Διπλή Διεθνής Έκθεση Σκύλων 2ΧCACIB Μαρκόπουλο


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Πήγα το Σάββατο στην έκθεση και πρεπει να έκατσα γύρω στην μια ώρα το μάξιμουμ, και αυτο γιατι υπήρχαν γνωστοί που μιλήσαμε. Ωστόσο δεν υπήρχε κάτι αλλο να με κάνει να κάτσω. Ολοι οι εκθέτες με τα σκυλιά τους στριμωγμένοι κάτω απο τις ελάχιστες τέντες, οι υπόλοιποι ακροβολισμενοι σε πρόχειρες (τέντες) που είχαν φέρει μαζί τους, οπότε και όλα τα σκυλιά σε crates ωστε να βγουν οταν θα ερθει η ώρα της συμμετοχής τους, οπότε λίγο πολυ δύσκολο να κάτσεις και να τα χαζεψεις. Ο κριτής που έκρινε τα σταφφορντσαιρ ήταν κάτω απο την τέντα , βολεμένος στην σκιά και έκρινε απο εκει τα σκυλιά ενώ ολοι οι υπόλοιποι στο έλεος του ήλιου.

Αν εγω που εχω μια ιδέα απο εκθέσεις δεν την χάρηκα, ο ανυποψίαστος επισκέπτης ο οποίος θα επισκεφτεί την έκθεση για πρωτη φορα, με τι εντυπώσεις θα φύγει;
Μου φάνηκε αστεία η διοργάνωση οπως και την προηγούμενη φορα στον ίδιο χώρο. Η τελευταια έκθεση που πραγματικά μου άρεσε ήταν στο Ελληνικό.

Υγ. Τα σκυλιά εξαιρούνται απο τα παραπάνω , ήταν και θα ειναι υπέροχοι "συμπρωταγωνιστές"
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το double handling πάντως, φαντάζομαι ότι για κάποιο λόγο, θα έχει απαγορευτεί.
 
  • Like
Reactions: zouzounos




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
παρεμπιπτόντως προς ενημέρωση....ο Avi MARSHAK που έκρινε τα γερμανικά ζήτησε ( και κατά την γνώμη καλώς) το double handling....
Το double handling πάντως, φαντάζομαι ότι για κάποιο λόγο, θα έχει απαγορευτεί.
δεν είναι και η μοναδική λάθος απόφαση.........:)
Το θέμα δεν είναι τι πιστεύει ο καθένας... οι κανονισμοί της FCI πρέπει να τηρούνται και κακώς το ζήτησε ο κριτής.
 
  • Like
Reactions: zouzounos


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν δεν κάνω λάθος, είχε βγει και πρώτο εκτροφείο στην Θεσ/νίκη!!!!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Best in μάθημα ανατομίας...?

Αν δεν κάνω λάθος, είχε βγει και πρώτο εκτροφείο στην Θεσ/νίκη!!!!
Α ναι? Μισό λεπτό να καμαρώσω λίγο...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πάντως όταν υπάρχουν τέτοιες συμμετοχές που διαπρέπουν, το double handling μοιάζει με ψύλλο σε αχυρώνα που καίγεται...



http://www.cbc.ca/news/canada/hamil...es-after-hundreds-removed-from-home-1.1368858

http://www.takepart.com/article/2012/10/29/150-greyhounds-rescued-squalor-spca-was-mia-say-activists

http://m.thespec.com/news-story/2259047-questions-linger-in-waterford-dog-cruelty-case/
Δυστυχώς αυτά υπάρχουν παντού, όχι μόνο στον κόσμο της κυνολογίας :(

Αν δεν κάνω λάθος, είχε βγει και πρώτο εκτροφείο στην Θεσ/νίκη!!!!
ναι mareco, σωστά θυμάσαι. Τα είδα από κοντά τα καυμένα, πολύ φοβισμένα μου φάνηκαν :(
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εμείς, τα είχαμε ακριβώς απέναντί μας, την μία μέρα. Απόλυτα θλιβερό θέαμα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
διακρίνω σπονδυλική στηλη στο 3?

(επισης διακρινω μελος του φορουμ στο φοντο? )
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Κι εμένα δε μ'αρέσει αλλά γίνεται. Δεν το κάνουν όλοι παρόλα αυτά, κι αυτοί που το κάνουν δημιουργούν κακή εντύπωση και στον κριτή ακόμα -το σχολιάζουν συνήθως. Βέβαια, εξαρτάται τι εννοείς "να τραβάνε". Αν πχ ο σκύλος σου φάει ένα κόλλημα στο τρέξιμο, είναι ένας τρόπος για να τον ξεκολλήσεις τσακ-μπαμ. Αλλά ένας χειριστής νευρικός και αγχωμένος, δεν είναι ωραίο θέαμα. Βέβαια, απ'την άλλη, πέρσι στην πρώτη μας συμμετοχή με τον Aizak (ούτε να τη θυμάμαι), ούτε "τσικ τσικ" δεν του'κανα με τον πνίχτη και πηγαίναμε αλλού γι'αλλού στο τέλος, αν δεν είχα άγχος κι είχα κάνει μια σωστή διόρθωση την κατάλληλη στιγμή, όλα θα ήταν μια χαρά. Η ωραία σχέση μεταξύ χειριστή & σκύλου φαίνεται κι είναι πραγματικά ωραία, η καλή δουλειά επίσης.
Όσο για τον εκτροφέα.. Ξέρω γω.. Όλοι φωνάζουν αλλά δεν ξέρω πόσο πολύ φώναζε αυτός.. :p
Η συγκεκριμένη έκθεση σε σχέση με άλλες ήταν πανηγύρι πάντως, αλλάζαν χειριστές, μπαλάκια από εδώ, λουκάνικα από εκεί, φωνές, κακό.. Χαμός.

Edit: Έχεις φωτογραφίες από ντόμπερμαν ή ροτβάιλερ; (Επιμένω εγώ, εκεί.. :oops:)
μονο αυτες βρηκα και δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο...sorry







 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ω, τον είδα αυτόν, ήταν και την Κυριακή -τσαμπουκάς (αν είναι αυτός και δεν κάνω κανα λάθος).
Μην αγχώνεσαι george, σ'έχω κλείσει για τον Ιούνη και νιώθω ήσυχη :rolleyes: :p
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν δεν κάνω λάθος, είχε βγει και πρώτο εκτροφείο στην Θεσ/νίκη!!!!
O yes!
Εγινε ολοκληρη συζητηση σε ολο το Internet για αυτο! Και αντι να τον διωξουν κλοτσιδων απο ΟΛΕΣ της εκθεσεις στην ευρωπη- του δινουν και ΒΟΒ- ΒΙG!!
Εκτος απο τον απαρδεκτο χορο- αλλο ενα μεγαλο FauxPas του ΚΟΕ!

Αυτος ο τυπος δεν θα επρεπε να εχει καν σκυλια, αφου δεν θελει η δεν μπορει να τα φροντισει σωστα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κατανοητά όλα αυτά με τον συγκεκριμένο, τον είδα κι εγώ - βέβαια δεν πήγε το μυαλό μου- αλλά νομίζω πρακτικά δεν μπορεί να κάνει κάποιος κάτι.
Μπορεί ο ΚΟΕ ή ο κάθε κριτής να του απαγορεύσει να δείχνει τα σκυλιά του;
Ο ΚΟΕ δεν ζητάει λευκό ποινικό μητρώο και οι κριτές ό,τι βλέπουν κρίνουν. Σαφώς αν είσαι κριτής και γνωρίζεις τι κρύβεται από πίσω επηρεάζεσαι για το ηθικό της υπόθεσης. Ακόμα και εξαιρετικής ποιότητας σκύλο να σου δείξει, αν ξέρεις θα δυσκολευτείς να τον βγάλεις ΒΟG. Αλλά αν δεν ξέρεις;;
Μπορεί κάποιος να σε κατηγορήσει για αυτό;

Νομίζω δηλαδή πως είναι καθαρά θέμα δικού του θράσους να μετέχει σε εκθέσεις.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Κατανοητά όλα αυτά με τον συγκεκριμένο, τον είδα κι εγώ - βέβαια δεν πήγε το μυαλό μου- αλλά νομίζω πρακτικά δεν μπορεί να κάνει κάποιος κάτι.
Μπορεί ο ΚΟΕ ή ο κάθε κριτής να του απαγορεύσει να δείχνει τα σκυλιά του;
Ο ΚΟΕ δεν ζητάει λευκό ποινικό μητρώο και οι κριτές ό,τι βλέπουν κρίνουν. Σαφώς αν είσαι κριτής και γνωρίζεις τι κρύβεται από πίσω επηρεάζεσαι για το ηθικό της υπόθεσης. Ακόμα και εξαιρετικής ποιότητας σκύλο να σου δείξει, αν ξέρεις θα δυσκολευτείς να τον βγάλεις ΒΟG. Αλλά αν δεν ξέρεις;;
Μπορεί κάποιος να σε κατηγορήσει για αυτό;

Νομίζω δηλαδή πως είναι καθαρά θέμα δικού του θράσους να μετέχει σε εκθέσεις.
Εκτός από την κακοποίηση στον Καναδά υπάρχει και θέμα των pedigree κάποιων σκυλων του που ακυρώθηκαν από τον καναδεζικό όμιλο. Δεν ξέρω αν ενημερώθηκε ο ΚΟΕ επίσιμα αλλά αν το γνωρίζει και παρόλα αυτά του επιτρέπει να εκθέτει, ε, αυτό είναι μεμπτό και μπορεί να γίνει ένσταση από ιδιοκτήτες σκυλων που έχασαν από το δικό του που δεν είχε pedigree.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...μπορεί να γίνει ένσταση από ιδιοκτήτες σκυλων που έχασαν από το δικό του που δεν είχε pedigree.
Και γιατί, δεν μπορεί να γίνει ένσταση/καταγγελία, από όποιον το γνωρίζει με σιγουριά, ακόμη κι αν δεν έχει καμμία σχέση, με την καθαρόαιμη κυνοφιλία; Δεν θα ληφθεί υπόψιν η καταγγελία;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εκτός από την κακοποίηση στον Καναδά υπάρχει και θέμα των pedigree κάποιων σκυλων του που ακυρώθηκαν από τον καναδεζικό όμιλο. Δεν ξέρω αν ενημερώθηκε ο ΚΟΕ επίσιμα αλλά αν το γνωρίζει και παρόλα αυτά του επιτρέπει να εκθέτει, ε, αυτό είναι μεμπτό και μπορεί να γίνει ένσταση από ιδιοκτήτες σκυλων που έχασαν από το δικό του που δεν είχε pedigree.
τι πιθανότητες υπάρχουν να κινηθεί καποιος καλώντας τον ΚΟΕ να ξεκαθαρίσει το τοπιο? Για εμένα σχεδον ανύπαρκτες (το "σχεδον' το λέω για λόγους μη απολυτοτητας)

Και γιατί, δεν μπορεί να γίνει ένσταση/καταγγελία, από όποιον το γνωρίζει με σιγουριά, ακόμη κι αν δεν έχει καμμία σχέση, με την καθαρόαιμη κυνοφιλία; Δεν θα ληφθεί υπόψιν η καταγγελία;
Σε καταγγελία που εκανα εγώ Νοεμβρη 2013 για τις συνθήκες εκτροφειου, ο ΚΟΕ κωφευσε... και τηλεφωνικά και εγγράφως...
Πλέον ο μόνος τρόπος ειναι η εγγραφη καταγγελια να κοινοποιείται ταυτόχρονα και στον αρμόδιο εισαγγελέα... ισως να ξεκουνησει ετσι ο ΚΟΕ υπό το φόβο της κατακραυγης
 
Last edited by a moderator:


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Τόση ώρα μιλάτε για σκυλιά χωρίς pedigree ή για κακές συνθήκες εκτροφείου;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κακιστες συνθηκες από τη μία και ενδεχομένως pedigree ακυρωθέντα από οσο καταλαβα