Διροφιλαρίωση Σκύλου


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχοντας διαβασει αυτο :
"Dogs with no signs or mild signs of heartworm disease, such as cough or exercise intolerance, have a high success rate with treatment."
Τι σε κανει να λες τα παραπάνω?

https://www.heartwormsociety.org/heartworm-positive-dogs
Αφου ο σκυλος δειχνει συμπτωματα της ασθενειας, εχει ηδη προχωρησει. Τωρα τι θεωρουν στο λινκ που παρεθεσες ως σοβαρα συμπτωματα, δεν ξερω; Διοτι ο βηχας και η κουραση ειναι αρκετα σοβαρα και δειχνουν πως υπαρχει διροφιλαρια. Οπως και να εχει και οπως και να ερμηνευσεις τη σοβαροτητα των συμπτωματων παντως, η θεραπεια ειναι ρισκο και ο σκυλος μπορει να πεθανει για τους λογους που εγραψα παραπανω. Προληψη, προληψη, προληψη!
 


MikeTheDog

Member
19 Σεπτεμβρίου 2017
8
1
33
Αφου ο σκυλος δειχνει συμπτωματα της ασθενειας, εχει ηδη προχωρησει. Τωρα τι θεωρουν στο λινκ που παρεθεσες ως σοβαρα συμπτωματα, δεν ξερω; Διοτι ο βηχας και η κουραση ειναι αρκετα σοβαρα και δειχνουν πως υπαρχει διροφιλαρια. Οπως και να εχει και οπως και να ερμηνευσεις τη σοβαροτητα των συμπτωματων παντως, η θεραπεια ειναι ρισκο και ο σκυλος μπορει να πεθανει για τους λογους που εγραψα παραπανω. Προληψη, προληψη, προληψη!
Το παράξενο είναι ότι ο σκύλος άλλαξε μέσα σε μια νύχτα πριν μια χαρά έτρεχε έπαιζε χωρίς πρόβλημα ούτε έβλεπα κάποια κούραση
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοιταξε,η αληθεια ειναι οτι συνεχισα το διαβασμα,κ πολλα απτα αρθρα ανεφεραν οτι τα περισσότερα σκυλια ειναι ασυμπτωματικα!
Οπότε,δε.ξερω κ γω τι πρεπει να γινει...
να μυριζεις τα νυχια σου?
να κανεις τα τεστ καθε τρεις κ λιγο?
να δινεις μιλμπεμαξ καθε μηνα ετσι κ αλλιως?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Παιδια απο αυγα κλπ δεν προλαβαινουν να γινουν σκουλικια πριν τους 2-3 μηνες (καποιοι αναφερουν και 4-6 μηνες)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Κοιταξε,η αληθεια ειναι οτι συνεχισα το διαβασμα,κ πολλα απτα αρθρα ανεφεραν οτι τα περισσότερα σκυλια ειναι ασυμπτωματικα!
Οπότε,δε.ξερω κ γω τι πρεπει να γινει...
να μυριζεις τα νυχια σου?
να κανεις τα τεστ καθε τρεις κ λιγο?
να δινεις μιλμπεμαξ καθε μηνα ετσι κ αλλιως?
Εγώ δίνω milbemax κάθε μήνα για όλο το χρόνο, έβρισκα κουνούπια ακόμα και το Δεκέμβριο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κοιταξε,η αληθεια ειναι οτι συνεχισα το διαβασμα,κ πολλα απτα αρθρα ανεφεραν οτι τα περισσότερα σκυλια ειναι ασυμπτωματικα!
Οπότε,δε.ξερω κ γω τι πρεπει να γινει...
να μυριζεις τα νυχια σου?
να κανεις τα τεστ καθε τρεις κ λιγο?
να δινεις μιλμπεμαξ καθε μηνα ετσι κ αλλιως?
Δεν μυρίζεις τα νύχια σου.
Πριν αρχίσουν τα κουνούπια (Απρίλης περίπου) κάνεις τεστ. Αν βγει αρνητικό, αρχίζεις τα προληπτικά μέτρα. Προσωπικά προτιμώ σκευάσματα που σκοτώνουν τη μικροφιλάρια απ' τα σκευάσματα που αποθούν τα κουνούπια.
Αυτά.
 


ZARCO

New Member
27 Οκτωβρίου 2017
1
0
27
Να σας πω την μέχρι στιγμής εμπειρία μου με την διροφιλαρίωση. Μένω σε χωριό κοντά στα Γιαννιτσα και τον Αύγουστο που μόλις πέρασε αγάπησα και υοθέτησα ένα πενέμορφο σκυλο. Περιφερόταν στην πλατεία και ζητούσε φαγητό. Επειδή ήταν σε κακά χάλια, τσιμπούρια - φαγωμένο από άλλα σκυλιά - σκελετωμένο κλπ τον πήγα την επομένη στον κτηνιάτρο που ξέρω στα Γιαννιτσά και βρέθηκε ότι είναι γεμάτος μικροφιλάριες. Αυτό διπιστώθηκε από εξετάσεις αίματος. Αφού αποπαρασιτώθηκε ο σκύλος για τσιμπούρια , ψύλλους κλπ αρχίσαμε την αντιβίωση για ένα μήνα ( vibramycin ) και αυτό ήταν η αρχή της θεραπείας για την διροφιλαρίωση. Εν τω μεταξύ ο σκύλος πήρε και 6 κιλά σε αυτό το διάστημα. Μου εξήγησε ότι με αυτόν τον τρόπο θανατώνουμε ένα μικρόβιο που τρέφει τις μικροφιλάριες και έτσι αυτές δεν γίνονται ενήλικα σκουλίκια. Στις 21 Σεπτεμβρίου κάναμε την πρώτη ένεση για τα ενήλικα σκουλίκια. Το πρωτόκολλο που ακολουθεί είναι αυτό που κάνουν οι περισσότεροι στην Αμερική και είναι μια ένεση και μετά τον μήνα, 2 ενέσεις με 24 ώρες διαφορά. Αυτό το πρωτόκολλο έχει βρεθεί ότι δημιουργεί λιγότερα προβλήματα στους σκύλους και πιστέψτε με τα πράγματα είναι ζώρικα ακόμη και έτσι. Εχθές κάναμε και την δεύτερη ένεση και νόμιζα ότι θα έχανα τον Bruce μου. Ενώ στην πρώτη ένεση ήταν σχετικά καλά τα πράγματα. Προχθές και εχθές μόνο που δέν κλαίγαμε με τον άνδρα μου. Το σκυλί δεν έβρισκε τόπο να καθίσει. Ήταν σαν να πόναγε παντού. Δεν γαύργιζε, δεν εκλαιγε, δεν έτρωγε, δεν μπορούσε να σταθεί όρθιος για λίγη ώρα και κάναμε το σταυρό μας και περιμέναμε να ξημερώσει. Σήμερα κουνούσε την ουρά του, έφαγε αλλά παραμένει υπερβολικά ήσυχος. Από την πρώτη μέρα που μάθαμε ότι ο σκύλος έχει το σκουλίκι της καρδιάς, τον δέσαμε στο μπαλκόνι για να μάθει γιατί αυτή η θεραπεία θέλει ακινησία όσο το δυνατόν περισσότερη. Οι Αμερικάνοι προτείνουν τα σκυλιά για 2 μήνες να είναι μέσα στο κλουβί τους. Εγώ δεν μπορώ να τον βάλω σε κλουβί αλλά τον έχω δεμένο και κατεβαίνουμε στην αυλή μονο για την ανάγκη του. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Και πάλι πίσω στο μπαλκόνι. Αυτό μέχρι το τέλος Νοεμβρίου. Η ασθένεια αυτή θέλει αγάπη και υπομονή. Και πάνω απ όλα να μην τρέχει ή πηδάει ή ενθουσιάζεται ο σκύλος. Πρέπει να μείνει ήσυχος μέχρι να απορροφηθούν τα σκοτωμένα σκουλίκια. Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ.