις ανετα με αυτα, πας σε μια καλη ξηρα ή κονσερβα, ή συνδιασμο των δυο. εγω προσωπικα δινω essential foods superior living με παπια και κοτοπουλο εδω και 4 χρονια, και ειναι ολα κουπα. εχουν και αλλους κωδικους, διαφορες γευσεις, και για κουταβια. εχουν επισης τις τροφες και σε μορφη ξηρας και κονσερβας, και οφειλω να πω πως, παρολο που δεν ειμαι φαν της κονσερβας, οι δικες τους ειναι Α+ ποιοτητα. απιστευτη μυρωδια, οριακα θελεις να δοκιμασεις και εσυ. αλλες καλες μαρκες ειναι η brit, acana, canagan, belcando, ambrosia, aatu, core και παει λεγοντας. τωρα για ωμα κοκκαλα, ναι πολλοι δινουν, εγω δεν νιωθω 100% ανετα να το κανω, οποτε για καθαρισμο δοντιων εδινα κερατο ελαφιου. παντα με επιβλεψη γιατι μπορει σπανια να σπασει κανενα δοντι αν το μασαει με λυσσα. και εννοειται καθημερινο βουρτσισμα δοντιων και ισως συμπληρωμα σκονη plaque off στο φαγητο (αφοτου το κουταβι σου φτασει 6-7 μηνων
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλησπέρα σας και καλή ζωή να έχετε με το μικρό σας!
εγω όσο αφορά κροκέτες επιλέγω αυτές που αναγράφουν ότι όλα τα συστατικά είναι για ανθρώπινη καταναλωση