Διροφιλαρίωση Σκύλου


MikeTheDog

Member
19 Σεπτεμβρίου 2017
8
1
33
Καλησπέρα στην ομάδα.

Πριν 1 μήνα έχασα τον Mike (Amstaff 6 ετών) από διροφιλάρια.

Ο σκύλος προσπαθούσε να βηξει λες και ήθελε να βγάλει κάτι αλλά δεν μπορούσε και έτσι τον πήγα αμέσως στον κτηνίατρο όπου εκεί τον πήρε αίμα και έκανε ένα ειδικό τεστ όπου είδαμε ότι έχει διροφιλάρια! Ο κτηνίατρος μου είπε το σκυλί να είναι αυστηρά σε περιορισμένο χώρο για 1 μήνα ώστε να μην κουράζεται και ταυτόχρονα να παίρνει Milbemax τα πρωινά. Όταν πέρασε ο μήνας ξανα πήγαμε την ημέρα όπου είχαμε ραντεβού ώστε να ξεκινήσουμε την θεραπεία (2 ενέσεις ήταν είχα πληρώσει κοντά στα 300). Χτύπησε την μια και μου είπε πως να ξαναπάω την επόμενη μέρα να χτυπήσουμε και την επόμενη. Το επόμενο ραντεβού ήταν σε 2 μήνες ώστε να δει αν τα σκότωσε τελικά. Το σκυλί από την ημέρα που κάναμε τις ενέσεις μέχρι την ημέρα που τον έχασα (2 μέρες πριν το ραντεβού) ήταν πολύ καλά του είχε περάσει και ο βήχας και ήταν ορεξάτος.

Πριν 2 βδομαδες που ρώτησα έναν άλλο κτηνίατρο μου είπε πως η θεραπεία έγινε τελείως λάθος και δεν έπρεπε να χτυπηθούν τόσο γρήγορα η μια μετά την άλλη.

Εσείς τι λέτε; Γνωρίζετε κάτι για αυτήν την ασθένεια; έχει κάνει κανείς παρόμοια θεραπεία;

Με στεναχώρησε πάρα πολύ ο Mike ήταν άνθρωπος..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Λυπαμαι πολυ για το χαμο του mike.. Οτι και να πει κανεις τετοιες ωρες δεν απαλυνει τον πονο. Δεν γνωριζω για τη θεραπεια αλλα νομιζα πως το μιλμπεμαξ το δινουν προληπτικα και οχι σαν θεραπεια. Αυτο με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι κτηνιατρος. Και παλι συλληπητηρια φιλε μου. Βορεια Ελλαδα εισαι;.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λυπάμαι πολύ.
Το milbemax ξέρω ότι όχι μόνο πρέπει να δίνεται για πρόληψη αλλά πρέπει και να ειμαστε σίγουροι πριν την χορήγηση ότι ο σκύλος δεν νοσεί απο σκουλήκι της καρδιάς. Αυτό ήξερα. Αλλά δεν είμαι σίγουρη...
Καταλαβαίνω ότι θες να μάθεις αν έφυγε άδικα αλλά δεν βοηθάς τον εαυτό σου έτσι. Πάντως έγκυρες απαντήσεις μόνο κτηνίατρος θα σου δώσει. Ρώτα κι έναν τρίτο αν θες οπωσδήποτε να μάθεις.
 


MikeTheDog

Member
19 Σεπτεμβρίου 2017
8
1
33
Λυπαμαι πολυ για το χαμο του mike.. Οτι και να πει κανεις τετοιες ωρες δεν απαλυνει τον πονο. Δεν γνωριζω για τη θεραπεια αλλα νομιζα πως το μιλμπεμαξ το δινουν προληπτικα και οχι σαν θεραπεια. Αυτο με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι κτηνιατρος. Και παλι συλληπητηρια φιλε μου. Βορεια Ελλαδα εισαι;.

Από Σκυδρα Ν.Πελλης
 




MikeTheDog

Member
19 Σεπτεμβρίου 2017
8
1
33
Οπότε μπορεί να δόθηκε το λάθος χάπι; το milbemax μου το έδωσε αφού του βρήκε την διροφιλάρια
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Έχω την εντύπωση ότι το Milbemax χειροτερεύει την κατάσταση εάν ο σκύλος έχει ήδη προσβληθεί..το είχε ψάξει εκτενέστερα η @Estranged αν δε κάνω λάθος, μήπως μας διαφωτίσει.

Λυπάμαι πολύ για τον Mike..:(
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αυτο που θυμαμαι ειναι
οτι εαν το σκυλι βρεθει θετικό σε σκουληκι της καρδιάς
ΔΕΝ δίνουμε μιλμπεμαξ
γιατι το στελνει μια ωρα αρχυτερα.
Εαν εχει κανει τεστ το σκυλι,
κ εξακριβωσουμε
εμπεριστατωμενα
οτι 1000%
ΔΕΝ νοσεί,
τότε δινουμε μιλμπεμαξ
ακριβως για να μην νοσησει (προληπτικα)!

Για τις ενεσεις κλπ δεν εχω ιδέα.

Αποψη μου να απευθυνθεις κ σε αλλον εαν σε "τρωει" αυτη η σκεψη...
Αλλα απτην εμπειρια μου
Ειναι σπανιο φαινομενο "συναδελφος" να "κακολογησει" "συναδελφο"
Σου λενε "ναι μεν αλλα,ισως ο αξιότιμος κος συναδελφος εκρινε ετσι,εκρινε γιουβετσι..." κοκ

Με λιγα λογια
Να ζησεις να τον θυμάσε
Μη βασανιζεσαι,
εκανες οτι μπορούσες εκεινη τη στιγμη.

Θα μπορουσες φυσικα (κ αυτο δεν απευθύνεται σοι κ καλα σε σενα,αλλα πάει γενικα,σε οποιον μπορει να διαβαζει)
να κανεις την δικη σου ερευνα,
να μην κατεβαζεις αμασητη τροφη,
να μας βρεις νωριτερα,
οχι οτι ημαστε γιατροί
Αλλα ημαστε πολλοί
Κ οπου υπαρχουν πολλοι (η ισχύς εν τη ενώσει που λενε)
Υπαρχει κ η εμπειρια κ η γνωση
Γιαυτο ημαστε εδω,για να βοηθαμε,οσο μπορουμε ο ενας τον άλλο.

Δεστο σαν ενα πολυ σκληρο μαθημα
Την επομενη φορα,θα ξερεις,(καταρχας να αποφυγεις τον εν λόγω κτηνίατρο)
Εαν συμβεί σε καποιον φιλο σου,θα μπορεσεις μεσω της προσωπικής σου τραγωδίας να βοηθησεις να ζησει ενα αλλο πλασμα!
 


MikeTheDog

Member
19 Σεπτεμβρίου 2017
8
1
33
Να είστε όλοι καλά, εσείς και τα τετράποδα όλου του κόσμου. Κρίμα που δεν ήξερα το συγκεκριμένο φόρουμ πριν γίνει το κακό ώστε να έπαιρνα 2-3 απόψεις από κάποιους έμπειρους. Για τον συγκεκριμένο κτηνίατρο έχει ενημερωθεί αρκετός κόσμος. Όσοι βρίσκεστε στην Μακεδονία και κυρίως (Γιαννιτσα,Σκυδρα,Έδεσσα,Αριδαια)στείλτε μου ένα μήνυμα να σας ενημερώσω!
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Το μιλμπεμαξ σκοτωνει το σκουλικι μεν σε ολες τις φασεις του ΑΛΛΑ αν το σκοτωσει αφου εχει επωασει, τοτε το νεκρο παρασιτο φραζει κατι στο κυκλοφορικο που δε θυμαμαι με αποτελεσμα προβληματα στην καρδια εως κ καρδιακο. Γι αυτο το δινουμε προληπτικα εαν δε νοσει ηδη, ετσι ωστε αν πιασει το ζωο το παρασιτο να το σκοτωσει το μιλμπεμαξ μονο στο σταδιο "αυγου", τη μικροφιλαρια, που αποβαλλεται χωρις προβλημα.

Λυπαμαι για την απωλεια σου.
 


MikeTheDog

Member
19 Σεπτεμβρίου 2017
8
1
33
Το μιλμπεμαξ σκοτωνει το σκουλικι μεν σε ολες τις φασεις του ΑΛΛΑ αν το σκοτωσει αφου εχει επωασει, τοτε το νεκρο παρασιτο φραζει κατι στο κυκλοφορικο που δε θυμαμαι με αποτελεσμα προβληματα στην καρδια εως κ καρδιακο. Γι αυτο το δινουμε προληπτικα εαν δε νοσει ηδη, ετσι ωστε αν πιασει το ζωο το παρασιτο να το σκοτωσει το μιλμπεμαξ μονο στο σταδιο "αυγου", τη μικροφιλαρια, που αποβαλλεται χωρις προβλημα.

Λυπαμαι για την απωλεια σου.
Αυτό δεν θα έπρεπε να το ξέρει ο «κτηνίατρος»;
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πολυ λυπαμαι για την απωλεια σου:(
Η θεραπεια ξεκινα με την εξοντωση των ενηλικων παρασιτων με φαρμακο οπως το melarsomine.
Πριν ομως απο αυτο θα πρεπει να γινει ελεγχος στην καρδια και στους πνευμονες για να αποφασισει ο γιατρος ποιο πρωτοκολλο θα ακολουθησει.

Πχ σε ζωα με δεξια καρδιακη ανεπαρκεια η παθολογικα ευρηματα στους πνευμονες ακολουθειται μια πιο ηπια θεραπεια γιατι υπαρχει κινδυνος πνευμονικης εμβολης η εκδηλωση αιφνιδιου θανατου.

Το σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ δινεις milbemax,το γραφουν και οι οδηγιες στο φυλλαδιο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Χτες διαβαζα τις οδηγιες κατα συμπτωση...είναι λίγο διφορούμενο. Δε λέει ακριβως οτι δε δίνεται, λεει δε συνίσταται για θεραπεία με μεγάλο αριθμό. Αραγε πως αυτό πως ορίζεται? Υπάρχει καποια εξέταση? Ο θεματοθέτης δεν ανέφερε να έκανε κατι εκτός του τεστ ο γιατρός.

"Η θεραπεία των σκύλων με μεγάλο αριθμό μικροφιλαριών στο αίμα, μπορεί μερικές φορές να οδηγήσει σε εμφάνιση αντιδράσεων υπερευαισθησίας , όπως ωχροί βλεννογόνοι, έμετος, μυϊκός τρόμος, δύσπνοια ή υπέρμετρη σιελόρροια. Αυτές οι αντιδράσεις σχετίζονται με την απελευθέρωση πρωτεϊνών από τις νεκρές ή θνήσκουσες μικροφιλάριες και δεν είναι άμεση τοξική επίδραση του προϊόντος. Συνεπώς η χρήση σε σκύλους που πάσχουν από μικροφιλαριαιμία δεν συνιστάται."

Τα παραπάνω συμπτώματα βέβαια δεν συνάδουν με την κλινική εικόνα του σκυλάκου, ισως να εφταιξε και κατι άλλο? Φανταζομαι μετα απο τόσο καιρό κανείς δε θα μπορεί να σου πει και εμ σιγουριά εκτός να έγιναν τρανταχτα λάθη στη θεραπεία. Θα μπορούσες κάποια στιγμή που θα καταλαγιάσει ίσως ο πόνος να το ψάξεις ωστε με τις γνωσεις να βοηθήσεις καποιον άλλο σκυλάκο.

Σε κάθε περίπτωση λυπάμαι πολύ για την απωλειά σου.
 
  • Like
Reactions: MikeTheDog


MikeTheDog

Member
19 Σεπτεμβρίου 2017
8
1
33
Χτες διαβαζα τις οδηγιες κατα συμπτωση...είναι λίγο διφορούμενο. Δε λέει ακριβως οτι δε δίνεται, λεει δε συνίσταται για θεραπεία με μεγάλο αριθμό. Αραγε πως αυτό πως ορίζεται? Υπάρχει καποια εξέταση? Ο θεματοθέτης δεν ανέφερε να έκανε κατι εκτός του τεστ ο γιατρός.

"Η θεραπεία των σκύλων με μεγάλο αριθμό μικροφιλαριών στο αίμα, μπορεί μερικές φορές να οδηγήσει σε εμφάνιση αντιδράσεων υπερευαισθησίας , όπως ωχροί βλεννογόνοι, έμετος, μυϊκός τρόμος, δύσπνοια ή υπέρμετρη σιελόρροια. Αυτές οι αντιδράσεις σχετίζονται με την απελευθέρωση πρωτεϊνών από τις νεκρές ή θνήσκουσες μικροφιλάριες και δεν είναι άμεση τοξική επίδραση του προϊόντος. Συνεπώς η χρήση σε σκύλους που πάσχουν από μικροφιλαριαιμία δεν συνιστάται."

Τα παραπάνω συμπτώματα βέβαια δεν συνάδουν με την κλινική εικόνα του σκυλάκου, ισως να εφταιξε και κατι άλλο? Φανταζομαι μετα απο τόσο καιρό κανείς δε θα μπορεί να σου πει και εμ σιγουριά εκτός να έγιναν τρανταχτα λάθη στη θεραπεία. Θα μπορούσες κάποια στιγμή που θα καταλαγιάσει ίσως ο πόνος να το ψάξεις ωστε με τις γνωσεις να βοηθήσεις καποιον άλλο σκυλάκο.

Σε κάθε περίπτωση λυπάμαι πολύ για την απωλειά σου.
Ναι δεν έκανε κάτι άλλο εκτός του τεστ. Επίσης μου είχε πει πως έχει αρκετά σκουλίκια αλλά είναι στο αρχικό στάδιο και υπάρχει λόγος ανησυχίας. Γιαυτο καλό ψάξιμο από εδώ και πέρα μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος κτηνίατρος που θα μπορώ να τον εμπιστευτώ 100%
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Χτες διαβαζα τις οδηγιες κατα συμπτωση...είναι λίγο διφορούμενο. Δε λέει ακριβως οτι δε δίνεται, λεει δε συνίσταται για θεραπεία με μεγάλο αριθμό. Αραγε πως αυτό πως ορίζεται? Υπάρχει καποια εξέταση? Ο θεματοθέτης δεν ανέφερε να έκανε κατι εκτός του τεστ ο γιατρός.

"Η θεραπεία των σκύλων με μεγάλο αριθμό μικροφιλαριών στο αίμα, μπορεί μερικές φορές να οδηγήσει σε εμφάνιση αντιδράσεων υπερευαισθησίας , όπως ωχροί βλεννογόνοι, έμετος, μυϊκός τρόμος, δύσπνοια ή υπέρμετρη σιελόρροια. Αυτές οι αντιδράσεις σχετίζονται με την απελευθέρωση πρωτεϊνών από τις νεκρές ή θνήσκουσες μικροφιλάριες και δεν είναι άμεση τοξική επίδραση του προϊόντος. Συνεπώς η χρήση σε σκύλους που πάσχουν από μικροφιλαριαιμία δεν συνιστάται."

Τα παραπάνω συμπτώματα βέβαια δεν συνάδουν με την κλινική εικόνα του σκυλάκου, ισως να εφταιξε και κατι άλλο? Φανταζομαι μετα απο τόσο καιρό κανείς δε θα μπορεί να σου πει και εμ σιγουριά εκτός να έγιναν τρανταχτα λάθη στη θεραπεία. Θα μπορούσες κάποια στιγμή που θα καταλαγιάσει ίσως ο πόνος να το ψάξεις ωστε με τις γνωσεις να βοηθήσεις καποιον άλλο σκυλάκο.

Σε κάθε περίπτωση λυπάμαι πολύ για την απωλειά σου.
Αυτο μιλαει για μικροφιλαρια μονο, οχι για διροφιλαρια. Ουσιαστικα λεει οτι κ ο πολυ μεγαλος αριθμος μικροφιλαριας μπορει να εχει καποιες παθολογικες επιπτωσεις. Εαν εχει προχωρησει απο μικροφιλαρια σε διροφιλαρια δεν πρεπει να δινεται απο οσο ξερω.
 
  • Like
Reactions: medusa


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δυστυχώς η θεραπεία της νόσου έχει το ρίσκο, ότι τα νεκρά σκουλήκια μπορούν να βουλώσουν τις αρτηρίες και να πεθάνει ο σκύλος. Αυτό πιστεύω πως έγινε και εδώ. Δεν είμαι κτηνίατρος και δεν θα σχολιάσω τη θεραπεία, γιατί ξέρω πως π.χ. το Advocate δίνεται ως θεραπεία για μικροφιλάρια, αλλά οι ενέσεις σκοτώνουν τα ενήληκα σκουλήκια. Τα ενήληκα, όντως μεγάλα, βουλώνουν τις αρτηρίες. Αν ο σκύλος έβηχε, η ασθένεια είχε ήδη προχωρήσει αρκετά.

Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι.

Εγώ ζω βόρεια οπότε όταν ζεστάνει ο καιρός δίνω Milbemax ή Advocate κάθε μήνα, και μια φορά το χρόνο, πριν ξεκινήσουμε θεραπεία, κάνω προληπτικές εξετάσεις.
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αν ο σκύλος έβηχε, η ασθένεια είχε ήδη προχωρήσει αρκετά.
Εχοντας διαβασει αυτο :
"Dogs with no signs or mild signs of heartworm disease, such as cough or exercise intolerance, have a high success rate with treatment."
Τι σε κανει να λες τα παραπάνω?

https://www.heartwormsociety.org/heartworm-positive-dogs
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Βρηκα ενα σχετικό κείμενο τυχαία ενω ψαχουλευα στο νετ, απο το ΑΠΘ στα πλαίσια καποιου μαθήματος λογικά. Το παραθετω γιατι ειναι αρκετα αναλυτικο και δίνει και μια εκδοχη ενδεδειγμενης θεραπείας ΕΔΩ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf