Διατροφη b.a.r.f


Πανος-Βολος

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2009
97
0
Βολος
Καλημερα σας!
Παιδια μηπως ξερει κανενας να μου βγαλει διατροφη b.a.r.f αναλυτικα για να δινω στην Μπαλου?
Θα του ειμουνα υποχρεωμενος να μου την στηλει σε πμ:):):)
Η Μπαλου ειναι 24 κιλα
Ευχαριστω:):):)
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και οποιος δώσει το προγραμματάκι μην ξεχάσει να στείλει και σε εμενα ένα πρόγραμμα άσκησις.., ο δικός μου ζυγίζει 40 κιλά και είναι χρώμα άσπρο.

Ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
και οποιος δώσει το προγραμματάκι μην ξεχάσει να στείλει και σε εμενα ένα πρόγραμμα άσκησις.., ο δικός μου ζυγίζει 40 κιλά και είναι χρώμα άσπρο.

Ευχαριστώ.
Mας κρυβεις κατι?? Εισαι της οικογενειας ή μπααα...
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κανενός..απλά είμαι περίεργη να δω αυτήν την ενδεδειγμένη γενική διατροφή που "περιπλανιέται" μέσα από p.m. τόσο ντροπή δα να γραφτεί δημοσια και να κριθεί ανάλογα..

Επίσης..ποσο μπορεί κανεις να καταλάβει από τα κιλά και μόνο για να δημιουργήσει ένα διαιτολόγιο όσο γνωστης και να είναι χωρις να δει τον σκύλο απο κοντά..

Όλο το σκεπτικό είναι λάθος.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ας το προτείνει δημοσια και ας προσθέσουν ή να αφαιρέσουν κάτι οι υπόλοιποι που έχουν εμπειρία με barf..

Για αυτόν τον λόγο δεν συμμετέχουμε σε δημόσιο forum?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εχεις απολυτο δικιο.
Ενα σκυλι 40 κιλων που η ασκηση του ειναι 30 λεπτα περπατημα με ενα αλλο που ανεβαινει βουνο ενα 2ωρο...πως μπορει να εχουν ιδιες διατροφικες αναγκες?
 
  • Like
Reactions: Orilis


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν γίνεται..
Ας καταλάβουμε την μοναδικότητα του σκυλιού μας και ας μάθουμε να κρίνουμε και να προσαρμόζουμε δεδομένα στην περίπτωση μας.

Ελεος πια με την μασημένη τροφή..(και αυτή "χαλασμένη"..).
 
  • Like
Reactions: Orilis


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα επειδή έχουν υπάρξει μάλλον παρεξηγήσεις...

Το barf excel το έχω φτιάξει εγώ και το στέλνω μέσω email (του οποίου προηγείται pm), όχι επειδή πρόκειται για τη μυστική συνταγή του Kentucky Fried Chicken με τη μυστική συνταγή μπαχαρικών, αλλά επειδή απλά δεν μπορώ (ή δεν μπορούσα μέχρι τώρα) να το αναρτήσω κάπου όπου οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούσαν να το κάνουν download.

Επίσης δεν πρόκειται για "πρόγραμμα" τύπου "πως να χάσετε 7 κιλά σε 7 ημέρες με τη δίαιτα του ανανά" αλλά πρόκειται για υπολογιστή ποσοτήτων με βάση το βάρος του σκύλου και το ποσοστό (2% ή 3% ή οτιδήποτε άλλο) που θεωρεί ο σκυλοκτήτης ότι ταιριάζει στο σκύλο του ανάλογα με κίνηση, ηλικία κλπ.

Ο υπολογισμός των ποσοτήτων βασίζεται στο βιβλίο "Natural Dog Food" της Susanne Reinhart (ή Reinert - δεν θυμάμαι), το οποίο διατίθεται εις την γερμανικήν μόνο φοβάμαι, και το οποίο αποτελεί έναν καλό και πρακτικό οδηγό για barf.

Αυτό που στην ουσία έκανα σε αυτό το excel, είναι να μεταφέρω εκεί όλες τις αναλογίες, αντί να κάθομαι να ψάχνω κάθε φορά στη σελίδα 23 την αναλογία των ζωικών τροφών και στη σελίδα 46 πόσο από αυτά μπορούν να είναι εντόσθια και στη σελίδα 52 τι ποσοστό πρέπει να είναι κόκαλλα κλπ και να τρώω τη μέρα μου με ένα "κομπιουτεράκι" στο χέρι για να υπολογίζω γραμμάρια... Για παράδειγμα όταν λέμε ότι το 70% είναι ζωικής προελέυσεως, δεν σημαίνει ότι θα μπουκώσουμε το σκυλί κάθε μέρα με εντόσθια, διότι αφενός θα πάει το τσιρλιό σύννεφο και αφετέρου θα του τινάξουμε ενδεχομένως το συκώτι στον αέρα...

Το εν λόγω αρχείο Excel είναι ένας υπολογιστής ποσοτήτων - από εκεί και πέρα πρέπει ο καθένας που ενδιαφέρεται για barf να κάτσει και να διαβάσει έναν οδηγό barf. Διότι ναι μεν ταϊζουμε για παράδειγμα λαχανικά, αλλά οι ντομάτες δεν είναι ό,τι καλύτερο κατά τα γραφόμενα (ή το κρεμμύδι απαγορεύεται τελείως όπως και το αβογκάντο). Από προσωπική εμπειρία για παράδειγμα (η Κάρλα είχε ανεβασμένες τιμές στο συκώτι), κατέληξα να περιοριστώ κυρίως στα λευκά κρέατα και έχω μειώσει στο ελάχιστο έως καθόλου τα κόκκινα κρέατα. Για τον ίδιο λόγο της άλλαξα το λάδι που χρησιμοποιούσα.

Για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να το κατεβάσει εδώ (διατίθεται για κατέβασμα μόνο για 7 ημέρες - μετά πρέπει να το ξαναανεβάσω):

https://www.yousendit.com/download/K0JTb3BBcG9ENlN4dnc9PQ
 
  • Like
Reactions: Orilis and d-friend


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Προφανώς είχε γίνει παρεξήγηση..(δεν γνώριζα καν ποιος δίνει αυτές τις δίαιτες).

Ευκαιρία και όλας να γνωρίσουμε και οι υπόλοιποι αυτό το αρχείο και να κατανοήσουμε πως το κάθε τι το προσαρμόζουμε εμείς..στα μετρα μας, βάση ενός αρχείου πληροφοριών (πολύ σημαντικό).

:)

Των λευκών μοσχαριων ...:p:D
Λευκό ναι.., μοσχάρι δεν νομίζω..σε μπιφτεκάκι γαλοπούλας (από τα μικρά) μπορεί..ή αλλίως κουραμπιέ .:D:D
 
  • Like
Reactions: Orilis


mairy2828

Member
8 Μαϊου 2015
18
7
43
Καλησπέρα, αν και πολύ παλιό το ποστ, μήπως υπάρχει αυτο το αρχείο? Εχω ξεκινήσει και εγω barf δειλά δειλά, αλλά φοβαμαι μην κάνω λάθος στις ποσότητες και εχει προβλήματα το σκυλάκι μου μετά.
 




mairy2828

Member
8 Μαϊου 2015
18
7
43
Είναι 30 κιλά και τις δίνω κοτόπουλο, απο λαχανικά καρότο και αρακά (τα χτυπάω στο multi), εντόσθια (καρδιές, συκωτάκια, στομαχια), αυγο βρασμένο μαζι με το τσόφλι και λίγο μηλόξυδο. Τα κάνω ενα μείγμα και μετα απο πάνω βάζω λάδι σολομού και cottage καθε δευτερη μέρα.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
"Ακουγεται" οτι σολωμελαιο που εισαγεται στην ευρωπη ειναι απο τα ιαπωνικα/κινεζικα νερα προς φοκουσιμα μερια και οτι καλο ειναι να αποφευγετε λογο της διεγχυμενης ραδιενεργειας στις θαλασσες προς τα εκει. Πολλοι συνιστουν λαδι καρυδας αντι για σολωμελαιο.
Οσο για το cottage....ενα εχω να πω...καλοτρωει η μικρη σου! :)
 
  • Like
Reactions: ntoulis


mairy2828

Member
8 Μαϊου 2015
18
7
43
ε σιγα το cottage απο το lidl το πέρνω καλε 1,10 νομιζω εχει. Για το λαδι σωλομου δεν το ήξερα! Για το λάδι καρυδας εχω διαβασει, αμα ειναι καλυτερο να πάρω αυτο! Τα υπόλοιπα πιστευω να είναι σωστα!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Η καρδιά στην ουσία είναι μυικό κρέας και σαν τέτοιο θα πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη στην διατροφή του σκύλου μας
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Στα λαχανικα μπορεις να δοκιμασεις και αλλα οπως λαχανο,μαρουλι,iceberg,αντιδια,κολοκυθα,ντοματα,μποροκολο,κτλπ . Κρατας σταθερα 2 συστατικα και μπορεις να προσθαφαιρεις 1 καθε φορα για να δεις και αν καποιο την πειραζει η οχι! Εκτος απο κοτοπουλο (φανταζομαι πλαταρι δινεις) κανα αλλο κρεας δινεις? (μοσχαρι,αρνι)?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.904
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@