Διατροφη b.a.r.f


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
+φωνώ απολυτότατα.
Ο βασικός νόμος της μπαρφ είναι εναλλαγές, όχι να βρεις κάποια "συνταγή" και να την εφαρμόζεις κάαααααθε μέρα μετρώντας υλικά λες κ φτιάχνεις μαγικό φίλτρο.
Ουσιαστικά προσπαθούμε, όπως μπορούμε, να αντιγράψουμε τη φυσική διατροφή... όχι ακριβώς του λύκου αλλά ενός υποθετικού σκύλου που θα έτρωγε όπως θα γούσταρε εκείνος!
Πίστεψέ με δεν θα έτρωγε συνέχεια κόκκαλα ούτε θα έπαιρνε χάπια ασβεστίου. Κάπου θα βουτούσε κάνα αυγό, κάπου θα έτρωγε χόρτα και μούρα, δεν θα έλεγε όχι αν έβλεπε κανα ψάρι στα ρηχά...
οπότε από τη στιγμή που δεν υπάρχει θέμα υγείας απλά συνεχισε με τα υλικά που του αρέσουν, κρατώντας μια ισορροπία έτσι ωστε να μην του λείπουν ούτε κρέας ούτε ψάρι ούτε φρούτα ούτε λίγα γαλακτοκομικά από αυτά που επιτρέπονται (γιαούρτι, κεφίρ, ανάλατο ανθότυρο...) και μην τον πιέζεις να φαει αυτά που φοβάται.
Σιγουρα εχετε δικιο και το ξερω κ εγω οτι χρειαζεται ποικιλια και αυτο προσπαθω να προσφερω! Δεν ψαχνω την συνταγη, απλα στην περιπτωση που δεν θελει τα κομματια με κοκκαλο ελεγα αν θα τον καλυπτε μακροπροθεσμα το τσοφλι,κεφιρ,γιαουρτι
Σαφεστατα δεν ταιζω μονο κοτοπουλο!
Στο excelμου βγαζει πχ κοκκαλα/βδομαδα 181 γραμ. και σκεφτομαι πως να μετρησω τα γραμ.?Ή χοντρικα να δω ενα πλαταρι στο περιπου και να προσθεσω και εξτρα κρεας? Κατι τετοια με μπερδευουν..ισως σε εσας να φαινονται χαζα ολα αυτα αλλα ειμαι αγχωδης οταν προκειται για το σκυλι μου!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.243
7.814
Ναι οντως οι γιατροι βλεπουν το συνολο απλως επειδη εχει αυτες τις αλλαγες φοβαμαι καπως για το ανοσοποιητικο του μιας κ τρωει ωμα!
Η αληθεια ειναι οτι επειδη ειμαι πολυ αρχαρια πανω στην ωμη τροφη αγχωνομαι μην κανω κατι τοσο λαθος και στοιχισει στην υγεια του σκυλου απο δικη μου αμελεια ή λαθος κατανοηση! Εδινα και σαρδελα αλλα διαβασα σε μια ομαδα που ειμαι στο φεης οτι καλο ειναι να τα αποφευγουμε λογω φουκοσιμα ακομα και τα μικρα ψαρια,δινοντας μονο 2-3 φορες το χρονο! Η σελιδα ειναι αυτη αν θελει καποιος να δει https://www.facebook.com/groups/409408242459600/?ref=nf_target&fref=nf
Κεφιρ κατσικισιο φτιαχνω μονη μου οπως κ γιαουρτι και του δινω καθημερινα. Επισης λαχανικα φρουτα λαδι καρυδας/ελιας και πρασινο πατσα και αυγο βραστο 2φορες/βδομαδα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
αν αποφευγεις τη σαρδελα λογω φουκοσιμα, που η σαρδελα γεννιεται στην αλλη ακρη της γης και δε καταναλωνει μικροτερα μεταναστευτικα ψαρια... δεν εχει μεινει τιποτα να φας στο κοσμο. Ολα τα αλλα ειναι χειροτερα, κοτες που τρωνε αλευρα, μοσχαρια ολλανδιας φουλ ορμονες , λαχανικα φουλ φυτοφαρμακα. Χωρις παρεξηγηση αλλα ειναι ολιγον παρανοια. Καλο ειναι να προσεχουμε τι τρωμε ζυγιζωντας τα ωφελη/αρνητικα απο καθε τι και με σεβασμο οσο γινεται στη φυση αλλα μη φτανουμε σε ακροτητες.
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Λόγω όλων των περιβαλλοντικών καταστροφών πρέπει να αποφευγουμε να γεννιόμαστε γενικά.
μιλάμε για Τσέρνομπιλ και για Φουκουσίμα ενώ εδώ τα Ελληνικά πετρέλαια μας εχουν πνίξει στην κυριολεξία με την ατμοσφαιρικη ρύπανση και ουτε που δίνουμε σημασία. Τρωμε χημικα πίνουμε χημικά αναπνεουμε χημικά... στη σαρδέλα θα κολλήσουμε;
Να φοβάσαι κακης ποιοτητας ντόπια κρεατα, και ειδικα το κοτόπουλο που συχνα ειναι τίγκα σε αντιβιωσεις και μαλακιες.
 
  • Like
Reactions: Marco 4


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Δε διαφωνω σε τιποτα απο οσα λετε! Μακαρι να μπορουσαμε να ειμαστε σιγουροι για αυτα που τρωμε πινουμε και αναπνεουμε. Και παλι σας ευχαριστω για τη βοηθεια!
 
  • Like
Reactions: Eroe


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.045
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli